SBrick - 4 silniki L jednocześnie

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

SBrick - 4 silniki L jednocześnie

#1 Post autor: meler »

Cześć,

Szukam porady w sprawie podłączenia 4x L-motors do 1x SBricka. Silniki mają startować i działać jednocześnie (kierunek obrotu nie ma tutaj znaczenia). Mam wątpliwości czy SBrick uciągnie taką konfigurację, stąd 3 pytania, co doradzilibyście:
1. Podłączyć każdy silnik do osobnego kanału i uruchamiać je jednocześnie?
2. Podłączyć po 2 silniki do jednego kanału (np. 2 do A, 2 do B) i uruchamiać synchronicznie?
3. Kupić drugiego SBricka i łączyć maks. 2 silniki z jednym SBrick'iem (a każdy SBrick z osobnym battery box)?

Z tego co czytam to SBrick może by dał radę, ale bateria pewnie nie dostarczy wystarczającego prądu. Niestety nie mam na razie możliwości przetestowania tego pod odpowiednim obciążeniem. Z góry dzięki za podzielenie się doświadczeniami.

Pozdrawiam
MM

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#2 Post autor: Sariel »

Skłaniałbym się ku 2 ze wskazaniem na 3. SBrick jest w stanie uciągnąć dwie L-ki na jednym porcie, natomiast tak jak mówisz, przy czterech problemem będzie bateria.

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#3 Post autor: meler »

Sariel pisze:Skłaniałbym się ku 2 ze wskazaniem na 3. SBrick jest w stanie uciągnąć dwie L-ki na jednym porcie, natomiast tak jak mówisz, przy czterech problemem będzie bateria.
Dzięki. Kiedy przyjdą brakujące silniki przetestuję (2) i dam znać. Opcja (3) może wymagać kompletnej przebudowy, ale jak nie będzie innego wyjścia... :)

BJ
VIP
Posty: 999
Rejestracja: 2012-01-16, 21:42
Lokalizacja: Majdan/Warszawa

#4 Post autor: BJ »

Ewentualnie dwa boxy pod jednego Sbricka można podpiąć. Moja wiedza o prądzie nie jest na najwyższym poziomie i pewien jestem tylko tego że kopie, ale z pierwszego prawa Kirchhoffa przy połączeniu równoległym boxów natężenie powinno się zsumować. Chyba;) Tylko pytanie, co na to sbrick, czy pozwoli sobie pociągnąć więcej niż 750mA.
Ostatnio zmieniony 2017-09-12, 16:18 przez BJ, łącznie zmieniany 1 raz.
(19:28:58) Toltomeja: teraz powiem absolutnie serio, nawet jeśli zaraz będę żałował: trialowki wygrywają ten pojedynek

sebanm
VIP
Posty: 361
Rejestracja: 2009-08-13, 21:17
Lokalizacja: Opole

#5 Post autor: sebanm »

BJ pisze:połączeniu równoległym boxów natężenie powinno się zsumować
Dokładnie tak jak mówisz.

Sbrick ma jakąś dokumentacje?

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#6 Post autor: meler »

sebanm pisze:
BJ pisze:połączeniu równoległym boxów natężenie powinno się zsumować
Dokładnie tak jak mówisz.

Sbrick ma jakąś dokumentacje?
Teoretycznie tak to wygląda, ale praktycznie wystarczy, że jedno źródło jest nieco bardziej rozładowane niż drugie i pierwsze będzie się ładować (minimalnie, ale zawsze) z tego drugiego. W ekstremalnych przypadkach może dojść do uszkodzenia baterii. Lego battery box mają mieć zabezpieczenia przed takim sytuacjami, ale podobno wymaga to pogrzebania w przewodach.

Czytam właśnie na forum SBricka, że radzą stosować baterie LiPo 2S, napięcię nieco niższe (ok 7,4V) ale za to wyższy prąd.

https://social.sbrick.com/forums/topic/ ... p-question

https://social.sbrick.com/wiki/view/pag ... for-sbrick

omen
Posty: 187
Rejestracja: 2016-02-02, 18:07
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: omen »

Nie jestem przekonany czy legowe BB mają zabezpieczenie przed "wchodzeniem" prądu przez gniazdo kabla PF.
Teoretycznie fizycznym zabezpieczeniem są niesymetryczne kable przdłużające (z jednej strony inna koncówka - ta z blaszkami). Choć wiem że się da podłączyć jak pisze BJ. Na 100% BB mają zabezpieczenie termiczne i przy dużym obciążeniu po prostu odcina.
2 x PF-L chodziły w crawlerze na jednym BB i wierzy ir2.
Sbrick też sobie z tym poradzi. Najsłabszym ogniwem będzie BB.
Jak podepniesz 4 x PF-L to ruszą - bo czemu nie. Problem pojawi sie przy obciążeniu..
Wg mnie zestaw: 2 x sbrick każdy z osobnnym BB powinien być wystarczająco wydajny prądowo. No chyba że obciążenie powoduje pracę non stop na granicy blokady silnika (silnik PF-L potrzebuje 120mA jak jest nieobciążony i pobiera 1.3A jak zostaje zatrzymany)..
Ostatnio zmieniony 2017-09-15, 02:01 przez omen, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
maren
Posty: 67
Rejestracja: 2016-05-01, 14:41
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: maren »

Aktualnie jestem w podobnej sytuacji.

Składam napęd do pojazdu i walczę z kwestią zasilania silników.

Napęd jest realizowany bezpośrednio na koło, no prawie bo z jednym przełożeniem za pomocą Steering Portal Axle.
Dwa koła = dwa silniki.

Obecnie w użyciu są PF L.
Jak się uda ogarnąć temat wsadzę PF XL.

Pojazd jest przeznaczony do jazdy w terenie więc przydałoby się porządne zasianie.

Pomysł mam taki:
Dwa BB, po jednym na silnik.
Zasilanie kierowane bezpośrednio do silników włączane przełącznikami.
Zadanie włączania/wyłączania realizuje serwo ze względu na to że jak puszczę przycisk przód/tył serwo wraca do punktu 0 przełączników i zasilanie jest odcięte.

Fakt że dwa BB są ciężkie ale sądzę że jest to rekompensowane dobrym zasilaniem bez użycia przekaźników w torze.

Idea piękna ale gorzej z wykonaniem.

Serwo bezpośrednio połączone ośką z przełącznikami działa co najwyżej średnio, nie da się precyzyjnie kontrolować.
Próbowałem z przełożeniami ale jak na razie bez sukcesów choć się nie poddaję.

Przy tym rozwiązaniu sterowanie może się odbywać dzięki IR jaki i SBrick.

Jeśli spodobała się Wam ta idea proszę o wymianę uwag.
Niech MOC będzie z Wami.
_____________________________________

omen
Posty: 187
Rejestracja: 2016-02-02, 18:07
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: omen »

Po co przełączniki i serwo??
Dobrze zrozumialem: BB -> IR lub sbrick -> serwo sterujące przełącznikiem -> silnik ??
Przecież naciskając pilota legowego sterując wieżą IR rownież włączasz wyłączasz prad. Więc można od razu podpiąć silnik (to samo z zbrickiem).
No cbyb ze cos zle zrozumiałem...

Awatar użytkownika
maren
Posty: 67
Rejestracja: 2016-05-01, 14:41
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: maren »

omen pisze:Po co przełączniki i serwo??
Przecież naciskając pilota legowego sterując wieżą IR rownież włączasz wyłączasz prad. Więc można od razu podpiąć silnik (to samo z zbrickiem).
Ponieważ IR/SBrick nie przkazuje całego dostępnego prądu do silnika.

Zrób test. Spróbuj zatrzymać palcami ośkę wsadzoną w silnik podłączony bezpośrednio do BB i przez IR/SBrick.
Ostatnio zmieniony 2017-09-15, 10:27 przez maren, łącznie zmieniany 4 razy.
Niech MOC będzie z Wami.
_____________________________________

omen
Posty: 187
Rejestracja: 2016-02-02, 18:07
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#11 Post autor: omen »

Wlasnie chciałem dopisac: czy po to aby wyeliminować w układzie zasilania silnika wieżę IR lub sbricka?
Ale mnie ubiegłeś.
Ir podaje prąd 0-1 i serwo chce się wychylić o 90 stopni ale ma opór wyłącznika legowego. Dochodzi do momentu max możliwości wychylenia pezełącznika a potem zabezpieczenie w serwie mówi mu ze ma się cofnąc o jeden krok skoku enkodera (w serwie lego to chyba 15 stopni. Jest chyba pozycja 0 i po 6 krokow lewo- prawo).
Probowałeś sbricka z zasilaniem nie na maxa tylko np na 30 procent?? Wtedy serwo wychyli sie tylko o 30 stopni. Moze uda sie dobrać tak aby bylo bez efektu cofania (pytanie co jak bedzie mniej prądu w BB).
chwilowo nie mam serwa przy sobie bo bym potestował.
Ostatnio zmieniony 2017-09-15, 10:45 przez omen, łącznie zmieniany 1 raz.

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#12 Post autor: Tranzystor »

Nie wiem jak to działa i czy z XL też, ale silnik RC podpięty bezpośrednio pod BB działa o wiele gorzej niż zasilany przez wieżę V2.

BJ
VIP
Posty: 999
Rejestracja: 2012-01-16, 21:42
Lokalizacja: Majdan/Warszawa

#13 Post autor: BJ »

Tranzystor pisze:Nie wiem jak to działa i czy z XL też, ale silnik RC podpięty bezpośrednio pod BB działa o wiele gorzej niż zasilany przez wieżę V2.
Chyba chciałeś napisać lepiej. U mnie różnica na plus po podpięciu bezpośrednio do boxa silnika RC jest bardzo widoczna, oczywiście na plus.
(19:28:58) Toltomeja: teraz powiem absolutnie serio, nawet jeśli zaraz będę żałował: trialowki wygrywają ten pojedynek

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#14 Post autor: Tranzystor »

No to dziwne. Zaraz wrzucę ci film z porównaniem.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=SDG-phoIrrs[/youtube]
Ostatnio zmieniony 2017-09-15, 14:23 przez Tranzystor, łącznie zmieniany 1 raz.

stanley
Posty: 18
Rejestracja: 2014-08-12, 21:16
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#15 Post autor: stanley »

Jeśli dobrze pamiętam, to silnik do pracy "wykorzystuje" napięcie pomiędzy środkowymi dwoma z czterech kabelków w przewodzie, a wieża do działania napięcie pomiędzy zewnętrznymi dwoma. Silnik podłączony z BB korzysta z wewnetrznych kabelkow i odpowiadających im przyłączeń w baterii, a podłączony przez wieżę, z zewnętrznych, i odpowiadających im przyłączeń. Może w niewłaściwym kierunku idę, ale czy taka sama sytuacja występuje przy podłączeniu do innego, "zwykłego" bb? Czy ten bb nie ogranicza mocy na przyłączach do środkowych kabelków?

ODPOWIEDZ