[MOC] Kulkomat 3

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Kaszalot
Posty: 32
Rejestracja: 2009-11-12, 19:30
Lokalizacja: Lublin

[MOC] Kulkomat 3

#1 Post autor: Kaszalot »

W tym roku po raz kolejny - już chyba powoli tradycja - uczestniczyliśmy w finale V edycji Eksperymentu Łańcuchowego w Krakowie. Konkurs polega na budowie urządzenia transportującego kulkę metalową z prawa do lewa, a następnie przywiezieniu go na finał do Krakowa, gdzie wszystkie urządzenia są ustawiane obok siebie tworząc łańcuch (a właściwie w tym roku 8 łańcuchów, bo stoły były za krótkie). Więcej o konkursie: http://www.lancuch.if.uj.edu.pl/.

ObrazekKULKOMAT3 by kaszalot72, on Flickr

Nazwa urządzenia nieodkrywcza - Kulkomat 3. Zbudowane wspólnie z dziećmi, jako moduły GBC na podstawie wzorów znalezionych w internetach oraz (częściowo) własnej inwencji. Niestety, mimo, że w warunkach domowych wszystko chodziło bez zarzutu, po podróży niekiedy trzeba było popychać kulkę palcem. Ale i tak zabawa była przednia, co słychać na filmie :).
Zapraszam do galerii i obejrzenia filmiku.

Galeria:
Flickr
Filmik:
Kulkomat 3
Ostatnio zmieniony 2017-06-02, 17:14 przez Kaszalot, łącznie zmieniany 2 razy.
_________________
Pozdrawiam
Rafał

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#2 Post autor: OmenGda »

A mi się podoba. Fajne to. Szkoda, że film słabo nagrany. Mało przez to akcji czasem widać.

Aż mnie kusi by coś podobnego zbudować :-)
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#3 Post autor: Biedrus »

Dlaczego używasz metalowych kulek, a nie tych popularnych do GBC?

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#4 Post autor: OmenGda »

Biedrus pisze:Dlaczego używasz metalowych kulek, a nie tych popularnych do GBC?
Bo niektóre elementy pewnie są tak zrobione, że lekka kilka by nie poruszyła trybików
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#5 Post autor: legosamigos »

Oprócz tego, że jest metalowa kulka, to wydaje mi się, że niektóre mechanizmy trzeba jednak poprawić, bo jeśli kulki mają się toczyć z pomocą palca, to troszkę bez sensu działanie takiego modułu. Poza tym, wg mnie, jest po prostu za pstrokato :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#6 Post autor: OmenGda »

legosamigos pisze:Oprócz tego, że jest metalowa kulka, to wydaje mi się, że niektóre mechanizmy trzeba jednak poprawić, bo jeśli kulki mają się toczyć z pomocą palca, to troszkę bez sensu działanie takiego modułu. Poza tym, wg mnie, jest po prostu za pstrokato :)
Napisał przecież, że przed transportem nie trzeba było używać rąk do pomocy kulkom - jakkolwiek to brzmi :-)))
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

Kaszalot
Posty: 32
Rejestracja: 2009-11-12, 19:30
Lokalizacja: Lublin

#7 Post autor: Kaszalot »

Dzięki za komentarze :)
Tytułem wyjaśnienia - w konkursie z góry założono, że urządzenia podczas finału będą transportować metalową kulkę, która przechodzi z urządzenia do urządzenia.
Co do popychania palcem, to oczywiście biję się w piersi, ale... ten moduł "z palcem" powstał jako pierwszy, gdzieś w okolicach listopada-grudnia 2016 i przez pół roku działał w warunkach domowych bez zarzutu. Odmówił współpracy w Krakowie. Teraz myślę sobie, że być może powinienem sprawdzić wypoziomowanie stolika, bo do prawidłowego działania brakowało dosłownie 1-2 stopnie.
Jakość filmiku - podczas finału były tłumy, sam filmik jest zmontowany bodajże z czterech prób sfilmowania, które albo kończyły się tym, że ktoś wchodził w kadr, albo potrącał autora zdjęć. Chciałem, żeby to było nagranie z finału, aby oddać choć trochę atmosferę samego wydarzenia.
Dla ciekawych pojawiła się galeria zdjęć z Eksperymentu na FB organizatora: https://tinyurl.com/ya7m2owu
Ostatnio zmieniony 2017-06-04, 17:36 przez Kaszalot, łącznie zmieniany 1 raz.
_________________
Pozdrawiam
Rafał

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#8 Post autor: legosamigos »

Skoro metalowa kulka "zawiesza się" w niektórych częściach modułu i trzeba jej pomóc palcem, to obawiam się, że tej plastikowej Legowej, trzeba by pomagać jeszcze częściej ;)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Kaszalot
Posty: 32
Rejestracja: 2009-11-12, 19:30
Lokalizacja: Lublin

#9 Post autor: Kaszalot »

Racja, dodatkowo plastikowa legowa kulka nie zaczęłaby podróży, bo na początku są wieże, które przechylają się po wpadnięciu do nich metalowej kulki, która znacznie więcej waży. :)
Czeka nas (mnie i dzieci) wiele poprawek, a na pewno ostatni raz na finał idzie delikates, który wymaga idealnych warunków. Dzięki za życzliwe uwagi :)
_________________
Pozdrawiam
Rafał

ODPOWIEDZ