[MOC] Suwnica Mindstorms

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Neo
Posty: 293
Rejestracja: 2011-04-29, 21:24
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów/Starachowice

[MOC] Suwnica Mindstorms

#1 Post autor: Neo »

Pomysł na sterowanie pociągów i akcesoriów kolejowych kontrolerami Mindstorms od dawna chodził mi po głowie, ale dopiero Sariel połączeniem pociągów i RC pt. "RC Railroad Crane" zmotywował mnie do działania.
Zastanawiałem się też, czy lepiej będzie umieścić ten temat w dziale Mindstorms, czy Stalowe szlaki ... padło na dział kolejowy :)
Wymyśliłem (i w wielu aspektach już zaprojektowałem) automatyczne sterowanie pociągami z wykorzystaniem skomunikowanych ze sobą kontrolerów EV3 wraz z czujnikami. Całościowy opis makiety ze sterowaniem zwrotnic, szlabanów, no i pociągów uruchomię w wątku VIP pt. "Ma3rsk", jak tylko uzyskam potrzebne pozwolenia na rozłożenie znacznej ilości torów w dużym pokoju.

Obrazek

Ale ad rem.
Inspiracje dla Suwnicy Mindstorms zaczerpnąłem z suwnic z zestawów 60052 oraz 4555 połączonego w projekt, który znalazłem w sieci. Oczywiście uległ on wielu modyfikacjom i przede wszystkim umindstormsowieniu zarówno w aspekcie mechanicznym, jak i oprogramowania.
Ruch suwnicy zapewniają 3 medium serwo EV3:

- ruch portalu
- ruch wózka
- wciąganie i opuszczanie liny

Obrazek

Zamontowany czujnik odległości zapewnia pozycjonowanie wózka, który ustawia się nad wagon niezależnie od ustawienia początkowego.

W dalszym rozwoju projektu czujnik będzie "skanował" całą długość pociągu (w zakresie zasięgu suwnicy) i na podstawie odległości będzie ustalał: czy pociąg wjechał na tor rozładunkowy, gdzie znajduje się wagon i w którym miejscu jest towar do rozładowania.

Obrazek

Próbkę działania można zobaczyć na filmie:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZAw3DchI ... e=youtu.be[/youtube]

Jeżeli chodzi o program sterujący to jeszcze nie jest skomplikowany, a opisy przy bloczkach powinny wszystko wyjaśnić nawet początkującym adeptom programowania

Obrazek

Miłego oglądania :)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

Wszystko fajnie, ale ona za każdym razem jest w stanie załadować coś z wagonów?

Awatar użytkownika
Neo
Posty: 293
Rejestracja: 2011-04-29, 21:24
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów/Starachowice

#3 Post autor: Neo »

To kwestia programu. Tak jak wspomniałem zabieranie towaru z różnych miejsc wagonu można zrealizować skanowaniem i ustaleniem miejsc położenia towaru, a następnie pozycjonowaniem portalu za pomocą zmiennej. Jeżeli natomiast masz na myśli, czy hak za każdym razem zaczepia o łańcuch to 9/10 prób zaczepia. 100% skuteczność zapewniłby bloczek z hakiem (jest w planie), który przy ustawieniu mocowania końca linki oraz ustawienia rolki nawijającej w jednej linii zapewni zawsze ustawienie haka w jednym kierunku.

Awatar użytkownika
halerz
Posty: 176
Rejestracja: 2015-02-07, 16:03
Lokalizacja: Cieszyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: halerz »

Świetna sprawa! Czekam z niecierpliwością na finalną automatycznie sterowalną rozbudowaną wersję.

ODPOWIEDZ