[MOC] DT-75M

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Jakeof
Posty: 134
Rejestracja: 2012-05-07, 09:21
Lokalizacja: Osięciny
brickshelf: Jakeof

 

[MOC] DT-75M

#1 Post autor: Jakeof »

Zabawy z DT-75 ciąg dalszy. Szalenie podobają mi się te stare ruskie traktorki, i staram się wyczerpać temat jak tylko mogę.

Obrazek

Tym razem DT-75M, wersja z kabiną mającą pochyłą przednią szybę. Żeby nie był znowu czerwony, dla tego egzemplarza wybrałem kolor niebieski. DT-75M były produkowane od 1967 roku w Wołgogradzkiej Fabryce Traktorów. Podstawowym dla nich kolorem była czerwień, ale niebieskich też było sporo. Co do budowy - nie użyłem na dach tej części, której użył Karwik w swoim DT, bo u mnie za bardzo optycznie podwyższała model. Dlatego dla zachowania generalnej bryły i proporcji wysokości do mojego poprzedniego Deciaka zdecydowałem że dach będzie płaski, z samych kafli. Chciałem mieć swojego DT ale jednocześnie nie kopiować od poprzedników, więc tam gdzie mogłem starałem się wymyślać swoje rozwiązania. Ubolewam że nie udało mi się zrobić klamek - pierwotnie były, ale okazało się że muszę skrócić przód kabiny, i musiałem z nich zrezygnować, bo już nie dało się ich upchnąć.

Obrazek

Niestety musiałem pomalować na czarno jedną część, w ilości 2 sztuk - tylne zewnętrzne zębatki trzymające gąsienice. Nie wiem dlaczego tak fajna część jest dostepna tylko w dwóch kolorach (siwy i czerwony). Można by ją zastąpić zębatką nr 6542, która wystepuje w czarnym kolorze, ale ja uparłem się na tą, bo wygląda o niebo lepiej, no i mój poprzedni czerwony DT-75 ma taką. O ile w tamtym się udało, gdyż ta zębatka jest dostępna w czerwonym kolorze, o tyle do tego Deciaka trzeba było malować. Odwrócone serki w balaście u dołu maski trzymają się na sztucznym studzie, czyli flex + gumowy przewód hydrauliczny. W całym zresztą modelu sporo razy użyłem sztucznego studa, głównie w kabinie, która była dość skomplikowana do zbudowania. Głównie mam na myśli błotniki z kafli, które musiałem przymocować dołem do góry; trzymają się one właśnie na sztucznych studach.

Obrazek

Obrazek ObrazekObrazek Obrazek Obrazek

Galeria Brickshelf

Galeria Flickr

To wszystko, dziękuję za uwagę ;)

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: DT-75M

#2 Post autor: dmac »

Jeden rzut oka i widać, że to Deciak, więc zadanie wykonane :) .
Bardzo dobry model. Podobają mi się czarne bebechy udające silnik. Dobre podwozie.
Moim zdaniem szkoda, że zdecydowałeś się na płaski dach. Biały, półokrągły hełm na kabinie starego DT-75 to jego znak rozpoznawczy :) . Uważam też, że jeśli chodzi o przedni grill, to lepiej odegrały jego rolę kafelki grillowe u Misterzumbiego, niż szare paski u Ciebie.
To są jednak rzeczy drobne i łatwe do zmiany, a całość, jak pisałem, ma bardzo przyjemny dla oka kształt. (I kolor, rzadziej widywany w modelach, a przecież znany z materiałów źródłowych.)
Gratulacje!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: DT-75M

#3 Post autor: SERVATOR »

dmac pisze:Uważam też, że jeśli chodzi o przedni grill, to lepiej odegrały jego rolę kafelki grillowe u Misterzumbiego, niż szare paski u Ciebie.
Przypuszczam, że Jakeof specjalnie chciał mieć inaczej niż Zumbi czy V1.

A z 2877 Brick, Modified 1 x 2 with Grille (Grill) nie byłoby ciekawie?
Obrazek

Awatar użytkownika
Jakeof
Posty: 134
Rejestracja: 2012-05-07, 09:21
Lokalizacja: Osięciny
brickshelf: Jakeof

 

#4 Post autor: Jakeof »

Moim zdaniem szkoda, że zdecydowałeś się na płaski dach. Biały, półokrągły hełm na kabinie starego DT-75 to jego znak rozpoznawczy :)
Masz dużo racji, ale tu w grę wchodziły względy wysokości traktorka. Deciaki z pochyłą przednią szybą są trochę niższe od tych z kabiną kanciastą. W moich DT różnica wynosi obecnie jedną płytkę; gdybym zrobił dach tak jak Karwik, to obydwa Deciaki miałyby taką samą wysokość, a tak być nie mogło ;) A kanciastego czerwonego nie mam jak podwyższyć, bo proporcje się psują.
Przypuszczam, że Jakeof specjalnie chciał mieć inaczej niż Zumbi czy V1.
Servator - owszem, to jedna sprawa, a druga jest taka, że u mnie pionowe kafle 1 x 3 z przodu trzymają się na brickach ze studem z boku, więc klocki, które zaproponowałeś nie wchodziły w grę, bo kafle nie miałyby się czego trzymać ;) Próbowałem z wieloma opcjami, grillowe kafle też były, ale moim zdaniem tak jest dobrze, no i nie zrzynam ordynarnie z poprzedników, co też było ważne. Przez te szare bricki nie ma w grillu jednego żeberka, ale można użyć wyobraźni i uznać, że to stary traktor i jedno się wyłamało :)

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#5 Post autor: dmac »

Jakeof pisze:pionowe kafle 1 x 3 z przodu trzymają się na brickach ze studem z boku
Wiem, co mógłbyś zrobić :) . Zrób tak i będziemy udawać, że to nie ja na to wpadłem (bo i tak nie zamierzam budować małego Deciaka), a będzie znacznie fajniej!

Weź obniż te bricki ze studami o jedną albo dwie płytki, a nad nimi przyczep to!
Są niebieskie. Będzie grill jak ta lala :) .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Jakeof
Posty: 134
Rejestracja: 2012-05-07, 09:21
Lokalizacja: Osięciny
brickshelf: Jakeof

 

#6 Post autor: Jakeof »

Dmac - próbowałem także i z tym, chyba z 3 tygodnie polowałem na ten klocek w niebieskim kolorze:P Wygląda dobrze, ale tylko z przodu. Jak się patrzy z boku to trochę za bardzo wystaje, i jakoś mi to przeszkadzało. Ale to prawda że to chyba najlepsza alternatywa dla mojego rozwiązania.
Zrób tak i będziemy udawać, że to nie ja na to wpadłem (bo i tak nie zamierzam budować małego Deciaka)


Zbudowałeś dużego, to może i też na małego pora? ;) Tak w ramach małej odskoczni od dużego Endoru :P A tak na poważnie, to ciekaw jestem jak wyglądałby taki mały Deciak zbudowany przez Ciebie, chociaż jestem świadom że większość fajnych patentów została już pewnie wykorzystana, w końcu został zbudowany już przez 3 osoby.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#7 Post autor: dmac »

Jakeof pisze: Zbudowałeś dużego, to może i też na małego pora? ;)
Wiesz, u mnie na półce od lat stoi mały Deciak Misterzumbiego, więc chyba nie umiałbym się uwolnić od tego, na co się tyle napatrzyłem :) . Nie zrobiłbym ani inaczej, ani tym bardziej lepiej, więc po co próbować?

Fajnie by było, gdyby na którejś wystawie spotkały się na jednym stoliku wszystkie cztery: Twój niebieski, czerwone Karwika i Misterzumbiego oraz mój duży :) .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#8 Post autor: legosamigos »

dmac pisze:...Fajnie by było, gdyby na którejś wystawie spotkały się na jednym stoliku wszystkie cztery: Twój niebieski, czerwone Karwika i Misterzumbiego oraz mój duży :) .
Myślałem, że ten mały, co stał koło tego Twojego dużego w Chojnicach, to też Twój :) Wracając do tematu jest po prostu uroczy ten modelik :) Pewnie zaraz obiegnie zagraniczne fora i klockowe blogi ;)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Jakeof
Posty: 134
Rejestracja: 2012-05-07, 09:21
Lokalizacja: Osięciny
brickshelf: Jakeof

 

#9 Post autor: Jakeof »

dmac pisze:Fajnie by było, gdyby na którejś wystawie spotkały się na jednym stoliku wszystkie cztery: Twój niebieski, czerwone Karwika i Misterzumbiego oraz mój duży :) .
Jasne, to wykonalne ;) Ciągle sobie powtarzam że zbiorę się i przyjadę w końcu na jakąś wystawę, ale zawsze w czasie wystaw mam inne rzeczy do zrobienia i jakoś spada to na dalszy plan. Ale w końcu trzeba będzie się wybrać, zobaczyć na żywo te wszystkie konstrukcje, które do tej pory oglądałem tylko na ekranie komputera ;)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#10 Post autor: legosamigos »

Jakeof pisze:...Ciągle sobie powtarzam że zbiorę się i przyjadę w końcu na jakąś wystawę, ale zawsze w czasie wystaw mam inne rzeczy do zrobienia i jakoś spada to na dalszy plan. Ale w końcu trzeba będzie się wybrać, zobaczyć na żywo te wszystkie konstrukcje, które do tej pory oglądałem tylko na ekranie komputera ;)
Najtrudniejszy jest zawsze ten pierwszy krok. Ja właśnie się przemogłem i pojechałem do Chojnic :) na swoją pierwszą wystawę ;)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ