[MOC] [MOC]Autonomiczny transporter gąsienicowy

Mindstorms, WeDo, Lego Digital Desinger, Stud.io

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Krall
Posty: 102
Rejestracja: 2018-09-07, 11:18
Lokalizacja: Trzciana k. Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

[MOC] [MOC]Autonomiczny transporter gąsienicowy

#1 Post autor: Krall »

Witam.
Prezentuję wam mój najnowszy moc: Autonomiczny czołg transportowy.



Praca nad modelem rozpoczęła się już rok temu, i trwała aż do maja, kiedy to model trafił na wystawę Lego w rzeszowskim muzeum pod nazwą Avis Ev3. Obrazek
(Tymczasowo fotografia Darka, gdyż moje zdjęcia utknęły w starym komputerze)
Była to wersja dość niedopracowana i zbudowana w nieco innej stylistyce.

Po zakończeniu wystawy model trafił na półkę w oczekiwaniu na swojego kompana który miał być jego dopełnieniem, niestety ostatecznie zrezygnowałem z jego budowy. Zamiast tego Avis Ponownie trafił na warsztat do przebudowy. Zniknęły rury i asymetryczne lampy, a zamiast nich pojawiły się nieco inne detale, chciałem w ten sposób nadać mu trochę bardziej futurystyczny wygląd, z paru miejsc zniknęły też study.
Dodatkowo dodałem czujnik kolorów w podwoziu oraz poszerzona została przestrzeń załadunkowa Poza tym pojawiło się kilka zmian w bebechach by usprawnić działanie mechanizmów.
Obrazek

Ostatecznie model był gotowy końcem wakacji i przez trzy miesiące patrzył na mnie z półki niczym wyrzut sumienia w oczekiwaniu na publikację.

Pojazd nie jest wzorowany na prawdziwej bodź pochodzącej z gry maszynie, a przynajmniej nie świadomie, podczas budowy postawiłem na swoją własną wizję pojazdu.
Obrazek

Zmotoryzowane funkcje obsługują trzy silniki, z czego dwie Lki operują napędem gąsienic bądź obrotem dźwigu i wyciągarką, zaś Mka rozkłada dźwig i w tym samym czasie przełącza Lki z napędzania gąsienic na sterowanie dźwigiem.
Takie rozwiązanie oprócz zalety jaką jest mniejsza liczba potrzebnych silników ma też sporą wadę jaką są równie spore luzy w mechanizmach.
Obrazek

Te zaś skutecznie utrudniają programowanie robota i tak na ten moment jeżeli chcę by model coś samodzielnie podniósł muszę go wcześniej wszystko obrócić maksymalnie w prawo tak by luzy były w pełni po jednej stronie gdy program ruszy, potem już sobie z nimi radzi.
Model w założeniu miał być w stanie samodzielnie odnaleźć a następnie załadować mindstormsowy pilot ir ostatecznie jest w stanie zrobić to wszystko, ale oddzielnie, niestety czujnik podczerwieni nie jest zbyt dokładny i model nie zawsze zatrzymuje się centralnie przed pilotem.
Ostatecznie najlepiej jest sterować robotem za pomocą Appki w telefonie, tym bardziej że taka perspektywa sterowania wydaje mi się dość kozacka :D
Obrazek

Koniec końców jestem umiarkowanie zadowolony z modelu, działa on poprawnie i wygląda nieźle, mam już w planach następny model więc już nie długo postoi na półce ;)

GALERIA

Mam nadzieję że wam się podobało, Cześć!

Ps.
Zastanawiałem się czy ten post nie bardziej pasowałby do działu technic, najwyżej moderatorzy będą narzekać że dokładam im roboty ;P
Ostatnio zmieniony 2018-12-01, 14:33 przez Krall, łącznie zmieniany 1 raz.
~Tej nocy, idziemy budować!

Awatar użytkownika
Atros
VIP
Posty: 801
Rejestracja: 2009-04-08, 19:03
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Atrx
Kontakt:

 

#2 Post autor: Atros »

Ładny i schludny ten transporter/czołg. Abyt autonomiczny nie jest ale rozumiem ograniczenia systemu. Kuper z tyłu troche za dużo wystaje. Dzięki wymienionym przeróbkom faktycznie wygląda bardziej nowocześnie. Szczególnie podoba mi się ramię, ukryte w nim siłowniki i to jak łądnie się chowa na przycisk.

Trochę ubogi opis i zdjęcia bebechów, a szczególnie brakuje mi opisu apki jej łączności z EV3.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#3 Post autor: dmac »

Jeśli w tym wątku panuje taka cisza, to chyba tylko dlatego, że niewielu jest praktykujących Mindstormowców (a i ja trafiłem tu tylko dlatego, że robię dziś wszystko, żeby nie zabrać się do pracy ;) ). Odpowiadając na Twoje wątpliwości - uważam, że do nieco żywszego działu Technic Twój model pasowałby bardziej, głównie dlatego, że - z powodu niedoskonałości czujników - w gruncie rzeczy jest po prostu zdalnie sterowany.

Tak czy inaczej, pojazd jest bardzo przyjemny dla oka i całkiem sprawny. Ramię, moim zdaniem, działa zupełnie dobrze i efektownie się składa, chociaż na pewno przydałby mu się duży, metalowy hak LEGO - łatwiej byłoby trafić jego cienką końcówką w ucho kontenera. Szybkość jazdy - bez zarzutu. Podobnie jak Atros, chętnie popatrzyłbym na bebechy i nauczył się sterowania Mindstormem za pomocą telefonu :) . (Wprawdzie mam tylko NXT i w dodatku z braku czasu do dziś nie nauczyłem się go programować, ale zasada pewnie podobna, więc poradnik sterowania telefonicznego dla mindstormowego idioty przyjąłbym z zachwytem.)

Jednym słowem - brawo!

P.S. Filmik w 480p?!? Mamy rok 2018, nawet ja umiem ukraść synom telefon z lepszą rozdzielczością wideo! :D
Ostatnio zmieniony 2018-11-29, 09:30 przez dmac, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Krall
Posty: 102
Rejestracja: 2018-09-07, 11:18
Lokalizacja: Trzciana k. Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: Krall »

Appka to Mindstorms custom conroller:
https://play.google.com/store/apps/deta ... controller
Umożliwia tworzenie własnych paneli sterowania, istniej też oczywiście opcja stworzenia własnej aplikacji ale nie bardzo miałem ochotę się za to zabierać.


Podczas tworzenia panelu sterowania w appce mamy do wyboru trzy typy elementów: gałki suwaki i przyciski. Podczas ich dodawania możemy wybrać dwie jedną z dwóch opcji, bezpośrednie sterowanie silnikiem przy odpowiednim porcie, albo wysyłanie wiadomości. Pierwsza opcja nie wymaga żadnych programów, druga jest trochę bardziej skomplikowana ale daje więcej możliwości. W drugiej opcji ustawiamy tytuł wiadomości którą telefon wyśle klockowi Ev3 oraz wartości jakie będą się w niej znajdować np. zakres od 100 do -100 w zależności od wychylenia suwaka.
Obrazek

następnie programując robota wybieramy blok wiadomości, ustawiamy go na odbieranie treści numerycznych, w górnej części bloku trzeba wpisać tytuł wiadomości jaką program ma otworzyć.

Obrazek
Na tym i poprzednim zdjęciu jest przykładowe ustawienie w którym po wychyleniu suwaka silnik będzie się obracał z mocą zależną od wychylenia, maksymalnie 100.

jeżeli chodzi o bebechy niestety nie ma zbyt wiele zdjęć z których można by coś wyczytać a sam model poszedł już na żyletki :/
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Mały siłownik przesuwa tymi elementami przenosząc napęd z gąsienic na inne funkcje , wysuwa się on równolegle z siłownikiem podnoszącym dźwig.
Może uda się wam coś z tego wyczytać :D

Co do rozdzielczości to sam się teraz zdziwiłem mój aparat nagrywa w 1080p, najprawdopodobniej została zredukowana przez program podczas renderowania, dopiero uczę się z niego korzystać i nie wszystko ogarniam.
~Tej nocy, idziemy budować!

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#5 Post autor: eric trax »

Krall pisze:Co do rozdzielczości to sam się teraz zdziwiłem mój aparat nagrywa w 1080p, najprawdopodobniej została zredukowana przez program podczas renderowania, dopiero uczę się z niego korzystać i nie wszystko ogarniam.
Jeśli surpwe nagrania masz w 1080p to najpewniej projekt który tworzyłeś składając film domyślnie utworzony został w rozdzielczości 480p i przy renderowaniu całości wyszła taka jakość. Istnieje też szansa, że ustawienia renderowania miałeś domyślnie na 480p

Sam robot jest super. Bardzo mi się podoba jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny. Pozostałe kwestie podnieśli moi koledzy :)
Ostatnio zmieniony 2018-12-02, 18:23 przez eric trax, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#6 Post autor: dmac »

Krall pisze:telefon wyśle klockowi Ev3
Dziękuję za objaśnienia, ale kluczowe dla mnie jest pytanie: czy tylko Ev3, czy z NXT ta aplikacja też działa?
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Krall
Posty: 102
Rejestracja: 2018-09-07, 11:18
Lokalizacja: Trzciana k. Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: Krall »

z NXT też działa.
~Tej nocy, idziemy budować!

ODPOWIEDZ