[MOC] MAN f90 - kocioł

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

[MOC] MAN f90 - kocioł

#1 Post autor: dirtzone »

MAN f90 - kocioł do przewozu asfaltu twardolanego

Obrazek

Galeria Flickr

Może od początku, tak w skrócie, co to w ogóle jest asfalt twardolany?
Jest to mocno zagęszczona mieszanka mineralno-bitumiczna składająca się z różnych rodzajów kruszywa, mączki kamiennej (wypełniacza), asfaltu (to takie czarne z ropy) i z jakichś tam pewnie innych pierdół. W trakcie przewozu oraz układania, a właściwie wylewania, jest on w stanie ciekłym, można go dosłownie rozsmarować jak Nutellę :P Po wylaniu nie wymaga rozjeżdżania walcem, bo sam w sobie jest już zagęszczony. Jest wytrzymalszy od zwykłego "asfaltu", mniej podatny na ścieranie, warunki atmosferyczne i inne dewastacje. Do tego twardolany jest eco-hipsterem bo nie zanieczyszcza wody. Stosuje się go przede wszystkim na mostach jedną warstwą bezpośrednio na betonie przykrytym papą.

Dobra bardziej nas interesuję transport. Po wytworzeniu asfaltu twardolanego w wytwórni mas bitumicznych wlewa się go do kotła od góry tym dzióbkiem na końcu, zamykamy pokrywę i jedziemy. Nie nie, nie tak prędko, żeby gorący asfalt nie przywarł do zimnego kotła pierw trzeba nagrzać ten kocioł do temperatury 180°, co trwa przeważnie od pół do ponad godziny w zależności od temperatury otoczenia w jakiej znajdował się kocioł. Z reguły pracę z tym ustrojstwem zaczynamy o świcie więc nagrzewanie trwa długo. Po załadowaniu ustawiamy temperaturę kotła na 220°, włączamy mieszanie, wypisujemy tarczkę do tachografu oraz inne zbędne papierologie i wio. Przy wypełnianiu tym asfaltem bardzo małych powierzchni np. dziur można wylać go bezpośrednio w dane miejsce, rozsmarować łopatą, przyklepać butem i dobra jest. Do układania większych powierzchni, takich jak pas drogowy służy rozkładarka, która zrobi to szybko i równo. Schnie to bardzo szybko, po jakichś chyba dwóch godzinach nadaję się do użytku. Po wszystkim gdy reszta roboli ma fajrant, kierowcę kociołka czeka żmudne, niefajne i wszystko co najgorsze czyszczenie kotła z resztek asfaltu. Przy tej czynności pada wiele niecenzuralnych słów. Trzeba dokładnie wszystko wygrzebać motyką ze środka zanim wystygnie, bo jak resztki w środku zamienią się w gotowy produkt, po jakim się jeździ samochodem, to następnego dnia łopaty do mieszania nie ruszą. (o tym za chwilę) Trzeba będzie kuć i przy okazji trochę zniszczyć kocioł. Kierownik nie będzie tym faktem zadowolony, w ogóle nikt nie będzie zadowolony.

Przejdźmy do omówienia funkcji kotła, jak to działa. Pod całą powierzchnią kociołka znajduje się wielki palnik gazowy na LPG, do którego butle z gazem znajdują się po lewej stronie. Oczywiście automatyczna iskra do odpalania jak zwykle nie chce działać, więc podpalamy zwykłą zapalniczką. W międzyczasie podczas prób zapłonu wbudowaną iskrą nazbierało się już gazu pod kotłem i dokonujemy przypadkiem małej niekontrolowanej eksplozji. Nie muszę wspominać, że facjatę trzymamy z daleka od wylotu przez, który podpalamy palnik. Minusem rozgrzanego asfaltu twardolanego poza ceną jest, że kruszywo opada na dół względem "smoły", dlatego musi być cały czas mieszany jak zupa w garnku. To tego służy coś w rodzaju wirnika z łopatami, wygląda to podobnie do śruby statku. Łopaty od góry napędza hydromotor (?), który z kolei jest napędzany zwykłym silnikiem umieszczonym obok kotła. U mnie w modelu ta żółta "skrzynka". Do obsługi tego silnika, hydromotoru, temperatury palnika i obrotów mieszania powinien gdzieś tam znajdować się jakiś panel sterowania, wiadomo co firma i model to wygląda inaczej. Asfalt wylewa się z tyłu przez lejek. Klapę wylotu podnosi mały siłownik hydrauliczny, ewentualnie jak się coś zrąbie to można ręcznie takim kołem jak na łodziach podwodnych.

Sam miałem okazję kiedyś jeździć takimi kociołkami (nie polecam), do dyspozycji w firmie miałem dwa MANy f90 i jednego polifta f2000. W jednym nawet już licznik kilometrów się przekręcił :0 Wszystko miało luzy, było rozklekotane, każda opona inna i nic tam nie działało, tragiedia. Tankując LPG na stacji często ktoś się musiał przysapać, że jak to panie ciężarówka na gaz? Miałem już standardową odpowiedź, że ropa taka droga teraz, to i ciężorówki na gaz się przerabia. Byli i tacy co mi wierzyli ;]

Co do modelu z klocków nie ma za wiele do opowiadania. Z zabawowych funkcji, kręcą się koła, podpina się przyczepę, podnosi kabinę pod którą jest niby atrapa rzędowej czwórki. Do środka mieszczą się dwa minifigi. Reszta próbuje imitować rzeczywistość :)

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2020-04-06, 23:13 przez dirtzone, łącznie zmieniany 1 raz.

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: Szygalew »

Ty spać idź, a nie po nocach takie cacka wstawiasz :-). Bardzo ładny zestaw! Ale mój Man i tak ma fajniejszą drugą tylną oś! :-)
Ostatnio zmieniony 2020-04-07, 06:12 przez Szygalew, łącznie zmieniany 1 raz.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#3 Post autor: Jellyeater »

Świetnie się czytało. A model bardzo ładny. Dziękuję za miły początek dnia.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4 Post autor: SERVATOR »

Fajna ciężarówka w moim ulubionym, „nieprzekombinowanym” stylu. A cały zestaw, jako zabawka to już w ogóle rewelacja. Bardzo mi się podoba. :)

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: wielkamucha »

Jak przeczytałem o wypisywaniu tarczki, to pomyślałem sobie, że chyba opisując to wszystko piszesz o sobie. Widzę, że nie myliłem się :)
Samochodzik bardzo fajnie wygląda, ma właściwy kształt i maskę - widać od razu, że to Maniek. Jest taki "akurat", a jednocześnie "nieprzekombinowany", taki "spokojny" w konstrukcji. Co mi się szczególnie podoba, to prawilne bliźniaki na obu napędowych, choć na wszystkich zdjęciach oryginałów widać, że to raczej "pushery"?

Ile zaliczyłeś wybuchów przy "odpalaniu"? :) Z ciężarówką na gaz to jednak coraz częściej prawda, zwłaszcza na zachodzie. Choć to z reguły CNG, jeśli dobrze pamiętam.

bzzz-bzzz

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#6 Post autor: eric trax »

Ciekawy pomysł z tym kotłem i tłem z zestawów starego Legolandu. Na pudełku wygląda jak zestaw
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

cody1976
Posty: 225
Rejestracja: 2013-08-20, 18:45
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: cody1976 »

Jak dla mnie mistrzostwo, miałem kiedyś w planach zrobić coś podobnego na 4-5 study szerokości na podwoziu z jakiegoś amerykańca.

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
misztalotr

Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

#8 Post autor: dirtzone »

Szygalew pisze:Bardzo ładny zestaw! Ale mój Man i tak ma fajniejszą drugą tylną oś! :-)
Ja poszedłem na ilość, nie na jakość i mój MAN ma dwie tylne osie :P
Jellyeater pisze:Świetnie się czytało. A model bardzo ładny. Dziękuję za miły początek dnia.
Dziękuję i mam nadzieje, że jeszcze nieraz uda mi się zrobić taką niespodziankę od rana :)
SERVATOR pisze:Fajna ciężarówka w moim ulubionym, „nieprzekombinowanym” stylu.
Ta kabina jest tak prostego kształtu, że ciężko w niej cokolwiek kombinować.
wielkamucha pisze:Co mi się szczególnie podoba, to prawilne bliźniaki na obu napędowych, choć na wszystkich zdjęciach oryginałów widać, że to raczej "pushery"?
Powiedzmy, że się wzorowałem z układem napędowym na tym modeliku:
Obrazek
ale ten dziwny układ 6x2x4 po prostu mi się nie podoba, no i "mój" MAN którym jeździłem był chyba jedynym prawilnym kotłem ze wszystkimi kołami :P
Obrazek
wielkamucha pisze:Ile zaliczyłeś wybuchów przy "odpalaniu"? :)
Szybko nauczyłem się tego nie robić ;]
eric trax pisze:Ciekawy pomysł z tym kotłem i tłem z zestawów starego Legolandu. Na pudełku wygląda jak zestaw
Obrazek
cody1976 pisze:Jak dla mnie mistrzostwo, miałem kiedyś w planach zrobić coś podobnego na 4-5 study szerokości na podwoziu z jakiegoś amerykańca.
Na te co pokazałeś to chyba mówi się termos, bo tylko podgrzewają bez mieszania i są do innego rodzaju asfaltu lanego.

cody1976
Posty: 225
Rejestracja: 2013-08-20, 18:45
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: cody1976 »

Dokładnie to "termosy" miałem jeszcze gdzieś kilka fotek chyba Kenworth'a z naczepą + przyczepa i na tym kilka kotłów ale nie mogę znaleźć tego na dysku. W USA bardzo podobnie ciężarówki z zbiornikami do transportu kwasu.

Pozdrawiam
cody1976

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: MAN f90 - kocioł

#10 Post autor: dmac »

Legolandowe zdjęcie jak żywe, duży plus! (Ech, nostalgia)
Wykład o asfalcie twardolanym i sprzęcie bardzo pouczający, dzięki!
A model bardzo mi się podoba, chociaż nadal będę co wieczór zmawiał paciorek, żeby LEGO w końcu zaczęło produkować łukowate (a przy okazji także skośne) klocki bez tych obleśnych dziur ;) .
Brawo za pomysł i wykonanie!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#11 Post autor: Jellyeater »

Dziury są na study... Musieli by dwie formy.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#12 Post autor: dmac »

Jellyeater pisze:Dziury są na study... Musieli by dwie formy.
Wiem, po co są. Ale skoro mogły współistnieć na przykład takie elementy z takimi, to ja marzę, żeby z całą resztą dziurawców było podobnie.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#13 Post autor: legosamigos »

Widzę, że marka Man bardzo przypadła Ci do gustu. Te pierwsze zdjęcie w stylu starego zestawu City całkiem fajnie wyszło, no i w ogóle cały MOC bardzo mi się podoba
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#14 Post autor: Jellyeater »

Jak się patrzy na BL to one praktycznie nie istniały jednocześnie.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

TiTo & Anakin
Posty: 325
Rejestracja: 2004-12-16, 17:27
Lokalizacja: Wrocław, Dolnośląskie
brickshelf: tito-anakin

 

#15 Post autor: TiTo & Anakin »

Dla mnie rewela :) tak trzymaj !

ODPOWIEDZ