[MOC] Niszczyciel czołgów SU-85

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

[MOC] Niszczyciel czołgów SU-85

#1 Post autor: dmac »

Obrazek


Drogie Dziewczęta i Chłopcy, dziś bajka będzie krótka, albowiem chodzi o kolejną wersję czegoś, co już kiedyś zbudowałem. SU-85 to - jak sama nazwa wskazuje - Самоходная установка (działo samobieżne) z armatą kalibru 85. Zbudowano je na podwoziu czołgu T-34, bo tak prościej i taniej (wspólne części zamienne) więc i ja miałem ułatwione zadanie. Od dawien dawna nosiłem się z zamiarem zbudowania czołgu T-34 z pierwszych lat produkcji i w tym celu gromadziłem potrzebne części, lecz ostatnio dotarło do mnie, że nadal nie umiem zrobić tej przeklętej, malutkiej wieży, dlatego na pocieszenie wystrugałem sobie to maleństwo. Dlaczego nie skusiłem się na bardziej znane SU-100? Ano dlatego, że dawno temu przyjąłem pewną konwencję jeśli chodzi o kaliber działa: fleks w wężyku pneumatycznym to działo 75-76 mm. Ośka Technic w wężyku pneumatycznym – działo 85-88 mm. Połączone pin joinery oraz round bricki 1x1 – działo 122 mm. A kalibru 100 mm jeszcze oddać z LEGO nie umiem :) .

ObrazekSU-85 - right front by Maciej Szymański, on Flickr


Model jest w stu procentach koszerny, bo kalkomanii pożyczonej od modelu T-34-76 nie uważam za dodatek łamiący reguły budowania z LEGO. Lufa powinna być odrobinkę dłuższa, ale ośki długości 13 niestety nie istnieją ;) . Działo można unosić w ograniczonym zakresie, ale wymaga to drobnych zmian w jarzmie. W sumie na boki chyba minimalnie też by się dało, ale i oryginał był w tym względzie bardzo niedoskonały. Piła na burcie powinna być dwuręczna, ale jeszcze nie wymyśliłem jak ją zrobić ;) .

ObrazekSU-85 - top view by Maciej Szymański, on Flickr


Aha, jeśli chodzi o zdjęcie z pola bitwy – nie, to nie jest przewaga formy nad treścią :) . Nie zbudowałem terenu specjalnie pod ten model (czy raczej pod tę modyfikację modelu T-34) – wykorzystałem gotowe fragmenty pagórkowatej gleby z Endoru, żeby uzyskać efekt falujących pól Rosji czy Białorusi wiosną 1944 roku...

ObrazekSU-85 - on the battlefield by Maciej Szymański, on Flickr


I tyle. Więcej fotek chyba nie potrzeba. Dziękuję za uwagę!

P.S. Czy mógłby jeździć? Hmm... Możliwe, ale z pomocą małego szwindlu: jedno z wewnętrznych kół jezdnych musiałbym wymienić na zębate, a i wtedy obracałaby się chyba tylko wewnętrzna gąsienica, więc chyba nie warto. Może kiedyś.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#2 Post autor: Sariel »

Piękny patent na "świński ryj". To połączenie błotnika z połową wieżyczki - chylę czoła, nie wpadłbym. Ani na wydech z żab :)
Ostatnio zmieniony 2016-11-11, 18:26 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

REX
VIP
Posty: 585
Rejestracja: 2009-08-25, 19:59
Lokalizacja: Chojnice

#3 Post autor: REX »

Sariel pisze:Ani na wydech z żab
Taki wydech był już chyba we wcześniejszych konstrukcjach.

Model bardzo mi się podoba.
No, może poza jednym szczegółem - "recepturek" na "brezencie".

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#4 Post autor: dmac »

REX pisze: No, może poza jednym szczegółem - "recepturek" na "brezencie".
Cóż, brezent w prawdziwym czołgu też był przypięty jakimiś paskami, a to są oryginalne gumki LEGO, więc mam czyste sumienie :) . Czego innego mógłbym użyć? Być może oryginalnego sznurka, ale tu już trzeba by było ucinać kawałki na wymiar.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#5 Post autor: Jellyeater »

Śliczne i wycacane.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

REX
VIP
Posty: 585
Rejestracja: 2009-08-25, 19:59
Lokalizacja: Chojnice

#6 Post autor: REX »

dmac pisze:Czego innego mógłbym użyć? Być może oryginalnego sznurka, ale tu już trzeba by było ucinać kawałki na wymiar.
Niekoniecznie. Masz sznurek na groszkach przeciągnięty przez środek rulonu brezentowego aby się trzymał na burcie. Można ten sznurek wykorzystać jeśli jest odpowiednio długi lub nawet dwa z łączeniem pod brezentem.
Sznurek dochodzi do brezentu, chowa się za - wtedy wychodzi pętelka oplatająca - dalej kawałek za brezentem i kolejna pętelka i odejście do mocowania. I będzie w dwóch miejscach związany "liną".
Nie wiem czy jest to czytelne (mam nadzieję, że jest) a nie mam sposobności aby to teraz inaczej przedstawić.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#7 Post autor: dmac »

Myślę, że rozumiem, co proponujesz - dobry pomysł. Musiałbym tylko kupić dłuższą linkę.
Ale nie obiecuję, że tak zrobię :) . Gumki towarzyszą moim T-34 od początku :) .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Jakeof
Posty: 134
Rejestracja: 2012-05-07, 09:21
Lokalizacja: Osięciny
brickshelf: Jakeof

 

#8 Post autor: Jakeof »

Świetny, poziomem dorównuje poprzednikom. Widzę że wymieniłeś w swoich T-34 zbiorniki paliwa z czarnych opon na szare round bricki, moim zdaniem to dobra decyzja, te wyglądają dużo lepiej ;)

Co to za element, który tworzy antenę? Jak znaleźć go na bricklinku?

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#9 Post autor: M_longer »

Jakeof pisze: Jak znaleźć go na bricklinku?
Poczekać aż Longer się będzie nudził:

http://www.bricklink.com/catalogList.as ... String=483

Awatar użytkownika
Jakeof
Posty: 134
Rejestracja: 2012-05-07, 09:21
Lokalizacja: Osięciny
brickshelf: Jakeof

 

#10 Post autor: Jakeof »

Dzięki wielkie! ;)

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#11 Post autor: dmac »

Jakeof pisze:wymieniłeś w swoich T-34 zbiorniki paliwa z czarnych opon na szare round bricki
Tak, ale gdyby pojawiły się ciemnoszare opony, natychmiast bym z nich skorzystał :) . A to dlatego, że opony mają właściwą średnicę, zaś round bricki są wyraźnie za duże w stosunku do reszty modelu.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#12 Post autor: Tranzystor »

Lufa na oko wydaje się ok. Ale kaliber 85 to jakieś 115mm średnicy, w skali 1:40 to mniej niż grubość fleksa. Nie powinna być cieńsza?

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#13 Post autor: legosamigos »

No ładny czołg, a te "wydechowe" żaby, to faktycznie niezły pomysł. Musiałem wygooglować sobie co to za jeden ten SU-85, bo tematyka militarna jest mi obca i wyskoczył mi model z Cobi :D ale zupełnie nijak ma się do Twojego ;) Zastanawia mnie do czego ta piła w czołgu?

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2016-11-12, 17:38 przez legosamigos, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
gmkkk
Posty: 1005
Rejestracja: 2014-06-24, 21:06
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
brickshelf: gmkkk

 

#14 Post autor: gmkkk »

Cobi ma zły skos nadwozia - płyta czołowa Su85 schodzi poniżej błotników i łączy się z podwoziem, w CObi te płyty łączą się na linii błotników = lipa:)

Awatar użytkownika
Cevillus
Posty: 553
Rejestracja: 2010-04-29, 21:14
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: greenboy55

 

#15 Post autor: Cevillus »

Niszczyciel czołgów wyszedł rewelacyjnie. Gorące gratulacje.
Paul Lego Brick Show kanał dla fanów klocków Lego

ODPOWIEDZ