[MOC] New Holland TM140 + Claas Quadrant 2200 RC

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

[MOC] New Holland TM140 + Claas Quadrant 2200 RC

#1 Post autor: eric trax »

Trzy lata temu kiedy pojawił się zestaw 42054 wymyśliłem sobie, że kiedy Lego wyprodukuje mniejsze jodełki zbuduję ciągnik z prasą działającą jak GBC tylko dla snopków :D Opon nie ma ale model jest:

Obrazek

New Holland TM 140 - szukając ideału

Mniej więcej w momencie kiedy zacząłem budowę szukałem odpowiedniego pierwowzoru na którym mógłbym się oprzeć budując model. Wybór padł na bardzo popularną drugą generację serii ciągników TM od firmy New Holland głównie ze względu na to że dość łatwo było oddać wygląd ciągnika za pomocą klocków :)


Obrazek

Napęd i sterowanie:

Przy budowie ciągnika, zwłaszcza jeśli ma być obudowany w stylu model team trzeba bardzo oszczędnie gospodarować dostępnym miejscem. Głównie dlatego model napędzany jest silnikiem L a nie XL jak to mam w zwyczaju. Jak się później okazało Lka jest nadzwyczaj wdzięczna w opakowaniu. Do sterowania przednią osią użyłem pierwszy raz servomotoru i muszę przyznać, że jazda przy jego pomocy jest bardzo płynna zwłaszcza, że ciągnik sterowany jest kostką SBrick. Dodatkowo model został wyposażony w wał odbioru mocy napędzany Mką niezależnie od samego napędu oraz trzypunktowe układy zawieszenia przedni i tylny. Te są sprzężone i napędza silnik medium a kilka studów miejsca pod maską wykorzystałem na dodanie mechanicznego wyłącznika przedniego TUZ. Dzięki temu jeśli nie jest używany można go bardzo szybko odłączyć.

Wygląd

Jako, że maska jest dość wdzięczna w odwzorowaniu nie przysporzyła tak wiele problemów jak choćby ta w Challengerze. Starałem się dodać jak najwięcej detali jednak w momencie kiedy padła decyzja o tym, że powstanie do niego instrukcja musiałem się ograniczyć do rozsądnego minimum. Na szczęście nie wpłynęło to na wygląd i mogę szczerze przyznać, że to jeden z tych modeli, które podobają mi się bardziej :) Inną sprawą było oddanie wyglądu prasy ale o tym niżej.

Claas Quadrant 2200RC

Od pomysłu na prasę w zasadzie zaczęło się budowanie. Kiedyś wymyśliłem przyglądając się pracy modułów GBC stwierdziłem, że zrobię własne ale ze snopkami :D Założenie było proste, prasa miała wypychać klockowe bele słomy wkładane do modelu ręcznie. Funkcja sama w sobie nie skomplikowana bo ogranicza się do posuwania bel słomy w jednym kierunku. Problemy zaczęły się kiedy trzeba było połączyć wszystkie krzywizny prasy z mechanizmami. Problematyczne było to o tyle że całość napędzana miała być tylko jednym wałkiem, tym z ciągnika. Na szczęście po wielu próbach i błędach udawało mi się doklejać kolejne mechanizmy takie jak podbieracz, podajnik, RotoCut czy sam element prasujący. Po premierze Lexiona sporo zarzutów zebrały naklejki na bocznych pokrywach więc tym razem postanowiłem to zrobić z klocków. Po pół roku oglądania tego jak budować mozaiki zacząłem się bawić w ułożenie pokryw bocznych. Efekt jak na pierwszy raz jest zadowalający :D



Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Film:



Dziękuję wszystkim których zalewałem zdjęciami z budowy i wytykali mi elementy w których chciałem iść na łatwiznę :D
Ostatnio zmieniony 2019-03-24, 22:53 przez eric trax, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#2 Post autor: Jellyeater »

Jest świetny. Co tu można dużo pisać. Warto jakbyś opanował tylko lepiej aparat bo:

http://www.brickshelf.com/gallery/erict ... and_22.jpg
http://www.brickshelf.com/gallery/erict ... and_21.jpg

Te dwa różne balanse bieli drażnią trochę i nie pozwalają się oddać zachwytom w pełni.

I jaki on ładny dziarski jest w jeździe.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

SNIFFERR

#3 Post autor: SNIFFERR »

Ja się rozpisywać nie będę już. Gratuluję kolejnego udanego modelu.

Awatar użytkownika
CamelXP
VIP
Posty: 321
Rejestracja: 2011-11-05, 19:07
Lokalizacja: Lubin / Norymberga

#4 Post autor: CamelXP »

Model jak zwykle genialnie odwzorowany. Szkoda że nie ma na filmie całego zestawu w czasie pracy.
Hey! you're banjaxed!
Hey! you're screwed!
And death is coming for you!

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#5 Post autor: eric trax »

Jellyeater pisze:Warto jakbyś opanował tylko lepiej aparat bo:
http://www.brickshelf.com/gallery/erict ... and_22.jpg
http://www.brickshelf.com/gallery/erict ... and_21.jpg
Te dwa różne balanse bieli drażnią trochę i nie pozwalają się oddać zachwytom w pełni.
Nad tym pracuje. Niestety nie mam wolnego czasu aby poświęcić go na szlifowanie umiejętności obchodzenia się z lustrzanką jednak z modelu na model robię małe kroki. Inna sprawa, że zdjęcia koryguję jeszcze w photoshopie więc mogą być delikatne różnice.

Dzięki za miłe słowa :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Taausz
Posty: 363
Rejestracja: 2016-06-27, 14:04
Lokalizacja: Milówka
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: Taausz »

Bawiłbym się. Naprawdę MOC bajecznie podobny do oryginału. Widać, że poświęcony czas i wysiłek nie poszedł na marne.
Ostatnio zmieniony 2019-03-27, 00:53 przez Taausz, łącznie zmieniany 1 raz.
Buduję najczęściej oczami...

Cieślu
VIP
Posty: 1262
Rejestracja: 2009-04-13, 22:21
Lokalizacja: Karczew/Warszawa
brickshelf: cieslu12

 

#7 Post autor: Cieślu »

Świetny MOC! Bardzo podobają mi się modele maszyn rolniczych, gdyż konstruktor ma duże pole do popisu przy odwzorowywaniu wszystkich funkcji. Zakładam, że nie jest to lekki temat, ale w Twoim przypadku wychodzi Ci to świetnie.
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
WIP:
Oshkosh MMRS
MAN F2000
Iveco Powerstar

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#8 Post autor: eric trax »

Cieślu pisze:Bardzo podobają mi się modele maszyn rolniczych, gdyż konstruktor ma duże pole do popisu przy odwzorowywaniu wszystkich funkcji.
To wdzięczny temat bo mimo iż poruszasz się w obrębie jednej tematyki maszyny są tak różne od siebie, że każda stawia zupełnie inne wymagania. Dlatego ciężko się tym znudzić :)

Dzięki Panowie za pozytywne opinie :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#9 Post autor: Waler »

eric trax, a na FB, Reblickable taką gafę strzeliło: "New Holland TM 140 by M_longer #LEGO" ;)
Bardzo podoba mi się zwłaszcza prasa i jej działanie. Wygląd zewnętrzny jak zawsze na najwyższym poziomie, szacuneczek.
Po zbudowaniu kombajnu ziemniaczanego również złapałem zajawkę na maszyny rolnicze. Cięzarówki oklepane, koparek jest od groma, a maszyn rolniczych z Technica właśnie niewiele. Do tego w 100% zgadzam się z Twoją opinią co do różnorodności tych maszyn i wielu możliwości. Budując wspomniany kombajn trafiłem na coś takiego, i myślę, że to jest dobry temat do podjęcie przez Ciebie :) :
Obrazek

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#10 Post autor: M_longer »

Waler pisze:a na FB, Reblickable taką gafę strzeliło: "New Holland TM 140 by M_longer #LEGO" ;)
Bo to jest automat uzupełniający posta wedle rubryczek.
Ja wszędzie z góry zaznaczam, że autorem jest Trax, a ja tylko instrukcje zrobiłem.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#11 Post autor: eric trax »

Waler pisze:Budując wspomniany kombajn trafiłem na coś takiego, i myślę, że to jest dobry temat do podjęcie przez Ciebie :)
To jest temat dla mnie. Z założenia ma być w pełni funkcjonalny

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2019-03-26, 12:54 przez eric trax, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#12 Post autor: dmac »

Ło Panie, ale to ładne :) .
Jak nie lubię niebieskiego LEGO (i jak trudno jest sobie wyobrazić, żeby ten niebieski pasował do limonkowego), tak ten model jest po prostu śliczny. No i żwawość godna pochwały, tudzież paskudzenie tanową słomą z klocków ;) . Dobrze, że zdecydowałeś się jednak na klockową krzywiznę, a nie na wielką naklejkę.

Brawo!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
CamelXP
VIP
Posty: 321
Rejestracja: 2011-11-05, 19:07
Lokalizacja: Lubin / Norymberga

#13 Post autor: CamelXP »

eric trax pisze:Z założenia ma być w pełni funkcjonalny
Będzie naprawdę kopał kartofle / buraki?
Hey! you're banjaxed!
Hey! you're screwed!
And death is coming for you!

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#14 Post autor: eric trax »

dmac pisze:Jak nie lubię niebieskiego LEGO (i jak trudno jest sobie wyobrazić, żeby ten niebieski pasował do limonkowego), tak ten model jest po prostu śliczny. No i żwawość godna pochwały, tudzież paskudzenie tanową słomą z klocków ;)
Niebiesko, biało, limonkowo tanowy model :D To nie mogło się udać ale jakimś cudem wyszło. Sam jestem zdziwiony. Coraz częściej odnoszę wrażenie, że niezależnie od tego jakie zestawisz kolory, model będzie wyglądał dobrze o ile użyte kolory będą jak najbardziej zbliżone do oryginału.
CamelXP pisze:
eric trax pisze:Z założenia ma być w pełni funkcjonalny
Będzie naprawdę kopał kartofle / buraki?
Ziemniaki :D Plan jest na takie o wielkości round tile 1x1 może dwóch jeden na drugim ale taki rozmiar odpowiada mniej więcej ziemniakom w tej skali.

Boże, jaka rozkmina :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#15 Post autor: Jellyeater »

Coraz częściej odnoszę wrażenie, że niezależnie od tego jakie zestawisz kolory, model będzie wyglądał dobrze o ile użyte kolory będą jak najbardziej zbliżone do oryginału.
Bo pierwowzór projektuje nawet pewnie kilku stylistów? :-)
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

ODPOWIEDZ