31049 Twin Spin Helicopter

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

31049 Twin Spin Helicopter

#1 Post autor: SERVATOR »

31049 Twin Spin Helicopter

Obrazek

Seria: Creator
Rok premiery: 2016
Liczba elementów: 326
Figurki: 0
Opakowanie: Kartonik o wymiarach ok. 35x19x6 cm
Cena RPP: 129,99 PLN / 19.99 GBP / 29.99 USD / 29.99 EUR;
Bricklink, Brickset

Creator to moja ulubiona seria, rzekłbym kwintesencja LEGO, bo kupując jeden zestaw od razu dostajesz przepis na to, jak z tych samych klocków można zrobić kilka modeli. To właśnie na przecieki dotyczące tej serii zawsze czekam z największą niecierpliwością.
Niestety, jeżeli chodzi o modele w okolicach 100 zł, pierwsza połowa roku 2018 nie zapowiada się szczególnie atrakcyjnie. Warto więc jeszcze raz spojrzeć na dość świeże zestawy, które stale można jeszcze w dobrej cenie kupić.

Zestaw, który dziś Wam przedstawię jest o tyle ciekawy, że ponad 35% jego elementów, to klocki z katalogu Technic.

Opakowanie
Mój zestaw trafił do mnie bez opakowania ale żeby recenzja była kompletna wrzucę tu kilka podstawowych informacji z internetu.
Opakowanie zestawu, to kartonik o wymiarach ok. 35x19x6 cm. Szata graficzna jest podobna jak w innych zestawach z serii Creator ostatnich lat. Największą część przodu opakowania (ok. 70%) zajmuje grafika przedstawiająca model główny a na pasku bocznym widać dwa pozostałe modele alternatywne tego zestawu. Wszystko to otoczone jest grubymi ramkami w słonecznym, żółtym kolorze. Od razu też rzuca się w oczy charakterystyczny dla tej serii napis "3 in 1".

Obrazek

Z tyłu opakowania widać wszystkie modele całkiem zgrabnie zaaranżowane we wspólnej śnieżnej scenerii przez co wydaje się, że mogły stanowić swoisty komplet. Na obrazku widać również, że model główny zawiera elementy, które można wprawić w ruch.

Obrazek

Zawartość
W środku kartonika znajduje się pięć woreczków z klockami i trzy książeczki z instrukcją - jedna większa do modelu głównego i dwie mniejsze dla modeli alternatywnych.
Obrazek

Instrukcje można zobaczyć np. TU. Powtórzę pewnie po raz n-ty... jak zwykle są one czytelne i jak zwykle przesadnie rozdrobnione. ;)

Najciekawszym obrazkiem z całej instrukcji jest dla mnie taka informacja.
Obrazek

Zawsze zastanawiałem się dlaczego po budowie modeli alternatywnych zazwyczaj zostaje sporo niewykorzystanych elementów. Najpierw zrzucałem, to na lenistwo projektantów tzn. kazali im zrobić model alternatywny, to zrobili (po linii najmniejszego oporu). Potem myślałem, że być może projektanci zakładają, że w trakcie zabawy część elementów się pogubi i modele alternatywne powinny ten fakt uwzględniać - czyli żeby pomimo pewnych braków można było jednak coś ciekawego nadal zbudować.
Ta strona instrukcji informuje nas, że założeniem projektantów było przygotowanie modeli dla leniwych/zapracowanych (niewłaściwe skreślić) dzieci. Można więc szybko zbudować prosty model lub znacznie dłużej model zaawansowany. Czy to ma sens? Gdybym był dzieckiem chciałbym chyba jednak zawsze NAJPIERW zbudować model główny, który zawsze jest najbardziej atrakcyjny a na pewno najlepiej wyeksponowany. ;)

Najciekawsze elementy

Zestaw jest całkiem niezłym dawcą niebieskich części - zwłaszcza w odcieniu MEDIUM BLUE (łącznie 31 sztuk). Jest to jedyny zestaw w którym w tym właśnie kolorze wystąpiły 3 poniższe klocki.

87620 Medium Blue Brick, Modified Facet 2 x 2
Obrazek

43721 Medium Blue Wedge 4 x 2 Sloped Left
Obrazek

43720 Medium Blue Wedge 4 x 2 Sloped Right
Obrazek

Ciekawym elementem jest też poniższy klocek, który wystąpił do tej pory jedynie w 3 zestawach, przy czym tylko w tym w ilości 4 sztuk (w pozostałych po 1).
6081 Medium Blue Brick, Modified 2 x 4 x 1 1/3 with Curved Top
Obrazek

Ze względu na dużą zawartość elementów Technic (ponad 120) oraz fakt, że większość klocków w tym zestawie ma dość uniwersalne kształty i kolory (czarne, biale, szare i niebieskie) zestaw ten może być również ciekawy dla osób budujących modele w stylu MT.

Modele

Helikopter z dwoma wirnikami (Advanced Build)

PR od LEGO:
"Uruchom podwójne wirniki tej niesamowitej maszyny i wznieś się w niebo! Opuść linę, zaczep gąsienicowy łazik śnieżny i przetransportuj go tam, gdzie powinien trafić. Helikopter ma fajne płozy, więc możesz pokazać, jak mistrzowie pilotażu lądują na śniegu i lodzie! Helikopter z dwoma wirnikami z zestawu „3 w 1” LEGOŸ Creator to błękitno-biały model o supernowoczesnym wyglądzie".

Rozbudza wyobraźnię? ;)

Model ten jest naprawdę bardzo ciekawy. Zbudowany wygląda znacznie lepiej niż na wszelkich grafikach na pudełku. Jest on zaskakująco duży. Widząc wcześniej ten zestaw na sklepowych półkach nie sądziłem, że może mnie on aż tak pozytywnie zaskoczyć.
Fajna jest funkcja wyciągarki/dźwigu ale to dopiero możliwość kręcenia płatami wirnika podnosi bawialność tego zestawu na naprawdę wysoki poziom.
"Bebechy" tego ostatniego rozwiązania całkiem dobrze widać na tej stronie instrukcji.
Obrazek

Nie jestem znawcą awiacji i z ciekawości próbowałem znaleźć w necie helikopter, który mógłby być pierwowzorem klockowego modelu. Niestety dokładnie czegoś takiego nie udało mi się znaleźć. Przez charakterystyczne wycięcie jest on podobny do śmigłowców Sikorsky Skycrane ale dwa wirniki umocowane ma w sposób taki jak w śmigłowcach Boeing Chinook.
Obrazek

Obrazek

Można więc przyjąć, że coś takiego jak nasza zabawka mogłoby w rzeczywistości powstać. ;)

W modelu tym jest też czerwony gąsienicowy łazik. Sam w sobie jest on taki sobie ale jako ładunek do pokazania działania wyciągarki helikoptera w sumie jest lepszy niż jakiś zwykły box.

Czas na fotki modelu...
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tu dla lepszego zobrazowania skali modeli umieściłem "minifiżkę".
Obrazek

Skuter śnieżny (Medium Build)

Ten model nie podoba mi się wcale i mam wrażenie, że powstał bardzo "na siłę". Po pierwsze dziwna jest jego skala. Nie zachęca do zabawy minifigami, bo jest za duży a jest za mały i zdecydowanie za brzydki, żeby mógł być po prostu kolejnym dość ładnym modelem na półce. No a po drugie ta wielka korba... To po prostu jest brzydkie! Nie zmienia tego fakt, że dzięki niej można sobie powciągać jakiś równie szpetny wózek. Nie chciałbym się tym bawić.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tyle jeszcze było klocków...
Obrazek

Jednosilnikowy samolot (Quick Build)

Tu jest już całkiem nieźle. Jak na "quick build", ten model jest bardzo przemyślany i całkiem zaawansowany. Szkoda, że poza kręceniem śmigłem nie ma w nim żadnej funkcji. Ale że jest dość ładny, to pewnie niejeden dzieciak pozwoli mu zagościć w swoim miasteczku CITY. Szkoda tylko, że nie da się do niego wsadzić ludzika.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tyle o modelach zestawowych.
Czas na konstrukcję dla której warto kupić ten zestaw tylko dla niej samej! Jak wiecie lubię czasem spróbować swoich sił w budowaniu modeli alternatywnych z jednego zestawu.
Nigdy nie chcę jednak powtarzać tego co już ktoś z danego zestawu zbudował i z ciekawości zerkam do netu na konstrukcje alternatywne, które już zrobili inni.

Szybko trafiłem na stronę Ala nYuppie.blogspot.com ma której znalazłem bajeranckiego transformersa. :)
Nie dość, że mi się on bardzo spodobał, to była też do niego instrukcja! Nie mogłem więc nie skorzystać z okazji i go sobie zbudować a Wam zaprezentować.
Jak już go zbudowałem, to tak się nim zachwyciłem, że całkowicie opadł mój zapał do próby zbudowania czegoś innego. Nie przebiłbym gościa ani pomysłem ani wykonaniem. ;)
Co więcej, tak mi się podobał, że przez jakiś czas planuję go nie rozkładać.

Obrazek

Postać jest naprawdę słusznych rozmiarów. :)
Obrazek

Więcej fotek tego transformersa jest TU.

Podsumowanie

Część z poniższych uwag jest bardzo subiektywna, a szczególnie ocena wyglądu modeli alternatywnych. :)

Plusy:
+ bardzo ciekawy i bawialny model główny, zwłaszcza dzięki możliwości kręcenia wirnikami,
+ całkiem nieźle zaprojektowany model jednosilnikowego samolotu,
+ świetny dawca części w kolorze niebieskim, a zwłaszcza Medium Blue,
+ całkiem fajny dobór kształtów i kolorów wszystkich elementów „systemowych” (czarny, czerwony, biały i szarości),
+ duża ilość elementów Technic,
++ możliwość stworzenia z niego transformersa. :)

Minusy:
- brzydki model śnieżnego skutera.

Ostatecznie daję mu ocenę 8/10.
Ostatnio zmieniony 2017-12-01, 07:11 przez SERVATOR, łącznie zmieniany 1 raz.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#2 Post autor: Jellyeater »

(po najmniejszej linii oporu
Linii najmniejszego oporu. :-)

Miło się czytało. Zestaw faktycznie ma ciekawe części.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3 Post autor: SERVATOR »

Jellyeater pisze:
po najmniejszej linii oporu
Linii najmniejszego oporu. :-)
Słusznie. Dzięki za wnikliwe czytanie i zwrócenie uwagi. Miło wiedzieć, że ktoś te recenzje czyta a nie tylko przegląda obrazki. :)

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4 Post autor: SERVATOR »

Tybort znalazł śmigłowiec, na którym mógł być wzorowany model w tym zestawie.

Okazuje się, że w latach 70-tych powstał prototypowy Boeing XCH-62.
Prawdopodobnie nigdy nie wzbił się w powietrze... o własnych siłach, bo w powietrzu był. ;)
Obrazek

Zapewne też nic nie przetransportował. Znalazłem tylko rysunek z pudełka plastikowego modelu tego śmigłowca na którym przenosi on czołg.

Obrazek

[gdybanie]
Ciekawe czy projektant tego modelu nie sugerował się powyższym obrazkiem, bo ten czerwony łazik jest w sumie trochę takim cywilnym czołgiem. ;)
A że projekt Boeing HXC-62 powstał w 1975 roku, to może ów projektant jest nawet jego rówieśnikiem.
[/gdybanie]

ODPOWIEDZ