[MOC] Yamaha Raptor ATV

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
ontek
VIP
Posty: 202
Rejestracja: 2011-05-30, 20:41
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: ontek

 

[MOC] Yamaha Raptor ATV

#1 Post autor: ontek »

Obrazek

Czas tak szybko ucieka, od prezentacji mojego poprzedniego MOCa minęło 4 lata. Słownie cztery lata. Sam w to nie mogę uwierzyć, ale analizując co przez ten czas się w moim życiu wydarzyło to pocieszam się że trwało to tylko 4 lata. Poprzednie rozdziały życia pozamykane, więc do rzeczy - wracam do aktywnych i żywych, a wracam z moim najnowszym MOCem Yamaha Raptor.

Geneza.
Od dawna miałem ochotę zbudować quada, zacząłem ponad 2 lata temu. Praca szła szybko (jak na moje standardy :) i quad był gotowy w 90% po około 2 miesiącach. Od tamtej pory czekał na te brakujące 10%, na które brakowało zarówno czasu jak i pomysłu. Zamierzeniem było też wykorzystanie modułu napędowego jaki zastosowałem w traktorku, co umożliwia szybkie uzbrojenie lub rozbrojenie z silników i zabawę manualną gdy baterie się wyczerpią.

Technicznie:
Długość: 35 cm
Wysokość:22 cm
Szerokość: 24 cm
Napęd: 2x PF L z redukcją 1,4:1
Skręcanie: PF Servo
Waga bez baterii i modułu silników: 964 g
Waga z silnikami i bateriami: 1300 g

Trochę zdjęć:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Starałem się odwzorować możliwie dobrze kształt głównie w oparciu o klocki Technic. Pierwszy raz też użyłem tak dużej liczby połączeń w różnego rodzaju trójkąty (dobrze to widać na zdjęciach od boku).
Model jeździ całkiem żwawo nawet po nierównościach co widać na filmie.
Zawieszenie pracuje bardzo ładnie co też zostało pokazane. Te 10% o których wspomniałem, które to w jakimś minimalnym stopniu również przyczyniły się do takich opóźnień konstrukcyjnych to brak pomysłu na rurę wydechową, światła oraz podnóżki. Niemniej jednak udało się coś zbudować i w końcu zaprezentować.

Są też niestety pewne mankamenty...
Podczas ruszania, szczególnie w trudnym terenie (jak się rozpędzi to jedzie bez problemu), słychać przeskok zębatki łączącej silniki z dyferencjałem. Być może zwiększenie redukcji na 2,9:1 jak w traktorku i skrócenie wału napędowego rozwiązałoby ten problem i nie wykluczam że w przyszłości przetestuję takie rozwiązanie.
Drugim problemem są dość duże luzy układu kierowniczego, powodowane głównie przez 2 kardany oraz sam rozmiar kierownicy. Na małej okrągłej kierownicy nie czuć tak bardzo tych luzów, ale tutaj dochodzi dosyć duże ramię, które ten efekt potęguje.

Podsumowując jestem rad że udało mi się w końcu ten model skończyć i zaprezentować (teraz powinno być już z górki).

Zapraszam do obejrzenia filmu oraz dyskusji.



EDIT
Galeria poprawiona
Ostatnio zmieniony 2020-05-05, 21:52 przez ontek, łącznie zmieniany 1 raz.
Dzięki wszystkim za oddane głosy!
Już niedługo nowy moc

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#2 Post autor: SAMOLOT »

Bardzo udany model wygląda jak przyzwoity zestaw. Ja bym tylko dodał jakąś figurkę z serii Lego buildable figures. Bo dziwnie wygląda quad śmigający bez kierowcy. A i coś jest chyba nie tak z galerią bo jak klikam na miniaturki to mi się wciąż to samo zdjęcie wyświetla w powiększeniu.

R19Cabrio

#3 Post autor: R19Cabrio »

Od razu widać że to Raptor. Bryła nadwozia pięknie oddana.
Niestety nie podoba mi się ogromny tył, co tam robi mechanizm różnicowy? Widziałbym tam dwa axle 12 łączone axle connectorem 2L, na axle dwunastki pozakładać Pin Connector Round 2L i koło zębate, łańcuch i gotowe.
Druga rzecz to światła przednie, w raptorze światła są ostre jak ząbki, klocek x346 wydaje się być idealny, nie wiem czy w twoim modelu nie byłby za mały w skali do reszty ale innego na teraz sobie nie przypominam by zaproponować.

mw
VIP
Posty: 729
Rejestracja: 2015-05-31, 17:42
Lokalizacja: Mosina
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: mw »

nie wiem nie znam sie na quadach ale ten bardzo-bardzo mi się podoba

Awatar użytkownika
ontek
VIP
Posty: 202
Rejestracja: 2011-05-30, 20:41
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: ontek

 

#5 Post autor: ontek »

R19Cabrio pisze:Niestety nie podoba mi się ogromny tył, co tam robi mechanizm różnicowy?
Pełni funkcję czysto napędową i zabezpieczenie klocków gdyby jedno z kół się zablokowało. Sam łańcuch, z tego co pamiętam rozpinał się podczas testów obciążeniowych, jest obecny ale pełni funkcję ruchomej imitacji.
Spróbuję jednak zgodnie z Twoją sugestią napędzić go łańcuchem, modyfikacja nie zajmie więcej niż kilka minut i wieczorem napiszę jaki jest tego efekt.
Mniejsza gabarytowo tylna belka w moim odczuciu gryzła się z resztą bryły i nie bardzo komponowała z całością.
R19Cabrio pisze:Druga rzecz to światła przednie, w raptorze światła są ostre jak ząbki, klocek x346 wydaje się być idealny, nie wiem czy w twoim modelu nie byłby za mały w skali do reszty ale innego na teraz sobie nie przypominam by zaproponować.
Również wg mnie przednie światła nie są spełnieniem marzeń (a przyczyną opóźnień w budowie :]), próbowałem tego klocka o którym piszesz, ale jest zdecydowanie zbyt mały, nawet jego kombinacje w duecie albo 3 szt. nie dawały zadowalającego efektu. Próbowałem też z 92474. Pozostała jeszcze zabawa z różnymi plateami i serkami, ale nie udało mi się zbudować czegoś co by mnie usatysfakcjonowało, chociaż chyba takie rozwiązanie teoretycznie mogłoby być najbliższe oryginałowi.
Postawiłem na customizację w tej kwestii :)
Dzięki wszystkim za oddane głosy!
Już niedługo nowy moc

R19Cabrio

#6 Post autor: R19Cabrio »

ontek, zapomnieliśmy o tarczy hamulcowej ;)
Dodaj ją z klocka LBG 2958 lub 4185

Awatar użytkownika
ontek
VIP
Posty: 202
Rejestracja: 2011-05-30, 20:41
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: ontek

 

#7 Post autor: ontek »

Przeprowadziłem test z łańcuchem, redukcja w przekładni kątowej 1,66:1. Trwało troszkę dłużej niż zakładałem bo musiałem trochę miejsca na przekładnię wygospodarować. Niestety tak jak przypuszczałem łańcuch się rozpina. Pełni więc nadal formę ruchomej atrapy.

Tarcz średnicy 3 pinów nawet by widać nie było, za to mogą nadać się te, które będą w Ducati 42107.
Dzięki wszystkim za oddane głosy!
Już niedługo nowy moc

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#8 Post autor: legosamigos »

SAMOLOT pisze:Bardzo udany model wygląda jak przyzwoity zestaw. Ja bym tylko dodał jakąś figurkę z serii Lego buildable figures. Bo dziwnie wygląda quad śmigający bez kierowcy...
Zgadzam się z Pawłem, brakuje jakiegoś kierowcy albo np. Dartha Vadera ;)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ