[MOC] Wentylator biurkowy

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
--pg--
VIP
Posty: 221
Rejestracja: 2015-07-13, 19:30
Lokalizacja: Kraków

[MOC] Wentylator biurkowy

#1 Post autor: --pg-- »

Przedstawiam moje główne dzieło okresu zimowego 2018/2019 - wentylator.
Obrazek Obrazek
Pomysł na rekonstrukcję wentylatora z LEGO Technic miałem na liście pomysłów do wykonania od jakiegoś czasu, w zasadzie od oglądnięcia youtubowej playlisty z różnymi mechanizmami, wśród których były również te używane w przedstawianym urządzeniu. Dopiero pojawienie się konkursu "Anatomia maszyn" na stworzenie repliki faktycznego urządzenia sprawiło, że wentylator uzyskał najwyższy priorytet i trafił błyskawicznie na warsztat.

Wentylator jest zbudowany w skali 1:1 lub nawet nieco większej, ale pokazuje wszystkie czynności prawdziwego urządzenia:
* cztery ciemnoszare przyciski z przodu przełączają między trzema biegami i luzem, przy czym przycisk luzu jest nieco odsunięty od trzech przycisków podnoszących obroty śmigła wentylatora;
* wąski, wysoki, jasnoszary przycisk w górnej części wentylatora wprowadza ruch górnej części wentylatora na boki;
* można uregulować nachylenie osi śmigła względem poziomu (i nawet da się to zrobić jak w oryginalnych wentylatorach, czyli na siłę, aczkolwiek dołożyłem również elegancką wersję regulacji).
Ponadto, z racji wypełnienia postanowień konkursowych:
* śmigło wentylatora można wprawić w ruch korbką lub silnikiem elektrycznym (limonkowa dźwignia wyboru napędu znajduje się na obudowie urządzenia);
* obudowa jest praktycznie w całości ściągana, co więcej, zdejmuje się ją modułami, co daje możliwość podziwiania mechanizmów po ściągnięciu kilku fragmentów obudowy.
Obrazek Obrazek
Zwracam uwagę na trzy identyczne elementy spoza asortymentu LEGO, mianowicie trzy łopatki śmigła wykonałem z kartek bloku technicznego. Chciałem zachować lekkość mechanizmu, skoro odtworzenie wentylatora wymaga przyzwoitych prędkości. Na własne usprawiedliwienie dodam, że podobne części, tylko z innego tworzywa pojawiały się jako żagle statków czy windsurfingu.


Opis mechanizmów.

Kluczowym i nieoczywistym mechanizmem wentylatora jest sprzężenie przycisków ze sobą: włączony przycisk zostaje w pozycji wciśniętej, włączenie jednego przycisku wyłącza inny (co oznacza istnienie sprężyny w każdym z przycisków), włączenie luzu wyłącza przycisk aktualnie włączony. Wzorując się na tym poglądowym filmie:
wykonałem z LEGO podobny mechanizm.
Do opisanego sprzężenia służy u mnie żółta ramka wykonująca ruch w poziomie i powracająca do swojej pozycji wyjściowej po ustąpieniu siły dzięki poziomo położonemu amortyzatorowi.
Obrazek
Kształt otworów wokół przycisków zmieniających biegi powoduje, że beżowy bolec będący częścią czerwonego przycisku podczas wciskania zjeżdża po ukośnym fragmencie (3040), przesuwając całą ramkę w prawo, i zakleszcza się pod nim, bo ramka wraca do standardowego położenia. Gdy wybiera się inny bieg, ramka tak samo jest przesuwana w prawo, co powoduje pojawienie się pustej przestrzeni nad beżowym bolcem dotychczas wciśniętego przycisku, co zwalnia wciśnięty przycisk. Włączenie luzu działa na podobnej zasadzie: może zjechać po ukośnej części, przesuwając ramkę w prawo, ale pod ukośną częścią nie ma pustego miejsca powodującego zakleszczenie się beżowego bolca, więc podczas powrotu ramki do pozycji wyjściowej przycisk luzu nie pozostaje w pozycji wciśniętej.

Napędy z korbki i z silnika XL dość szybko się łączą w dwustanowej skrzyni rozdzielczej z limonkową dźwignią wybierającą rodzaj napędu. Oś napędowa dalej rozdziela się na trzy osie, każdą skojarzoną z innym biegiem. Włączenie biegu przyciskiem powoduje aktywację osi za pomocą układu klocków stosowanych w skrzyniach biegów i skrzyniach rozdzielczych. Przed połączeniem trzech osi w jedną następuje zróżnicowanie prędkości: najniższy bieg spowalnia obrót osi, redukując w stosunku 3/5, bieg środkowy zostawia prędkość bez zmian, bieg najwyższy podnosi prędkość obrotu, wzmacniając w stosunku 5/3.
Obrazek
Oś napędowa trafia do górnej części, zaliczając wał Cardana w miejscu, w którym można ustawiać różny kąt nachylenia części ze śmigłem. Oś napędowa w górnej części rozdziela się na dwie części: pierwsza jest w dalszym ciągu przyspieszana (25/9 = 5/3 * 5/3) i obraca śmigłem wentylatora, druga spowalniana przez połączenie ślimacznicy z z24 i trafia na mechanizm włączania obrotu na boki - dźwignię i czerwone koło zębate z16 ze sprzęgłem. Ten mechanizm wydaje się dość oczywisty i dobrze dopasowany do możliwości klocków Technic.
Obrazek
Uwagi.
Obudowa została zbudowana z takich klocków, aby można ją było odtworzyć z innych kolorów. Na wystawy przywiozę wentylator z czarną obudową, żeby białe mogły wrócić do poprzedniego MOC-a.

Schematy mechanizmów wstawię przez weekend (EDYCJA: zrobione).

galeria na flickr

Zapraszam do komentowania.
Ostatnio zmieniony 2019-03-03, 09:04 przez --pg--, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Stelario
VIP
Posty: 1795
Rejestracja: 2014-11-30, 19:49
Lokalizacja: z PRLu

#2 Post autor: Stelario »

Wszystko fajnie ale jeszcze by Ci się przydał jakoś niewolnik do kręcenia korbką. :)
Jestem pod wrażeniem Twojej twórczości z Technicsów
Powiedzmy STOP rasistowskim opiniom na temat kolorów zabawek dla dzieci.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3 Post autor: SERVATOR »

Fajna rzecz. Na wystawy w lato idealna. :)
Super, że przygotowałeś ten model do szczegółowej prezentacji (zdejmowana osłona).

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#4 Post autor: legosamigos »

Jak przyjdą upalne dni (a mam nadzieję, ze takie będą), to wiatraczek na pewno się przyda, tylko ten kto będzie kręcił tą korbką, to się sam zagrzeje :D Ale pomysłowe nie ukrywam.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#5 Post autor: dmac »

Świetna budowla! Podoba mi się to, że odtworzyłeś wszystkie funkcje, na pozór oczywiste, a wcale nie takie proste do zrobienia z LEGO. Brawo!

Ale czy ten wentylator naprawdę porządnie dmucha? ;)
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
--pg--
VIP
Posty: 221
Rejestracja: 2015-07-13, 19:30
Lokalizacja: Kraków

#6 Post autor: --pg-- »

Dziękuję za miłe słowa.
SERVATOR pisze:Super, że przygotowałeś ten model do szczegółowej prezentacji (zdejmowana osłona).
Tu podziękowania należą się pomysłodawcom wspomnianego konkursu, w jego zapisie znalazła się usuwalna obudowa.
Stelario pisze:Wszystko fajnie ale jeszcze by Ci się przydał jakoś niewolnik do kręcenia korbką. :)
Znalezienie niewolnika to kwestia PR. W końcu przed modelem będzie karteczka "wolno dotykać".
legosamigos pisze:[...] tylko ten kto będzie kręcił tą korbką, to się sam zagrzeje :D
Faktycznie kręcenia trochę jest, na wyższych biegach korbka stawia wyczuwalny opór.
dmac pisze:Ale czy ten wentylator naprawdę porządnie dmucha? ;)
Faktycznie dmucha (choć nie tak dobrze jak prawdziwy), trochę do przodu, trochę na boki. Kręcąc w jedną ze stron, mam wrażenie, że dmucha również w tył. Podczas tworzenia filmu zapomniałem o zrobieniu ujęcia z paskiem papieru przyczepionym do obudowy, który podnosi się podczas energicznego kręcenia korbką.

Awatar użytkownika
gmkkk
Posty: 1005
Rejestracja: 2014-06-24, 21:06
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
brickshelf: gmkkk

 

#7 Post autor: gmkkk »

Proszę potraktować łagodnie to pytanie od laika w technicu- czy nie dało się zrobić napędu nieręcznego śmigła? Co przeszkodziło? Moc jest ekstra nawet niezbyt dziurawy jak na technic , tylko ta korbka... Przy tylu funkcjach elektrycznych może uda się napędzić śmigło silnikiem?

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#8 Post autor: Kubrick »

gmkkk pisze:Proszę potraktować łagodnie to pytanie od laika w technicu- czy nie dało się zrobić napędu nieręcznego śmigła?
No przecież jest silnik.
--pg-- pisze:śmigło wentylatora można wprawić w ruch korbką lub silnikiem elektrycznym (limonkowa dźwignia wyboru napędu znajduje się na obudowie urządzenia);
Nawet na jednym zdjęciu widać wyraźnie PF XL obok korby.
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
gmkkk
Posty: 1005
Rejestracja: 2014-06-24, 21:06
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
brickshelf: gmkkk

 

#9 Post autor: gmkkk »

Dzięki Kubrick.
Na telefonie słabo widać ten limonkowy .
Ostatnio zmieniony 2019-02-27, 22:29 przez gmkkk, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
--pg--
VIP
Posty: 221
Rejestracja: 2015-07-13, 19:30
Lokalizacja: Kraków

#10 Post autor: --pg-- »

gmkkk pisze:Proszę potraktować łagodnie to pytanie od laika w technicu- czy nie dało się zrobić napędu nieręcznego śmigła? Co przeszkodziło?
Na filmie od 2:56 (sama końcówka).

Awatar użytkownika
Małgosia
Posty: 26
Rejestracja: 2016-06-27, 14:11
Lokalizacja: Wrocław

#11 Post autor: Małgosia »

Masz zmysł inżynieryjny. Super gdyby udało się zrobić, dobrze działające, samonapędzanie.
Świetny na ochłodę w gorące dni.

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#12 Post autor: Biedrus »

Super. Zamontuj jeszcze miernik obrotów, jest chyba taki w dawnych częściach lego. Można by było zrobić konkurs kto wykręci największe RPM :P Oczywiście korbką :)

mw
VIP
Posty: 729
Rejestracja: 2015-05-31, 17:42
Lokalizacja: Mosina
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: mw »

--pg--, jak ty coś zbudujesz to zawsze jest to majstersztyk !!! To dzieło zachwyca mnie pod względem złożoności mechanizmów - jak ty to robisz ? - poukładasz sobie coś w głowie - cyk mamy petardę ! Szacuneczek inżynierze

a i bym zapomniał, na wystawie zamawiam miejsce koło Was (ty + wentylator) zabiorę kilka baterii jak by co :)
Ostatnio zmieniony 2019-02-28, 21:50 przez mw, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: Mateusz92 »

dmac pisze: Ale czy ten wentylator naprawdę porządnie dmucha? ;)
Zależy kto kręci korbą :D

Awatar użytkownika
--pg--
VIP
Posty: 221
Rejestracja: 2015-07-13, 19:30
Lokalizacja: Kraków

#15 Post autor: --pg-- »

Biedrus pisze:Można by było zrobić konkurs kto wykręci największe RPM :P Oczywiście korbką :)
A potem ośki bezpośrednio przy korbce lub w innym miejscu mechanizmu będą do wymiany, bo skończy się tak (zdjęcie znalezione w sieci):
Obrazek
Małgosia pisze:Super gdyby udało się zrobić, dobrze działające, samonapędzanie.
Silnik LEGO włożyłem do wentylatora (i jest częścią MOC-a), aczkolwiek potwierdzam, że lepszy efekt uzyskuje się z kręcenia korbką.
Małgosia pisze:Masz zmysł inżynieryjny.
mw pisze:Szacuneczek inżynierze
mw, Małgosiu, z tym inżynierem przesadziliście! Czasem podczas budowy łapie się na tym, że brakuje mi "zmysłu inżynieryjnego". Część wentylatora różnicującą prędkość obrotu (fragment stojący za przyciskami) zbudowałem dwa razy: najpierw zaproponowałem logiczny mechanizm używający o kilkanaście kół zębatych więcej i nie działało to najlepiej, dopiero potem wpadłem na spore uproszczenie, które zostało do końca. Kiedy zobaczyłem, czego nie udało mi się wymyślić za pierwszym razem, narzucał się komentarz: brakuje inżyniera...

Pod filmem na youtubie odezwał się gość, który ponad dwa lata temu również zbudował wentylator z LEGO Technic, jego praca wygląda tak:
Aż wyszukałem w youtubie, czy są inne wentylatory i trzeba przyznać, że to urządzenie było budowane nieraz, dwa przykłady z brzegu:
* wentylator stojący z możliwością ułożenia łopatek śmigła naszego Psora (nieopublikowane na forum): KLIK;
* wentylator zawieszony na linie KLIK.

ODPOWIEDZ