[MOC] PKP SU46 007 "Suka"

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
DawKub1922
Posty: 140
Rejestracja: 2016-09-03, 20:04
Lokalizacja: Olszowa

[MOC] PKP SU46 007 "Suka"

#1 Post autor: DawKub1922 »

Dziś chciałbym zaprezentować swój najnowszy model, mianowicie polską lokomotywę spalinową SU46 w tradycyjnym malowaniu PKP, potocznie nazywaną „Suką”. Lokomotywa była wzorowana na oryginale z numerem 007, stąd taki nr na modelu.

Obrazek

SU46 to polska lokomotywa spalinowa, budowana w latach 1974-1977 oraz 1985 przez zakłady HCP w Poznaniu. Łącznie wyprodukowano 54szt. Zamówienia na lokomotywy SU46 związane były ze wzrastającymi w latach 70. XX wieku przewozami pasażerskimi i niedostatkiem taboru do prowadzenia tego typu pociągów na liniach nie zelektryfikowanych. Lokomotywy SU46 znalazły również zatrudnienie przy obsłudze przewozów towarowych dzięki swej uniwersalnej charakterystyce. To chyba na tyle, nt SU46 w takim dużym skrócie.

Pierwotnie moją pierwszą 6-osiową lokomotywą miał być „Gagarin”, jednak w ostatnim czasie obrodziło modelami ST44, dlatego mój wybór padł na rodzimą konstrukcję. A „Gagarin” może kiedyś też powstanie, ale o tym innym razem… Budowa modelu „Suki”, zaczęła się od zbudowania 3-osiowych wózków, sprawnie pokonujących oryginalne, ciasne łuki i zwrotnice, i chyba się udało… Trzecia oś jest połączona przegubem z wózkiem i dodatkowo jest ona jeszcze tzw. osią „pływająca”. Koła są z rozebranego wózka 9v, po to aby wszystkie wyglądały jednakowo. Czołownica wyjątkowo została zamontowana na wózku, co było wymuszone i długością modelu oraz aby „ładnie” wyglądało i działało na ciasnych łukach podczas jazdy ze składem. Z jednej strony na czołownicy zamontowałem imitację haka oraz przewodów, niestety z braku miejsca symbolicznie tylko dwóch. Oprócz próby odwzorowania wyglądu zewnętrznego w modelu tradycyjnie już odwzorowałem wygląd i wyposażenie kabin. A na ścianach oddzielających je od przedziału maszynowego, że tak powiem też „coś” się dzieje. Pierwotne założenia były takie aby odwzorować przedział silnikowy/maszynowy. Jednak z powodu budowy burt oraz dociążenia modelu elementami (73090a) z jego wykonania zrezygnowałem. Model zbudowany jest dokładnie z 1199 elementów i waży około 1kg a jego budowa trwała około 1,5 roku.
Być może, model można by zbudować inaczej oraz lepiej, jednak moja wersja przedstawia się następująco.

Zatem zapraszam do galerii, komentowania oraz nieodłącznej konstruktywnej krytyki:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek
A tak powstawały zdjęcia.
Foto by Marcin "Kapsel" Kapica


POZdrawiam
Ostatnio zmieniony 2019-07-08, 22:16 przez DawKub1922, łącznie zmieniany 4 razy.
#NSNP

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#2 Post autor: meler »

Bardzo fajny model, tyle szczegółów, że w niektórych kadrach wygląda jak rzeczywisty egzemplarz. Ciekawie rozwiązanie wózka, nie mam wersji 9V, dlatego zapytam o 3 parę kół, czy to własna produkcja, czy Lego element z innego wózka? (widziałem zamienniki 9v). Drugie pytanie czy Iga jest photoshopowana czy naklejana? 🙂 Bardzo przyjemny akcent dekoracyjny. I trzecia sprawa, czy próbowałeś wprowadzić lekkie skosy od frontu, bo obecnie przód jest dość płaski.

Ogólnie wyszło pięknie. Gratulacje.

Awatar użytkownika
DawKub1922
Posty: 140
Rejestracja: 2016-09-03, 20:04
Lokalizacja: Olszowa

#3 Post autor: DawKub1922 »

Dzięki Michale =)
A więc:
1. Trzecia oś pochodzi z "poświęconego" na ten model, oryginalnego wózka 9v,
2. Iga "akcent dekoracyjny" jak to ładnie nazwałeś, to wycinek z gazety i naklejony na taśmie dwustronnej,
3. Co do skosów od frontu, to występują one na c.zielonym pasie, jednak są one bardzo delikatne... Co do górnej części, to musiałem wybrać między wyglądem zewnętrznym - oddaniem krzywizn a wnętrzem kabiny. Wybór padł na wnętrze kabiny, taki kompromis =) I dlatego jest jak widać.
Ostatnio zmieniony 2019-06-21, 17:29 przez DawKub1922, łącznie zmieniany 1 raz.
#NSNP

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#4 Post autor: legosamigos »

Mnie się podoba. Myślę, że gdybyś dał przedłużenie torów z tył i z przodu i wtedy zrobił zdjęcie, lokomotywa wyglądałaby jakby faktycznie stała gdzieś przy peronie. Ale poster z CKM-u powalił mnie na łopatki :D
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
DawKub1922
Posty: 140
Rejestracja: 2016-09-03, 20:04
Lokalizacja: Olszowa

#5 Post autor: DawKub1922 »

legosamigos pisze:Mnie się podoba. Myślę, że gdybyś dał przedłużenie torów z tył i z przodu i wtedy zrobił zdjęcie, lokomotywa wyglądałaby jakby faktycznie stała gdzieś przy peronie. Ale poster z CKM-u powalił mnie na łopatki :D
Dzięki, cieszę się =)
Faktycznie z torami mogłem bardziej się popisać =P
#NSNP

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#6 Post autor: eric trax »

Przyznam rację, że twarz ma taką jakby się z pociągiem zderzył :D

Poza tym podoba mi się bardzo. Kolorystyka jest super i te postarzane wstawki robią robotę. Gratulacje i czekam na więcej!
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
DawKub1922
Posty: 140
Rejestracja: 2016-09-03, 20:04
Lokalizacja: Olszowa

#7 Post autor: DawKub1922 »

Dzięki - eric trax
Wstawek chyba mogłoby być więcej, hmm... zobaczymy=)
#NSNP

Awatar użytkownika
Taausz
Posty: 363
Rejestracja: 2016-06-27, 14:04
Lokalizacja: Milówka
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: Taausz »

Ciuchcia bardzo fajna chociaż nigdy nie podobał mi się ten model pociągu bo wygląda trochę jakby był "opózniony" . CKM musi być :)
Buduję najczęściej oczami...

Awatar użytkownika
DawKub1922
Posty: 140
Rejestracja: 2016-09-03, 20:04
Lokalizacja: Olszowa

#9 Post autor: DawKub1922 »

Dzięki - Taausz
Pierwszy raz słyszę, że SU46 wygląda jakby była/był "opózniony", ale coś w tym chyba jest =P

POZdrawiam
#NSNP

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#10 Post autor: Maciej Drwięga »

Do dwóch rzeczy można się przywalić. Pierwsza prosta. Jak już bierzesz model w plener, weź 4 tory więcej, żeby kadr wypełnić ;)
Druga trudniejsza. Pozbycie się efektu "Pinky and Brain". Coś by tu trzeba podziałać z tym dachem, bo zdecydowanie zaburza linię czoła SU46.

Poza tym jest śliczna :)
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
DawKub1922
Posty: 140
Rejestracja: 2016-09-03, 20:04
Lokalizacja: Olszowa

#11 Post autor: DawKub1922 »

Maciej Drwięga pisze:Do dwóch rzeczy można się przywalić. [...]
Poza tym jest śliczna :)

Myślę, że więcej niż te wspomniane dwie rzeczy można by poprawić... No i bardzo dziękuję za komentarz =)

POZdrawiam
#NSNP

Awatar użytkownika
DawKub1922
Posty: 140
Rejestracja: 2016-09-03, 20:04
Lokalizacja: Olszowa

#12 Post autor: DawKub1922 »

Co prawda miał być leszy film, pokazujący jak model radzi sobie na łukach oraz zwrotnicach podczas jazdy, jednak jego powstanie "nie wypaliło". Dlatego chciałbym pokazać inny, taki "od siekiery" =) Mam nadzieję, że co nieco widać =P

https://www.youtube.com/watch?v=21jNFe95HsU
#NSNP

Awatar użytkownika
DawKub1922
Posty: 140
Rejestracja: 2016-09-03, 20:04
Lokalizacja: Olszowa

Re: [MOC] PKP SU46 007 "Suka"

#13 Post autor: DawKub1922 »

Prawie 4,5 roku później (:

Model przez ostatnie lata przechodził małe, kosmetyczne poprawki. Natomiast dopiero teraz przebudowałem czoła lokomotywy. Generalnie jestem zadowolony, mimo iż w tym konkretnym przypadku klocki, z których zrobiłem reflektory zostały oklejone na zielono oraz LBG-górny. Może nie pójdę za to do piekła (:

Model, który teraz przedstawiam jest drugim jaki zbudowałem. Ten ma nr 029 jak ostatni czynny (chyba do grudnia 2023) oryginał. Drugi z nr 007 jeszcze na warsztacie. Tam też niestety klocki będą modyfikowane (:

A tak to wyszło:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

POZdrawiam (:
#NSNP

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

Re: [MOC] PKP SU46 007 "Suka"

#14 Post autor: noniusz »

Nie pamiętam czy już się o to czepiłem ;) ale nadal zdecydowanie brakuje charakterystycznego kształtu czoła lokomotywy tj. 2 płaszczyzn pod odpowiednim kątem.
No ale... skoro na przestrzeni czasu dopracowujesz szczegóły swoich modeli to może za kolejne 5 lat...? :)

Awatar użytkownika
DawKub1922
Posty: 140
Rejestracja: 2016-09-03, 20:04
Lokalizacja: Olszowa

Re: [MOC] PKP SU46 007 "Suka"

#15 Post autor: DawKub1922 »

noniusz pisze: 2024-02-21, 22:39 Nie pamiętam czy już się o to czepiłem ;) ale nadal zdecydowanie brakuje charakterystycznego kształtu czoła lokomotywy tj. 2 płaszczyzn pod odpowiednim kątem.
No ale... skoro na przestrzeni czasu dopracowujesz szczegóły swoich modeli to może za kolejne 5 lat...? :)
Zobaczymy za 4, 5 czy 7 lat (: Wezmę sobie te uwagi do serca.
#NSNP

ODPOWIEDZ