[MOC] Ciągnik siodłowy z naczepą

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Damjan97
Posty: 216
Rejestracja: 2015-07-13, 19:32
Lokalizacja: Mikołów
brickshelf: damianple

 

[MOC] Ciągnik siodłowy z naczepą

#1 Post autor: Damjan97 »

Witam.
Chciałbym Wam zaprezentować mój najnowszy model ,a mianowicie ciągnik siodłowy z naczepą typu wywrotka.
Jest to moje drugie podejście do tego tematu w tej skali, ale obecny model jest bardziej dopracowany.

Obrazek

Dane techniczne:
-Długość: 58cm
-Szerokość: 14cm
-Wysokość: 18cm
-Waga: 2350g

Obrazek

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=y-THN1-4tSg&t=46s[/youtube]

Zaczynając od ciągnika, ciężko tu być odkrywczym więc posiada on standardowe funkcje.
Za napęd odpowiada silnik L z przełożeniem 2.33:1, za skręt kołami Servo.
Kabina posiada otwierane drzwi oraz skromną deskę rozdzielczą, można ją też odchylić uzyskując dostęp do BatteryBoxa oraz atrapy silnika 6 cylindrowego. No właśnie silnik, co prawda posiada on 6 tłoków natomiast podczas jazdy porusza się tylko 5, jest to spowodowane konstrukcją ramy.
Mechanizm siodła jest niemal identyczny jak w zestawie Mack, posiada on dodatkowe ramię to operowania nim.
Ze względów technicznych oraz skali pojazdu na tylnej osi znajdują się pojedyncze koła zamiast bliźniaków.
Przedni zderzak przystosowany jest do montażu Legowych świateł LED.

Obrazek
Obrazek

Naczepa posiada działające podpory do których użyłem 2 małych siłowników oraz silnika M do napędu.
Za funkcję kiprowania odpowiada nowy pojedynczy długi siłownik śrubowy napędzany silnikiem L z przełożeniem 1.66:1. Maksymalna waga ładunku jest w sumie niewielka bo ok. 800 gramów.
Myślę, że najciekawszą funkcją jest automatyczna blokada tylnej klapy w wannie. Jest ona zbudowana na zasadzie cięgien zastosowanych w dolnej części naczepy, a nie jak to ma miejsce w wielu przyczepach np. rolniczych,od góry.

Obrazek
Obrazek

Do sterowania użyłem wież IR zamiast SBricka czy też innych ponieważ chciałem aby ciągnik i naczepa były od siebie niezależne.
Ogólnie jestem zadowolony z modelu, wszystkie funkcje działają sprawnie, a i wygląd myślę nie najgorszy.

Czekam na Wasze opinie :)

Obrazek

Obrazek

PEŁNA GALERIA: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=579526

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#2 Post autor: SaperPL »

super model, szczególnie że w zdecydowanej większość z techników (dla mnie używanie zwykłych lego w takiej skali to trochę niekoszerne jest).

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#3 Post autor: Fuku »

Swietny technicowy tir, bardzo ładnie wymodelowany, co pozostawia jednak pełen niedosyt że nie jest to model jakiejś istniejacej maszyny a spokojnie mógłby być

Awatar użytkownika
--pg--
VIP
Posty: 221
Rejestracja: 2015-07-13, 19:30
Lokalizacja: Kraków

#4 Post autor: --pg-- »

Fuku pisze:Swietny technicowy tir, bardzo ładnie wymodelowany, co pozostawia jednak pełen niedosyt że nie jest to model jakiejś istniejacej maszyny a spokojnie mógłby być
Damjan97 buduje modele Technic wyglądające wypisz, wymaluj jak zestawy Lego Technic średniej wielkości, więc tak jak TLG nie bawi się w odwzorowywanie konkretnego modelu. Wychodzi to Tobie, Damjan97, bardzo dobrze i solidnie. Jedyna różnica między TLG a modelami kolegi jest taka, że w jego modelu jest niewiarygodna liczba silników i sterowane zdalne. Dzięki temu, że nie odwzorowuje się konkretnego modelu, można panele Technicowe poukładać w bardzo ładną bryłę.

ODPOWIEDZ