[MOC] Koparka kołowa

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

[MOC] Koparka kołowa

#1 Post autor: SaperPL »

Witam ponownie

Trochę zaspamuję dzisiaj (drugi temat pod rząd) ponieważ weekend był bardzo owocny :)

Po zrobieniu lawety postanowiłem z resztek zbudować jakiś ładunek dla niej. Z racji że kolorystyka lawety nie pasuje do usługowej, żółtej lawety a zostało mi trochę żółtych elementów to postanowiłem zrobić koparkę kołową.


Obrazek



Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pierwsza rzecz od której zacząłem to napęd i sterowanie - bawiłem się wcześniej przekazywaniem ich przez obrotnice w przypadku RC i tutaj chciałem zastosować takie rozwiązanie. Dzięki temu mogę sterować przednimi kołami z obracanej kabiny i silnik tłokowy pracuje napędzany przez tylną oś.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

W podwoziu zastosowałem jedno niekoszerne rozwiązanie ponieważ zębatka Z16 zaczepiała samymi rogami zębów o połówkowe Z12 (patrz trzecie zdjęcie powyżej), dlatego odepchnąłem minimalnie płaski liftarm 3x1 który trzyma oś od Z12 poniżej Z16 małą podkładką pasującą do otworu na pin o dystans 1/5~1/6 studa.

W idealnym świecie miałbym tutaj zębatkę Z16 zaokrąglonymi zębami, może kiedyś lego taką wprowadzi bo ta konstrukcja dosyć często powoduje że muszę się odsuwać specjalnie o kolejną zębatkę.

Przyczyną tego oszustwa jest użycie obudowy dyferencjału starego typu do połączenia napędu podwozia z wieżą poprzez obrotnicę - używając sprzęgła od skrzyni biegów wprowadzałem duże luzy a dodatkowo obudowa starego dyferencjału pozwala na użycie łącznika osi w środku i odpowiednie dopasowanie długości osi potrzebnej do sterowania. Niestety ten dyferencjał wymusza użycie zębatek starego typu które nie pracują pod kątem prostym.

Dodatkowo przeszkadza mi trochę to że dyferencjał jest taki duży i wystaje z tyłu, ale jedyną alternatywą jest sztywna oś (ale gdybym jej użył to nie musiałbym używać podkładki do zdystansowania zębów i tylna oś mogłaby być znacznie bliżej obrotnicy.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Ramie koparki sterowane jest dwoma pokrętłami na tyle. Niestety wyprowadzenie pokręteł to już kompletne lepienie z byle czego bo tu już leciałem "na oparach" elementów mechanicznych i małych łączników. Gdybym miał trochę więcej kardanów/przegubów to zabudowałbym ładnie prawy tylny róg wieży i poprowadził ośki wewnątrz pod jakąś kratownicą.

Niestety tutaj sprawa skomplikowała się niemiłosiernie ze względu na to że ułatwiłem sobie podłączenie silnika do obudowy dyferencjału w obrotnicy poprzez przesunięcie go o pół studa. Przez to powiązanie sterowania ramieniem koparki które też jest przesunięte o pół studa ale w innej osi spowodowało sklejanie czegokolwiek (z resztek!) co byłoby funkcjonalne i w miarę sztywne. Ale działa i nie skrzypi ani nie strzela.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na koniec okazało się że koparka jest troszeczkę za duża żeby zgrabnie ją posadzić na lawecie a w szczególności wystające z tyłu pokrętła dodatkowo utrudniają sprawę.

Możliwe że spróbuję odzyskać te dwa kardany które przesuwają oś sterującą przednimi kołami w kabinie i zamienię je na zębatki pod sufitem, żeby mieć większe przełożenie, bo aktualnie trochę trzeba kręcić, oraz sprzęgło bo wyjechanie poza zakres w prawo powoduje że zaczynamy wyciągać ośkę ze ślimakiem pod spodem pojazdu.


Postaram się zrobić oczyszczone zdjęcia i jakieś filmy z porządnym oświetleniem jak mi przyjdzie nowa zabawka do foto :)

Dzięki za uwagę i znowu mam nadzieję że się komuś spodoba :)
Ostatnio zmieniony 2020-09-16, 19:49 przez SaperPL, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

Kup sobie większe koła, obecne tylko narzucają Ci niepotrzebne ograniczenia.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#3 Post autor: SaperPL »

M_longer pisze:Kup sobie większe koła, obecne tylko narzucają Ci niepotrzebne ograniczenia.
Ojtam ojtam, właśnie ograniczenia powodują że trzeba kombinować. Przy większym rozmiarze kół powstają modele które się długo składa i trzeba mieć spory zapas elementów.

A większe koła mam, tylko sporo większe. Od widłaka, buldożera czy zestawu top gear.

Pytanie jakie jest najmniejsze koło pasujące do dyferencjału (minimalnie większe żeby dyferencjał nie wystawał pod spodem). Co byś polecił w takim razie?

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#4 Post autor: M_longer »

SaperPL pisze:Co byś polecił w takim razie?
https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... 1#T=C&C=11

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#5 Post autor: SaperPL »

M_longer pisze:
SaperPL pisze:Co byś polecił w takim razie?
https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... 1#T=C&C=11
Mam te koła z tyłu w zestawie top gear i to jest całkiem duży skok rozmiaru względem tego co do tej pory używałem w ciężarówkach.

Bliżej tego co by dla mnie miało sens jest 43 x 14: felga + opona

Poza tym przebudowałem trochę podstawę i usunąłem ten niekoszerny hak z podkładką. Jak będę robił finalne zdjęcia to zaktualizuje je tutaj, bo pewnie jeszcze jakieś poprawki wdrożę.

Co wy macie wszyscy z tymi kołami :P

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#6 Post autor: SaperPL »

Nowa zabawka do robienia zdjęć 360 przyszła dzisiaj. Na razie uczę się używać.

Obrazek

W międzyczasie poprawiłem podwozie/podstawę i wieżę, ale wciąż ramię koparki jest takie sobie i sterowanie nim jest nieergonomiczne. Zostało też sporo niebieskich pinów na ramieniu.

Pozbyłem się niekoszernej podkładki w przekazaniu napędu i przysunąłem osie bliżej siebie/środka pojazdu. Mam nadzieję że dzięki temu nie będzie wam już tak bardzo przeszkadzał mały rozmiar kół.

Efektem ubocznym jest niestety to że po przestawieniu pasa zębatego na przód względem przednich kół odwrócił się kierunek przekazywanego sterowania przez obrotnicę i podczas obracania wieży pokrętło na dachu kabiny się porusza znacznie bardziej niż to było w poprzedniej konfiguracji.

Będę kombinował z tym sterowaniem ramienia i niestety może to oznaczać kolejną kompletną przebudowę tyłu wieży.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#7 Post autor: legosamigos »

Jak dodałeś więcej żółtego, to zdecydowanie lepiej wygląda. Czekam zatem na jakiś film poglądowy, bo widzę, że ma sporo funkcji
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#8 Post autor: SaperPL »

legosamigos pisze:Jak dodałeś więcej żółtego, to zdecydowanie lepiej wygląda. Czekam zatem na jakiś film poglądowy, bo widzę, że ma sporo funkcji
Oczyściłem też pełno niebieskich pinów i zrobiłem że podstawa jest w miarę jednolicie czarna.


Zrobiłem na razie poglądowy film w trakcie pracy wygląda przekazanie napędu do silnika tłokowego. Przynajmniej tyle ile udało się pokazać. Nie ma tam jakichś wielkich cudów oprócz druciarstwa w podstawie/ramie dyferencjału i sterowania pozwalającego to wszystko skompaktować do tak niewielkich rozmiarów.



Zamówiłem porządną łyżkę do koparki i kilka innych części, między innymi do ciężarówki w oparciu o silniki powered up.

W tej chwili kończę zabawę ze zdjęciami do lawety, bo planuje ją rozebrać, dopracować koparkę i dopiero wtedy zająć się ciężarówką powered up.


Z koparką mam ten problem, że kręcenie tymi pokrętłami do ramienia jest super nieergonomiczne bo trzeba 16 obrotów żeby przesunąć siłownik o całą długość. Podniesienie całego ramienia mogę zrobić na dźwigni i to nawet mam plan jak to ładnie zamaskować, ale zostanie mi wtedy jeden siłownik przy którym trzeba kręcić pokrętłem a to już jest dziadostwo a nie profesjonalna robota.

Zastanawiam się nad użyciem tych małych siłowników pneumatycznych. Pytanie czy da się tego używać bez pompki i zbiornika. Ostatni raz miałem styczność z pneumatyką lego za czasów buldożera z pneumatyką.

Ewentualnie macie jakieś inne pomysły na sensowne przełożenie tego obrotu w siłownikach? Problem w tym że chcąc zrobić to jako dźwignię, to przełożenie musiałoby mieć jakieś 64:1 (bo dźwignia musiałaby się poruszać o jakieś max 90 stopni) a to już kosmos w zębatkach lego.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#9 Post autor: SaperPL »

Jest i finalna wersja (łyżka oraz parę potrzebny detali w końcu dotarło).

Obrazek

Nie mam więcej siły kombinować jak sterować ramieniem koparki, niestety trzeba sporo kręcić.

Planuję wrzucić ją na ideas sprawdzając kilka pomysłów jak nakręcić zainteresowanie, więc na razie filmy pokazujące funkcjonalności są pocięte żeby ładnie się prezentowały jako proste krótkie kawałki w opisie zgłoszenia.



Jakiś jednolity film prezentujący funkcje złożę z tego i może coś jeszcze nagram w celu poprawy jak odpalę zgłoszenie na ideas.
Ostatnio zmieniony 2020-09-27, 17:50 przez SaperPL, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#10 Post autor: legosamigos »

Jak oglądałem pierwszy film, to prawie usnąłem, bo przez 1:30 model kręcił się tylko w kółko. No i faktycznie przydałoby się złożyć z tych kilku filmów jeden, ale dopracowany :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#11 Post autor: SaperPL »

legosamigos pisze:Jak oglądałem pierwszy film, to prawie usnąłem, bo przez 1:30 model kręcił się tylko w kółko. No i faktycznie przydałoby się złożyć z tych kilku filmów jeden, ale dopracowany :)
No ja właśnie mam ten problem że mi robienie fajnie złożonego filmu który ma jakiś ciąg przyczynowo skutkowy z sensowną prezentacją niezbyt idzie i niezbyt mi sprawia przyjemność, tylko się z tego robi praca żeby to dociułać.

Dlatego też sobie trochę uzupełniłem sprzęt do fotografii żeby też nie musieć tła wycinać i tracić czasu na to. Pewnie kolejna będzie porządna cyfrówka która będzie w stanie nagrywać bez smużenia.

Ale koniec końców frajdę sprawia mi składanie techników a nie filmów :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#12 Post autor: legosamigos »

Do zmontowania filmu wystarczy Windows Movie Maker :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#13 Post autor: SaperPL »

legosamigos pisze:Do zmontowania filmu wystarczy Windows Movie Maker :)
No ale to nie w tym jest problem (mam sony vegas) tylko że chcąc to już porządnie zrobić to ileś pierdół typu podpisy, dobranie jakiejś fajnej ale pasującej muzyk muzyki, żeby to jakaś sensowna całość była, odpowiednio podocinanie żeby czas był w miarę odpowiedni a nie np 2 minuty 360 tak jak zwróciłeś uwagę itp.

Będę to robił powoli po godzinach ale na razie to są nagrania które wrzucę jako takie kawałki wstawione w treść zgłoszenia na ideas.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#14 Post autor: SaperPL »

Jakby ktoś chciał zobaczyć jak jest złożony napęd i sterowanie:

Obrazek

Model podstawy jest tutaj, aczkolwiek na razie bez zrobionej krok po kroku instrukcji.
Będzie do ściągnięcia jak moderatorzy zaakceptują, w tej chwili można przyjżeć się z bliska w 3D.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#15 Post autor: M_longer »

Postaraj się nie używać z24 i kątowych z12 w ten sposób, bo w cięższych modelach i bardziej obciążonych mechanizmach się nie sprawdzi.

ODPOWIEDZ