[MOC] Bramowiec

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Damjan97
Posty: 216
Rejestracja: 2015-07-13, 19:32
Lokalizacja: Mikołów
brickshelf: damianple

 

[MOC] Bramowiec

#1 Post autor: Damjan97 »

Witam.
Powracam z kolejnym modelem MOC. Jest nim ciężarówka do przewozu kontenerów typu bramowiec.

Obrazek

Wymiary:
-Długość: 46cm
-Szerokość: 15,5cm
-Wysokość: 27,5cm
-Waga bez kontenera: 2550g
-Waga z kontenerem: 2900g

Obrazek

Jest to moje drugie podejście do tematu bramowca.
Pierwszy model, również 3 osiowy zbudowałem parę lat temu. ZDJĘCIA Obecny jest bardziej zaawansowany oraz ładniejszy.

Obrazek

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=K6tgTwe1h5o&t=21s[/youtube]

Model ma pełne zawieszenie kół, uchylaną kabinę pod którą znajduje się atrapa silnik R6.
Za kabiną znajduje się BatteryBox.

Obrazek

Ciężarówkę napędza 1 silnik XL z przełożeniem 2.33:1.
Pierwsza oraz trzecia oś są skrętne. Trzecia w przeciwnym kierunku do przedniej oraz z mniejszym kątem. Sterowane servem.

Obrazek

Trzecia oś jest również podnoszona z automatycznym odłączaniem funkcji skrętu. Podnoszenie jest realizowane z pomocą małego siłownika śrubowego, napędzane silnikiem M.
Odłączanie skrętu odbywa się za pomocą sprzęgła sterowanego też M-ką.
Niestety oś ma delikatne luzy w układzie skrętu spowodowane dużą liczbą kół zębatych oraz kardanów.

Obrazek

Tylne podpory stabilizujące są opuszczane ręcznie.
Użyłem do nich 2 małych siłowników śrubowych.

Obrazek

Opuszczanie ramienia odbywa się za pomocą 2 długich siłowników śrubowych napędzanych silnikiem L z przełożeniem 8:1.
Ramię jest ciut za wysokie, ale było to jedyny sposób w jaki udało mi się pogodzić minimalną wysokość po opuszczenia z zasięgiem ramienia. Ramię opuszcza się dosyć długo, bo w niecałą minutę. Jest to też kompromis pomiędzy prędkością działania a maksymalnym udźwigiem.
A propo udźwigu to nie jest on za duży, niewiem ile dokładnie jest w stanie podnieść ramię ale jest to kontener plus może z 200-300 gramów.
Przydały by się dłuższe siłowniki.Mimo tych kilku niedogodności jestem zadowolony z działania.

Obrazek
Obrazek

Wszystkie funkcje sterowane są za pomocą SBricka.
Kabina posiada również otwierane drzwi oraz wykończone wnętrze.

Obrazek

Ogólnie jestem zadowolony z modelu, pomimo kilku niedoskonałości wszystkie funkcje działają dobrze , a ciężarówka jeździ i skręca sprawnie.
Czekam na Wasze komentarze :)

WSZYSTKIE ZDJĘCIA:
https://bricksafe.com/pages/damianPLE/skip-loader

Obrazek
Obrazek

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#2 Post autor: Fuku »

świetny model, super sprawa z tą tylną osią

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#3 Post autor: M_longer »

Działa to wszystko fajnie, kolorystyka też ciekawa.

Zmieniłbym dwie rzeczy:
Zamieniłbym zdalne podnoszenie osi na zdalne opuszczanie podpór.
No i w tej skali można było spróbować zrobić mechanizm rozsuwający ramiona lub skłądający ramiona:

Obrazek

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#4 Post autor: SaperPL »

Fajny patent z tym łukowym panelem przekoszającym deskę rozdzielczą.

Apropos tylnej osi - próbowałeś zrobić żeby była napędzana i odłączana od napędu po podniesieniu? Ciekawi mnie czy podejmowałeś próby i z jakimi efektami.

Awatar użytkownika
Damjan97
Posty: 216
Rejestracja: 2015-07-13, 19:32
Lokalizacja: Mikołów
brickshelf: damianple

 

#5 Post autor: Damjan97 »

SaperPL pisze:Fajny patent z tym łukowym panelem przekoszającym deskę rozdzielczą.

Apropos tylnej osi - próbowałeś zrobić żeby była napędzana i odłączana od napędu po podniesieniu? Ciekawi mnie czy podejmowałeś próby i z jakimi efektami.
Pytanie czy oś ma być skrętna czy tylko napędzana. Nie próbowałem takiego rozwiązania, ponieważ od początku byłem nastawiony na takie rozwiązanie.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#6 Post autor: eric trax »

Wszystko jak zwykle na bardzo dobrym poziomie. Działa toto bardzo dobrze i wygląda super. Fajnie, że pokusiłeś się o wstawki bright green. Czekam aż podniesiesz poprzeczkę i zbudujesz realny pojazd w skali :)

PS. Czemu kontener nie z paneli tylko ciężkich liftarmów?
Ostatnio zmieniony 2020-09-21, 12:34 przez eric trax, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Damjan97
Posty: 216
Rejestracja: 2015-07-13, 19:32
Lokalizacja: Mikołów
brickshelf: damianple

 

#7 Post autor: Damjan97 »

eric trax pisze:Wszystko jak zwykle na bardzo dobrym poziomie. Działa toto bardzo dobrze i wygląda super. Fajnie, że pokusiłeś się o wstawki bright green. Czekam aż podniesiesz poprzeczkę i zbudujesz realny pojazd w skali :)

PS. Czemu kontener nie z paneli tylko ciężkich liftarmów?
Chyba więcej frajdy daje mi modelowanie własnych modeli, aczkolwiek kiedys będzie trzeba spróbować.

Awatar użytkownika
Damjan97
Posty: 216
Rejestracja: 2015-07-13, 19:32
Lokalizacja: Mikołów
brickshelf: damianple

 

#8 Post autor: Damjan97 »

Zdjęcie podwozia

Obrazek

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#9 Post autor: legosamigos »

Fajnie, że zamieściłeś te ostatnie zdjęcie z podwoziem i podziwiam jak to wszystko upchałeś. Tak jak Longer napisał, szkoda, że pokusiłeś o opuszczanie podpór z silnika, ale Twój wybór :) Oczywiście model bardzo fajny i z wieloma funkcjami. Robiłeś może jakieś testy obciążeniowe ile może podnieść w kontenerze? Z przodu kabina wygląda jak Scania
Ostatnio zmieniony 2020-09-23, 17:37 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Damjan97
Posty: 216
Rejestracja: 2015-07-13, 19:32
Lokalizacja: Mikołów
brickshelf: damianple

 

#10 Post autor: Damjan97 »

legosamigos pisze:Fajnie, że zamieściłeś te ostatnie zdjęcie z podwoziem i podziwiam jak to wszystko upchałeś. Tak jak Longer napisał, szkoda, że pokusiłeś o opuszczanie podpór z silnika, ale Twój wybór :) Oczywiście model bardzo fajny i z wieloma funkcjami. Robiłeś może jakieś testy obciążeniowe ile może podnieść w kontenerze? Z przodu kabina wygląda jak Scania
Zrobiłem test z ciekawości i o dziwo podniósł 500g. Być może podniesie więcej, ale przy tej wadze zerwało się już mocowanie łańcuchów z ramienia więc test zostawiam na 500 gramach.

ODPOWIEDZ