MOC Miesiąca - zasady zabawy

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Stelario
VIP
Posty: 1795
Rejestracja: 2014-11-30, 19:49
Lokalizacja: z PRLu

#16 Post autor: Stelario »

No prosze jaka ładna konstrukcja jako przykład :)
Powiedzmy STOP rasistowskim opiniom na temat kolorów zabawek dla dzieci.

Awatar użytkownika
PGPlay
Posty: 68
Rejestracja: 2016-01-01, 19:03
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#17 Post autor: PGPlay »

Stelario pisze:No prosze jaka ładna konstrukcja jako przykład :)
Konstrukcja, jak konstrukcja, czytając wątek czwilami można polec ze śmiechu :)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#18 Post autor: eric trax »

Moi drodzy. Świat się zmienia i wszystko idzie do przodu. Nie omija to także naszego klockowego podwórka. W ostatnich latach pojawiło się bardzo wiele elementów, które uzupełniają luki w asortymencie firmy LEGO. Niestety dostęp do tych elementów i to jak są one zakorzenione w kulturze AFOLskiej jest różny. W naszych konstrukcjach pojawia się coraz więcej elementów spoza systemu. Z jednej strony jest to zrozumiałe, każdy z nas chce aby jego MOC wyglądał jak najlepiej z drugiej chcemy jednak, by każdy miał równe szanse stając do konkursu. Dochodzi również temat koszerności modeli. Koniec końców promujemy produkty marki Lego. W nawiązaniu do powyższego administracja od przyszłego miesiąca wprowadza poniższe ograniczenia, które budując/zgłaszając model do konkursu MOC Miesiąca trzeba mieć na uwadze.

Elementy dopuszczone w modelach:
- elementy chromowane,
- naklejki customowe,
- moduły sterowania Sbrick, Buwizz,
- zamienniki węży pneumatycznych,
- zamienniki gumek Lego (recepturki),

Elementy niedopuszczalne w modelach:
- customowe Minifigi – (wyjątkiem są oryginalne minifigi oklejone własnej roboty naklejkami)
- customowa broń dla minifigurek – brickarms itd.
- malowane elementy lego (farba w sprayu, pędzelek)
- opony modeli RC (np. te z www.rc4wd.com)
- profesjonalne elementy sterowania RC (piloty, moduły sterowania)
- klocki firm trzecich (niezależnie od tego czy ich odpowiednich występuje w asortymencie LEGO)
- oświetlenie firm trzecich
- elementy drukowane 3D, metalowe, cięte/piłowane
- elementy wykonane rzemieślniczo (nawet jeśli spełniają standardy wymiarów lego)


WAŻNE. Jeśli MOC posiada elementy, których nie dopuszcza regulamin konkursu aby wziąć w nim udział trzeba podmienić elementy na regulaminowe i wykonać jedno reprezentatywne zdjęcie do zgłoszenia. W przypadku aut trialowych opony RC można zastąpić np oponami lego 94,6.




Jednocześnie informuję, że pracujemy nad dodatkowym konkursem, w którym będą mogły brać udział modele bez ograniczeń. Będzie to wydarzenie równoległe do MOCa Roku z tą różnicą, że modele będzie można zgłaszać przez cały rok i na początku stycznia zrobimy głosowanie. Niebawem pojawi się więcej informacji.

Informację dodałem również do pierwszego posta.
Ostatnio zmieniony 2020-07-06, 16:05 przez eric trax, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#19 Post autor: Ciamek »

eric trax pisze:- customowa broń dla minifigurek – brickarms itd.
A idźcie w cholerę...
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2430
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#20 Post autor: dmac »

Ciamek pisze: A idźcie w cholerę...

Och, Ciamku, nie zżymaj się tak - chodzi o równe szanse. Przecież nie każdego stać na karabin z Brickarms za dolara. Co innego BuWizz za pięć stów.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#21 Post autor: Fuku »

Popieram ideę, jednak myślę, że jak już ma być koszernie, to w pełni

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#22 Post autor: eric trax »

dmac pisze:
Ciamek pisze: A idźcie w cholerę...

Och, Ciamku, nie zżymaj się tak - chodzi o równe szanse. Przecież nie każdego stać na karabin z Brickarms za dolara. Co innego BuWizz za pięć stów.
Myślę, że ironia jest kompletnie zbędna. Argument cenowy jest trochę nietrafiony. Zestaw motoryzujący model czyli bateria i dwie wieże PF jest nieznacznie tańszy od podobnego z Sbrickiem.

Chodzi głównie o wizualną stronę modelu. Jednak kilkadziesiąt sztuk customowej broni wiele więcej przechyla szalę odbioru makiety niż sbrick czy buwizz, których praktycznie zawsze nie widać. Poza tym zawsze można korzystać z odbiorników PF. Sam zbudowałem swoją ładowarkę w ten sposób i udało się wszystko schować. Sbricki wrzuciłem potem tylko dla wygody sterowania na wystawie.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Stelario
VIP
Posty: 1795
Rejestracja: 2014-11-30, 19:49
Lokalizacja: z PRLu

#23 Post autor: Stelario »

Chciałem zauważyć że elementy chromowane to te z nałożonym aluminium a następnie lakierowane a te metaliczne chromy to są z farby w sprayu. Wiec proszę tutaj uściślić bo każdy rozumie "chromy" troszkę inaczej i jest po obu stronach.

Co do sbricka to się nie zgadzam o to jak najbardziej zmienia wygląd modelu bo zamiast battery boxa I wieży masz tylko battery boxa. W dodatku nie trzeba za nim biegać pochylonym jak emeryt.
Opony RC to.dalej opony i nawet tańsze niż legowe. Bo można sobie kupić wyścigówkę z marketu za 50 zł i przerobić.
Ostatnio zmieniony 2020-07-06, 10:47 przez Stelario, łącznie zmieniany 1 raz.
Powiedzmy STOP rasistowskim opiniom na temat kolorów zabawek dla dzieci.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#24 Post autor: eric trax »

Stelario pisze:Chciałem zauważyć że elementy chromowane to te z nałożonym aluminium a następnie lakierowane a te metaliczne chromy to są z farby w sprayu. Wiec proszę tutaj uściślić bo każdy rozumie "chromy" troszkę inaczej i jest po obu stronach.
Chrom to chrom a nie metalizowanie.

Stelario pisze:Co do sbricka to się nie zgadzam o to jak najbardziej zmienia wygląd modelu bo zamiast battery boxa I wieży masz tylko battery boxa.
Sbrick korzysta z legowego batteryboxa
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Stelario
VIP
Posty: 1795
Rejestracja: 2014-11-30, 19:49
Lokalizacja: z PRLu

#25 Post autor: Stelario »

eric trax pisze:
Stelario pisze:Chciałem zauważyć że elementy chromowane to te z nałożonym aluminium a następnie lakierowane a te metaliczne chromy to są z farby w sprayu. Wiec proszę tutaj uściślić bo każdy rozumie "chromy" troszkę inaczej i jest po obu stronach.
Chrom to chrom a nie metalizowanie.
No akurat metalizowanie i chrom to to samo w przypadku plastiku. Chrom to w tym wypadku kolor.
eric trax pisze:
Stelario pisze:Co do sbricka to się nie zgadzam o to jak najbardziej zmienia wygląd modelu bo zamiast battery boxa I wieży masz tylko battery boxa.
Sbrick korzysta z legowego batteryboxa
Chodziło mi o buwizz a ten też jest na liście dostępnych.
Ostatnio zmieniony 2020-07-06, 12:09 przez Stelario, łącznie zmieniany 1 raz.
Powiedzmy STOP rasistowskim opiniom na temat kolorów zabawek dla dzieci.

Awatar użytkownika
JAREMA.
VIP
Posty: 712
Rejestracja: 2014-08-12, 21:03
Lokalizacja: Katowice

#26 Post autor: JAREMA. »

Osobiście cieszę się że regulamin został wzbogacony o nowe zapisy w kwestiach dotąd nierozstrzygniętych. Używanie Sbricka i Buwizza jest właściwie na porządku dziennym w Technic nie sądziłem że może to wciąż wzbudzić kontrowersje.
Stelario pisze:W dodatku nie trzeba za nim biegać pochylonym jak emeryt.
Nawet sobie nie wyobrażam żeby ktoś biegał zgięty w pół za modelem czy to na rajdach czy na wystawie, kiedy jest możliwość zaprezentować go w normalnej pozycji. System pilotów PF jest po prostu zawodny i wiele osób zrezygnowało z niego na rzecz Sbricka i buwizza, szczególnie że w większości nie wpływa to na ostateczny efekt wizualny modelu.

romkoo
Posty: 784
Rejestracja: 2016-11-12, 10:54
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Romkoo

 

#27 Post autor: romkoo »

Rozumiem te zmiany. Jednak okres miesi±ca do ich wprowadzenia powinien byæ d³u¿szy. Rozs±dnym wydawa³o by siê, aby rozpocz±æ od stycznia 2021. Jest kilka prac, które pewnie powstaj± i nie maj± szansy aby skoczyæ je w przeci±gu miesi±ca na starych zasadach. Do tego dochodzi g³osowanie na moce powstaj±ce w 2 ró¿nych regulaminach - MOCu roku.

Awatar użytkownika
Blaha
VIP
Posty: 873
Rejestracja: 2011-08-08, 23:09
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
brickshelf: blaha

 

#28 Post autor: Blaha »

Dobrze, że oficjalnie dopuszczone są SBrick i BuWizz. Podczerwień to średniowiecze. Do tego na wystawie jest niepraktyczna i grozi totalną rozwałką, jeśli kanały się pokryją...

Szkoda, że opony RC nie zostały dopuszczone. Czasem z asortymentu Lego nie ma nic sensownego do dopasowania... np mniejsza niż 107mm jodełka, albo węższe balony z przedziału 68-94mm... Ale może się kiedyś doczekamy.

Awatar użytkownika
Aleksander Spyra
VIP
Posty: 237
Rejestracja: 2013-08-20, 18:41
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

#29 Post autor: Aleksander Spyra »

Jakoś w tym wszystkim nie widzę sensu. Żadnych uzasadnień, czemu jedne rzeczy są akceptowane, a drugie nie. Robiliście jakieś statystyki, ankiety, znacie zdanie członków forum?

Ja jestem zdania, że każdy z nas ma pojęcie o klockach i widząc różne MOCe i czytając, jakie wymagania stawiali sobie autorzy, jesteśmy w stanie oszacować trud włożony w wykonanie pracy i kunszt autora. Jak widzę Legową strzelbę zamiast karabinu z Brickarms to mogę się domyślić (a i często wyczytać w opisie) że autor nie chciał użyć nieoryginalnego elementu. Może i wygląda subiektywnie gorzej, ale kto głosuje patrząc tylko na wygląd? Jakim cudem plecąca maszyna od TT wygrała MOCa roku?

Z innej beczki, jak ktoś zbuduje MOC z nieoryginalnymi oponami, ale w poście pokaże też wersję czysto Legową, to czy może startować w konkursie? Czy ma zakładać inny temat żeby pokazać dokładnie to samo, tylko ze zmienionymi czterema elementami?

Nie wątpmy w rozsądek głosujących.

Szygalew
VIP
Posty: 1584
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#30 Post autor: Szygalew »

Zozoleon pisze:Ja jestem zdania, że każdy z nas ma pojęcie o klockach i widząc różne MOCe i czytając, jakie wymagania stawiali sobie autorzy, jesteśmy w stanie oszacować trud włożony w wykonanie pracy i kunszt autora.
Zgadzam się, że użycie lub nieużycie elementów nielegowych nie ma większego wpływu na ocenę pracy. Każdy potrafi je "odseparować" przy ocenianiu.

Czy koparka @dmaca byłaby dużo gorsza, gdyby budował ją legalnie? Byłaby trochę inna, trochę inaczej by "chodziła", ale główny efekt wow powiązany ze skalą oraz dopracowaniem przecież by pozostał.

Inna rzecz, jak ew. na to patrzy Firma.

ODPOWIEDZ