[MOC] SENNEBOGEN 5500 Special

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

[MOC] SENNEBOGEN 5500 Special

#1 Post autor: noniusz »

Witam,

Przedstawiam kolejną maszynę SENNEBOGEN spod mojej ręki, tym razem jest to model 5500 Special:

Obrazek

Na pokładzie:
- 2 x PF L-motor
- 4 x PF M-Motor
- 2 x Sbrick
- 2 x Battery Box (AA + AAA)

Waga: 5.040 kg
Wysokość: 115 cm
Skala - ok. 1:22

Model powstawał długo, więc opis postaram się maksymalnie streścić.

Wszystko zaczęło się od tych zdjęć:

Obrazek Obrazek Obrazek

Z założenia miał to być prosty model, zbudowany "na kolanie", taki typowy "mułek" wystawowy, który będzie efektownie przerzucał fasolę.
Na budowę szacowałem ok. miesiąc pracy, ze spokojem miałem zdążyć przed Pyrkonem, nic trudnego - podwozie wraz z pylonem miało być w dużej mierze zapożyczone z E-crane , czerpak z Sennebogen 6200 , żuraw linowy, żadnej skomplikowanej mechaniki, wszystko wystarczy dobrze wyważyć i w miarę możliwości ładnie zabudować.

Budowę rozpocząłem w połowie grudnia 2016:

Obrazek

Na początku stycznia 2017 całe podwozie wraz z pylonem było gotowe:

Obrazek

Następnie dałem się wciągnąć w GBC i konkurs , którego inicjatorem był Jahoo.

Do budowy wróciłem w kwietniu, przyszła kolej na nadwozie.
Jak się okazało, po przeskalowaniu z mechanizmami musiałem się zmieścić w szerokości 15 studów i wysokości 8 studów, było dosyś ciasno.
Ponadto przy okazji wspomnianego już Sennebogen 6200 i jego prezentacji na forum Żbik stwierdził:
Model robi wrażenie ale brak głównej funkcjonalności (kopania) znacznie obniża jego wartość... Trzeba pokombinować z tymi linkami żeby udało się coś ukopać. Może większa średnica bębna, na który jest nawijana? Wtedy pewnie będzie mniejsze prawdopodobieństwo że powstaną splątania, bo linka będzie się nawijać spiralnie, zwój przy zwoju.
Fakt, jeśli model ma się efektownie prezentować na wystawie, nadrzędnym celem było dla mnie zbudowanie go tak, aby potrafił nabierać fasolę. Lekarstwem na niedociągnięcia wcześniejszego modelu miało być przede wszystkim użycie subtractora do nawijania 2 bębnów z linami odpowiedzialnymi za podnoszenie i otwieranie/zamykanie łyżki, tak, aby obie linki nawijał 1 silnik równomiernie:

Obrazek

Dodatkowo zmieniłem konstrukcję bębnów, aby ich przekrój miał większą średnicę:

Obrazek

Potem oczywiście dobudowałem wysięgnik, kabinę, przeciwwagę i model ukończony "na szybko" w ok. 90% w lipcu zawiozłem na wystawę do Chojnic:

Obrazek Obrazek

Tam niestety dopiero okazało się, że model może i wygląda efektownie, ale bynajmniej nie jest efektywny, tzn. nie radzi sobie z nabieraniem fasoli, dlatego też miałem do wyboru albo sobie odpuścić i rozebrać model, albo dopiąć swego i zbudować model zgodnie z założeniem. Wybrałem drugą opcję, całe nadwozie zostało rozebrane w drobny mak i zbudowane od nowa:

Obrazek

Jak się okazało głównym problemem był brak możliwości indywidualnego sterowania każdą z linek odpowiedzialnych za ruchy łyżki, dlatego też zrezygnowałem z subtractora.
Dodatkowo czerpak był za lekki, aby wgryźć się w hałdę fasoli, więc dociążyłem go, stosując po raz kolejny niezastąpione kulki z przegubów fiata cinquecento :)
Koniec budowy wyznaczył termin otrzymania klocków z BOP10, a dokładniej czarnych hose rigid 3mm, które zostały użyte jako poręcze i barierki.

GOTOWY MODEL:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

GALERIA WIP

FILM:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=WNOzMHV ... e=youtu.be[/youtube]

-----------------------
Podsumowanie:
To jeden z tych modeli, kiedy na pewnym etapie kończy się radość tworzenia, a zaczyna się żmudne wypatrywanie końca projektu. Model w moim dotychczasowym dorobku powstawał najdłużej, miałem kilka chwil zwątpienia i chęci rezygnacji z projektu, w szczególności po wystawie w Chojnicach. Maszyna co prawda radzi sobie "jakoś" z przeładunkiem fasoli, jednak żuraw linowy z czerpakiem w wersji LEGO nie był najlepszym pomysłem.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#2 Post autor: legosamigos »

A nie myślałeś, żeby czerpak zbudować np. z bricków, plate`ów itp. zamiast gotowych elementów? Myślę, że taki czerpak byłby wtedy cięższy i może łatwiej nabierałby fasolę. Tak mi się wydaje. Poza tym zarówno na wystawie, jak i na filmie, zauważyłem, że dalej plączą się linki, no i poruszanie jest jakby skokowe. Może za bardzo napięte są gąsienice?
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#3 Post autor: noniusz »

Szczerze mówiąc o czerpaku z bricków pomyślałem dopiero dziś, przy publikacji MOC-a.

Do gąsienic, tak jak mówiłem w Chojnicach - nie przykładałem zbyt dużej uwagi, model przez 99,9% swojego życia nie będzie jeździł, a linki - nie zauważyłem, raczej się nie plątają.

Błotnik
Posty: 20
Rejestracja: 2016-07-22, 12:23
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: Błotnik »

Siłowniki przy ramieniu mają służyć stabilizacji, czy pełnią jakąś
inną rolę? Zawsze mnie zastanawiało dlaczego mimo podnoszenia
linkami i tak stosuje się małe siłowniki.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#5 Post autor: noniusz »

Błotnik pisze:Siłowniki przy ramieniu mają służyć stabilizacji, czy pełnią jakąś inną rolę? Zawsze mnie zastanawiało dlaczego mimo podnoszenia linkami i tak stosuje się małe siłowniki.
Tak, te siłowniki to coś w rodzaju amortyzatora / ogranicznika - stabilizacja i przede wszystkim mają zapobiec położeniu się wysięgnika na maszynę.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#6 Post autor: eric trax »

noniusz pisze:a linki - nie zauważyłem, raczej się nie plątają.
Raczej chodziło o to że nie udało się wyeliminować tego luzowania dwóch linek
noniusz pisze:Szczerze mówiąc o czerpaku z bricków pomyślałem dopiero dziś, przy publikacji MOC-a.
Szkoda, że nie podkleiłeś w środku tych bateri o których mówiłem w chojnicach.


Już na wystawie mówiłem że model bardzo mi się podoba. Cieszę się, że porzuciłeś budowanie stricte technikowe i to tego modelu wykorzystałeś wdzianko model team. Znacznie podnosi to walory wizualne. Pod tym względem model jest piękny. Sam rozmiar sprawa również ogromne wrażenie. Jestem na tak :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#7 Post autor: noniusz »

eric trax pisze:Raczej chodziło o to że nie udało się wyeliminować tego luzowania dwóch linek
Tego raczej w realiach LEGO nie da się wyeliminować, ale aby zapobiec spadaniu sznurka z rolek zastosowałem w konstrukcji chwytaka coś w rodzaju prowadnic:
Obrazek
eric trax pisze:Szkoda, że nie podkleiłeś w środku tych bateri o których mówiłem w chojnicach.
Tak, to faktycznie nakierowało mnie na pewne rozwiązanie i tak jak napisałem - zamiast baterii wewnątrz chwytaka ukryłem kilka kulek łożyska w konstrukcji, tu powinno być widać:
Obrazek

Cieszę się, że się podoba :)

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#8 Post autor: Tranzystor »

Porównując ze zdjęciem oryginału trochę razi mnie to gołe podwozie. Można by tam dodać trochę detali. Kształt też jest trochę uproszczony. I szkoda, że nie zmieniłeś napięcia gąsienic, bo jazda działa dość słabo.

Ale ogólnie prezentuje się bardzo ładnie.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#9 Post autor: noniusz »

Jeśli chodzi o podwozie - w modelu w pewnym sensie jest jedynie nośnikiem maszyny bazowej, ma być stabilne i musi przenosić dość duże obciążenia, dlatego też nie do końca było miejsce na finezję...

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#10 Post autor: Kruk »

Jak Ty Noniusz lubisz takie dziwne maszyny. Dla mnie za sam nie standardowego podejścia do budowania maszyn masz plusa, a już o funkcjonalności modelu nie wspomnę. Dla mnie bomba i chętnie bym zobaczył ją na żywo w akcji. :)
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

mw
VIP
Posty: 729
Rejestracja: 2015-05-31, 17:42
Lokalizacja: Mosina
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#11 Post autor: mw »

co tu dużo mówić - genialny projekt, samo zapanowanie nad tymi linkami doprowadziło by mnie do szału :) a Ty jak zwykle ze stoickim spokojem walczyłeś miesiącami aby doprowadzić projekt do takiego etapu gdzie większości kopara opada ! Zastanawia mnie jednak sprawa transportu ? Czy się nie poplączesz na amen jak zaczniesz sprzęt pakować do kartonów hihi.

Awatar użytkownika
cichy1987
Posty: 298
Rejestracja: 2017-10-04, 09:38
Lokalizacja: Dębołęka, Sieradz
brickshelf: cichy1987
Kontakt:

 

#12 Post autor: cichy1987 »

model robi wrażenie :) szacuneczek
Lego nasze Lego

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#13 Post autor: noniusz »

Kruk, tak, upodobałem sobie takie dziwne maszyny i czasami tego żałuję :) A model był wystawiany w Chojnicach w lipcu, czy dotrwa do kolejnej wystawy - życie i zapotrzebowanie na czerwone klocki pokaże.

Michał, fakt, kwestia transportu była problematyczna, a ze sznurkami trzeba było się pobawić przy składaniu modelu w Chojnicjach, ledwie zdążyłem przed otwarciem wystawy w sobotę rano :)

cichy1987, cieszę się, że model się podoba.

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#14 Post autor: Kruk »

W sumie bardzo dobrze, że celujesz w inny typ maszyn niż zazwyczaj Technic'owcy, mi się to podoba, bo niektórych maszyn nawet nie wiedziałem że istnieją. :)
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#15 Post autor: eric trax »

noniusz pisze:Michał, fakt, kwestia transportu była problematyczna, a ze sznurkami trzeba było się pobawić przy składaniu modelu w Chojnicjach, ledwie zdążyłem przed otwarciem wystawy w sobotę rano :)
poszło Ci szybciej niż mi z poskładaniem Autosana :D


Co w planach?
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

ODPOWIEDZ