[MOC] 42075 - Ciągnik terminalowy

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

[MOC] 42075 - Ciągnik terminalowy

#1 Post autor: M_longer »

Obrazek

Wychodzi na to, że puściłem model na YouTube, a o opisaniu go na forach zapomniałem :D

Tak więc:

Model alternatywny, pierwszy w tym roku. Zestaw 42075, czyli First Responder wykorzystuje te same koła co 42078, czyli Mack Anthem:

Obrazek

Obrazek


Stwierdziłem, że da się przerobić go na mały ciągnik, używany między innymi w portach, do ciągania naczep z kontenerami:

Obrazek

Efekt wygląda następująco:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z naczepą od 42078:

Obrazek

Obrazek

I samym Anthemem:


Obrazek

Siodło posiada blokadę zbudowana na bazie amortyzatora (jedynego w tym zestawie nawiasem mówiąc):

Obrazek
Obrazek

I jest umiejscowione na tej samej wysokości co w 42078:

Obrazek

Model używa 494 z 513 części dostępnych w zestawie i wykorzystuje części zapasowe.
A działa tak:



Instrukcje dostępne na Sellfy:

https://sellfy.com/p/jnknyx/

I Rebrickable:

https://rebrickable.com/mocs/MOC-33951/ ... al-tractor

Przykładowe strony:

Obrazek

Obrazek

Lista części i dodatkowe zdjęcia znajdują się tu:

https://bricksafe.com/pages/M_longer/42 ... al-tractor

Porównanie wielkości modeli A i C:

Obrazek

Obrazek


Zdjęcia z modelem testowym:

Obrazek

Obrazek

I render z moją naczepą do zestawu 42078:

Obrazek

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#2 Post autor: legosamigos »

Widzę, że garaż modeli C znacznie się powiększa. Fajnie, że budujesz takie modele, które spokojnie mogły by być alternatywnymi modelami B niż C :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#3 Post autor: dmac »

Fajnie, fajnie, ale czy już się odezwali z LEGO? ;)
Potrzebują właśnie takich ludzi: potrafiących wycisnąć coś efektownego z ograniczonej palety elementów.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#4 Post autor: M_longer »

dmac pisze:Fajnie, fajnie, ale czy już się odezwali z LEGO? ;)
Jeszcze nie. Chyba muszę kilka innych zestawów przerobić...

Awatar użytkownika
adamski
Posty: 80
Rejestracja: 2014-02-23, 12:41
Lokalizacja: Wielka Brytania
brickshelf: adamski

 

#5 Post autor: adamski »

Świetny model, zdecydowanie mógłby robić jako model główny. W zamierzchłych czasach Lego wypuszczało takie zestawy Technic, gdzie na pudełku pokazany był nie jeden, a kilka możliwych modeli do zbudowania. Teraz wszyscy wiemy jak jest ;)
Odnośnie samej idei ciągnika, wszystko fajnie, od razu widzimy z jakim sprzętem mamy do czynienia. Jeśli miałbym się czepiać, to siodło w takich pojazdach umieszczone jest na podnośniku, dzięki temu ciągnik podnosi sobie naczepę bez konieczności składania podpór i przestawia ją w żądane miejsce. No ale domyślam się że pewnie wtedy nie mógłbyś zrobić takiego fajnego zamka, albo też nie starczyło elementów - takie ramię to dodatkowe siłowniki/zębatki jeśli miałoby pełnić swoją funkcję.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#6 Post autor: M_longer »

adamski pisze:dzięki temu ciągnik podnosi sobie naczepę bez konieczności składania podpór i przestawia ją w żądane miejsce. No ale domyślam się że pewnie wtedy nie mógłbyś zrobić takiego fajnego zamka, albo też nie starczyło elementów - takie ramię to dodatkowe siłowniki/zębatki jeśli miałoby pełnić swoją funkcję.
Dokładnie. Pierwszy pomysł był taki, że zrobię mechanizm naciągany linką, ale odpuściłem, bo gra nie była warta świeczki.

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#7 Post autor: Fuku »

dmac pisze:Fajnie, fajnie, ale czy już się odezwali z LEGO? ;)
Potrzebują właśnie takich ludzi: potrafiących wycisnąć coś efektownego z ograniczonej palety elementów.
Widać wolą takich, co zrobią na odwal się 10-tego x-winga, bo ludzie i tak wszystko bezkrytycznie kupią.
Model fajny, mogliby wprowadzić taki motyw, że są jakieś różne zestawy ale można też je w jakiś sposób łączyć itp jak Maca z tym ciagnikiem

Awatar użytkownika
Firan
Posty: 83
Rejestracja: 2013-12-01, 13:42
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Firan

 

#8 Post autor: Firan »

Fuku pisze:
dmac pisze:Fajnie, fajnie, ale czy już się odezwali z LEGO? ;)
Potrzebują właśnie takich ludzi: potrafiących wycisnąć coś efektownego z ograniczonej palety elementów.
Widać wolą takich, co zrobią na odwal się 10-tego x-winga, bo ludzie i tak wszystko bezkrytycznie kupią.
Model fajny, mogliby wprowadzić taki motyw, że są jakieś różne zestawy ale można też je w jakiś sposób łączyć itp jak Maca z tym ciagnikiem
Sorry za offtop, ale odpowiadając na twój pomysł o łączeniu, to kiedyś czasami były takie rzeczy np. łączenie Bionicle, Racers (np. 8354 + 8355, 8645 + 8464). Były to bardziej zaawansowane złączenia, bo tutaj to wiadomo, że przebudowujesz jeden model i podpinasz gotową naczepę z drugiego. Według mnie powinno się takie mergowanie sprawdzać, bo łatwiej sprzedać coś w paczce, do której od razu dostajesz na gotowo instrukcję złączonego modelu, zamiast liczyć na to, że ktoś kupi dwa zestawy żeby zrobić MOCa na własną rękę. Jednak jak widać nie kontynuuje się za bardzo tego pomysłu dzisiaj.
Ostatnio zmieniony 2020-01-22, 10:33 przez Firan, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ