[MOC] Amerykański ciągnik z naczepą

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

[MOC] Amerykański ciągnik z naczepą

#1 Post autor: SaperPL »

Witam

Chciałbym zaprezentować swój ciągnik siodłowy z naczepą, zrobiony w małej skali przy użyciu technic'ów studless (z wyjątkiem lusterek i świateł).

Obrazek



Do zrobienia modelu zainspirował mnie model ciężarówki z dźwigiem Kralla - wcześniej nie wiedziałem ze są tak małe elementy do układu kierowniczego w lego technic :)

Początkowym celem projektu było sprawdzenie możliwości/wariantów napędzania i sterowania ciągnikiem z naczepy w tak małej skali, ale po tych (nie do końca udanych) próbach doszedłem do wniosku że warto dokończyć model bo bryła ciągnika wyszła dosyć zgrabnie. Wątek WIP projektu znajdziecie w kuźni :)

Obrazek

Większość dominujących elementów kabiny jest zrobionych przy użyciu łukowych paneli.

Obrazek

Wnętrze kabiny ma kierownicę, dźwignię skrzyni biegów, fotele i coś na kształt zegarów lub wentylacji na desce rozdzielczej.

Obrazek

Kabina sypialna kryje w sobie serwo PF i kontroler sbrick z możliwością przypięcia dodatkowych dwóch silników dla funkcji przyczepy lub jakichś dodatkowych mechanizmów samej ciężarówki.

Obrazek

Model napędzany jest silnikiem XL zamocowanym wewnątrz ramy podwozia, niestety ta pozycja przy tym rozmiarze powoduje, że ciężarówka ma dosyć mały prześwit.

Obrazek

Miejsce montażu dyferencjału wynika z faktu że dyferencjał ma bardzo zbliżoną średnicę do kół i chciałem uniknąć zaczepiania nim o podłoże.

Obrazek

Bateria znajduje się w naczepie i myślę że jest dosyć ładnie wkomponowana w jej bryłę.

Obrazek

Naczepa ma też opuszczaną rampę sterowaną jednym silnikiem z drugą sekcją rampy podnoszoną za pomocą linek lego technic.

Obrazek

Siodło nie jest zrobione jakoś ładnie ze względu na to że muszę przez nie przełożyć dwa kable PF, więc po prostu użyłem dużej obrotnicy do tego celu.

Zmontowałem też prototypowo model alternatywny bez naczepy gdzie bateria jest w miejscu siodła.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Z pierwotnych założeń i pomysłów nie przetrwało przekazywanie napędu i sterowania przez siodło z przyczepy - o ile dało się to zrobić, to sterowanie wymagało wysokiej zamkniętej naczepy a ilość zębatek przekazujących napęd powodowała że przy każdej nagłej zmianie kierunku jazdy wszystkie zębatki szczękały z względu na luz wynikający z użycia sprzęgła do przekazywania napędu wokół osi sterującej kołami.

Oprócz tego istotne założenia które nie przetrwały to użycie paneli łukowych/foteli technic jako przednich nadkoli, bo było to bardzo niekoszerne i powodowało wiele naprężeń w konstrukcji ze względu na to że punkty montażowe nijak nie pasują do siatki pinów rozmieszczonych co jeden stud, oraz (drugie założenie) nie udało mi się skonstruować wciągarki która miałaby ładnie zabudowany silnik w środku naczepy jednocześnie bez znacznego jej wydłużania.

Dzięki za uwagę i mam nadzieję że się komuś spodoba :)
Ostatnio zmieniony 2020-05-12, 14:11 przez SaperPL, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Krall
Posty: 102
Rejestracja: 2018-09-07, 11:18
Lokalizacja: Trzciana k. Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: Krall »

Podoba mi się. Widać duży postęp w poziomie prezentacji pracy względem Shermana.
Widzę że dobrze idzie ci modelowanie za pomocą paneli technic.
Osobiście uważam że naczepie nie zaszkodziłoby gdyby ją troszkę wydłużyć, wtedy też z pewnością zmieściłbyś wyciągarkę.
~Tej nocy, idziemy budować!

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#3 Post autor: SaperPL »

Krall pisze:Osobiście uważam że naczepie nie zaszkodziłoby gdyby ją troszkę wydłużyć, wtedy też z pewnością zmieściłbyś wyciągarkę.
Problem wciągarki jest taki, że gdybym silnik zainstalował w poprzek naczepy przed baterią, to miałbym problem z przypinaniem kabli do baterii oraz wypinaniem baterii, ale wtedy to byłoby tylko przedłużenie naczepy troszkę, bo i kierunek osi też byłby odpowiedni dla orientacji wciągarki.

Gdybym silnik wciągarki zainstalował wzdłużnie w naczepie, tak jak silnik od rampy, to musiałbym przedłużyć naczepę znacząco o jakieś 8~10 studów żeby zmieścić drugi silnik, przejść osią ponad baterią i zrobić zmianę kierunku osi pod szpulę wciągarki.

Możliwe że udałoby się zaoszczędzić trochę miejsca gdybym silnik od rampy przesunął bardziej do tyłu i jakimś cudem zmieścił się z zębatką która ma sprzęgło w takiej konfiguracji a jednocześnie nie tarł silnikiem o podłogę.

Wydaje mi się też że aktualne proporcje naczepy są optymalne/naturalne i też nie chciałem jej robić zbyt długiej.

No i już jestem na etapie że tą przyczepę rozbierałem tyle razy że mam ochotę zająć się kolejnym projektem :D
Ostatnio zmieniony 2020-05-01, 17:07 przez SaperPL, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#4 Post autor: SaperPL »

Odświeżyłem sobie model ciężarówki żeby sprawdzić czy upchnę Technic Hub w kabinie sypialnej:

Ostatnio zmieniony 2020-10-05, 17:59 przez SaperPL, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#5 Post autor: SaperPL »

Przymierzam się do zrobienia instrukcji do tego modelu żeby w końcu zamknąć temat.

Z racji że ostatnio staram się często wrzucić jakiś fajny filmik a jednocześnie potrzebowałem rozwiązać kilka problemów z oryginalnym projektem tej ciężarówki, to zrobiłem szkielet od nowa i zaprototypowałem kilka zmian. Film poniżej, może kogoś zaciekawi:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=o7WLaIX ... el=SaperPL[/youtube]

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#6 Post autor: SaperPL »

Instrukcja ciągnika dostępna na Rebrickable.

Wprowadziłem duże zmiany w konstrukcji maski oraz drobne poprawki konstrukcji dachu żeby instrukcja była bardziej znośna i nie opierała się na dziwnych skosach i naprężeniach liftarmów.

Obrazek

Obrazek Obrazek

Pierwszy raz czuję że nie przyłożyłem się do tej instrukcji, bo chciałem w miarę szybko zamknąć temat.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#7 Post autor: legosamigos »

Wydaje mi się, że zapomniałeś o... siodle :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#8 Post autor: SaperPL »

legosamigos pisze:Wydaje mi się, że zapomniałeś o... siodle :)
Akurat nie zapomniałem. Zwróć uwagę że to wyglądało tak samo w oryginalnym modelu z elektryką PF.

Chcąc podłączyć kable do przyczepy, która ma funkcje musisz to zrobić przez dużą obrotnicę i ona jest wtedy siodłem przyczepionym do przyczepy. Jak zamocuję na stałe tą obrotnicę do ciągnika to przekładanie przez nią wtyczek i kabli jest męczące i już wtyczki powered up chyba nie przechodzą nawet przez takie szczeliny.

Przy tej skali modelu to jednak jakieś uproszczenia muszą być, a to jest jedyne sensowne rozwiązanie jakie miałem tak żeby kable nie przeszkadzały.

Oczywiście można by zrobić jakieś estetyczne małe siodło dla celów przyczepy która nie ma elektryki albo ma własną elektrykę, ale to już zależy jaką przyczepę ktoś planuje budować. Albo robiąc w ogóle sam model ciągnika bez brania pod uwagę naczepy można zrobić coś ładnego ale nie funkcjonalnego.

ODPOWIEDZ