[MOC] Mobquet M-68 landspeeder (Han Solo speeder)

Aquazone, Mecha, Space, SW, Underground, Bionicle, Hero Factory

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
barneius
Posty: 118
Rejestracja: 2019-02-20, 15:07
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

[MOC] Mobquet M-68 landspeeder (Han Solo speeder)

#1 Post autor: barneius »

Model zbudowany z 853 klocków - 30/16 studów (nie uwzględniając skrzydła). Przy obliczaniu proporcji i ustalaniu detali sporo czasu spędziłem na oglądaniu sceny z udziałem maszyny. Bazowałem też na zdjęciach modelu używanego podczas produkcji filmu. Chciałem zbudować pojazd do około 1000 klocków zakładając, że pozwoli to uchwycić wszystkie ważne kształty i większość istotnych detali. Ostateczna skala 1:16 została zdeterminowana kształtem prawego półokrągłego boku. Projektowanie (buduję w LDD) było wyjątkowo przyjemnym i satysfakcjonującym procesem, co zapewne jest zasługą tego, że pojazd jest asymetryczny. Szyba nie jest idealna ale do tej skali nie ma lepszej. Powinna być węższa i minimalnie wyższa. Model lewituje na ledwie widocznych antygrawitacyjnych przeźroczystych kółkach. Instrukcja w produkcji.

ObrazekMobquet M-68 landspeeder LEGO MOC by barneius industries, on Flickr

ObrazekMobquet M-68 landspeeder LEGO MOC by barneius industries, on Flickr

ObrazekMobquet M-68 landspeeder LEGO MOC by barneius industries, on Flickr

ObrazekMobquet M-68 landspeeder LEGO MOC by barneius industries, on Flickr

ObrazekMobquet M-68 landspeeder LEGO MOC by barneius industries, on Flickr

ObrazekMobquet M-68 landspeeder LEGO MOC by barneius industries, on Flickr

ObrazekMobquet M-68 landspeeder LEGO MOC by barneius industries, on Flickr

ObrazekMobquet M-68 landspeeder LEGO MOC by barneius industries, on Flickr

ObrazekMobquet M-68 landspeeder LEGO MOC by barneius industries, on Flickr

ObrazekMobquet M-68 landspeeder LEGO MOC by barneius industries, on Flickr
mocs: rebrickable | pics: flickr

Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: JK »

Nie jestem biegły w tematach gwiezdnowojennych, jednak przyznam, że ta praca robi bardzo dobre wrażenie. Do tego jest świetnie zaprezentowana na zdjęciach.

A tak na marginesie - patrząc na pojazd w przedstawionej tu wersji nie mogłem się oprzeć skojarzeniom z milicyjnym Polonezem :D

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#3 Post autor: Fuku »

Jak piałem na fb, bardzo ładny model. Po przyjrzeniu się oryginałowi, przyczepiłbym się do kilku szczegółów, które wg mnie można zrobić lepiej, ale nie wiem jak z dostępnością części w ciemnoniebieskim kolorze. Wspomnę tylko najbardziej istotny jak dla mnie - zaokrąglenie prawego boku. W oryginale to półokrąg, nie dało się zrobić tego z zaokrąglonych klocków o promieniu 2 studów? I między nimi biały plejt. Trochę zwiększyłoby to jego grubość, może nie ma sensu kombinować. No ale to mało istotne, model robi wrażenie, jest ładny i estetyczny i chyba jego najwieksza przewaga - jest pierwszy w swojej klasie (UCS). Swoją drogą pochylenie szyby jest w tej skali oczywiste, jednak dziwi mnie, że chyba w każdym mocu jaki widzialem w skali minifig, twórcy o tym zapominają, choć nie jest to przecież trudne. Także mozna powiedzieć, że przed Twoim, nie było żadnego dobrego moca tego pojazdu w ogóle...
Ostatnio zmieniony 2019-06-10, 21:05 przez Fuku, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
barneius
Posty: 118
Rejestracja: 2019-02-20, 15:07
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#4 Post autor: barneius »

Dzięki Panowie za komplementy.

Z tym Polonezem, to rzeczywiście jest coś na rzeczy, bo ktoś na FB miał dokładnie takie skojarzenie (chyba, że to byłeś Ty - @JK). I szczerze mówiąc zgadzam się, że jest w nim coś takiego (trudno uchwytnego), co przywołuje te skojarzenia.

@Fuku - nie brałem w ogóle pod uwagę takiego rozwiązania z zaokrągleniem boku. Myślę, że byłoby to bardzo trudne, żeby cały ten bok zrobić tak jak proponujesz snotem i żeby wszystko się ładnie trzymało (zakładam, że chodzi Tobie o 85080). Ale kto wie, może ktoś się kiedyś pokusi o takie rozwiązanie.
Nie wątpię, że pewne elementy można by jeszcze poprawić ale wierz mi, że proces dopieszczania trwał naprawdę długo. Rozważałem wiele opcji dla poszczególnych detali.
Pochylona szyba - dla mnie to było oczywiste, że tak trzeba będzie to zrobić i to właśnie mocowaniu szyby w tym modelu poświęciłem największą ilośc czasu. Łatwo nie było ale osiągnąłem dokładnie taki kącik i stabilność jakie sobie założyłem.

Kiedy podjąłem decyzję, że będę budował M-68 zacząłem szperać w tym temacie po internetach i szczerze się zdziwiłem, że nikt jeszcze nie zrobił MOCa w takiej skali. Jest kilka w skali minifig (a to jednak inna liga) i dwa w skali dużo większej niż ta, którą przyjąłem (z czego jeden to tylko render). Oba te modele w większej skali to jednak moim zdaniem ewidentny przerost formy nad treścią. Zyliard griblingów, które nijak się mają do rzeczywistego modelu. W moim subiektywnym przekonaniu taka skala jak przyjąłem jest optymalna, bo pozwala uchwycić wszystkie istotne kształty i znakomitą większość detali przy rozsądnej ilości klocków. No i bez dwóch zdań niezmiernie cieszy mnie to, że jako pierwszy zbudowałem ten pojazd w skali typowej dla model team.
mocs: rebrickable | pics: flickr

Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: JK »

barneius pisze:Z tym Polonezem, to rzeczywiście jest coś na rzeczy, bo ktoś na FB miał dokładnie takie skojarzenie (chyba, że to byłeś Ty - @JK). I szczerze mówiąc zgadzam się, że jest w nim coś takiego (trudno uchwytnego), co przywołuje te skojarzenia.
To ciekawe, że innym także się kojarzy :) W każdym razie nie byłem to ja - moja aktywność na FB jest w zasadzie zerowa ;)

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#6 Post autor: Jellyeater »

Ścigacz spodobał się na BB, więc musi być dobry. Gratulacje!
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Jetboy

#7 Post autor: Jetboy »

Jellyeater pisze:Ścigacz spodobał się na BB, więc musi być dobry. Gratulacje!
Nie. Ścigacz jest dobry więc musiał spodobać się na BB. :)

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#8 Post autor: Fuku »

Nie siedzę zbytnio w tych tematach, ale z tego co widziałem, BB nie jest żadnym wyznacznikiem i trafiają tam też mocno średnie budowle. Więc budowla nie musi być dobra, żeby tam trafić, choć pewnie większość dobrych tam trafia, ale zauważyłem też, że budowla musi być "modna" żeby została zauważona. To ogólna dygresja do "Ścigacz spodobał się na BB, więc musi być dobry", bo ścigacz którego dotyczy temat jest dobry i tu nie ma co dyskutować.

O 85080 też, choć wydaje mi się, że wyszła jego wydłużona wersja, ale nie wiem jak ją znaleźć
Ostatnio zmieniony 2019-06-13, 11:10 przez Fuku, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
barneius
Posty: 118
Rejestracja: 2019-02-20, 15:07
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#9 Post autor: barneius »

Fuku pisze:Nie siedzę zbytnio w tych tematach, ale z tego co widziałem, BB nie jest żadnym wyznacznikiem i trafiają tam też mocno średnie budowle.
Oczywiście nie byłoby uzasadnionym traktowanie jakiegokolwiek legowego bloga jako absolutnej wyroczni ale co do zasady jeśli nie BB to co?
mocs: rebrickable | pics: flickr

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#10 Post autor: glaz_pimpur »

barneius pisze:
Fuku pisze:Nie siedzę zbytnio w tych tematach, ale z tego co widziałem, BB nie jest żadnym wyznacznikiem i trafiają tam też mocno średnie budowle.
Oczywiście nie byłoby uzasadnionym traktowanie jakiegokolwiek legowego bloga jako absolutnej wyroczni ale co do zasady jeśli nie BB to co?
De gustibum non disputandum est. Czy jakoś tak. Dla Ciebie jedne są średnie inne nie, dla innych może być odwrotnie.
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#11 Post autor: Fuku »

Nie do końca. Wprawne oko może dość obiektywnie stwierdzić, czy coś jest na wysokim poziomie czy nie, czasem widać to bardzo wyraźnie

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#12 Post autor: glaz_pimpur »

Fuku pisze:Nie do końca. Wprawne oko może dość obiektywnie stwierdzić, czy coś jest na wysokim poziomie czy nie, czasem widać to bardzo wyraźnie
Nie może, bo żadne oko nie jest obiektywne. Dla jednych liczy się technika, dla innych pomysł, a jeszcze dla innych ilość. Ja np. mam taki przesyt starłorsów, że każdy kolejny model nie jest wart zwrócenia na niego uwagi.
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#13 Post autor: Fuku »

Jedno oko jest bardziej obiektywne, drugie mniej, jedno bardziej wprawne drugie mniej. Każda ocena jest w jakimś stopniu subiektywna, ale też wielu ludzi jest w stanie odrzucić swoje subiektywne odczucia i uprzedzenia, by ocenić coś jak najbardziej obiektywnie. Są rzeczy, które są uznawane powszechnie za ładne i dobre lub słabe i są budowle, które większość z MOCerów uzna za dobre lub średnie. Tak jak krytyk sztuki doceni arcydzieło. Zwykłe osoby nie muszą, bo się na tym nie znają, ale my tutaj możemy z grubsza stwierdzić, czy coś jest dobrym MOCem, czy nie. Swoją drogą powiedzenie "o gustach się nie dyskutuje" jest jednym z najmniej trafnych powiedzeń. Albo inaczej, oznacza, że każdy ma swój gust i nie powinno się go za to piętnować, ale w żadnym wypadku nie oznacza że nie powinno się o nich dyskutować, wręcz przeciwnie

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#14 Post autor: glaz_pimpur »

Nic nie rozumiesz. W ten sposób to możesz co najwyżej zmierzyć rzeczy policzalne. np ilość klocków, kubaturę itp. Nawet robiąc rekonstrukcję modelu w skali i zachowując wszystkie proporcje możesz zrobić coś beznadziejnego.
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#15 Post autor: dmac »

Świetny model. Detale bardzo przekonujące, a szybą w ogóle się nie przejmuj - to jest optymalne rozwiązanie. Kółeczek (przezroczystych czy jakichkolwiek innych) zupełnie nie widać, więc rak oczu nie grozi ;) .
Pięknie, więc brawo!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

ODPOWIEDZ