[MOC] Mini ładowarka gąsienicowa

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Damjan97
Posty: 216
Rejestracja: 2015-07-13, 19:32
Lokalizacja: Mikołów
brickshelf: damianple

 

[MOC] Mini ładowarka gąsienicowa

#1 Post autor: Damjan97 »

Witam.
Dzisiaj prezentuję Wam moją mini ładowarkę gąsienicową.

Obrazek

Wymiary:
-Długość: 34cm
-Szerokość: 15cm
-Wysokość: 18cm
-Waga: 1350g

Silniki:
-2 M do napędu ładowarki
-1 XL do operowania ramieniem
-1 M do operowania łyżką

Obrazek

Jest to jeden z moich najdłużej powstających MOCy jak nie najdłużej. Budowę zacząłem jakoś na początku roku, ale w między czasie wdarł się projekt ciężarówki burtowej więc odłożyłem ją na potem. No ale w końcu udało się ją dokończyć.

Do napędu ładowarki służą 2 silniki M z redukcją 1:8, po jednym przy każdej gąsienicy. Nie wiem dlaczego ale całość porusza się dosyć skokowo co można zauważyć na filmie.

Ramie podnoszone jest za pomocą 2 dużych siłowników śrubowych za napęd których odpowiada silnik XL z przełożeniem 1:1, całość może porusza się delikatnie za wolno, ale zbytnio to nie przeszkadza.

Operowanie łyżką odbywa się za pomocą 2 małych siłowników. Do napędu służy silnik M z przełożeniem 1:1.6. Na początku łyżka miała być moją własna konstrukcją, ale stwierdziłem że nie będę sobie utrudniał pracy.
Ogólnie cały zakres ruchu ramienia i łyżki jest dobry.

Obrazek

Można zauważyć delikatny przechył pojazdu w tył, ale jest to zapewne spowodowane tym iż większość masy znajduje się za kabiną, a battery box jest na samym końcu.

Obrazek

Jeśli chodzi o wygląd to jest to czysto technicowy styl. Model posiada otwierane drzwi kabiny oraz fotel kierowcy, niestety nie ma krat w oknach kabiny, ale jest to spowodowane brakiem jakichkolwiek klocków które mogły by je odwzorować. Nie wzorowałem sie zbytnio na jakimkolwiek prawdziwym modelu, jest to czystko moja inwencja.

Obrazek

To tyle z mojej strony. Czekam na Wasze komentarze.

GALERIA ZDJĘĆ: https://www.flickr.com/photos/124730997 ... 8581302751

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=9ifcSbkZHcc&t=37s[/youtube]

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2017-02-18, 13:19 przez Damjan97, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

Damjan97 pisze:Do napędu ładowarki służą 2 silniki M z redukcją 1:8, po jednym przy każdej gąsienicy. Nie wiem dlaczego ale całość porusza się dosyć skokowo co można zauważyć na filmie.
Źlę napięte gąsienice? :)
Damjan97 pisze:niestety nie ma krat w oknach kabiny
Zwykłych czarnych flexów nie masz? :)
Trochę łyso między gąsienicami, zwłaszcza że na filmie widać ścianę po drugiej stronie maszyny. Nie myślałeś żeby to zabudować w tym stylu?

Obrazek

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#3 Post autor: Tranzystor »

No ale to nie może tak skakać. Odłącz mediumy i zobacz dlaczego tak szarpie, bo na razie źle to wygląda.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#4 Post autor: Bricksley »

Co do napędu:
1) PF M przekazują napęd ślimak>z8 - to powoduje duże luzy.
2) Przy takim układzie gąsienic kołem napędzającym powinno być górne, nie dolne.
3) Być może zbyt luźne gąsienice.
Pozdrawiam :)

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#5 Post autor: Tranzystor »

Dlaczego górne, a nie dolne?

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#6 Post autor: legosamigos »

Też mi się wydaje, że masz za mocno napięte gąsienice, ale może się mylę. Poza tym małe LA podparłbym jakimś liftarmem w środku albo dać dłuższego axla, np. 12L, bo w tej chwili z jednej strony małe siłowniki wiszą w powietrzu
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Błotnik
Posty: 20
Rejestracja: 2016-07-22, 12:23
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: Błotnik »

A przyczyną tego "skakania" nie jest przypadkiem to, że te dekle na głównych rolkach poruszają się po tych wypustkach na gąsienicach? Próbowałeś bez nich?
Gąsienice są moim zdaniem prawidłowo napięte.
Tranzystor pisze:Dlaczego górne, a nie dolne?
Chyba kiedyś czytałem że dzięki takiemu układowi kamienie i inne zanieczyszczenia wysypują się z łańcucha gąsienicy przed wejściem na koło napędowe. Dzięki temu gąsienice nie "przeskakują" i nie spadają, a koło napędowe mniej się zużywa.

ODPOWIEDZ