6378 Shell Service Station

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
wesyr
Posty: 111
Rejestracja: 2016-02-02, 18:03
Lokalizacja: Tychy
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

6378 Shell Service Station

#1 Post autor: wesyr »

Obrazek

Tekst pochodzi z bloga http://legopo30.pl, który zmieni się w http://wesyr.pl

Jest Wigilia w 1986 roku. Mały, sześcioletni Michał, wcina potrawy najszybciej jak to możliwe, tylko po to, żeby skrócić czas do momentu rozdawania prezentów. Wie, że pod choinką czeka coś fajnego. Coś na co trzeba było czekać cały rok. I tak też jest. Po odpakowaniu ozdobnego papieru jego oczom ukazuje się przepiękne, kwadratowe, żółto-niebiesko-czerwone pudełko z wymarzonym logiem Lego. Michaś nie czeka na kolejne prezenty tylko zabiera się za zabawę. Wie, że będzie się bawił tymi klockami jeszcze przez wiele lat. Ale nie wie, że po 31 latach ponownie przyjdzie mu się zachwycić stacją Shell.

Tak, moi drodzy, 31 lat temu pod choinką znalazłem zestaw 6378. Wówczas, jako dziecko, nie zdawałem sobie sprawy z wartości materialnej takiej zabawki – liczyły się klocki i zabawa. Trudno się temu dziwić, ostatecznie miałem sześć lat. Na potrzeby tej recenzji przygotowałem drobne wyliczenie wartości zestawu. Wiadomo, że ten zestaw liczący sobie 274 klocki, był jednym z największych w tamtym roku. Dzisiejsze zestawy składające się z około 300 klocków są zestawami normalnymi, przeciętnymi, nie najważniejszymi w danym roku. Zestawienie to tylko ma pokazać, jak wielkim skarbem były klocki Lego w czasach mojego (i większości z was) dzieciństwa.

Otóż przeciętne wynagrodzenie w 1986 roku wynosiło 24095 zł, co przy kursie dolara w wysokości 820 zł, pozwalało zakupić całe 29,30$. Dla porównania przeciętne wynagrodzenie w trzecim kwartale 2016 roku wyniosło 4055 zł i pozwoliło na zakup 1045,1$ (średni kurs w III kw. to 3,88 zł). Cena katalogowa 6378 to 25,5$ co stanowi 87% ówczesnej średniej pensji. Teraz, w 2016 roku kupiłem ten zestaw za 59$, czyli około 6% przeciętnego wynagrodzenia. Jest różnica. Źródła: wynagrodzenie: tutaj i tutaj, kurs dolara: tutaj i tutaj.

Obrazek

Recenzowany przeze mnie zestaw pozbawiony jest pudełka.

Seria: Town
Rok: 1987
Numer: 6378
Elementów: 274 Brickset, 283 Bricklink
Minifigów: 2
Cena za jeden element: 0,09$
Waga modelu: 402 g
Waga zestawu (pudełko z zawartością): 732 g (za BL)
Model alternatywny: tak
Cena: $25.50

Spis części:
– Bricklink
– Brickset


Pudełko i zawartość
Według Bricklink pudełko ma wymiary 28,5 cm x 29 cm x 5,45 cm i waży 732 gramy. Jest bardzo duże jak na tak małą ilość klocków, ale jest to zrozumiałe z racji baseplate’a. W zestawie, który zakupiłem nie było pudełka, więc opieram się na fotografiach znalezionych w internecie. Front pudełka zajmuje duże zdjęcie zestawu, bez większych fajerwerków w tle. Boków i tyłu pudełka nie pamiętam, więc tutaj zostaje niedopowiedzenie (chyba, że ktoś z Was dysponuje takim opakowaniem).

Obrazek
Obrazek

Wewnątrz pudełka, znajdowała się kartonowa szufladka, w której znajdowały się:
– klocki,
– instrukcja,
– arkusik z naklejkami.

Może było coś jeszcze, ale nie jestem w stanie tego zweryfikować. Może jakieś reklamy lub coś w ten deseń. W moim przypadku wszystkie naklejki są już przyklejone. A powinien wyglądać tak:

Obrazek

Zdecydowaną większość klocków jest w kolorze białym. Pozostałe w mniejszych ilościach wyprodukowano w kolorach żółtym, czerwonym, niebieskim, czarnym i szarym. Kilka sztuk jest przezroczysta. Do tego dochodzi baseplate – 309p01 Light Gray Baseplate, Road 32 x 32 Service Station with Green Lines Pattern, 1 szt

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kilka elementów w 1986 roku było nowych lub rzadkich.

Obrazek

3941p01 Light Gray Brick, Round 2 x 2 with Axle Hole with Buttons on Black Panel on Both Sides Pattern, 2 szt

Obrazek

3044p37 Light Gray Slope 45 2 x 1 Double with Double 3 Button Black Pattern, 2 szt

Obrazek

3040p33 Black Slope 45 2 x 1 with 9 Large + 3 Small White Buttons Pattern, 1 szt (premierę miał w 1985)

Obrazek

73590c01a Black Hose, Flexible 8.5L with Tabless Ends (Ends same color as Tube), 1 szt

Pozostałe klocki nie wzbudzają jakichś większych emocji.

Instrukcja to książeczka w formacie zbliżonym od A4 (27 cm x 21 cm) składająca się z 12 stron, na których przedstawiono proces budowy – autko 9 kroków, stacja 16 (w tym 9 kroków na dystrybutory i 9 na odkurzacz). Śmiem przypuszczać, że dzisiejsza instrukcja składałby się z dużo większej ilości kroków (w ramach oszczędności papieru…), co jest zupełnie zbędne, bowiem w tej wszystko jest jasne.

Na okładce widnieje duże zdjęcie gotowej stacji oraz dwa okienka – pierwsze z budową minifigów, drugie ze scenką w kasie. Na ostatniej stronie przedstawiono sześć fotografii ze scenkami związanymi z modelem głównym i inspiracje do budowy alternatywnych wersji – można zbudować budynek powiększony o duży warsztat, mniejszą stacje z innym autkiem lub stacje z podnośnikiem samochodowym.

Obrazek
Obrazek

Budowa i gotowy model
Proces budowy jest bardzo łatwy. Bardzo. Instrukcja jest czytelna i raczej nie ma tu miejsca na błędy. Technika budowy też jest niezwykle prosta – możliwe, że wynikała z mniejszej różnorodności klocków, bo sporo tu miejsc, gdzie łączy się ze sobą bricki czy platy o tej samej wielkości, co w przypadku tych pierwszych zmniejsza wytrzymałość konstrukcji, a w przypadku tych drugich bardzo utrudnia demontaż. Dachy też mają wady – brak jakiś małych plate’ów od spodu dużych plate’ów, przez co łatwo się wyginają.

Na pierwszy ogień idzie samochodzik. Prościutka konstrukcja, ale jak na niego patrzę to i się przypomina dzieciństwo. Ile ja się takimi pojazdami “nawziuuumowałem”.

Obrazek
Obrazek

Następnie budujemy już właściwą stację. Najpierw budynek – krok 10

Obrazek

Następnie w 9 krokach budujemy dystrybutory, które wyglądają prześlicznie, ale są dość niestabilne – z racji podstawki w postaci plate’a 3×2 (ale to może dlatego, że klocki są już trochę zjechane) i bricków 2×1.

Obrazek

W następnej kolejności budujemy dach warsztatu i zadaszenie nad dystrybutorami – tutaj te duże czerwone plate’y wymagałyby wzmocnienia po środku, żeby się nie uginały.

Obrazek

Pozostaje dobudować odkurzacz i model jest gotowy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Podsumowanie
Recenzując ten zestaw trudno (choć staram się) nie mieć w głowie współczesnych zestawów Lego. Jak na tamte czasy (przypominam 1986 rok) stacja Shell wydaje się być bardzo udanym modelem. Bryła budynku, zadaszenie, dystrybutory, mini-warsztat. Wszystko jest na miejscu, oczywiście w dziwnej skali, ale to Lego. Wszystko co potrzebne stacji paliw jest obecne. Dla dzieciaka w tamtych latach była to rewelacyjna zabawka pozwalająca na kupę zabawy i przeróbek.

Nawet nie wiecie jak fantastycznie ubawiłem się składając ten zestaw. Cały czas mam przed oczami tą Wigilię w 1986 roku.

Plusy
+ bawialność
+ oddanie charakteru stacji
+ sporo klocków
+ ładne naklejki
+ instrukcja


Minusy
– drobne błędy konstrukcyjne

Poniżej, pierwszy raz od tej recenzji będę oceniał zestawy za pomocą gwiazdek. Dodaję też kolejny (po komentarzach i “sahre’ach) interaktywny moduł, w którym to i wy możecie ocenić poszczególne elementy modelu. Zachęcam do oceniania i komentowania.

Link bezpośrednio do ocen: http://www.legopo30.pl/?p=1289#ocena

Awatar użytkownika
Kloss
Posty: 143
Rejestracja: 2016-09-07, 17:04
Lokalizacja: Bruksela / Warszawa

#2 Post autor: Kloss »

Rewelacyjna recenzja. Nad wyraz przyjemnie się ją czytało. Choć, gdy Ty otwierałeś ten zestaw przy choince, ja nie byłem nawet jeszcze w planach, to doskonale rozumiem co czujesz pisząc o tej nostalgii. Fajnie, że udało Ci się do niego powrócić po tylu latach!
Co do samego zestawu, to bardzo mi się podoba. Świetny baseplate i połączenie kolorów. Zdziwiłem się, że w tak wiekowym zestawie daszki nad dystrybutorami zostały "wytileowane".

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#3 Post autor: martinb »

Rozumiem co przeżywałeś w 1986 r., gdy na szybko zjadałeś co trzeba, aby dorwać się wreszcie do prezentu. Miałem podobną sytuację w 1989 r., gdy na Boże Narodzenie otrzymałem swój pierwszy zestaw - 6590 Vacation Camper. Pamiętam, że gdy zdarłem część papieru, w którym był zapakowany ten zestaw, to nie wierzyłem, że dostałem LEGO. I to jak wielkie! LEGO było wymarzoną zabawką, o której wszyscy koledzy - czy to w przedszkolu, czy też w szkole - marzyli.

Bardzo podoba mi się to, jak postarałeś się przedstawić wartość recenzowanego zestawu w stosunku do zarobków w 1986 r. Brawo! Od jakiegoś czasu chodziła za mną myśl, aby sprawdzić wartość zestawu 6590 w 1989 r., ale nigdzie nie mogę znaleźć jego ceny katalogowej w USD (jedynie znalazłem cenę w AUD). Średni kurs USD w 1989 r. to 9500 zł przy średniej krajowej 207000 zł miesięcznie. Brakuje mi tylko tej cholernej ceny katalogowej. ;-)

A poza tym recenzja jak zwykle świetna, krótka i dobrze wyglądająca i napisana. :-)

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 6378 Shell Service Station

#4 Post autor: SERVATOR »

wesyr pisze:Model alternatywny: tak
Jaki? Masz na myśli to co jest na fotkach na ostatniej stronie instrukcji, które pokazałeś?
W wolnej chwili mógłbyś coś z tych obrazków zbudować.
Ostatnio zmieniony 2017-02-01, 14:09 przez SERVATOR, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#5 Post autor: martinb »

SERVATOR, a to modele alternatywne prezentowane w przypadku starych zestawów na tylnej części pudełek nie są już modelami alternatywnymi?

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6 Post autor: SERVATOR »

A widzisz tu w recenzji takie?

A swoją drogą naprawdę zastanawiam się czy modele z tyłu pudełka można nazywać alternatywami... W Creatorze czy Technic takie modele są. A tu?
Ostatnio zmieniony 2017-02-01, 15:25 przez SERVATOR, łącznie zmieniany 1 raz.

wesyr
Posty: 111
Rejestracja: 2016-02-02, 18:03
Lokalizacja: Tychy
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#7 Post autor: wesyr »

To bardziej inspiracje do budowy niż takie modele alternatywne sensu stricto.

Awatar użytkownika
halerz
Posty: 176
Rejestracja: 2015-02-07, 16:03
Lokalizacja: Cieszyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: halerz »

Co to dużo mówić - świetny zestaw to i świetna recenzja. Dziękuję!

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 370
Rejestracja: 2012-12-28, 18:27
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
brickshelf: tbzz
Kontakt:

 

#9 Post autor: tbzz »

Bardzo ciekawa recenzja Wesyr. Z tzw. wkładem własnym, który świetnie ukazuje nasze odczucia z lat dziecięcych w kontekście klocków Lego w słusznie minionych latach. Sam zestaw jak dla mnie jest bardzo fajny. Klimatyczny. Osobiście posiadam obie stacje Shella, tj. opisany tutaj 6378 i 6371. I gdybym miał je porównać, to lepszą konstrukcją jest chyba 6371. W opisanej przez Ciebie stacji jest jeden błąd logiczny, który mi przeszkadza. Otóż jakiekolwiek wstawienie pojazdu do naprawy w przestrzeni z podnośnikiem, praktycznie wyłącza z użytku dwa dystrybutory. Widać to na ostatnim zdjęciu. Oczywiście problem można rozwiązać przenosząc gdziekolwiek podnośnik. Stąd też 6378 oceniłbym o jeden punkt niżej niż 6371. Lecz mimo tych niedociągnięć to nadal świetny zestaw. Dzięki za recenzję klasyki! :)
ps. Moja mała scenka z 6378 trafiła kiedyś do demotywatorów ;)
Insta (główny kanał) @legos_soul
Blog Lego http://legosoul.wordpress.com/
Zestawy http://brickset.com/sets/ownedby-tbzz

cody1976
Posty: 225
Rejestracja: 2013-08-20, 18:45
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: cody1976 »

Świetna recenzja, również pamiętam ten zestaw z dzieciństwa. Miał go mój kuzyn i strasznie zazdrościł mi motoru bo miałem 6371, ja z kolei zazdrościłem mu auta serwisowego bo było duzo fajniejsze niż w moim zestawie. 59 USD za ten zestaw to chyba troche dużo, z odrobiną cierpliwości można go kupić w Niemczech za ok 40 euro w idealnym stanie razem z pudełkiem.

cody1976

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#11 Post autor: martinb »

Zastanawiające jest, że nigdzie nie ma tego zestawu w stanie MISB - ani na BrickLinku, ani na eBayu. Chciałem uzupełnić porównanie wesyra, o zestawienie obecna średnia pensja w Polsce w 2016 r. w stosunku do najniższej ceny za MISB. Widocznie jedyne egzemplarze, jakie się zachowały w tym stanie, leżą w LEGO Vault oraz u kolekcjonerów, którzy jeszcze nie zdecydowali się na sprzedaż. ;-)

cody1976
Posty: 225
Rejestracja: 2013-08-20, 18:45
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: cody1976 »

MISB dość często jest na ebay, wystarczy 2000 PLN i jest Twój:

http://www.ebay.pl/itm/Ultra-Rare-seale ... SwnHZYUauu

cody1976

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#13 Post autor: martinb »

Zapomniałem przeszukać po zakończonych ofertach. To dlatego nie mogłem tego znaleźć. Dzięki za linka.

ODPOWIEDZ