[MOC] Smutny koniec okrutnika - legenda o Popielu

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

[MOC] Smutny koniec okrutnika - legenda o Popielu

#1 Post autor: meler »

Jak kończą tyrani wszyscy wiedzą od dziecka czytając bajki o Popielu. Za otrucie wujów, został pożarty przez myszy :)

Obrazek


Jak było naprawdę nikt dokładnie nie wie. Był podobno taki książe w IX wieku, którego wg najnowszych badań zwali Pąpel lub Pąpil :) Wg jednej z hipotez [za Wikipedią] "legendarny Popiel był władcą plemienia Goplan, a obalenie go przez Siemowita to echo wyswobodzenia się plemienia Polan spod dominacji Goplan. Wyspę, na której miał zginąć Popiel, Łowmiański zidentyfikował z Ostrowem Lednickim, zaś "myszy" byłyby symbolem buntu ludowego, być może jakiejś konkretnej grupy ludności (drużynników) związanej z okolicami pobliskiej wsi Myszki."

Nieco dalej w tym samym źródle, uwspółcześniony opis sytuacji sprzed ponad tysiąca lat: "w czasach Popiela i Siemowita - nie istniały jeszcze silne podstawy ekonomiczno-militarne władzy książęcej, pozwalające na wznoszenie grodów państwowych przez ludność pod nadzorem aparatu przymusu, czyli drużyny. Władza Popiela i Siemowita miała charakter nietrwały (organizacja wodzowska według P. Urbańczyka) i była kontrolowana w dużym stopniu przez wiec. Popiel prawdopodobnie nie sprostał zadaniu odpowiedniej redystrybucji nadwyżek produkcyjnych między członków swojej wspólnoty, w wyniku czego został zastąpiony przez lepiej rokującego (prowadzącego lepszy lobbing, czy lepszą kampanię wyborczą) Siemowita."

Jak widać nic nowego pod słońcem, po prostu walka o władzę :) Zapraszam do oglądania i komentowania.

Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
CamelXP
VIP
Posty: 321
Rejestracja: 2011-11-05, 19:07
Lokalizacja: Lubin / Norymberga

#2 Post autor: CamelXP »

Ta głowa króla to Lego czy Playmobil?
Hey! you're banjaxed!
Hey! you're screwed!
And death is coming for you!

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#3 Post autor: meler »

CamelXP pisze:Ta głowa króla to Lego czy Playmobil?
Lego

Awatar użytkownika
Insomnia
Posty: 177
Rejestracja: 2018-01-20, 17:08
Lokalizacja: Białystok
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: Insomnia »

Bardzo dobra robota!

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5 Post autor: Mestari »

Fajne zastosowanie tych brązowych płytek skośnych :)
Całość mi się podoba z wyjątkiem wody. Na żywo pewnie by mi to nie przeszkadzało, ale na zdjęciach trochę odstaje od reszty budowli. Czegoś brakuje, jest za pusto.

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#6 Post autor: meler »

Insomnia pisze:Bardzo dobra robota!
Dzięki.
Mestari pisze:Fajne zastosowanie tych brązowych płytek skośnych :)
Całość mi się podoba z wyjątkiem wody. Na żywo pewnie by mi to nie przeszkadzało, ale na zdjęciach trochę odstaje od reszty budowli. Czegoś brakuje, jest za pusto.
Zgadza się - woda wieje pustką, chociaż użyłem wszystkie transy jakie znalazłem w pudełkach. Miały po niej dryfować myszy na deskach, ale w pośpiechu zapomniałem o nich :) Spróbuję jeszcze poprawić to w przyszłości.

Awatar użytkownika
szarikm
Adminus Emeritus
Posty: 1312
Rejestracja: 2005-11-03, 16:43
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: szarikm

 

#7 Post autor: szarikm »

Budynek jak najbardziej w porządku, i jak słusznie zapisał Mestari, woda jest zbyt pusta.
meler pisze:Miały po niej dryfować myszy na deskach, ale w pośpiechu zapomniałem o nich :) Spróbuję jeszcze poprawić to w przyszłości.
O koniecznie, dryfujące myszy - dobry pomysł. Może jakieś większe zielsko - drzewo.
meler pisze:Za otrucie wujów, został pożarty przez myszy :)
Chyba wojów :)
meler pisze:Jak widać nic nowego pod słońcem, po prostu walka o władzę :)
Tak, to wszystko już było :)

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#8 Post autor: meler »

szarikm pisze:
meler pisze:Za otrucie wujów, został pożarty przez myszy :)
Chyba wojów :)
Dokładnie to chodziło o stryjów. I pewnie byli też wojami :)

ODPOWIEDZ