[MOC] Wagon do przewozu gazu świetlnego

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

[MOC] Wagon do przewozu gazu świetlnego

#1 Post autor: wielkamucha »

Witajcie!

Bardzo długo nic nie publikowałem, co jednak nie znaczy, że na warsztacie było cicho. Wprawdzie ostatnio główny ciężar moich zainteresowań przesunął się na infrastrukturę (w końcu "robi się" stacja:)), ale i to, co po niej jeździ, cały czas gdzieś się przewija. Niestety, obecne warunki domowe nie bardzo pozwalają na swobodne budowanie ("pomocnik" ma już 5 lat i jest BARDZO CHĘTNY do pomocy), ale od czasu do czasu coś tam się podłubie...

Oto jeden z wyników takiego dłubania: wagon do przewozu gazu świetlnego.

Konstrukcja, która zawsze w pewien sposób mnie fascynowała. Wagonik dojrzewał przez ok. pół roku, aż w końcu w ten weekend dorobiłem brakujące elementy i "machnąłem" zdjęcia. Wiem, że może sprawiać wrażenie trochę za wysokiego i za krótkiego, ale niestety - mniejszych klocków, które moim zdaniem dobrze by oddały cylindry na gaz po prostu nie ma. Budowałem na moim standardowym 2-osiowym podwoziu z założeniem, żeby dobrze wpisywał się w standardowe łuki i współgrał z resztą taboru. Stąd, niestety, trochę taki "ściśnięty" :)... Mam nadzieję, że nie zabardzo :D

Oto zdjęcia, komentujcie:

ObrazekWP_20190707_17_36_35_Pro by wielka mucha, on Flickr

ObrazekWP_20190707_17_36_59_Pro by wielka mucha, on Flickr

ObrazekWP_20190707_17_37_09_Pro by wielka mucha, on Flickr

ObrazekWP_20190707_17_37_32_Pro by wielka mucha, on Flickr

ObrazekWP_20190707_17_38_24_Pro by wielka mucha, on Flickr

ObrazekWP_20190707_17_38_53_Pro by wielka mucha, on Flickr

ObrazekWP_20190707_17_39_57_Pro by wielka mucha, on Flickr

Pozdrawiam,

wielkamucha

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#2 Post autor: Jellyeater »

Zastanawiam się czy to musi mieć tyle studów?

I co to jest gaz świetlny? Neon? Argon? One nie płoną.
Ostatnio zmieniony 2019-07-07, 18:02 przez Jellyeater, łącznie zmieniany 1 raz.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: wielkamucha »

Jellyeater pisze:Zastanawiam się czy to musi mieć tyle studów?
Też wolałbym, aby całość była mniejsza, ale niestety, Lego nie ma odpowiednich cylindrów na 3 study (te, co są, zupełnie mi nie odpowiadały).
Jellyeater pisze:I co to jest gaz świetlny? Neon? Argon? One nie płoną.
Gazem świetlnym, inaczej miejskim określano dawniej gaz używany do zasilania latarni miejskich, kuchni itp. I owszem, był palny - a nawet wybuchowy :)

bzzz-bzzz

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#4 Post autor: Jellyeater »

Studów na wierzchu. :-)
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: wielkamucha »

Jellyeater pisze:Studów na wierzchu. :-)
Ignorant ze mnie :-p
Lubię study, to dla mnie swego rodzaju wyznacznik Lego - pozostałość po zestawach z lat '80 i '90. Wykorzystuję co prawda, nowe techniki, ale tam, gdzie mogę, staram się, aby moje konstrukcje wyglądały jak klasyczne zestawy - nie lubię wszechobecnego kafelkowania. Zresztą, w tej konstrukcji nie bardzo byłoby jak to wszystko "wygładzić". Można powiedzieć - z pewnym przymrużeniem oka - że to element bezpieczeństwa: ludzik nie pośliźnie się na pomoście :)

bzzz-bzzz

P.S. Dzięki za following :)
Ostatnio zmieniony 2019-07-08, 22:16 przez wielkamucha, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DawKub1922
Posty: 140
Rejestracja: 2016-09-03, 20:04
Lokalizacja: Olszowa

#6 Post autor: DawKub1922 »

Dla mnie osobiście bardzo fajna konstrukcja, a:
wielkamucha pisze: [...] Lubię study, to dla mnie swego rodzaju wyznacznik Lego - pozostałość po zestawach z lat '80 i '90. [...]
ostatnio, spotkałem się z określeniem, że LEGO to "trudny przeciwnik" =P, do wiernego odwzorowania oryginału. Stąd czasem te study muszą być!
Osobiście nie mam z tym problemu i jestem tego samego zdania co Kolega.

POZdrawiam
#NSNP

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#7 Post autor: eric trax »

Na początku chciałem napisać że zbiornik na górze jest nie potrzebny bo zaburza proporcje. Na szczęście wygoglałem prawdziwy wagon i zobaczyłem na czym się wzorowałeś.

Wagonik jest bardzo zestawowy czyli krótki. Zapewne fajnie musi jeździć po legowych torach. Dla lepszego wyglądu starałbym się obniżyć przynajmniej ten zbiornik na górze i wydłużyć je trochę by uzyskać bardziej realistyczne proporcje. To tak na przyszłość. Keep Brickin!
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#8 Post autor: Maciej Drwięga »

Być może warto by było obniżyć całość. Wydaje mi się, że klamry i konstrukcja rozdzielająca mogły by być po prostu bardziej ażurowe. Np. z flexów, łapek ludzików i connectorów do flexów.
Wtedy już study na pomoście by tak nie drażniły co bardziej wrażliwych ;)

Sympatycznie się ogląda. Fajnie by wyglądał skład 5-6 takich wagoników podpięty pod jakiś zgrabny parowóz.... tak tylko podpuszczam ;)
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: wielkamucha »

Dzięki, Panowie.
eric trax pisze:na czym się wzorowałeś
Moim pierwszym wzorem był wagonik z kolejki Piko, mający niemal tyle lat, co ja :D. Na szczęście, takie wagony istniały też "w realu" i podobny obejrzałem sobie jakiś czas temu w Muzeum Kolejnictwa przy Towarowej.

Przyznam, że proporcje wagonu cały czas mnie męczą. Chętnie bym obniżył te zbiorniki, ale nie bardzo jest jak. Na razie widzę opcję tylko o 1-2 plate'y, ale pokombinuję... Zawsze buduję tak, aby konstrukcja była jak najmocniejsza, sztywna i nadająca się do zabawy dla dziecka, więc cieńsze elementy, flexy itp. odpadają. Tym bardziej, że te zbiorniki były posadowione raczej na solidnych kłodach...

Wagonik jest krótki, bo w sumie taki miał być. Rozstaw osi jest zbliżony do maksymalnego, który jeszcze dobrze i bezproblemowo wpisuje się w standardowe łuki LEGO - w dowolnej konfiguracji. Dłuższy wagon miałby problemy z zahaczaniem sąsiednich - ale popróbuję, bo chętnie bym go poprawił, choć zawsze staram się, aby prezentować swoje prace w ostatecznej, "doszlifowanej" formie. Na wózkach ich, niestety, nie widziałem :(.
Maciej Drwięga pisze:study na pomoście by tak nie drażniły co bardziej wrażliwych
Zawsze myślałem, że puryści powinni właśnie optować za studami - w końcu to jeden z kanonów LEGO. No, chyba, że to schizmatycy i wyznawcy "odłamu kaflarzy" :)…
Maciej Drwięga pisze:Fajnie by wyglądał skład 5-6 takich wagoników podpięty pod jakiś zgrabny parowóz.... tak tylko podpuszczam ;)
Nie musisz:). Parowóz jest, tylko czeka na końcowe oznaczenia i malutkie poprawki (poprawiam go tak od roku). Wagonów jest kilka, ale jednak każdy inny :D.

bzzz-bzzz

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: wielkamucha »

Mała aktualizacja.

Ponieważ jego proporcje cały czas tak do końca mi nie pasowały, wagon przeszedł przebudowę, czyli w języku kolejowym - rekonstrukcję.

Wydłużyłem go o 2 study i obniżyłem mocowanie zbiorników o 2 plate'y. Do tego same zbiorniki zostały wydłużone też o 2 płytki.

Powinien wyglądać teraz lepiej.

ObrazekWP_20190921_14_30_50_Pro by wielka mucha, on Flickr

ObrazekWP_20190921_14_31_55_Pro by wielka mucha, on Flickr

ObrazekWP_20190921_14_32_28_Pro by wielka mucha, on Flickr

Co o tym sądzicie? Nadałby się na Bemowo?

Awatar użytkownika
CamelXP
VIP
Posty: 321
Rejestracja: 2011-11-05, 19:07
Lokalizacja: Lubin / Norymberga

#11 Post autor: CamelXP »

Według mnie osie są za blisko siebie.
Hey! you're banjaxed!
Hey! you're screwed!
And death is coming for you!

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: wielkamucha »

CamelXP pisze:Według mnie osie są za blisko siebie.
No coś mi tak właśnie nie pasowało, ale dopiero jak to napisałeś, to zajarzyłem... :)

Poprawiony. Wersja chyba już raczej ostateczna, gdyż ten rozstaw osi to maksimum, jakie przechodzi przez standardowe R40. Koła siedzą jeszcze normalnie na szynach, ale pewne opory toczenia są już wyczuwalne...

ObrazekWP_20190923_14_01_24_Pro by wielka mucha, on Flickr

ObrazekWP_20190923_14_01_38_Pro by wielka mucha, on Flickr

ObrazekWP_20190923_14_03_10_Pro by wielka mucha, on Flickr

bzzz-bzzz

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#13 Post autor: eric trax »

Zdecydowanie lepiej wygląda. Proporcje cieszą oko
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

ODPOWIEDZ