[MOC] Sterowanie Mindstorms przez pilota Train PF

Mindstorms, WeDo, Lego Digital Desinger, Stud.io

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Neo
Posty: 293
Rejestracja: 2011-04-29, 21:24
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów/Starachowice

[MOC] Sterowanie Mindstorms przez pilota Train PF

#1 Post autor: Neo »

W projekcie Ma3rsk najistotniejszy element stanowić będzie sterowanie, ale temat głównego programu sterującego całą makietą pozostawię na zbiorczy wątek Ma3ersk.
W tym temacie przedstawię jeden ze sposobów przekazywania sygnałów sterujących, a mianowicie komunikację pomiędzy kontrolerem EV3 i wieżą IR.
Początkowo planowałem, że sygnały sterujące będzie przekazywał sensor IR Link firmy HiTechnic,

Obrazek

który posiada bloczek przeznaczony dla EV3, ale niestety firmware bardzo średnio współpracuje z sensorem i póki co nie spełnia moich oczekiwań.
Wymyśliłem, że sygnały może wysyłać pilot, którego pokrętłami będą obracać serwomotory.

Obrazek

Liczyłem, że uda się precyzyjnie obracać pokrętłem, aby startować i zatrzymywać pociąg za pomocą jednego serwomotoru, ale jak pewnie znawcy train się orientują, nie zawsze obrót pokrętła o jednakowy kąt oznacza tą samą ilość impulsów przekazanych do wieży IR.
Dlatego koniecznym stało się dodanie drugiego serwomotoru, który wciska przycisk bezwzględnego hamowania.

Pokazuje bardzo prosty program, który w pętli uruchamia kolejne prędkości pociągu, a następnie hamuje skład. Oczywiście jak to w przypadku Mindstorms poziom zaawansowania, który można rozwijać jest praktycznie nieograniczony :)

Obrazek

Na filmie można zaobserwować działanie mojego rozwiązania.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=iBOUtyi ... e=youtu.be
[/youtube]

Sukcesywnie, na ile czas pozwoli, postaram się dodawać opisy kolejnych elementów projektu.
Ostatnio zmieniony 2017-06-18, 14:02 przez Neo, łącznie zmieniany 1 raz.

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#2 Post autor: Tranzystor »

Neo pisze:niestety firmware bardzo średnio współpracuje z sensorem
Tzn.? Chciałem kiedyś kupić IR link, ale Hitechnic stwierdził, że tylko bardzo stare wersje firmware kostki go obsługują (1.04 chyba). Jak to działało u ciebie i skąd pobrałeś bloczek? Szukałem go kiedyś w całym internecie.

Takie sterowanie nie będzie zbyt precyzyjne, bo kolejkowy pilot to jest tragedia, poza tym sterowanie PF ma kilka ciekawszych trybów niż ten z tego pilota, ale do sterowania pociągami powinno dawać radę. IRlink ma podobno bardzo słaby zasięg więc chyba i tak by się nie nadawał.

Awatar użytkownika
Neo
Posty: 293
Rejestracja: 2011-04-29, 21:24
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów/Starachowice

#3 Post autor: Neo »

Przy IR Linku, aby przesłać impuls, trzeba bloczek umieścić w pętli i inicjować ten sam stan wielokrotnie, a i tak prawdopodobieństwo przesłania sygnału ze względu na zmieniające się położenie nadajnika i odbiornika właśnie z powodu problemów z zasięgiem wynosi 60-70%

Nie pamiętam, gdzie znalazłem bloczek, ale z tego co pamiętam jakoś bardzo się nie naszukałem :) (Jeżeli chcesz to mogę Ci przesłać plik instalacyjny bloczka)

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#4 Post autor: Tranzystor »

Czyli sam nadajnik działa i to bardzo zmienia postać rzeczy, hmm. Chciałem go używać w ten sposób, że byłby bezpośrednio obok odbiornika, więc powinno być chyba ok.

Jak możesz to wyślij mi ten bloczek.

ODPOWIEDZ