[MOC] HH-1N Twin Huey

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Maks
Posty: 155
Rejestracja: 2014-02-19, 09:57
Lokalizacja: Gniezno
brickshelf: MaksM

 

[MOC] HH-1N Twin Huey

#1 Post autor: Maks »

Obrazek

Obrazek

Cześć, prezentuję kolejny model, który w większości powstał wiosną 2017, czyli w ostatnim czasie kiedy miałem wenę, by coś tworzyć przed DA. Jednak w przeciwieństwie do wcześniejszego Sea Knighta wykonałem nad nim całkiem sporo robocizny teraz, przebudowie uległ spód dziobu oraz mocowanie belki ogonowej, żeby uzyskać to delikatne załamanie.
Obrazek
HH-1N Twin Huey US Navy (1) by [Maks], on Flickr

Bell UH-1 Huey to po prostu "the helicopter", najbardziej rozpoznawalna maszyna tego typu na świecie. Prawdopodobnie każdy, nawet nieświadomie widział go i słyszał charakterystyczny dźwięk jego wirnika w jakimś filmie. Od swojego oblotu w 1956 ustanowił wzorzec metra dla helikopterów, zarówno jeśli chodzi o napęd jak i wygląd. Huey był jednym z pierwszych helikopterów napędzanych turbiną gazową, która daje dużą moc przy stosunkowo małych rozmiarach i ustaliła standard mocowania silników w "kiosku" na dachu maszyny - wcześniejsze tłokowe helikoptery napędzane silnikami gwiazdowymi miały je z reguły zainstalowane w bulajowatym nosie lub z tyłu za kabiną. Huey wprowadził także standard jeśli chodzi o aeorodynamiczny wygląd, okrągły nos i duże powierzchnie szklane z wieloma krągłościami i załamaniami. Ta ostatnia cecha sprawia, że jest to jeden z najtrudniejszych modeli do zbudowania z Lego - dobrych modeli Hueya jest na lekarstwo, a próbowało wielu. Niestety inni budowniczowie najczęściej ograniczają się do zastosowania gotowej szyby 2 x 6 x 2 przedzielonej jakimś barem lub naklejką.
Obrazek

HH-1N Twin Huey US Navy (2) by [Maks], on Flickr

Prezentowana tutaj wersja to nowszy Twin Huey, czyli dwusilnikowa wersja do zastosowań morskich (gdyż standardowy jednosilnikowy UH-1 po awarii silnika szedłby od razu na dno) używana przez US Navy od wczesnych lat 70. Był to podstawowy lekki helikopter użytkowy na lotniskowcach. Wersje przeznaczone do morskiej żeglugi były jednak w kolorze ciemnoszarym, postanowiłem więc dla odmiany zbudować wersję ratunkową patrolującą wybrzeża z lądowych baz marynarki wojennej. Od standardowego Hueya wersja Twin różni się większym kioskiem, dłuższym i smuklejszym nosem oraz odrobinę niższym kadłubem ("zwykły" Huey w tej skali byłby o 1 plate "grubszy"). Dokładny egzemplarz na którym się wzorowałem wygląda tak:
Obrazek

Tutaj wszystkie zdjęcia z Brickshelfa:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek


Życzę zdrowia i miłego wieczoru!
Cała galeria Brickshelf będzie tu.
Ostatnio zmieniony 2020-04-25, 17:45 przez Maks, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#2 Post autor: eric trax »

Jaki przyjemny! Coś bym zrobił z tą przednią szybą bo odstaje poziomem od wykonania reszty maszyny która jest super!

Przyznam jednak że gryzie mnie to malowanie, widziałbym wojskową "klasyczną" hehe wersję która wcale wojskową miała nie być :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

ODPOWIEDZ