31070 Turbo Track Racer

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

31070 Turbo Track Racer

#1 Post autor: M_longer »

Obrazek
Recenzja 31070 Turbo Track Racer

Dane techniczne
Seria: Creator
Rok premiery: 2017
Liczba klocków: 663
Spis cześci: Bricklink
Cena: MSRP: £54.99 / $59.99 / 49.99€, Allegro: ok. 200 PLN

"Ferrari dla ubogich" - taka była moja pierwsza myśl po zobaczeniu zdjęć tego zestawu. Dlaczego? Ano dlatego, że ma dokładnie tą samą szybę co 10248 Ferrari F40, przy czym ta jest nawet lepsza, bo bez nadruku słupków.

Obrazek

Szczegółowe porównywanie tych dwóch zestawów nie ma jednak większego sensu, bo choć oba pochodzą z serii Creator, F40 kosztuje dwa razy więcej i ma dwa razy więcej części. Co nie zmienia faktu, że kilka wtrąceń porównawczych w tej recenzji znajdziecie :)

Zestaw zaprojektowany przez Tiago Catarino.

Tak przy okazji, 31070 to także numer klocka. Duplo, podstawy ogniska:

Obrazek


Pudełko:

Karton o wymiarach 48x28x7cm. Na przodzie duże zdjęcie głównego modelu oraz miniaturki dwóch pozostałych (zestaw 3w1):

Obrazek

Z tyłu większe zdjęcia modeli alternatywnych oraz pokaz tego co można z tymi modelami zrobić (wyścigówkę można co najwyżej spuścić ze stołu...)

Obrazek

Co ciekawe na żadnym z boków pudełka nie ma spisu elementów. Dziwne, bo Creatory odróżniały się tym spisem części od pozostałych serii.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A w pudełku jak zwykle instrukcja i klocki:

Instrukcja:

Gruba książka, 242 strony, podzielona na trzy części, odpowiednio dla każdego z modeli. W środku masa reklam innych zestawów, do tego standardowo spis części na końcu i szybki kurs obsługi rozdzielacza do klocków.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Klocki:

6 worków, żadnych elementów luzem:

Obrazek

Zestaw składa się z 663 elementów, kilka w miarę rzadkich klocków tu wpadło:

Wspomniana na początku szyba:
Obrazek

Łącznik #5 (ostatni raz był w zestawie w 2003 roku):

Obrazek

Wedge Plate 4 x 6. JEDYNY klocek w tym zestawie w kolorze Dark Blue. Nie widać go praktycznie w żadnym z modeli, nie wiem dlaczego wybrano ten kolor dla niego.

Obrazek

Aż jeden Technic Brick 1x1 w kolorze Medium Azure (do obecności klocków w tym kolorze w tym zestawie jeszcze wrócimy) . Komuś odpowiedzialnemu za mnożenie kolorów w palecie LEGO chciałbym pogratulować poczucia humoru, odcieni niebieskiego (i pokrewnych) trochę narobili...

Obrazek

Tile, Round Corner 2 x 2 Macaroni w kolorze Blue, dwie sztuki:
Obrazek

Slope 65 2 x 1 x 2 w kolorze Blue, sztuk dwie:

Obrazek

Wheel Cover 9 Spoke - 24mm w kolorze białym. Tylko w tym zestawie:

Obrazek

Oprócz tego masa zwykłych, zawsze przydatnych klocków. Jeśli chodzi o większe ilośći, to dostajemy tu na przykład 15 bracketów:

Obrazek

Cztery elementy są tutaj w ilości 14 sztuk (i też w kolorze Blue), czyli płytka 1x1, płytka 1x3, serek 1x2 i Brick, Modified 1 x 1 with Stud on 1 Side.

A teraz zobaczmy co można z tych klocków zbudować:

Model A:

Model główny to samochód sportowy bliżej nieokreślonej marki (z drzwiami typu Gullwing).

Budowę zaczynamy od technicowej ramy. Tak nawiasem mówiąc ten zestaw wykorzystuje najbardziej niskoprofilowe opony jakie da się założyć na felgi z tego zestawu.

Obrazek

Ogólnie początek budowy kręci się dookoła mechanizmu unoszenia drzwi:

Obrazek

Ale nie tylko. Dokładamy osie na których będą mocowane koła (fajny patent swoją drogą) i zalążek tylnego zderzaka:

Obrazek

Pojawia się atrapa silnika (składa się w zasadzie z dwóch bricków 2x4 i zawiasów na których są zamocowane grille. I te zawiasy w pewnym momencie zmieniają położenie z pionowego na ukośny, nie jest to zaznaczone w żaden sposób w instrukcji).

Obrazek

Rozbudowa mechanizmu unoszenia drzwi skończona, pojawiają się atrapy amortyzatorów:

Obrazek

Zakrywamy to wszystko nadkolami i dodajemy resztę zderzaka ze światłami:

Obrazek

Teraz czas na kabinę (tak, wiem, jedno z oparć zamocowałem odwrotnie) oraz tylne spoiler:

Obrazek

Dodajemy przedni zderzak i wyposażenie w bagażniku (tutaj w przeciwieństwie do F40 nie zapomniano o gaśnicy)

Obrazek

Dodajemy resztę zderzaka i deskę rozdzielczą:

Obrazek

Pojawiają się przednie nadkola oraz prawe drzwi:

Obrazek

A potem lewe, oraz przednia szyba wraz z dachem:

Obrazek

Po dodaniu maski i kół mamy gotowy model:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tak się zastanawiam dlaczego tylne światła są ułożone w taki sposób, że kierunkowskazy są po wewnętrznej stronie lamp, a światła cofania na zewnątrz...

Obrazek

Model jaki jest, każdy widzi. Praktycznie w całości zbudowany z niebieskich klocków, jedynie białe progi, koła oraz pas biegnący przez całą długość samochodu są innego koloru. Napisałbym że sa białe, niestety ktoś wpadł na pomysł żeby ten pas na karoserii był "jeszcze bardziej fajniejszy" i dołożył pasek o szerokości jednego studa w innym kolorze. Konkretnie Medium Azure. Dzięki temu dostajemy po jednej sztuce (no dobra, są dwa skosy 1x2 i jeden zapasowy serek 1x1 i kafel 1x1 w tym kolorze) kilku elementów w tym kolorze. Przez co stają się kompletnie nieużyteczne. Zastanawiam się czemu motywu dwukolorowego nie pociągnięto symetrycznie, po obu stronach pasa (teraz jest w stosunku 1:3). No ale to takie moje marudzenie, ogólnie model prezentuje się bardzo dobrze, jest zwarty i trzyma proporcje prawdziwego samochodu. Nawet spojler pasuje do całości.

A skoro już mówimy o spojlerze - jest ważną częścią mechanizmu otwierania/podnoszenia drzwi. Dzięki zamocowaniu na tych dwóch elementach:

Obrazek

Obrazek

Przy przechylaniu go do tyłu wprawia w ruch ramiona odpowiedzialne za podnoszenie drzwi:

Obrazek

Mechanizm działa sprawnie, za każdym razem podnosząc drzwi. Szkoda że nie można otwierać tych drzwi osobno.

Obrazek
Obrazek

Oprócz drzwi można też otworzyć pokrywę nad silnikiem oraz maskę (prawie jak F40 :))

Obrazek

A skoro już zaglądamy do wnętrza:

Obrazek

Fajne fotele, zagłówki zrobione z nowych kolanek. Kilka detali na desce rozdzielczej i sportowa kierownica.

A nad deską rozdzielczą szyba, dobrze spasowana z dachem:

Obrazek

Niestety dach trzyma się tylko na kilku studach i przenoszenie modelu trzymając go tylko za dach jest ryzykowne. Kolejna wada tego modelu jest to że nie ma skrętnych kół. W tej kategorii cenowej można by się spodziewać układu skrętnego, ale podejrzewam że wybrano mechanizm unoszenia drzwi zamiast skrętnych kół. Z drugiej strony, dwa razy droższe F40 też nie skręca...

Podsumowując - dobry model. Nie jest może wybitny, ale jest w czołówce większych, zwykłych Creatorów.

I zdjęcia z F40:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Model B:

Wózek widłowy, który nawet ma jedną funkcję.

Budowę ponownie zaczynamy od zrobienia ramy z Technic bricków, przy czym tutaj dla odmiany budujemy też maszt (który trzyma się w środku ramy na bracketach):

Obrazek

Rama jest spięta w pionie liftarmami:

Obrazek

Po zbudowaniu ramy zaczynamy budować zalążek kabiny:

Obrazek

Następnie dodajemy fotel i słupki kabiny:

Obrazek

I zaczynamy budowę kupra (wraz z atrapą silnika)

Obrazek

Dodajemy tylną pokrywę, obciążnik, i dach. I coś co wygląda jak sterczące do góry rury wydechowe (?).

Obrazek
Obrazek

Prawie koniec. Jeszcze tylko widły + zwieńczenie masztu:

Obrazek

Ostatnim etapem jest zbudowanie bocznych maskownic i ładunku dla widlaka, czyli palety z silnikiem. Chyba :)

Gotowy model:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Model wygląda dosyć zabawnie na niskoprofilowych oponach (ciągle się zastanawiam dlaczego w zestawach Creatora nie dodaje się dodatkowego zestawu opon o innym bieżniku dla modeli alternatywnych).

Tak czy inaczej: przypomina to wózek widłowy, oczywiście podobnie jak w modelu głównym tutaj też nie znajdziemy skrętnych kół. A szkoda, bo jedyna funkcja tego modelu jest dosyć mizerna.

Można ręcznie podnieść widły do góry i zabezpieczyć je przed opadaniem przez przesunięcie dźwigni na panel:

Obrazek

Sam ładunek, czyli silnik na palecie:

Obrazek

Jest na tyle ciężki że powoduje lekkie pochylanie się masztu do przodu:

Obrazek

Aby zapobiec ześlizgnięciu się palety z wideł są one zakończone clipami...

Obrazek

I jeszcze detale: fotel:

Obrazek

I atrapa silnika pod zamykana klapą:

Obrazek

Klocki pozostałe po budowie:

Obrazek

Mam problem z ocenieniem tego modelu. Pod kątem funkcji jest słabo, maszt jest króciutki, przechyla się pod ciężarem i trochę dziwnie wygląda z tym poszerzeniem u góry. Z drugiej strony, jest to model alternatywny, zbudowany z klocków służących wcześniej do budowy samochodu sportowego. Jak widać wyżej zużyto na niego większość elementów, starając się by wyglądał jak najlepiej i miał trochę detali. Nie jest źle, ale nie wiem czy elementy których nie wykorzystano przy budowie tego modelu nie pozwoliłyby na dodanie większej funkcjonalności, jak na przykład pochylenie masztu.
Sam mam za dużo modeli do skończenia żeby się jeszcze bawić w modele alternatywne :D

A z trzeciej strony, gdy porówna się ten wózek widłowy z ostatnim z modeli alternatywnych tego zestawu, to okazuje się że jest całkiem niezły...

Model C:

Czyli wyścigówka F1/Indy Car.

Jaki to jest słaby model...
Ale nie uprzedzajmy faktów:

Budowę zaczynamy standardowo od stworzenia ramy z Technic bricków:

Obrazek

Następnie dodajemy przednią oś i zaczynamy obudowywać ramę:

Obrazek

Zastanawiam się dlaczego przednia oś jest węższa od tylnej o dwa study.
Pierwszy z brzegu blueprint samochodu F1 pokazuje, że obie osie mają zbliżoną szerokość:

Obrazek

Kolejny etap do przednie skrzydło, nos, oraz atrapa przedniego zawieszenia:

Obrazek

Zostało jeszcze dodanie tylnego spojlera, boków oraz obudowy kokpitu. Po zbudowaniu tego wszystkiego mamy skończony model:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I... cóż, przypomina bolid F1. Tyle że nie posiada żadnych funkcji, jedyne co można z nim zrobić to jeździć (prosto, koła oczywiście nie skręcają) po stole. Nawet kierownicą w kokpicie nie można sobie pokręcić, bo jest zamocowana na stałe (poprzednie dwa modele miały ją zamocowane na technicowym pinie).

Obrazek

Ja wiem że to nie jest zestaw Technic, tylko Creator i nie musi mieć funkcji. Ale biorąc pod uwagę to jak fajny mechanizm udało się wcisnąć do modelu głównego (oraz to że w widlaku przynajmniej coś oprócz kół się ruszało) sprawia że ten model na ich tle wygląda słabo.

Zwłaszcza że po jego budowie zostało bardzo dużo elementów:

Obrazek

Które na pewno pozwoliłyby zbudować cokolwiek co by się ruszało, może regulowany tylne spojler?
Najsłabszy model z trzech możliwych do zbudowania z tego zestawu. Zdecydowanie.

Podsumowując:

Zestaw jest wart swojej ceny, bardzo dobre źródło niebieskich klocków (ma też trzy ramki technicowe, fajne elementy, przydatne przy budowaniu większych rzeczy). Udało się w nim zmieścić bardo fajnie rozwiązany mechanizm otwierania drzwi, ale szkoda że koła nie są skrętne w żadnym z modeli, ponieważ na pewno zwiększyłoby to bawialność zestawu.

Plusy:
  • Niebieskie klocki w sensownej ilości
  • Mechanizm unoszenia drzwi
  • Model główny wygląda dobrze
  • Widlak nie jest taki zły...
Minusy:
  • ... ale bolid już tak
  • Dwukolorowy pas na karoserii
  • Brak skrętnych kół we wszystkich modelach
Ostatnio zmieniony 2017-07-05, 21:08 przez M_longer, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
josio
Posty: 37
Rejestracja: 2011-03-28, 19:58
Lokalizacja: Świdwin
Kontakt:

#2 Post autor: josio »

Świetna recenzja! Miałem chrapkę na ten zestaw - teraz mam jeszcze większą. Nie wiedziałem że model jest tak duży (prawie jak ferrari).
Co do spisu elementów na pudle to nie we wszystkich Creatorach jest.

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: Durzy »

Bardzo mnie zainteresował ten zestaw gdy go zobaczyłem pierwszy raz, ale teraz mnie jeszcze bardziej rozczarowuje. Im dłużej mu się przyglądam tym bardziej mi nie pasuje jako całość.
Do tego brak skrętnych kół, ten turkusowy pasek i groszki na chłodnicy (ma ktoś pomysł, czym one mają być?)...

Bolid jest w wielu miejscach niedorobiony (zbyt wielu jak na zestaw tej wielkości!), ale ma ciekawie zrobiony kokpit z błotników, no i ta kierownica wybitnie tutaj pasuje, w przeciwieństwie to pozostałych modeli.
M_longer pisze:ciągle się zastanawiam dlaczego w zestawach Creatora nie dodaje się dodatkowego zestawu opon o innym bieżniku dla modeli alternatywnych
Kasa;) Choć raz to w pewnym sensie zrobiono, w genialnym (serio!) 31023. Model główny ma gołe felgi (i to tylko 2), a w model B wykorzystuje 4 felgi z oponami (model C znowu tylko dwie felgi).

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#4 Post autor: Bricksley »

W porównaniu z F40 i wzięciu pod uwagę faktu że jest od niego o połowę mniejszy to wypaca całkiem fajnie. I zapewne za jakiś czas zagości u mnie, ale bardziej ze względu na dawcę niebieskich klocków ;)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#5 Post autor: noniusz »

Kolejna udana recenzja.

Całkiem ciekawy mechanizm otwierania drzwi w modelu głównym.
Auto chętnie zobaczyłbym na żywo i pomacał, żeby wyrobić sobie opinię, ale z opisu i zdjęć wygląda całkiem dobrze, szczególnie, że cena jest raczej przystępna.

Model B i C moim zdaniem bardzo udany, pomimo pewnych niedociągnięć o których napisałeś.

Jeśli nadarzy się stosowna okazja postaram się nabyć swój egzemplarz.

Awatar użytkownika
Stelario
VIP
Posty: 1795
Rejestracja: 2014-11-30, 19:49
Lokalizacja: z PRLu

#6 Post autor: Stelario »

Możesz wsadzić pullbacka z tyłu i powiedzieć jak daleko jeździ? :)
Powiedzmy STOP rasistowskim opiniom na temat kolorów zabawek dla dzieci.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#7 Post autor: Bricksley »

Stelario pisze:Możesz wsadzić pullbacka z tyłu i powiedzieć jak daleko jeździ? :)
Tylko określ którego bo było ich najmniej kilka (naście)?
Ostatnio zmieniony 2017-07-10, 10:38 przez Bricksley, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#8 Post autor: noniusz »

Czy ja dobrze widzę w spisie części na BL, że nie dali żadnych zapasowych klocków?

Awatar użytkownika
Stelario
VIP
Posty: 1795
Rejestracja: 2014-11-30, 19:49
Lokalizacja: z PRLu

#9 Post autor: Stelario »

Bricksley pisze:
Stelario pisze:Możesz wsadzić pullbacka z tyłu i powiedzieć jak daleko jeździ? :)
Tylko określ którego bo było ich najmniej kilka (naście)?
Jaki kolwiek tego typu. :) ewentualnie inny z wyjściem na axla który się da wpiąc bezpośrednio w samochód i zabudować. Tychjuż aż tylu nie było.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2017-07-10, 10:58 przez Stelario, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#10 Post autor: M_longer »

Stelario pisze:Jaki kolwiek tego typu. :) ewentualnie inny z wyjściem na axla który się da wpiąc bezpośrednio w samochód i zabudować. Tychjuż aż tylu nie było.
Jak je znajdę... to są elementy których nie używam :D

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#11 Post autor: SERVATOR »

Te modyfikacje przekonały mnie do jego zakupu...

MOD 31070 by Nathanael Kuipers
Obrazek


MOD 31070 by Amaman
Obrazek

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#12 Post autor: martinb »

Pięknie, pięknie. Wygląda na to, że przekonały i mnie.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#13 Post autor: 3dom »

Kupiłem, złożyłem, bardzo fajny zestaw. Ale...
Nie pamiętam kiedy ostatnio brakowało mi jakiegokolwiek elementu w nowym zestawie, a jeżeli w ogóle to zwykle max jednej sztuki jakiegoś drobiazgu. Tymczasem tutaj chyba miałem sporego pecha, trochę braków jest:
  • 2x plate 2x2
  • 2x tile 1x4
  • 1x wedge plate 2x3 lewy
  • 1x wedge plate 2x3 prawy
Wszystkie braki niebieskie.
Ostatnio zmieniony 2018-01-11, 09:37 przez 3dom, łącznie zmieniany 1 raz.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#14 Post autor: Jellyeater »

Coś im się kontrola jakości rozjeżdża. Nie było jakichś nadmiarów?
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#15 Post autor: martinb »

QA dpt. pije, bo TLG planuje zwolnienia. A że pije, to i kontrola siada. ;-)

ODPOWIEDZ