[MOC] LEGO TECHNIC 4 in a row

Dział przeznaczony na dyskusje i prezentacje gier planszowych, bitewnych (Brikwars etc.), rpg i innych z użyciem produktów LEGO.

Moderatorzy: Szerszen, Mod Team, Szerszen, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

[MOC] LEGO TECHNIC 4 in a row

#1 Post autor: SERVATOR »

"4 in a row" czyli po naszemu "Czwórki" w wersji Technic.

Gra jest przeznaczona dla 2 osób i choć jest stosunkowo prosta, to daje naprawdę dużo frajdy z rywalizacji.
Oryginalne zasady gry można przeczytać np. TU.
W najpopularniejszej wersji gra toczy się na polu 7x6 i wygrywa ją ten, który pierwszy ułoży cztery swoje znaczniki w linię (w poziomie, pionie czy na ukos). W mojej wersji zasady są identyczne przy czym spadanie znaczników na sam dół jest zastąpione obowiązkiem wpinania znaczników w planszę od samego dołu.

Zrobiłem jej dwie wersje. Jedną na polu wielkości 7x6 a drugą mniejszą na polu 7x5. Ta mniejsza ma tę zaletę, że... jest mniejsza. ;)
Ma to duże znaczenie, bo mojemu dziecku lepiej mieści się ona w dłoni i może spokojnie nosić ją w kieszeni a sama "mechanika" gry niewiele na tym traci.

W obu wersjach znacznikami zawodników są axlopiny w kolorze LBG i TAN (one znacznie lepiej się wpina i wyciąga z liftarmów niż niebieskie). W wersji większej znaczników LBG i TAN potrzebnych jest po 21, a w wersji mniejszej po 17.
W wersji większej dołożyłem belkę z niebieskimi axlopinami, które służą do odliczania liczby zwycięstw poszczególnych graczy. Skreśliłeś czwórkę = bierzesz jeden niebieski znacznik.

Obrazek

Po zakończeniu gry znaczniki stosunkowo łatwo i szybko wypycha się axlową końcówką znacznika.

Tak wygląda przykładowe zakończenie rozgrywki na większej planszy:
Obrazek

Wersja mniejsza wygląda tak:
Obrazek

Mniejsza plansza wygodnie mieści się w dłoni 9-latka.
Obrazek

A tak wygląda przykładowe zakończenie rozgrywki na planszy mniejszej:
Obrazek

Dla największych fanów TECHNIC jest dodatkowa funkcja modelu - wyginanie planszy. ;))))
Obrazek

Dzięki zwartej konstrukcji i użyciu elementów Technic grę tę można ze sobą zabrać praktycznie wszędzie.
Ostatnio zmieniony 2017-02-26, 15:34 przez SERVATOR, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

Granie pinami w dół jest chyba wygodne inaczej.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3 Post autor: SERVATOR »

Chodzi Ci o ich wpinanie w planszę? Te w kolorze TAN i LBG wchodzą bez problemów.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4 Post autor: SERVATOR »

Po kilkudziesięciu grach axlopiny zamieniłem jednak na round bricki 1x1. Znacznie łatwiej się je teraz wyjmuje i można wygodnie je gromadzić (np. w "ołówki") gdy rozgrywkę zaczynamy. Najważniejsze jest jednak to, że te znaczniki siedzą w planszy równie solidnie jak użyte poprzednio.

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#5 Post autor: 3dom »

No fajne ale jednak mogłeś zbudować takie do wrzucania round tile'i 1x1, byłoby jak w oryginale :)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6 Post autor: SERVATOR »

Żeby groszki trzymały się w kolumnach, to kolumn musiałoby być 15 (7 na groszki, 8 na "ścianki) a to spowoduje, że gra się istotnie zwiększy. A moją wersję można wziąć do kieszeni.

Awatar użytkownika
wallyjarek
Posty: 1275
Rejestracja: 2013-10-24, 09:31
Lokalizacja: Poznań / Limerick - Irlandia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: wallyjarek »

Pomysłowe, druga opcja bardziej mi się podoba.

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#8 Post autor: OmenGda »

Bardzo fajne :) zdecydowanie zbuduję taką jak Ty zamiast kupować na rebelu za 60 zł :-)

Pozdrawiam!
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

Awatar użytkownika
Jaco3011
Posty: 240
Rejestracja: 2016-09-07, 17:03
Lokalizacja: Kielce / Kraków
brickshelf: ---
Kontakt:

 

#9 Post autor: Jaco3011 »

Można by podwoić te czerwone belki, nie bałbym się, że mi się znaczniki wypną w kieszeni (jeśli transportujemy je wpięte w planszę).
"Kim jesteśmy? Z czego budujemy? Dokąd to wszystko zmierza?" ~własne
"Człowiek człowiekowi wilkiem, a LEGO LEGO LEGO" ~własne

ODPOWIEDZ