[MOC] Fendt Favorit 514c + Lemken Europal 9

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

[MOC] Fendt Favorit 514c + Lemken Europal 9

#1 Post autor: eric trax »

Zastanawialiście się kiedyś ile to długo? 15 lat, tyle trwało złożenie pierwszych zalążków pługa do momentu kiedy prezentuje model :)

Obrazek

Mając sprawdzone i gotowe podwozie z poprzedniego modelu stwierdziłem, że seria sprawnie działających modeli ciągników o mocy 150KM bedzie dobrym pomysłem. Czemu ma nie być skoro mam działające podwozie a mogę zająć się tym co lubię najbardziej czyli modelowaniem wyglądu? Jak się okazało Fendt, którego wybrałem do odwzorowania (na pierwszy rzut oka ma banalnie łatwą do oddania maskę) sprawił więcej problemów niż budowanie modelu od nowa. Wersji maski powstało chyba piętnaście. Największa różnica polegała na tym, że gotowa maska ma mieć 4 study szerokości a w środku mamy silnik M o szerokości 3 stud. Choć widać podobieństwa do poprzedniego ciągnika ograniczają się one do tylnej części ramy i umiejscowienia BBoxa oraz Sbricka. Przedni TUZ został zmodyfikowany po podpowiedziach Longera i teraz unosi więcej a w zasadzie tyle co tylny podnośnik. Progi tylne błotniki no i sama maska to zupełnie inne elementy. Przyznam szczerze, że zielony podoba mi się bardziej :)

Obrazek


Tak jak w przypadku poprzedniego modelu ciągnik sterowany jest kostką Sbrick. Do napędu posłużył silnik L, natomiast przednie koła kierujemy servem. Muszą przyznać, że przekonałem się do tego silnika. Zwłaszcza jeśli do zabawy służy nam również Pad od Play Station. Pozostałe funkcje napędzane są silnikami medium choć zastanawiam się nad wymianą silnika podnośników na Lkę. W przypadku zawieszenia czegoś ciężkiego po obydwu stronach pojazdu brakuje mu mocy.

LEMKEN EUROPAL 9

Tak oto przechodzimy do najdłużej dojrzewającego modelu jaki kiedykolwiek budowałem. Pług wydaje się banalnie prostym urządzeniem a pierwsze zalążki powstały jeszcze zanim wpadłem w dark age. Od czasu wyjęcia klocków z szafki rama z liftarmowymi okładniami spoglądała na mnie z półki lub kąta biurka. Pierwsze podejście do tego modelu zrobiłem przy budowie Challengera MT 865C jednak tam poległem ze względu na rozmiar i luzy klockowe na przegubach pługa pół-zawieszanego. Tutaj sprawa była prostsza. Pięć korpusów, obrót za pomocą dużej obrotnicy. Uparłem się, że w modelu nie ma być żadnego silnika przez co tydzień czasu spędziłem na rozważaniu różnych kombinacji przeniesienia napędu z wałka odbioru mocy ciągnika. Udało się. Tak oto przy maksymalnie podniesionym Pługu jego zębatka styka się z nasadką na wałek ciągnika wprawiając w ruch całe urządzenie. Oczywiście sam wałek trzeba było podeprzeć w taki sposób by w skrajnych pozycjach zębatki przeskakiwały działając jak sprzęgło. Dodatkowo z boku zamocowana jest zębatka z8, która blokuje pług w odpowiedniej pozycji.

Obrazek

Kolejną funkcją jest obracane koło. W pierwotnej wersji koła były dwa jednak takie rozwiązanie uznałem za pójście na łatwiznę i nie profesjonalne podejście :D Pomysł na mechanizm miałem w głowie już wcześniej więc zbudowanie go zajęło jeden wieczór a dopracowanie drugi. Owszem ma luz, jednak oparcie pługa na ziemi i jazda ustawia koło w odpowiedniej opozycji i nie wpływa to na jego działanie a pług jest podparty jak być powinien. Mimo, że prosty to uważam ten mechanizm za jeden z ciekawszych jakie udało mi się wymyślić (jak to o mnie świadczy :D). Koniec końców jego działanie wygląda mega fajnie i ciężko oderwać od tego wzrok. Na filmie widać tą funkcję z dwóch perspektyw.

Trzecią rzeczą jakże istotną był wygląd. Liftowe okładnie były pomysłem sprzed 15 lat i mimo, że uważałem je za dobre rozwiązanie to było chyba tylko moje zdanie. Co prawda przejrzałem cały bricklink już wcześniej licząc, że uda się wykorzystać elementy bionicle ale z marnym skutkiem. Po skrytykowaniu tego rozwiązania przez Longera, podesłał mi swoją wizję z okladniami zbudowanymi przy użyciu ogonów dinozaurów. Przyznam szczerze wyglądało to nie najlepiej ale miało duży potencjał. Jako, że oddanie standardowych okładni nie było możliwe wybór padł na ażurowe (w formie metalowych pasów) a tym blisko do mieczy lego. Ostatecznie wybór padł na maczety. Dodatkowo przerobiłem mocowanie do ramy i wyszło całkiem zacnie. Tutaj wielkie podziękowania dla Marka.

Obrazek


Na koniec postęp w robieniu zdjęć. Udało się poprawić ostrość. Jak się okazało autofocus rozmywał delikatnie zdjęcia więc przeszedłem na manual. Ideału jeszcze może nie ma ale z pewnością jest pod tym względem znacznie lepiej.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


FILM

Ostatnio zmieniony 2019-06-13, 12:43 przez eric trax, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#2 Post autor: Jellyeater »

A jak to orze? :-)

Bo tak to jak zwykle doskonale.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#3 Post autor: eric trax »

Jellyeater pisze:A jak to orze? :-)
W sumie to nie sprawdzałem. Gdyby to pokleić na kropelkę myślę, że z piaskiem by sobie poradził :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
JAREMA.
VIP
Posty: 712
Rejestracja: 2014-08-12, 21:03
Lokalizacja: Katowice

#4 Post autor: JAREMA. »

Wysyp świetnych MOCy u Ciebie ostatnio, pług wyszedł rewelacyjnie.
eric trax pisze:W sumie to nie sprawdzałem. Gdyby to pokleić na kropelkę myślę, że z piaskiem by sobie poradził :)
Myślę że z drobnym sypkim piaskiem efekt mógłby być dobrym materiałem na filmik :) Worek 20kg w castoramie masz za jakieś 9 zł

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#5 Post autor: Fuku »

Bardzo ładny model. Jednak nie znam się na takich maszynach i trochę mi zajęło zanim skapnalem się że to nie te ostrza z maczeta mają orać, nie mogłem zrozumieć czemu nie są z drugiej strony albo nie obracają się ;P
Jedyne co wydaje mi się że można by zmienić to przednie błotniki żeby były zaokrąglone, próbowałeś?

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#6 Post autor: M_longer »

Dobra, mam chwilę czasu, więc kilka moich przemyśleń na temat tych dwóch wynalazków:
JAREMA. pisze: pług wyszedł rewelacyjnie.
Odkładnie to lekki cenowy overkill, ale na szczęście da się je poskładać taniej, z użyciem barów 4L:

Obrazek

Ogólnie to ten pług przyjmie wszystko co ma bara, więc można robić też takie kombinacje:

Obrazek
Fuku pisze:próbowałeś?
Problem z nimi polega na tym, że przy tych kołach w grę wchodzą tylko zawiasy.

New Holland i Fendt dzielą główną część ramy z silnikami, chcieliśmy aby wszystkie maszyny którą są (i będą w przyszłości) zaprojektowane pasowały do obu bez problemu. A może jeszcze jakiś traktor się kiedyś zrobi, kto wie :)

Lemken aż się prosi o dołożenie do 42054, niestety muszę wymyślić co zrobić z jego obracaniem, bo wałek WOMu Xeriona kręci się tylko w jedną stronę, a ten pług wymaga obrotu w obie strony.

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: Szygalew »

M_longer pisze:Fuku napisał/a:
próbowałeś?

Problem z nimi polega na tym, że przy tych kołach w grę wchodzą tylko zawiasy.

New Holland i Fendt dzielą główną część ramy z silnikami, chcieliśmy aby wszystkie maszyny którą są (i będą w przyszłości) zaprojektowane pasowały do obu bez problemu. A może jeszcze jakiś traktor się kiedyś zrobi, kto wie :)

Lemken aż się prosi o dołożenie do 42054, niestety muszę wymyślić co zrobić z jego obracaniem, bo wałek WOMu Xeriona kręci się tylko w jedną stronę, a ten pług wymaga obrotu w obie strony.
Czyj to MOC? :) Czy może po prostu to nie tyle MOC, a OOC (OUR etc.)? Skądinąd piękny.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#8 Post autor: eric trax »

Szygalew pisze: Czyj to MOC? :) Czy może po prostu to nie tyle MOC, a OOC (OUR etc.)? Skądinąd piękny.
Moc jest mój. Longer piastuje stanowisko głównego doradcy technicznego. W końcu firmuje swoim rebrickable i nickiem instrukcje do tych modeli. Nie od dzisiaj wiadomo że spamowanie innym zdjęciami modeli tylko pozytywnie wpływa na efekt końcowy. Oczywiście o ile ktoś jest otwarty na krytykę. Ludziom się podoba a ja nie mam z tym problemu :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#9 Post autor: Jellyeater »

https://youtu.be/2GhFNu3NcNM od 0:27. Zabrakło mi tego. Dlatego pytałem jak to orze...
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#10 Post autor: M_longer »

Szygalew pisze:Czyj to MOC? :)
W 100% Traxa. Ja tu tylko klocki wirtualnie składam i robię PDFy.

Awatar użytkownika
JAREMA.
VIP
Posty: 712
Rejestracja: 2014-08-12, 21:03
Lokalizacja: Katowice

#11 Post autor: JAREMA. »

M_longer pisze: JAREMA. napisał/a:
pług wyszedł rewelacyjnie.

Odkładnie to lekki cenowy overkill, ale na szczęście da się je poskładać taniej, z użyciem barów 4L:
Na b&P maczety 40 sztuk idą za 22,8zł przesyłka chyba wychodziła 12 zł poniżej zakupów na 200zł, tragedii nie ma :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: Fendt Favorit 514c + Lemken Europal 9

#12 Post autor: legosamigos »

eric trax pisze:Zastanawialiście się kiedyś ile to długo? 15 lat, tyle trwało złożenie pierwszych zalążków pługa do momentu kiedy prezentuje model :)...
Serio? To dłużej niż Dmac budował swoje arcydzieło :D A tak na poważnie. Powinieneś założyć fabrykę klockowych traktorów i osprzętu do nich :) Oczywiście jak zawsze bardzo udany model. Przeglądając filmy z YT, natknąłem się na taki filmik, więc może coś z tych nietypowych maszyn rolniczych będzie inspiracją dla Ciebie do zbudowania kolejnego fajnego ciągnika
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#13 Post autor: M_longer »

legosamigos pisze:Przeglądając filmy z YT, natknąłem się na taki filmik, więc może coś z tych nietypowych maszyn rolniczych będzie inspiracją dla Ciebie do zbudowania kolejnego fajnego ciągnika
Trochę większy pług, wynalazek do zbierania bel (klocków nie da się przebijać zębami), reszta wynalazków w rozmiarze quada. Znowu stwierdzisz że da się wpakować 3 silniki, baterię i odbiornik do czegoś wielkość kostki mydła?

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#14 Post autor: legosamigos »

A czy Ty zawsze musisz się czepiać moich wypowiedzi? Rzuciłem luźną propozycję
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#15 Post autor: M_longer »

legosamigos pisze:A czy Ty zawsze musisz się czepiać moich wypowiedzi? Rzuciłem luźną propozycję
Wszystkie modele Traxa są w tej samej skali, więc coś o wielkości quada byłoby modelem statycznym i nie poruszałoby się samodzielnie.

ODPOWIEDZ