MOC Miesiąca - zasady zabawy

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#31 Post autor: eric trax »

Blaha pisze: Szkoda, że opony RC nie zostały dopuszczone.
Zozoleon pisze:Z innej beczki, jak ktoś zbuduje MOC z nieoryginalnymi oponami, ale w poście pokaże też wersję czysto Legową, to czy może startować w konkursie?
To słuszna uwaga i bardzo ważne pytanie. Umknęło mi to podczas pisania zasad. Model może startować w konkursie pod warunkiem podmiany elementów niedopuszczonych na te Legowe. Wtedy wystarczy zrobić jedno reprezentatywne zdjęcie i z nim zgłosić model opisując jakie elementy zostały wymienione by MOC spełnił wymagania.

Nie wiem czemu uznałem to za oczywisty zabieg.

quote="romkoo"]Rozumiem te zmiany. Jednak okres miesiąca do ich wprowadzenia powinien być dłuższy. Rozsądnym wydawało by się, aby rozpocząć od stycznia 2021. Jest kilka prac, które pewnie powstają i nie mają szansy aby skoczyć je w przeciągu miesiąca na starych zasadach. Do tego dochodzi głosowanie na moce powstające w 2 różnych regulaminach - MOCu roku.[/quote]

Nic nie stoi na przeszkodzie aby te modele dokończyć. Jeśli ktoś użyje elementów których nie akceptujemy wystarczy je podmienić na konkurs i wykonać zdjęcie. Czyli jak wyżej.

Zozoleon pisze:Jakoś w tym wszystkim nie widzę sensu. Żadnych uzasadnień, czemu jedne rzeczy są akceptowane, a drugie nie. Robiliście jakieś statystyki, ankiety, znacie zdanie członków forum?
Nie przypominam sobie aby takie konsultacje były kiedykolwiek robione.

Zozoleon pisze:Ja jestem zdania, że każdy z nas ma pojęcie o klockach i widząc różne MOCe i czytając, jakie wymagania stawiali sobie autorzy, jesteśmy w stanie oszacować trud włożony w wykonanie pracy i kunszt autora.
Szygalew pisze: Zgadzam się, że użycie lub nieużycie elementów nielegowych nie ma większego wpływu na ocenę pracy. Każdy potrafi je "odseparować" przy ocenianiu.
Gdyby rzecz była taka oczywista zmiany w temacie nie pojawiły by się w ciągu roku.

Szygalew pisze: Inna rzecz, jak ew. na to patrzy Firma.
No właśnie...
Ostatnio zmieniony 2020-07-06, 16:03 przez eric trax, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#32 Post autor: Biedrus »

Szygalew pisze:Zgadzam się, że użycie lub nieużycie elementów nielegowych nie ma większego wpływu na ocenę pracy. Każdy potrafi je "odseparować" przy ocenianiu.
Wątpię w to bardzo.

sebanm
VIP
Posty: 361
Rejestracja: 2009-08-13, 21:17
Lokalizacja: Opole

#33 Post autor: sebanm »

Biedrus pisze:
Szygalew pisze:Zgadzam się, że użycie lub nieużycie elementów nielegowych nie ma większego wpływu na ocenę pracy. Każdy potrafi je "odseparować" przy ocenianiu.
Wątpię w to bardzo.
Dokładne, oglądam moca i oceniam go wizualnie.
Ostatnio zmieniony 2020-07-06, 17:52 przez sebanm, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#34 Post autor: Mestari »

Ja mam pytanie w takim razie o tory customowe. Są nieujęte w zasadach, a są tak samo powszechne w kolejkach jak Sbrick w Technic.

Awatar użytkownika
BHs
VIP
Posty: 1924
Rejestracja: 2013-04-30, 13:45
Lokalizacja: Ożarów Maz.
brickshelf: bhs

 

#35 Post autor: BHs »

Napiszę od siebie, że trochę zostało to arbitralnie przesadzone.
AD Brickarms i tzw. elementy trzecie - zgodzę się całkowicie, że bazowanie na takich klockach w pracach, odbiega od idei Lego. Jednakże, wykorzystanie kilku klocków, zwłaszcza tych, których NIE MA w Lego (jak choćby bronie, kawałki oprządzenia, itp.) powoduje, że praca nabiera smaku.
fajne bronie da się złożyć z bazowych elementów, ale z reguły cierpią na tym proporcje, a tym samym praca wygląda dziwnie. Jak z koszernej broni mam zrobić pędzącego na bagnety Japońca na Guadalcanal? Przy wielkości pochylonego ludzika bagnet będzie orał ziemię.

Tak samo oświetlenie. Próbowaliście robić oświetlenie tylko koszerne do większych MOCy? Mamy do wyboru właściwie PF-y (dość drogie, ale hej, mieliśmy dawać równe szanse :) ) albo stare 9V. To ostatnie daje jeszcze radę, ale dostępność elementów jest coraz mniejsza, a żaróweczki tam zawarte, mające już ile?35 lat? są u kresu swojego żywota.
No chyba, że czekamy na "rewolucję" w tym temacie by Lego, zestawy "by night", zerżnię... ups zainspirowane komercyjnymi produktami firm trzecich.
A może tu jest pies pogrzebany? :)
W tym momencie czuję się tak, że gotuję rosół, na młodej kurce, świeżej marchewce, itp.. Ale zabraliście mi pieprz. Rosół będzie nadal dobry, ale... no właśnie - czegoś brak.
Żaden klocek LEGO nie ucierpiał przy tworzeniu tego MOCa.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#36 Post autor: dmac »

BHs pisze:W tym momencie czuję się tak, że gotuję rosół, na młodej kurce, świeżej marchewce, itp.. Ale zabraliście mi pieprz. Rosół będzie nadal dobry, ale... no właśnie - czegoś brak.
Jeśli wolno mi wyrazić nieśmiałe życzenie... Pieprz ile wlezie! :) Nie pozwól, żeby cokolwiek ograniczało Twoją kreatywność. Nowe zasady dotyczą jedynie konkursu, więc nie ma powodu, żebyś pozbawiał świat szans na podziwianie Twoich budowli w najlepszej formie, jaką potrafisz im nadać. Po prostu w konkursie zostaną ci budowniczy, którym nowe zasady służą.
Boję się tylko, czy zwycięstwo nadal będzie im smakowało, ale to już inna historia.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Stelario
VIP
Posty: 1795
Rejestracja: 2014-11-30, 19:49
Lokalizacja: z PRLu

#37 Post autor: Stelario »

Jedynym plusem tej całej sytuacji jest fakt że będzie konkurs na nie koszerne moce i będę mógł sobie na legalu wrzucać moce z klocków z Cobi i Lepina. ;)


Ps. Pomysł z podmiana jest totalnie nietrafiony bo jak ktoś widział wypicowany model i później z zamienionymi klockami na legowe. To podczas głosowania myśli cały czas o tym ładnym.
Ostatnio zmieniony 2020-07-07, 09:01 przez Stelario, łącznie zmieniany 2 razy.
Powiedzmy STOP rasistowskim opiniom na temat kolorów zabawek dla dzieci.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#38 Post autor: Sariel »

BHs pisze:Próbowaliście robić oświetlenie tylko koszerne do większych MOCy? Mamy do wyboru właściwie PF-y (dość drogie, ale hej, mieliśmy dawać równe szanse :) ) albo stare 9V. To ostatnie daje jeszcze radę, ale dostępność elementów jest coraz mniejsza, a żaróweczki tam zawarte, mające już ile?35 lat? są u kresu swojego żywota.
O, to to. Tu jest podobna bida jak z oponami. LEGO się zamknęło w skansenie i na rynku jest wszystko czego dusza zapragnie, a my do wyboru mamy najprostsze punktowe LEDy (różniące się między sobą jasnością, dodajmy) i opony z których już chyba tak z 50% ma ten sam tandetny bieżnik, różnią się tylko wymiarami. Już pomijam jaka jest reakcja TLG na wytknięcie rozjechanych kolorów w 42115:

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2020-07-07, 09:45 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#39 Post autor: eric trax »

BHs pisze:Napiszę od siebie, że trochę zostało to arbitralnie przesadzone.
AD Brickarms i tzw. elementy trzecie - zgodzę się całkowicie, że bazowanie na takich klockach w pracach, odbiega od idei Lego. Jednakże, wykorzystanie kilku klocków, zwłaszcza tych, których NIE MA w Lego (jak choćby bronie, kawałki oprządzenia, itp.) powoduje, że praca nabiera smaku.
fajne bronie da się złożyć z bazowych elementów, ale z reguły cierpią na tym proporcje, a tym samym praca wygląda dziwnie. Jak z koszernej broni mam zrobić pędzącego na bagnety Japońca na Guadalcanal? Przy wielkości pochylonego ludzika bagnet będzie orał ziemię.
Braki w klockach nie dotyczą tylko tych prac z których korzystają osoby używające elementów z brickarms. Z jednej strony rozumiemy, że te klocki są dość zakorzenione w kulturze Afolskiej z drugiej są sprzeczne z ideą Lego. Niestety to nie jedyny przykład kiedy kierunek w jakim idzie firma nas ogranicza ale wybraliśmy ten budulec i trzeba sobie z nim radzić.

BHs pisze:Tak samo oświetlenie. Próbowaliście robić oświetlenie tylko koszerne do większych MOCy? Mamy do wyboru właściwie PF-y (dość drogie, ale hej, mieliśmy dawać równe szanse :) ) albo stare 9V. To ostatnie daje jeszcze radę, ale dostępność elementów jest coraz mniejsza, a żaróweczki tam zawarte, mające już ile?35 lat? są u kresu swojego żywota.
No chyba, że czekamy na "rewolucję" w tym temacie by Lego, zestawy "by night", zerżnię... ups zainspirowane komercyjnymi produktami firm trzecich.
A może tu jest pies pogrzebany? :)
Jak sam piszesz są już przecieki o nowym zerżniętym systemie oświetlenia, które pewnie niebawem wejdzie do produkcji i zastąpi obecne systemy PF i stare 9V. Z tego co się orientuje nowy system jest wręcz skopiowany z rozwiązań pewnej zewnętrznej firmy ale dyskusja toczy się nie o etyce takich działań :)

W przypadku oświetlenia lego kolory można zmieniać przy pomocy klocków a i miejsca w Twoich budowlach na większe światełka się znajdzie. Co do torów prace wystawiane w konkursach na moc miesiąca zazwyczaj miały ich śladową ilość a na rynku dostępne są też zwykłe tory przystosowane do zasilania lokomowyty boxem.

dmac pisze:
BHs pisze:W tym momencie czuję się tak, że gotuję rosół, na młodej kurce, świeżej marchewce, itp.. Ale zabraliście mi pieprz. Rosół będzie nadal dobry, ale... no właśnie - czegoś brak.
Jeśli wolno mi wyrazić nieśmiałe życzenie... Pieprz ile wlezie! :) Nie pozwól, żeby cokolwiek ograniczało Twoją kreatywność. Nowe zasady dotyczą jedynie konkursu, więc nie ma powodu, żebyś pozbawiał świat szans na podziwianie Twoich budowli w najlepszej formie, jaką potrafisz im nadać.
O to właśnie chodzi.
dmac pisze: Boję się tylko, czy zwycięstwo nadal będzie im smakowało, ale to już inna historia.

Myślę, że wszyscy jesteśmy na tyle dojrzali, że wiemy iż pewne ograniczenia powinny się pojawić. Rozumiem, że jak w przypadku każdych zmian będzie grupa osób nie zadowolonych z obrotu spraw. Na tą chwilę może części z was wydawać się to dziwne ale staramy się kierować dobrem ogółu. Koniec końców chcemy aby zestaw za MOC roku trafił do MOCarza a nie Modelarza.
Stelario pisze:będę mógł sobie na legalu wrzucać moce z klocków z Cobi i Lepina. ;)
Jak zwykle mnie nie zawodzisz :) Muszę jednak Cię zmartwić. Mimo znacznego poluźnienia zasad klocki innych brandów nie będą dopuszczalne w budowlach zgłaszanych do konkursu.
Sariel pisze: O, to to. Tu jest podobna bida jak z oponami. LEGO się zamknęło w skansenie i na rynku jest wszystko czego dusza zapragnie, a my do wyboru mamy najprostsze punktowe LEDy (różniące się między sobą jasnością, dodajmy) i opony z których już chyba tak z 50% ma ten sam tandetny bieżnik, różnią się tylko wymiarami.
Trudno się nie zgodzić. Za to najbardziej Cię szanuje. Potrafisz wytknąć firmie największe błędy nie patrząc na konsekwencje. Kwestia opon to nie jest temat, który pojawia się od niedawna. Nie bez przyczyny sporo ludzi stosuje opony RC czy inne dostępne na rynku. Sporo MOCy osiągnęło taki poziom, że często opona lego nie wygląda najlepiej. Nie mniej rozmiarów dostępnych jest sporo a i naciąganie często daje zadowalający efekt. Chyba nikt na tym forum nie cierpi z tego powodu tak jak ja. O ile opony RC można dostać z bieżnikami standardowymi to dla maszyn rolniczych ten rynek praktycznie nie istnieje. Na jodełki w innym rozmiarze czekam od 2016 i choć było kilka okazji do ich wyprodukowania Lego usilnie staje okoniem :)

Efekt jest taki, że większość z moich maszyn wyglądała by znacznie lepiej mając komplet takich samych opon a moje ciągniki wyglądają jakby im czegoś brakowało. Nomen omen aktualnie jestem bliżej przekonania innej firmy aby wyprodukowała takie opony w innym rozmiarze niż samo Lego ma to w planach. To jednak całkiem inna historia pokazująca z jakim problemem się borykamy wszyscy.

Mestari pisze:Ja mam pytanie w takim razie o tory customowe. Są nieujęte w zasadach, a są tak samo powszechne w kolejkach jak Sbrick w Technic.
Myślimy nad tym dam znać.

Na koniec mojego wywodu dodam, że zmiany po części uderzają w nas wszystkich. Sam wręcz nagminnie maluje felgi na czerwono a nowe zasady odbierają mi taką możliwość o ile chcę brać udział w konkursie. Oświetlenie led jakie kupiłem do nowego modelu będę musiał podmienić lub nie zgłaszać się do konkursu. Decyzja jaką drogę wybrać zawsze należy do autora moca. Nie jest jednak tak, że ustalając zasady celowaliśmy w konkretne osoby. Tak czy inaczej zachęcam do uwalniania swojej kreatywności i dzielenia się nią.
Ostatnio zmieniony 2020-07-07, 10:58 przez eric trax, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#40 Post autor: Tranzystor »

eric trax pisze:Na koniec mojego wywodu dodam, że zmiany po części uderzają w nas wszystkich. Sam wręcz nagminnie maluje felgi na czerwono a nowe zasady odbierają mi taką możliwość o ile chcę brać udział w konkursie.
Możesz je pochromować na czerwono i wtedy już będą legalne.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#41 Post autor: eric trax »

Tranzystor pisze:Możesz je pochromować na czerwono i wtedy już będą legalne.
To rozwiązanie dalekie od realizmu. Ciężko spotkać maszynę rolniczą z chromowanymi felgami :) Znacznie częściej koła są malowane na szaro lub czarno.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
--pg--
VIP
Posty: 221
Rejestracja: 2015-07-13, 19:30
Lokalizacja: Kraków

#42 Post autor: --pg-- »

Pozwolę sobie zabrać głos w dyskusji.

Uważam, że regulacje przystąpienia do konkursu MOC miesiąca powinny wyglądać następująco. Wszystkie prace fizyczne wybudowane w danym miesiącu, które są dopuszczane jako nowy temat (poza działem 18+) powinny mieć możliwość wzięcia udziału w konkursie. Rozumiem, że skoro jest akceptacja na publikowanie pracy posiadającej elementy non-LEGO na forum, praca ta powinna również mieć możliwość wzięcia udziału w najbardziej prestiżowym konkursie LUGPOL-u. Oczywiście budząca kontrowersje kwestia elementów spoza asortymentu LEGO powinna być wymuszona w opisie zgłoszeniowym w następujący sposób:

Kod: Zaznacz cały

Forma zgłoszenia:
- tytuł pracy,
- krótki opis,
- link do odpowiedniego wątku na forum,
- link do galerii wraz z podaniem zdjęcia tytułowego / najlepszego wg autora konstrukcji,
- lista elementów spoza asortymentu LEGO i modyfikowanych elementów LEGO


Wtedy osoby głosujące, czytając taki opis, demokratycznie i świadomie zdecydują, czy te elementy mają wpływ na jakość pracy. Obstawiam, że będzie konserwatywna grupa osób głosująca konsekwentnie na modele bez dodatków i grupa osób podchodząca liberalnie do niektórych elementów non-LEGO, a wszystko rozstrzygnie się zgodnie z wolą większości. Przypuszczam, że dotychczasowym przykładem demokratycznego odrzucenia wybitnego MOC-a posiadającego elementy non-LEGO było głosowanie z marca 2018, w którym Kenworth T600 Sariela zajął trzecie miejsce (praca zawierała m.in. klocek chomika, mnóstwo klocków chromowanych, oświetlenie Brickstuffa).

W mojej prywatnej ocenie MOC-a np. kilkanaście egzemplarzy współczesnej broni non-LEGO w pracy na 5000-10000 klocków ma marginalne znaczenie, a w pracy na 100-500 klocków - duże; dlatego bezwzględny zakaz części asortymentu non-LEGO uważam za nietrafiony. Tak samo użycie czterech opon spoza kanonu w modelu Technic na 2000-4000 klocków niewiele zmienia odbiór pracy, bo tu decyduje wygląd karoserii i to, co zobaczę na filmie. Natomiast bez względu na rozmiar nie głosowałbym na pracę, do której klocek jest celowo łamany lub uszkadzany lub wzięty z fabryki COBI.

Zgadzam się z opiniami przedmówców, że dołożenie tych obostrzeń wyjałowi konkurs na MOC miesiąca. Podam kilka przykładów, które nie spełniałyby warunków konkursu, gdyby wówczas obowiązywały wprowadzane dziś obostrzenia (a wyniki świadczyły, że nie przeszkadzało to w odbiorze pracy):
* Liebherr LR 11000 Tranzystora, czyli MOC grudnia 2017: przypuszczam, że LEGO nie produkuje tak długich linek, ponadto praca zawierała obciążenie ołowiane, dzięki któremu maszyna stoi;
* Projekt Endor dmaca, czyli MOC lipca 2017: kto był wówczas na wystawie, ten kojarzy, że dmac wkładał do środka metalowy pręt celem uzyskania większej stabilności (dmac, czy przy obecnym regulaminie robiłbyś dwie sesje zdjęciowe z włożonym prętem i bez niego?);
* Śmieciarka VOLVO FM340 Żbika, czyli MOC grudnia 2014: praca zawiera ołowiane pręty jako obciążenie i dzięki temu jedna z funkcji śmieciarki działa poprawnie - tak przy okazji zdjęcie z obciążeniem i bez obciążenia wygląda dokładnie tak samo, ale jakość MOC-a jest inna, bo mamy o jedną funkcję mniej;
* Wentylator biurkowy mojego autorstwa, czyli MOC lutego 2019: łopatki są wycięte z bloku technicznego i jako autor od razu napiszę, że nie wygłupiałbym się z szukaniem zastępstwa w asortymencie LEGO (żagle?) lub budowaniem z plejtów bądź technicowych paneli, bo mogłoby przestać działać z racji większej masy.

Boję się, że po tych zmianach konkurs na MOC miesiąca będzie przypominał Letnie Igrzyska Olimpijskie w Moskwie 1980 i w Los Angeles 1984. Decyzję administracji forum odnośnie regulaminu oczywiście akceptuję i dostosuję się do niej.
Ostatnio zmieniony 2020-07-07, 13:16 przez --pg--, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#43 Post autor: Żbik »

Szygalew pisze:Zozoleon napisał/a:
Ja jestem zdania, że każdy z nas ma pojęcie o klockach i widząc różne MOCe i czytając, jakie wymagania stawiali sobie autorzy, jesteśmy w stanie oszacować trud włożony w wykonanie pracy i kunszt autora.


Zgadzam się, że użycie lub nieużycie elementów nielegowych nie ma większego wpływu na ocenę pracy. Każdy potrafi je "odseparować" przy ocenianiu.
No niestety nie. Większość ludzi głosuje oczami. Może bdyby było jury, to analiza byłaby pełniejsza... Ale tu rodzą się trudności natury obiektywnej oceny itd...
--pg-- pisze:* Śmieciarka VOLVO FM340 Żbika, czyli MOC grudnia 2014: praca zawiera ołowiane pręty jako obciążenie i dzięki temu jedna z funkcji śmieciarki działa poprawnie - tak przy okazji zdjęcie z obciążeniem i bez obciążenia wygląda dokładnie tak samo, ale jakość MOC-a jest inna, bo mamy o jedną funkcję mniej;
To nie tak. Pręty ołowiane użyte były dla obniżenia kosztów przy tym samym działaniu modelu - można było użyć ołowianych klocków balastowych LEGO:

Obrazek

ale wówczas musiałbym wydać kolejne 150 PLN. Podszedłem do tego tak samo jak do zamienników węży pneumatycznych - nie wpływają one ani na estetyczną, ani na funkcjonalną stronę MOCa, a jedynie mają na celu obniżyć jego koszt.
--pg-- pisze:Boję się, że po tych zmianach konkurs na MOC miesiąca będzie przypominał Letnie Igrzyska Olimpijskie w Moskwie 1980 i w Los Angeles 1984.
Żeby jakiekolwiek igrzyska mogły się odbyć muszą być zasady, na których są rozgrywane. Inaczej mamy wyścig koksiarzy...

Próbujemy wypracować mądry kompromis, żeby konkurs promował produkty LEGO ale nie zmuszał nas do zbyt dużych, a niepotrzebnych, wydatków.

Awatar użytkownika
--pg--
VIP
Posty: 221
Rejestracja: 2015-07-13, 19:30
Lokalizacja: Kraków

#44 Post autor: --pg-- »

Żbik pisze:To nie tak. Pręty ołowiane użyte były dla obniżenia kosztów przy tym samym działaniu modelu - można było użyć ołowianych klocków balastowych LEGO:

Obrazek

ale wówczas musiałbym wydać kolejne 150 PLN. Podszedłem do tego tak samo jak do zamienników węży pneumatycznych - nie wpływają one ani na estetyczną, ani na funkcjonalną stronę MOCa, a jedynie mają na celu obniżyć jego koszt.
Żbiku, zerknij na aktualizację regulaminu, w dozwolonych elementach non-LEGO nie masz balastu ołowianego (w przeciwieństwie do zamienników węży pneumatycznych, które są wpisane), a zatem balastowi najbliżej do ostatniego myślnika elementów niedopuszczalnych:
eric trax pisze: Elementy niedopuszczalne w modelach:
[...]
- elementy wykonane rzemieślniczo (nawet jeśli spełniają standardy wymiarów lego)
więc jeżeli znalazłaby się osoba kwestionująca balast ołowiany, miałaby rację.

Gdybyś przy obecnym regulaminie chciał wystartować ze śmieciarką na MOC miesiąca, musiałbyś wyłożyć wspomniane pieniądze na balast lub namówić administrację na zmianę regulaminu przed wrzuceniem MOC-a (przez dopisanie balastu do dozwolonych elementów non-LEGO). Pierwsze rozwiązanie wzburzyłoby Twój portfel, drugie - grono osób śledzących ze zrozumieniem zmiany w tym punkcie regulaminu i wyciągających wnioski, dlaczego to się stało akurat w tym momencie. Obstawiam, że efektem bieżącej aktualizacji regulaminu będzie konieczność jego częstych edycji, aby rozstrzygać takie niezręczne sytuacje (czyli sytuacje, w których widać, że MOC to prawdziwe LEGO, ale ma coś, czego autor regulaminu nie przewidział). Niestety takie rozstrzygnięcia budziłyby niesmak, ponieważ wyglądałyby na poprawianie regulaminu pod konkretny MOC. Brak zmian będzie natomiast budził niesmak u osób sądzących, że MOC np. z niefirmowym balastem lub z niefirmową linką (lub jeszcze czymś innym, na co teraz nie można wpaść) jest odsuwany od konkursu, pomimo że jasno regulamin nie wymieniał tego elementu ani po stronie dopuszczonych, ani zabronionych.

O tych dwóch dziwnych Igrzyskach Olimpijskich wspomniałem enigmatycznie, miałem na myśli, że ze względu na polityczne bojkoty sportowiec zdobywający złoty medal nie mógł czuć się wówczas najlepszym sportowcem na świecie w swojej dyscyplinie - tak samo może się stać po aktualizacji regulaminu, gdy niektóre MOC-e, w tym te wartościowe, nie wystartują (celowo w poprzednim poście wymieniałem tylko zwycięzców na MOC miesiąca, celowo również wymieniłem wśród nich dwa MOC-e roku).
Żbik pisze:Większość ludzi głosuje oczami.

Skoro społeczność głosuje oczami, podtrzymuję swój pomysł, żeby określać przy zgłaszaniu kandydata na MOC miesiąca wszystkiego, czego nie wyprodukowała TLG. Przypuszczam, że posiadamy zbiorowe wyczucie, gdzie leży granica w korzystaniu z części niefirmowych i MOC-e ich nadużywające (czyli posiadające długą listę niefirmowych elementów w zgłoszeniu do konkursu) będą traktowane zgodnie z oczekiwaniem osób pragnących wprowadzanych zmian w regulaminie.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#45 Post autor: Żbik »

--pg-- pisze:Żbiku, zerknij na aktualizację regulaminu, w dozwolonych elementach non-LEGO nie masz balastu ołowianego (w przeciwieństwie do zamienników węży pneumatycznych, które są wpisane), a zatem balastowi najbliżej do ostatniego myślnika elementów niedopuszczalnych:
eric trax napisał/a:

Elementy niedopuszczalne w modelach:
[...]
- elementy wykonane rzemieślniczo (nawet jeśli spełniają standardy wymiarów lego)

więc jeżeli znalazłaby się osoba kwestionująca balast ołowiany, miałaby rację.
Chodzi o ducha regulaminu, a nie o literę. Nie sposób ująć wszystkich możliwych przypadków, trzeba mysleć o tym jaką treść chcemy chronić, a nie o ślepy formalizm.

=====

W tym kontekście analizuję też drukowane tory: mimo iż są produktem niekoszernym, nie wpływają na jakość MOCa (no chyba, że brać pod uwagę wielkość makiety). MOC stoi na torach i na same tory nikt nie zwróci uwagi... I czy w tym przypadku ślepo upierać się przy formalnym zakazie użycia elementów drukowanych? Moim zdaniem nie. I mimo iż początkowo byłem im przeciwny, to po zastanowieniu zmieniłem zdanie i będę optował za ich dopuszczeniem.
Ostatnio zmieniony 2020-07-07, 17:30 przez Żbik, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ