6989 Mega Core Magnetizer

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Iwona
VIP
Posty: 388
Rejestracja: 2014-12-27, 14:09
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

6989 Mega Core Magnetizer

#1 Post autor: Iwona »

Największy z setów serii M-Tron. Pojazd – baza (M-Troni nie posiadali bazy), wyposażony w dźwig, który pozwalał swobodnie operować wszystkimi elementami wyposażenia chyba do dziś stanowi obiekt westchnień zarówno młodszych jak i starszych fanów Lego.
Kolegom gmkkk, spider44 i waler dziękuję za pomoc w skompletowaniu zestawu!

Obrazek
6989 Mega Core Magnetizer
Seria: Space
Podseria: M-tron
Rok premiery: 1990
Liczba klocków: 485
Liczba figurek: 3
Spis części: BrickLink, BrickSet
Opakowanie: karton
Cena: bricklink ~400zł, MSIB 2180zł (!!!)

Opakowanie i instrukcja
Oryginalnego opakowania nie posiadam, zdjęcia zaczerpnęłam z zasobów www. Karton największego z zestawów M-Tron ma wymiary 47,7 x 28,7 x 9,6 cm. Utrzymany jest w żółtym kolorze, miejscami z domieszką „kosmicznej kratki”, jakże popularnej w latach 80 i 90. Frontowa ściana przedstawia opisywany model, z tyłu znajdziemy modele alternatywne. Karton posiada okienko, chciałby się, żeby największe współczesne sety też takie posiadały!
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Instrukcja to 24 stronnicowa książeczka o wymiarach 29,5 x 20,8 cm. Tło dla kolejnych kroków budowy wygląda jak piasek z pierwszej strony
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zawartość kartonika i klocki
Tym razem zamieszczam zdjęcia elementów posegregowane kolorystycznie, wraz z uwzględnieniem najciekawszych klocków.
Obrazek
W części trans-neon green i white znajduje się kilka ciekawostek.
Obrazek Trans-Neon Green Brick, Round 1 x 1 with Fins, w tym kolorze wystąpiła w 10 setach w latach 1990-1991 w serii M-Tron i ponownie w latach 2001-2002 w serii Alpha Team: Mission Deep Sea.
Obrazek Trans-Neon Green Panel 10 x 10 x 12 Quarter Dome, jak łatwo się domyśleć występuje tylko w tym zestawie. Co ciekawe w kolorach trans-green, trans-yellow i trans-neon orange też występuje tylko w jednym secie, natomiast kolor trans-dark blue pojawił się w 4 zestawach.

Obrazek White Tile 1 x 1 with Computer Display Pattern, ten maluch występuje w 9 setach. Tylko co to jest? Przycisk czy mały monitor?
Obrazek White Tile 1 x 1 with Red and Black Buttons Pattern, kolejny niewielki element, ten pojawił się w 8 zestawach.

Obrazek
Czerwonych elementów jest dużo więcej. Wśród nich również można wyróżnić kilka ciekawostek.
Obrazek Red Bracket 2 x 2 - 1 x 4, w czerwonej barwie pojawia się w trzech setach.
Obrazek kontener wystąpił w 5 setach, choć tak naprawdę w 4, set 6862 nie jest zestawem a połączeniem trzech setów
Obrazek Red Slope 33 3 x 2 with MTron Logo Pattern, najbardziej charakterystyczny element serii, wystąpił w 4 setach.
Obrazek Red Slope, Inverted 33 5 x 6 x 2, występuje tylko w tym zestawie.
Obrazek Red Tile 2 x 2 with MTRON Logo Pattern, występuje w 4(5*) zestawach. *ponownie w zestawie 6862

Czas na kolor light grey, który w serii występuje dość oszczędnie.
Obrazek
Obrazek Light Gray Container, Box 2 x 2 x 2 Door with Slot and MTron Pattern, element właściwy dla serii M-Tron, pojawił się w 6(7*) zestawach.
Obrazek Light Gray Hinge Panel 2 x 4 x 3 1/3 with MTron Pattern, element właściwy dla serii M-Tron, pojawił się w 3(4*) zestawach.

Drugi (obok czerwonego) podstawowy kolor dla serii M-Tron.
Obrazek
Obrazek Black Cockpit 6 x 6 x 1 Cabin Base, element wystąpił w 8 zestawach.
Obrazek Black Dish 8 x 8 Inverted (Radar), klocek pojawił się w trzech setach w latach 1988-1991 i powrócił w jednym zestawie w 2011 roku.
Obrazek Black Magnet Cylindrical, znak rozpoznawczy M-Tronów, pojawił się w 141 setach. Mi kojarzy się z seriami M-Tron i Aquazone, co ciekawe dopiero po spojrzeniu w listę zestawów uświadomiłam sobie, że jest podstawą dla pociągów (małe zaskoczenie, dla mnie magnesem pociągowym jest 91968c01… człowiek uczy się całe życie (niektórzy dodają, że z wyjątkiem lat szkolnych)
Obrazek Black Minifig, Jet Pack with Stud On Front, kolejny element, który powrócił z zaświatów, początkowo występował w dwóch setach w latach 1990-1991, ponownie w 5 w latach 2006-2011
Obrazek Black Wheel Hard Plastic Giant (71mm D. x 47mm), 6 kół znalazło się tylko w tym secie. Koła w kolorze orange (6) i light gray (3) również wystąpiły tylko w pojedynczych setach.

Minifigi
W zestawie znajdują się 3 minifigi. Panowie są identyczni zarówno pod względem umundurowania jak i wyposażenia. Tors wystąpił w 8(9*) setach. Siedem z nich to seria M-Tron, jeden to zestaw minifigów Space.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Model główny
Budowę rozpoczynamy od dwóch małych pojazdów kołowych i jednego „czegoś” latającego. Właśnie to latadło uważam za najmniej atrakcyjny element zestawu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Od 3 strony instrukcji przechodzimy do budowy głównego pojazdu.
Obrazek

Już w czwartym kroku łączymy moduły pojazdu.
Obrazek




Obrazek Obrazek Obrazek
Widać konkretny zarys pojazdu.
Obrazek

Budowa dźwigu z wysięgnikiem:
Obrazek
Obrazek Obrazek

Dźwig zamontowany na pojeździe:
Obrazek

Montaż szyby:
Obrazek
Obrazek

Gotowy pojazd:
Obrazek

Jaki on jest wielki!!
Obrazek

Skrzynki z wyposażeniem
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W akcji:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Już na półce :D
Obrazek

Podsumowanie
Model jest niesamowicie bawialny, ma wewnątrz siebie dwa pojazdy jeżdżące i jeden latający. Można za pomogą wysięgnika przestawiać poszczególne elementy. Ilość elementów ruchomych budzi zachwyt. Jest to dla mnie zestaw niezwykły, zapewne sentymentalnie do niego podchodzę, ale pomysł i wykonanie jest dla mnie na najwyższym poziomie.
Zestaw był moim marzeniem, ponieważ jedno z niewielu wspomnień wczesnego dzieciństwa, które tak wyraźnie zachowało się w mojej pamięci, dotyczy właśnie tego zestawu. Byłam z rodzicami u szefa mojego Tatusia, syn tego szefa (wiekowy facet, mógł mieć nawet 15 lat) miał ten i chyba większość pozostałych zestawów M-Tron. Ten tak bardzo utkwił mi w pamięci przez wielką szybę i ogromne koła. I wydarzenie, które wtedy miało miejsce. Pamiętam, że stałam wpatrzona w tą wielką szybę przez dłuższą chwilę i zapragnęłam dotknąć ją, zobaczyć, czy na pewno jest prawdziwa. Kiedy moje małe rączki (to był rok 1990 lub 1991, miałam więc 6 czy 7 lat) zbliżały się do szyby usłyszałam groźne „Nie rusz!!” Przerażona uciekłam do rodziców, coś wtedy się zadziało, bo syn dostał polecenie pokazania mi klocków. Owszem pokazał. Trzymał je w ręku, nie pozwalał dotknąć i po chwili kazał mi iść sobie. Po jakimś czasie Tatuś przywiózł mi z Niemiec 6877 . Czy to były moje urodziny czy Boże Narodzenie już nie pamiętam, ale secik z miejsca stał się moim ulubieńcem. Marzyłam oczywiście o 6989, ale było poza zasięgiem. Przez wszystkie lata życia, nawet dark age, pamiętałam tą sytuację. Tą rozpacz dziecka, że nawet nie może dotknąć, nie mówiąc już o tym, żeby potrzymać choć przez chwilę w ręku zestaw. To zaskakujące jak działa ludzka pamięć, tak wiele rzeczy nam ucieka, a tu pamiętam takie szczegóły. Gdy udało mi się skompletować wymarzony zestaw przy pierwszym ułożeniu polało się kilka łez. Wspomnienie Tatusia, to jak przywiózł mi inny zestaw, jak go ze mną układał. Realizacja marzenia, wiecie taka zabawa klockami na podłodze bez większego celu. Przestawianie pojazdów za pomocą magnesów, jazda po nierównościach. Poczułam, że znów jestem tą małą dziewczynką, która może po prostu usiąść na podłodze i bawić się klockami…

Za
  • bawialność
  • wspomnienie dzieciństwa
  • magnesy


Przeciw
  • pojazd latający
Ostatnio zmieniony 2017-01-13, 07:58 przez Iwona, łącznie zmieniany 1 raz.

REX
VIP
Posty: 585
Rejestracja: 2009-08-25, 19:59
Lokalizacja: Chojnice

#2 Post autor: REX »

Jedne nóżki koniecznie do wymiany.

Odbyłaś wielką podróż sentymentalną przez co recenzja stała się jeszcze bardziej osobista.

Awatar użytkownika
gmkkk
Posty: 1005
Rejestracja: 2014-06-24, 21:06
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
brickshelf: gmkkk

 

#3 Post autor: gmkkk »

Kolejna rewelacyjna recenzja, dodatkowo okraszona wspomnieniami z dzieciństwa. Recka wyczerpująca, dobrze się czyta, zdjęcia bardzo dobre , że aż widac jakie zniszczone nóżki ma jeden z ludzików. Az się prosi dać mu lepsze a nie te ogryzki .
Warto bylo pomóc przy kompletowaniu klocków.
PS. gmkkk nie gmkk:)

Awatar użytkownika
Kalais
Posty: 547
Rejestracja: 2014-11-30, 19:17
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4 Post autor: Kalais »

Najciekawsze końcówka recenzji.

Reszta jak zwykle - świetna robota :)

Kurcze, chyba każdy z okolic naszego wieku marzył o tym zestawie. Mega fajny. Też miałem go kompletować, jednak MOCowanie mnie dużo bardziej wciągnęło od kolekcjonowania i sobie odpuściłem. Ograniczyłem się tylko do elementów do których się śliniłem w młodości ;) Bo jakoś tak miałem, że nie tylko zestawy, ale i konkretne klocki zawsze chciałem mieć :) Np. te wielkie koła z tego setu ;) Btw. myślałem, że je odgrzali w którymś Nexo? Widocznie to jakieś podobne były.

Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: Mateusz92 »

Gratuluje zakupu klasyka. Mój brat miał tylko jednego space'a: 6833 którego potem "odziedziczyłem". W katalogu z 1992 roku była pokazana cała seria M-Tron. Ile to czasu poświęciło się na oglądanie i czytanie opisów każdego zestawu. W ogóle M-Troni to chyba pod-seria Space do której mam największy sentyment. Chociaż nie kolekcjonuje zestawów za bardzo to chciałbym mieć wszystkie zestawy z tej pod-serii. Poza tym magnesy, magnesy, magnesy. Niby to nic nadzwyczajnego, ale odbierałem M-Tronów jako posiadaczy wysoko zaawansowanej technologii. I choć były stosowane chociażby w pociągach to i tak dzięki temu seria zyskała jakąś taką magię.
Co do recenzji to jak zwykle bardzo fajnie się czytało. Podejście emocjonalne/sentymentalne z Twojej strony na plus. W zasadzie najbardziej lubię czytać te recenzję które odwołują się do wspomnień z dzieciństwa czy to autora czy moich.

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#6 Post autor: bacon »

Super recenzja. Czytając końcówkę się wzruszyłem :)

wesyr
Posty: 111
Rejestracja: 2016-02-02, 18:03
Lokalizacja: Tychy
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#7 Post autor: wesyr »

Świetna recenzja! Gratuluję warsztatu.

Awatar użytkownika
halerz
Posty: 176
Rejestracja: 2015-02-07, 16:03
Lokalizacja: Cieszyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: halerz »

Marzenie mojego dzieciństwa! Niestety musiałem zadowolić się zestawem 6896 (taki Mega Core Magnetizer dla ubogich), ale i tak było świetnie :) Do pary rodzice zakupili mi jeszcze 6811 za waluty drugiego obszaru płatniczego, więc miałem dwie figurki dzielnych M-Tronowców.
Co do sytuacji opisanej na końcu to też coś takiego przeżywałem wchodząc ok. roku 1990 do pokoju dzieci jednego ze znanych producentów odzieży termoaktywnej, którego odwiedzili rodzice. Cały pokój wypełniony był zestawami Classic Space (podłoga usłana klockami w odcieniach szarości i błękitu), a między nimi bawiła się dwójka chłopców, których twarze przybrały groźny wygląd jak mnie tylko zobaczyli. Po czym drzwi się zamknęły (można powiedzieć przed moim nosem).
Ostatnio zmieniony 2017-01-11, 20:06 przez halerz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kirysowaty
Posty: 740
Rejestracja: 2007-04-10, 18:39
Lokalizacja: okolice Radomia

#9 Post autor: Kirysowaty »

Świetna recenzja, pełna emocji. Do tego zestawu ślinił się chyba każdy miłośnik LEGO Kosmos, i dziś też robi on wielkie wrażenie. Ma naprawdę sporo fajnych funkcji i detali!
Iwona pisze:Gdy udało mi się skompletować wymarzony zestaw
Czy dobrze rozumiem, że zestaw złożyłaś z kupowanych na sztuki elementów? Jest tu na tyle dużo klocków rzadkich czy wręcz unikatowych, że nie było to chyba bardziej opłacalne, niż zakup od razu kompletnego zestawu.
Ostatnio zmieniony 2017-01-13, 20:09 przez Kirysowaty, łącznie zmieniany 1 raz.
Jellyeater pisze:Jak się kupuje Lego to należy sprawdzić, czy nie zawiera demonów.

Greg
VIP
Posty: 199
Rejestracja: 2010-01-21, 13:19
Lokalizacja: Poznań

#10 Post autor: Greg »

Zestaw także był mym marzeniem, potem jakoś przeszło, ale gdy przeczytałem te słowa, wspomnienia powróciły na nowo. Wielka szyba była w moim odczuciu elementem charakterystycznym dla ówczesnego Space, jej widok zawsze pobudzał mą wyobraźnię.
Pięknie napisane :)

Awatar użytkownika
Kirysowaty
Posty: 740
Rejestracja: 2007-04-10, 18:39
Lokalizacja: okolice Radomia

#11 Post autor: Kirysowaty »

Szkoda, że teraz już takich szyb nie produkują. W ogóle wielka ilość fajnych i charakterystycznych dla Kosmosu elementów została wycofana i nie mam pojęcia, dlaczego. Co do dużych szyb, to pewnie boją się, że nie potrafią już utrzymać jakości i elementy byłyby zamglone/porysowane jeszcze przed trafieniem do pudełka. Boli mnie, że nie można takich klocków dostać w naprawdę bardzo dobrym stanie.

EDIT: Iwona, właśnie zauważyłem, że w twoim egzemplarzu brakuje dwóch czerwonych grille plejtów z przodu, na "zderzaku".
Ostatnio zmieniony 2017-01-14, 13:38 przez Kirysowaty, łącznie zmieniany 1 raz.
Jellyeater pisze:Jak się kupuje Lego to należy sprawdzić, czy nie zawiera demonów.

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 370
Rejestracja: 2012-12-28, 18:27
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
brickshelf: tbzz
Kontakt:

 

#12 Post autor: tbzz »

Uuu Iwona! Super recenzja świetnego, flagowego zestawu. Bardzo dobrze się czytało. Dzięki i oby tak dalej. :)
Insta (główny kanał) @legos_soul
Blog Lego http://legosoul.wordpress.com/
Zestawy http://brickset.com/sets/ownedby-tbzz

ODPOWIEDZ