[MOC] MAZ 537 - radziecki transporter militarny

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

[MOC] MAZ 537 - radziecki transporter militarny

#1 Post autor: noniusz »

Witajcie,

Po dłuższej przerwie powracam z nowym modelem - chciałbym zaprezentować radziecki transporter militarny MAZ 537 w wersji LEGO:

Obrazek

Dlaczego model ląduje w dziale Model Team a nie Technic? Ponieważ zamysł na model był taki, że ma przede wszystkim wyglądać i w miarę możliwości oddawać funkcje realnego modelu, kwestia jego mobilności i zdolności terenowych była rzeczą 2-go rzędną.
Część z Was miało okazję obejrzeć model ukończony w ~90% na tegorocznej wystawie w Pszczynie.

Historia radzieckiej myśli technicznej w kwestii ciężkich pojazdów terenowych jest niezwykle interesująca, a MAZ 537 mógłby chyba być wizytówką całej rodziny.

Obrazek Obrazek Obrazek

Ciężarówka produkowana była przez ponad 30 lat, a jej zastosowania mogły być równie tajemnicze co broń jądrowa na terenie PRL, której nigdy u nas oczywiście nie było :)

Następcą MAZ-a 537 jest ciężarówka KZKT-7428, którą kilka lat temu zbudował Sariel [LINK]

MAZ 537 podobał mi się już od bardzo długiego czasu, po publikacji pracy Sariela sam nabrałem ochoty na budowę, ale po pierwsze kilka lat temu nie czułem się na siłach, po drugie - skala, dopiero po pojawieniu się opon z Claas'a można w miarę realnie oddać zarówno funkcje (głównie zawieszenie) jak i proporcje ciężarówki.

W sieci można znaleźć wiele modeli MAZ-a zbudowanych z klocków i chyba najfajniejszy to ten [LINK], jednak zbudowany jest na kołach z Unimoga, jeśli dobrze liczę ma szerokość min. 25 kropek i nie do końca trzyma proporcje.

Obrazek

Po zeskalowaniu wg opon z Claas'a okazało się, że auto musi mieć szerokość 23 studów, dodatkowo przednie osie mają niezależne zawieszenie i są osiami skrętnymi co mocno skomplikowało cały proces budowy i wymagało nietypowej zabudowy mechanizmów podwozia.

Układ napędowy:
Obrazek Obrazek

Układ skrętu:
Obrazek

Do napędu służy silnik L z przełożeniem 1:15, za ukłąd skrętu odpowiada silnik M. Jak widać na renderze przy każdym z 8 kół znajduje się przełożenie kątowe z12/z12, które jest zdecydowanie najsłabszym ogniwem całego układu napędowego, dlatego też nie forsowałem żadnych przeszkód podczas kręcenia filmu.

Waga modelu: 3,3 kg, zasilanie z dużego Battery Boxa umieszczonego po środku podwozia, dodatkowo w przednich reflektorach znajduje się oświetlenie PF LED.

Tyle o technice, a teraz o wyglądzie, z którego na marginesie jestem bardzo zadowolony, z drugiej strony przez niektóre elementy nadwozia budowa trwałą 10 miesięcy.

Największym wyzwaniem było zbudowanie przedniej części kabiny, gdzie po pierwsze wbudowane są "niewystające" reflektory, po drugie zależało mi na oddaniu łuku i krzywizny znajdującej się pod przednią szybą:

Obrazek

Inną rzeczą było zbudowanie obłej kabiny:

Obrazek Obrazek

Modelowanie błotników i drzwi kabiny:

Obrazek Obrazek Obrazek

Wyposażenie kabiny:

Obrazek Obrazek

Przestrzeń silnika z podnoszonymi klapami, a w nim 12-cylindrowy silnik oraz atrapy chłodnic i węży:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Siodło, zderzaki oraz haki z przodu i z tyłu:

Obrazek Obrazek Obrazek

Gaśnica, kanister oraz modelowanie wywietrzników, których budowa wymagała znajomości technik łączenia na poziomie Creator Expert :)

Obrazek

Tłumiki i wydech połączony z silnikiem:

Obrazek

W całości ciężarówka prezentuje się tak:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I na koniec film:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=vBmUjNn ... wbk0h00410[/youtube]

Galeria BS: [LINK]

Dziękuję za uwagę, mam nadzieję, że model się podoba, zapraszam do opiniowania.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

O kierunkowskazach już pisałem, masz zdjęcia samego podwozia?

cody1976
Posty: 225
Rejestracja: 2013-08-20, 18:45
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: cody1976 »

Technic i Model Team to nie moja bajka ale Twój MOC jest po prostu ładny, mechanizmy to dla mnie czarna magia ale wygląd zewnętrzny i detale I klasa. Masz teraz dobre podwozie żeby pójść dalej:

Obrazek

albo:

Obrazek

cody1976

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#4 Post autor: noniusz »

Longer, znalazłem 2 zdjęcia samego szkieletu podwozia z etapu WIP:

Obrazek Obrazek

cody1976, jak słusznie zauważyłeś radzieckie ciężarówki to bardzo wdzięczny temat :)
Uprzedzam pytanie - do ciężarówki nie będę budował naczepy, układ napędowy jest za słaby, ponadto siodło nie ma żadnej blokady.

Prawdziwym wyzwaniem było by zbudowanie ciężarówki z rakietą, która pojawiła się w "Szpiedzy tacy jak my", to chyba to:
Obrazek

cody1976
Posty: 225
Rejestracja: 2013-08-20, 18:45
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: cody1976 »

Longer dorobi Ci wieniec i resztę żurawia i będzie git. Dawno żadnego porządnego sprzętu nie pokazywał tylko fascynuje się jakimiś dziwnymi stworami, a ja mam przez to zgagę i depresję więc trzeba go kusić...

cody1976

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#6 Post autor: M_longer »

cody1976 pisze:Dawno żadnego porządnego sprzętu nie pokazywał tylko fascynuje się jakimiś dziwnymi stworami, a ja mam przez to zgagę i depresję więc trzeba go kusić...
Jakie dziwne stwory znowu? :D

cody1976
Posty: 225
Rejestracja: 2013-08-20, 18:45
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: cody1976 »

Te co publikujesz w ciekawych konstrukcjach...nic tym nie wskórasz i przeznaczenia nie zmienisz.

Longer=długi a długi to może być wysięgnik żurawia. Koniec i kropka.

Idę na browara, tylko nie waż się nicka zmienić...

cody1976
Ostatnio zmieniony 2018-08-15, 15:51 przez cody1976, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#8 Post autor: legosamigos »

A może jednak pokusisz się o jakąś naczepę do tego pojazdu? Oczywiście po lekkim przebudowaniu i wzmocnieniu tu i ówdzie np. mocniejszym(i) silnikiem(ami). Aż żal, że taki model zaprezentowałeś jako solówka :) Tak czy inaczej model bardzo mi się podoba
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#9 Post autor: meler »

Odwzorowanie znakomite, a maszyna wspaniała. Podobają mi się takie wojskowe monstra. Szkoda tylko, że nie dałeś mu więcej mocy. Ale poza tym 10/10. Gratulacje!
_

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#10 Post autor: Mestari »

Niezły jest :) Wygląda groźnie i tradycyjnie na żywo robi jeszcze lepsze wrażenie. Gratulacje :)

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#11 Post autor: noniusz »

meler pisze:Szkoda tylko, że nie dałeś mu więcej mocy
No zabrakło 2 kropek szerokości w podwoziu... Gdyby nie to w napędzie spokojnie można by dać knoby / dyferencjały / kardany i wówczas na przełożeniu +/- 1:7 by pewnie śmigało :)

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#12 Post autor: Jellyeater »

Na pierwszy rzut oka myślałem, że to trialówka. A to takie cudo. Brawo!
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#13 Post autor: noniusz »

Jellyeater pisze:Na pierwszy rzut oka myślałem, że to trialówka
Trialówka? Proszę bardzo: [KLIK] :)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#14 Post autor: eric trax »

Ten model to balsam pomorski na moje oczy :D Na wystawie przechodząc koło niego musiałem wycierać brodę bo ślinka ciekła sama. Wygląd, proporcje, detale odwzorowane na najwyższym poziomie. Czy somsiad robi mnie konkurencję w tym dziale? :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Corrado
Posty: 104
Rejestracja: 2016-03-29, 09:52
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#15 Post autor: Corrado »

Model cudo. Szkoda tylko, że taka bestia napędzana przez jedną l-ke.

ODPOWIEDZ