[MOC] Front Loader

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Front Loader

#1 Post autor: Sariel »

Przez ostatni tydzień intensywnie dłubałem w dźwigu, na weekend postanowiłem zrobić sobie przerwę. Wyciągnąłem z niego elektrykę, trochę pneumatyki, i tak powstał kolejny BBT (Bardzo Brzydki Technic ;) )

Front Loader

Obrazek

Dane techniczne:

Masa: 1.415 kg
Wymiary: dł. 60s / szer. 20s / wys. 34 s
Napęd: 1 x PF XL przez 4-biegową skrzynię biegów na 4 koła
Skręcanie: 1 x PF (łamana rama)
Zawieszenie: przód brak / tył kolebkowe
Inne silniki: 2x PF w autozaworach
Pneumatyka: 2 niezależne obwody, każdy z własnym autozaworem i osobnym kompresorem, sterowane w całości przez IR

Z początku miał to być rozsądnie wierny model Caterpillara 988H, ale ponieważ budowałem dla relaksu, skupiłem się przede wszystkim na funkcjonalności wygląd traktując drugorzędnie. Efektem jest MOC bardzo funkcjonalny, i równie brzydki jak oryginał który wygląda tak:

Obrazek

A to parę zdjęć mojego potworka :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jak wygląda każdy widzi, opiszę pokrótce co potrafi.
Korpus składa się z dwóch elementów połączonych dwiema obrotnicami - w efekcie uzyskujemy łamaną ramę. Muszę powiedzieć że sterowanie tak skręcanym pojazdem jest jeszcze przyjemniejsze niż się spodziewałem. W przedniej części ramy znajduje się silnik PF z całym układem skrętnym, oraz silnik PF XL który przez wał kardana przekazuje napęd do tylnej części. W niej z kolei znajduje się 4-biegowa skrzynia biegów według pomysłu Erika Leppena, w wersji liftarmowej którą pokazywałem niedawno. Mieszczą się tam również odbiorniki IR, battery box oraz 2 silniki PF z których każdy napędza niezależny kompresor za pośrednictwem autozaworu - również według pomysłu który ostatnio pokazywałem. Ponieważ ładowarka ma 2 obwody pneumatyczne, konieczne było użycie dwóch autozaworów, natomiast dwa małe kompresory okazały się dostatecznie wydajne niż jeden duży, który wymagałby połączenia autozaworów sumatorem i zabrał znacznie więcej miejsca.
Eksperymentowałem także z ustawieniem odbiorników IR - jeden widać z tyłu, drugi schowany jest pod siedzeniem kierowcy. Nie polecam takiego rozwiązania, mimo że odbiornik nie jest zabudowany trzeba dokładnie celować pilotem w kabinę żeby nie gubił sygnału.
Układ napędowy był jednym z dwóch największych wyzwań - na czwartym biegu ładowarka nieźle śmiga, i było naprawdę trudno złożyć wszystko w taki sposób żeby silnik nie rozwalił mechaniki, i żeby zostało jeszcze trochę miejsca do wykorzystania. Zawieszenie jest dokładną kopią zawieszenia ładowarki Caterpillara - z przodu sztywna oś, z tyłu kolebka.
Drugim dużym wyzwaniem była geometria ramienia. Ładowarki Caterpillara - i pewnie także innych marek - mają dość specyficznie skonstruowane ramię, które po bliższym zbadaniu okazuje się mieć bardzo ciekawe właściwości.

Obrazek

Mamy tu dwa zespoły siłowników: jeden podnosi i opuszcza całe ramię, drugi samą łopatę. Trick polega na tym, że razem tworzą pewien układ dźwigni - taki, że podczas podnoszenia i opuszczania ramienia łopata cały czas zachowuje takie nachylenie jakie jej nadano drugim zespołem siłowników.
Przeniesienie tego na klocki wymagało trochę kombinowania ponieważ siłowniki Lego są sporo krótsze. Ale udało mi się, i to nawet zyskując bardzo duży zakres ruchu ramienia:

Obrazek

Po prawej stronie mamy układ dźwigni równoległych - dźwignie oznaczone na żółto będą równoległe niezależnie od uniesienia całego ramienia, ponieważ są parami równej długości - mówiąc prościej, tworzą prostokąt. Dzięki temu niebieska pionowa dźwignia pośrodku ramienia będzie zawsze ustawiona pod tym samym kątem, nieważne jak podniesione jest ramię. A ponieważ na niej osadzony jest siłownik przechylający łopatę, więc także łopata będzie utrzymywana stale pod tym samym kątem, z tą różnicą że jej nachylenie można w każdej chwili zmienić wspomnianym siłownikiem. Brzmi to pokrętnie, dlatego najlepiej zobaczyć to w akcji:

Film pokazujący wszystkie funkcje modelu:

[youtube]http://youtube.com/watch?v=ealWxw1mGf0[/youtube]

Proszę o komentarze. Wiem że model jest brzydki, ale jak wspomniałem wygląd nie był tu priorytetem. Mimo upchnięcia tak dużej liczby funkcji wciąż zachowuje pewne podobieństwo do ładowarki Caterpillara - choćby w kolorze i kształcie kabiny, za to oczywiście za małe są koła ale nie mam żadnych pasujących większych. Zmieszczenie tylu mechanizmów w niezbyt dużym modelu, tak żeby wszystko sprawnie działało i znosiło naprężenia generowane przez nowe silniki uważam za jakieś osiągnięcie. Zanim skrytykujecie wygląd, obejrzyjcie proszę film :)

Galeria

Zdjęcia na zachętę:

Ramię maksymalnie podniesione...
Obrazek

...i maksymalnie opuszczone - jest w stanie podnieść przednie koła
Obrazek

Skrzynia biegów
Obrazek

Tylne zawieszenie w akcji
Obrazek

Tylne żaluzje przez które widać kompresory i zwoje kabli
Obrazek

Rzut okiem do środka
Obrazek

Pan kierowca patrzy na nas z wysoka
Obrazek

Z nadejściem zmierzchu ładowarki wychodzą na żer...
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2007-12-29, 14:25 przez Sariel, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#2 Post autor: V1 »

Sariel, naprawdę bardzo szkoda że nie zadbałeś o ładniejszy wygląd, bo pod względem funkcjonalności jest świetna!
Te cztery biegi robią z niej koparkę wyścigową :)


Jakby ktoś chciał, to od paru dni mam do dyspozycji taką, nówka, 3 dni temu pierwszy raz użyta, gdyby były potrzebne inne zdjęcia, proszę śmiało walić:
koparka VOLVO
Ostatnio zmieniony 2007-11-04, 19:42 przez V1, łącznie zmieniany 1 raz.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
Duke
Posty: 247
Rejestracja: 2005-11-17, 18:47
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: duku

 

#3 Post autor: Duke »

To chyba pierwszy taki poważny (wielofunkcyjny) model na podzespołach PF w naszej społeczności. Powiedz, na ile wygodne wg ciebie jest sterowanie na podczerwień? Bo na filmie miałem wrażenie, że czasem pojazd poruszał się jakby skokowo. Poza tym trochę wolno skręca, no i te kompresorki chyba troche za słabe - tak to przynajmniej wyglada.

Ale jak na model zrobiony "na boku" bardzo fajny. Pomijam wygląd:)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#4 Post autor: Sariel »

Skręcanie - model jest spory i dość ciężki, więc wolałbym żeby nie machało nim z prawa na lewo w sekundę :)
To skokowe poruszanie się na pewno nie wynika ze sterowania podczerwienią, podejrzewam raczej łańcuch za skrzynią biegów choć starałem się żeby był równo napięty. Widocznie obciążenia są tak duże, że jednak zbiera się jakiś luz.
Co do kompresorków - zgadzam się że jeden większy byłby lepszy, ale jak pisałem - kwestia miejsca. Ładowarka i tak ma już wielki kuper :)
Generalnie sterowanie na podczerwień uważam za ogromnie wygodne, z dwoma zastrzeżeniami. Pierwsze - odbiorniki nie powinny być jednak zasłonięte, pisałem jak działa ten schowany pod siedzeniem. Druga - kable są źle dobrane. To że wszystkie elementy nowej elektryki mają kable tej samej długości w praktyce się nie sprawdza, bo nie mogłem przez to tak jak planowałem umieścić battery boxa w dole podwozia (kable nie sięgają), a z drugiej strony przy kompresorach miałem całe zwoje luźnych kabli które trzeba było upchnąć w środku. Natomiast prawdziwą rewelacją są dla mnie silniki PF - dają moc porównywalną z RC, a są bez porównania mniejsze i łatwiejsze w montażu, a w dodatku nie trzeba ich tak spowalniać bo nawet z przełożeniem 1:1 nadają się do wielu zastosowań. Naprawdę, silnik który ma zaledwie 3 study średnicy stwarza możliwości jakich do tej pory nie było. Gdyby nie konieczność dodawania odbiorników i battery boxa, nowe silniki przewyższałyby stare pod każdym względem.
PS. Model powstał nie tylko "na boku" ale jeszcze w jeden dzień :)

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#5 Post autor: TruckeR »

Ale wysyp MOCy po weekendzie :) Co do estetyki - nie jest źle, ale wyglądałaby dużo lepiej, gdyby miała większe koła.. lub gdyby jej przedziały maszynowe były ciut niższe, ale skoro cierpisz na brak miejsca to to raczej niemożliwe..

A co do filmu - gdzie go umieściłeś? Nie działają mi filmiki w przeglądarce (ani na Operze ani na IE), ani nie znalazłem go w Twojej galerii na Youtube? Byłbym wdzięczny.

Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 2007-11-04, 21:40 przez TruckeR, łącznie zmieniany 1 raz.
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#6 Post autor: Kubrick »

Krotko: Wyjatkowe paskudztwo, ochyba, zal ogladac :P

Ale technicznie fajnie zrobiony :) Podoba mi sie mimo tego, ze jak na niego patrze, to mi slabo sie robi :P
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#7 Post autor: Sariel »

Film jest w poście, jest w mojej galerii na YT, a bezpośrednio tu: http://www.youtube.com/watch?v=ealWxw1mGf0

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#8 Post autor: TruckeR »

Oj, Sarielu, wiem, ze jest w poscie, ale po prostu mi nie działa - ładuje się w nieskończonośc, gdy na niego kliknę, to włącza się głowna strona YT z czerwonym podpisem 'This video has malformed (i tu nie pamiętam co)". Dzięki za linka.

A mechanicznie jest imponująca, choć jak na ładowarkę wydaje się byc ciut zbyt szybka. Zwłaszcza podoba mi się zdalne sterowanie pneumatyką, to jest dopiero coś! Przydałby się tylko filmik z maszyną w akcji z górą klocków, czy z Jamnikiem :evil: No i łyżka mogłaby być większa, ale takie dośc trudno dostać..

W każdym razie podobasię, milutka ta ładowarka :)
Ostatnio zmieniony 2007-11-04, 22:12 przez TruckeR, łącznie zmieniany 1 raz.
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Pietruszka

#9 Post autor: Pietruszka »

Wyglądu to to zupełnie nie ma ale funkcjonalność godna podziwu.

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#10 Post autor: makorol »

Pietruszka pisze:Wyglądu to to zupełnie nie ma
Jakiś ma ale niezbyt ladny.
Gdyby byl estetyczniej zrobiny i miał wiekszą łyche to naprawdę super MOC
Pozdrawiam, Makorol.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#11 Post autor: M_longer »

Pietruszka pisze:Wyglądu to to zupełnie nie ma
Tu nie chodzi o wygląd, tylko o funkcjonalność.
A pod tym względem jest świetna.
Gratuluję i czekam, może w przyszłości zbudujesz jeszcze lepszą? :)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#12 Post autor: Sariel »

Może. Tylko obawiam się że żeby była ładna to musi być mniejsza, a to oznacza że trzebaby wywalić autozawory i pewnie skrzynię biegów, przez co będzie dużo mniej ambitna technicznie. Poza tym ja nie jestem Misterzumbim czy Jeracem żeby stworzyć jakieś cudeńko estetyki, więc czasem po prostu wolę się skupić na tym w czym czuję się mocniejszy - na funkcjonalności :)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#13 Post autor: M_longer »

Sariel pisze:Tylko obawiam się że żeby była ładna to musi być mniejsza,
Wcale nie :)
Może być np. podobna do tej:
http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=250260
ObrazekObrazek
Ostatnio zmieniony 2007-11-05, 21:34 przez M_longer, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#14 Post autor: Sariel »

Dobrze znam to cudo które pokazujesz, tylko że jeśli mu się przyjrzysz to jest nie większe ale mniejsze o około 1/4 (circa 45 studów długości) i ma większe koła, jakich ja nie posiadam. To znaczy koła ma w zasadzie te same, ale z fajniejszymi oponami.
Ostatnio zmieniony 2007-11-05, 21:43 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#15 Post autor: M_longer »

Tak, zauważyłem to po chwili, już poprawione.
Ale rzeczywiście, to cudowna ładowarka kołowa :)

ODPOWIEDZ