Najmniejszy samochód/podwozie sterowany podczerwienią.

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Corrado
Posty: 104
Rejestracja: 2016-03-29, 09:52
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Najmniejszy samochód/podwozie sterowany podczerwienią.

#1 Post autor: Corrado »

Moim celem w tym krótkim projekcie było stworzenie konstrukcji o jak najbardziej zwartej i przemyślanej budowie opartej w głównej mierze o elementy Power Function. Można znaleźć wiele podobnych pojazdów o węższej lub krótszej jednak nie nadają się do przebudowy na inny model. Często również posiadają wysoką zabudowę, ponieważ konstruktorzy umieszczają schowki nad silnikami co powoduje okaleczenie wglądu pojazdu i dyskwalifikuje go pod względem uniwersalności. Jednym z warunków przy budowie tego malucha było pozostawienie dużej ilości wolnych studów by umożliwić budowę jak najlepszej karoserii. Za sterowanie odpowiada servo motor. Napęd jest tylko na jedno koło za sprawą umieszczonego z tyłu M motoru. Zasilanie to mały battery box, który w celu maksymalnego zmniejszenia pojazdu może zostać z powodzeniem bez przebudowy zamieniony na Buwizza.

Dane techniczne:
Długość 21 s
Szerokość 15 s
Wysokość 7 s
Waga 290g

Zapraszam serdecznie do zapoznania się z filmem. :)


Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

Najmniejszy samochód/podwozie sterowany podczerwienią.
Podbijam:

21x6x11 studów (a jakby pozbyć się karoserii to jeszcze mniej):

Obrazek


Nie podoba mi się ten napęd na jedno koło.

Jetboy

#3 Post autor: Jetboy »

Najmniejszy? Not even close. Ale na początek może być.

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#4 Post autor: Waler »

M_longer pisze:Podbijam:
Najcieńszy ma 4 study, i na obecnych klockach węższego nie da się zrobić (uwzględniając, że ma być zdalnie sterowany bez smyczy)

Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

#5 Post autor: dirtzone »

Może nie najkrótszy, ale też ciekawy.

Obrazek

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#6 Post autor: Waler »

dirtzone, tyle, że ten nie ma skrętnej przedniej osi. by skręcić skręca całym ciągnikiem gdzie punkt obrotu to siodło. Trochę to naciągane.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#7 Post autor: eric trax »

Dobra mądrale nie łapcie kolegi za słowo bo póki co nic sensownego nie napisaliście.


Samo podwozie bardzo pomysłowe. Jednak pomyślałbym nad tym żeby boxa dać wzdłuż obok serva wtedy robi Ci się miejsce na napęd całej tylnej osi. Wtedy pokusiłbym się o przyśpieszenie pojazdu. Nie mniej widać że chwilę spędziłeś nad rozmieszczeniem elementów i wyszło całkiem przyzwoite podwozie które można sensownie zabudować. Ode mnie plus :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Sajan
VIP
Posty: 425
Rejestracja: 2012-03-18, 12:18
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: Sajan »

Podwozie wygląda na sportowe.
Czy zamocowanie przednich kół na oście nie spowoduje, że będą się rozjeżdżać?

Też mam podwozie do "maluszka". U mnie jest 7s, ale bez kombinacji ze skrętem było by 6
ObrazekCAM01691 by Sławomir A, on Flickr

Corrado
Posty: 104
Rejestracja: 2016-03-29, 09:52
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Corrado »

eric trax pisze:Dobra mądrale nie łapcie kolegi za słowo bo póki co nic sensownego nie napisaliście.


Samo podwozie bardzo pomysłowe. Jednak pomyślałbym nad tym żeby boxa dać wzdłuż obok serva wtedy robi Ci się miejsce na napęd całej tylnej osi. Wtedy pokusiłbym się o przyśpieszenie pojazdu. Nie mniej widać że chwilę spędziłeś nad rozmieszczeniem elementów i wyszło całkiem przyzwoite podwozie które można sensownie zabudować. Ode mnie plus :)
Dziękuję Ci bardzo! Miło, że ktoś bardziej doświadczany docenił. Uważąm twoje rozwiązanie za trafne ale nie pasowałoby do każdego pojazu jednak możliwe iż skróciło by pojazd bardziej. :)

Wszystkie wymienione przez was pojazdy to ciężarówki a nie samochody. Do tego konstrukcje mało użyteczne bo przygotowane pod dany model. W dodatku te pojazdy nie sprawdziłyby się jako np Ferrari lub inne auta u których schowek nad silnikami by nie "przeszedł".

Chrisstopheres
Posty: 29
Rejestracja: 2017-12-20, 00:03
Lokalizacja: okolice Pszczyny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: Chrisstopheres »

Skoro priorytetem była redukcja rozmiarów, to wywaliłbym PF servo w przedbiegach - jest duże i w dodatku nieforemne, więc ma nawet większe rozmiary efektywne - coś jak serwomotory z NXT/EV3.

Do skrętu można użyć drugiej Mki albo ewentualnie PF extension wire + starego motora 9V (idealnie wszedłby obok wieży IR, bo ma podobny kształt). W końcu jest też trochę trudniejsza, ale moim zdaniem najlepsza opcja do malucha - Micromotor. Przemawia za nim niski bazowy RPM oraz - oczywiście - miniaturowe rozmiary.
Niestety nie posiadam Micromotora, więc nie wiem czy jego moment obrotowy nie okazałby się zbyt mały - wówczas zawsze można użyć dwóch, w końcu stawką jest pobicie rekordu!

Przy spełnieniu moich założeń znalazłoby się też miejsce na dyfer w tylnej osi, a pojedyncza Mka do jej napędu byłaby jeszcze mniej obciążona :P

All in all, pomysł bardzo dobry, ale póki co realizacja na 3+.
Wiem że to ostra ocena, ale trudno się mienić kimś kto pobija rekordy, kiedy coś da się po prostu zrobić lepiej.
Ostatnio zmieniony 2018-07-08, 23:09 przez Chrisstopheres, łącznie zmieniany 1 raz.

Jetboy

#11 Post autor: Jetboy »

Ciężarówka to też samochód. No i twierdziłeś że idziesz na rozmiar. Uniwersalność to niewielka zaleta w klockach. I tak budując coś konkretnego musisz dostosowywać wymiary podwozia do konkretnego modelu i jego specyfiki, więc i podwozie się zmieni. Uniwersalność w konstrukcjach ma tą zaletę że dzięki niej można produkować długie serie, co obniża koszty. Tutaj to nie ma miejsca.

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#12 Post autor: Waler »

Zgadzam się z Jetboyem. Nawet jeżeli stworzysz uniwersalne podwozie i przyczepisz do niego karoserię Ferrari to potem zmieniając ją na inną np. od sedana nie będzie zgadzać się rozstaw osi czy proporcje. Będzie to wyglądać karykaturalnie. Jedyne zastosowanie takiej konstrukcji to zawody gdzie każdy musi mieć równe szanse, ale wtedy jednak napęd na jedno koło nie jest dobrym pomysłem.

Zdecydowanie lepszy efekt osiągnąłbyś umieszczając M do skrętu wraz ze sprężynką od hokeistów do centrowania, drugi M na napęd wprost na dyferencjał w ramce a z przodu listwę zębatą "7". Wtedy masz szerokość mniejszą o 1 studa niż teraz i konstrukcja jest dużo bardziej wytrzymała. Bo teraz jak podczas skrętu przytrzymasz jedno przednie koło to ośka wypnie się z axla i po zawodach.
Dobry kierunek ale przekombinowane :)

Corrado
Posty: 104
Rejestracja: 2016-03-29, 09:52
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: Corrado »

Uniwersalność ma rację bytu gdy ktoś chciał zbudować karoserię bez większego głowienia nad budowa miniaturowego podwozia. Do zmiany skali wystarczyłoby zmienić na większą płytkę podstawy.

Jednak rozumiem uwagi i wezmę je do serca gdy w przyszłości zrobię drugie podejście. :)

Awatar użytkownika
Zwariowany
Posty: 178
Rejestracja: 2016-12-29, 16:47
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: Zwariowany »

Jakaś firma kiedyś robiła karykatury znanych aut, coś jak by na podwoziu Malucha wsadzić karoserię Ferrari. Cuś jak Smart i tu takie podwozie się sprawdzi zrobić wesołe autko o znanym wyglądzie. Mi się podoba pomysł na takie uniwersalne podwozie i może po urlopie skuszę się oderwać od tematyki kolejowej i zrobić na tym podwoziu Ferrari jakieś :-D
MOC jest silna we mnie, a ja jestem silny MOCą

Corrado
Posty: 104
Rejestracja: 2016-03-29, 09:52
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#15 Post autor: Corrado »

Zwariowany pisze:Jakaś firma kiedyś robiła karykatury znanych aut, coś jak by na podwoziu Malucha wsadzić karoserię Ferrari. Cuś jak Smart i tu takie podwozie się sprawdzi zrobić wesołe autko o znanym wyglądzie. Mi się podoba pomysł na takie uniwersalne podwozie i może po urlopie skuszę się oderwać od tematyki kolejowej i zrobić na tym podwoziu Ferrari jakieś :-D
Dzięki bardzo, miło słyszeć. :)
Koniecznie powiadom mnie gdybyś zbudował żebym nie przegapił!

ODPOWIEDZ