[MOC] Mini Bolid Wyścigowy

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

[MOC] Mini Bolid Wyścigowy

#1 Post autor: SaperPL »

Witam ponownie

Chciałbym zaprezentować kolejny MOC w małej skali i kolejny samochód sportowy, tym razem jest to bolid wyścigowy wzorowany na bolidach F1.

Obrazek

Model ma dyferencjał, mini tłokowca V10 i kierownicę która się obraca wraz ze kierowaniem za pośrednictwem pokrętła na środku modelu.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Model ma "obłość" głównej bryły skierowaną w odwrotnym kierunku niż bolidy F1 ze względu na prostotę konstrukcji - żeby lepiej odwzorować tą oryginalną łezkę na środku bolidów musiałbym mieć krótkie panele łukowe z przodu i długie z tyłu, ale to spowodowałoby sporo komplikacji.

Nie ma też ani osłony kierowcy tak jak w nowych bolidach (F1 Halo System) ani porządnego wlotu powietrza nad kierowcą. Próbowałem, ale wszystko dawało gorsze efekty niż same panele akcentujące ten kształt nad silnikiem.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Qk6bfluXiH4&[/youtube]


Mam nadzieję ze się wam spodoba. Pozdrawiam :)
Ostatnio zmieniony 2020-11-11, 17:39 przez SaperPL, łącznie zmieniany 1 raz.

tomaq
Posty: 231
Rejestracja: 2012-09-23, 21:04
Lokalizacja: Lubenia k.Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: tomaq »

IMHO - bomba!! Zawsze podziwiałem budowanie w takiej małej skali, zawsze się też zastanawiam, ile to kosztuje kombinacji żeby wszystko upchnąć? :P

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#3 Post autor: SaperPL »

tomaq pisze:IMHO - bomba!!
Dzięki :D
tomaq pisze:Zawsze podziwiałem budowanie w takiej małej skali, zawsze się też zastanawiam, ile to kosztuje kombinacji żeby wszystko upchnąć? :P
Akurat większość kombinacji w tym modelu to sprawa upchnięcia silnika i dyferencjału, ale to rozwiązałem przy okazji poprzedniego modelu.

Trudnością w tym modelu było upchnięcie w pionie trzech zębatek z8 i jednoczesne zaczepienie jakoś przodu do reszty pojazdu dookoła tego połączenia. Udało się to dzięki temu że z8 mieści się pomiędzy dwoma łącznikami osi 3L.

Cały model powstał w głównej części w mniej 3 godziny w tą niedzielę, przy czym bazowałem na silniku z czarnego egzemplarza mojego Cyber Cruisera którego rozebrałem do tego celu. Dzisiaj spędziłem chwilę, może pół godziny, na końcowe poprawki przed robieniem zdjęć.

Awatar użytkownika
Rysiek
Posty: 347
Rejestracja: 2019-10-18, 13:15
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: Rysiek »

Świetna robota jak na tą skalę! Wyszło bardzo zgrabnie :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#5 Post autor: legosamigos »

Fajnie wyszedł. Gdyby model był ciut większy, można by wstawić silnik pull-back :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#6 Post autor: M_longer »

Wywal ten dyfer i daj dwie z12 na jedno koło, bo teraz psuje wygląd tyłu :)

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#7 Post autor: SaperPL »

legosamigos pisze:Gdyby model był ciut większy, można by wstawić silnik pull-back :)
Ciekawy pomysł. W sumie można by go wstawić zamiast mini V10, tylko wtedy to już trzeba by to jakoś upiększyć. Tylko pull-back to raczej zabawka do dragsterów niż bolidów jeżących po krętych torach :D

Ale chyba takie coś już było:

Obrazek
M_longer pisze:Wywal ten dyfer i daj dwie z12 na jedno koło, bo teraz psuje wygląd tyłu :)
Nie jestem pewien czy to takie proste przy aktualnych wymiarach silnika i sposobie konstrukcji jego ramy. Ale zastanowię się nad tym.

To też kwestia podejścia do takich modeli - można albo starać się robić mechanizmy zamknięte w środku żeby jak najbardziej odwzorowywać rzeczywisty pojazd a można też robić to z podejściem niektórych oryginalnych techników i eksponować fajne mechanizmy. Silnik już wystaje więc może i dyferencjałem nie powinienem się przejmować.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#8 Post autor: SaperPL »

Jakby kogoś interesowało, to instrukcja jest dostępna na Rebrickable.

Instrukcja jest zrobiona pod model z karoserią w czerwonym kolorze, na ile to było możliwe:

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 2020-11-23, 11:13 przez SaperPL, łącznie zmieniany 1 raz.

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#9 Post autor: SAMOLOT »

Model bardzo mi się podoba. wywalił bym tylko te swiatla z tyłu. Bolidy takich nie mają. No chyba że to ma być Batmobil. Taki czarno szary nawet trochę tak wygląda.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#10 Post autor: legosamigos »

SAMOLOT pisze:Model bardzo mi się podoba. wywalił bym tylko te swiatla z tyłu. Bolidy takich nie mają. No chyba że to ma być Batmobil. Taki czarno szary nawet trochę tak wygląda.
Faktycznie, nie zauważyłem, że są światła z tył i to jeszcze z kierunkowskazami :D Może to jakiś bolid dopuszczony do ruchu drogowego ;)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#11 Post autor: SaperPL »

Rzeczywiście, szczerze powiedziawszy nie zwróciłem uwagi na to, ale wydawało mi się że były bolidy które miały po bokach światła, oczywiście nie kierunkowskazy, ale to najwyraźniej mi się wydawało właśnie.

Powinna być jedna lampka czerwona na środku albo dwie jedna nad drugą. Jeśli uda mi się zrobić wersję bez dyferencjału jakoś sensownie to to mógłbym to poprawić żeby lampka była na środku.

Jak na razie bolid jest przystosowany do ruchu drogowego jak kolega zauważył :D

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#12 Post autor: legosamigos »

Żeby był dopuszczony do ruchu drogowego, musiałby mieć jeszcze tablicę rejestracyjną ;) ale szczerze mówiąc nie widziałem nigdy bolida ani z kierunkowskazami, ani z tablicą rejestracyjną, więc zrób jedno światło stopu i będzie OK ;)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Atros
VIP
Posty: 801
Rejestracja: 2009-04-08, 19:03
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Atrx
Kontakt:

 

#13 Post autor: Atros »

Szacun za wciścięcia tam dyfra choć wygląda to komicznie. Choć z drugiej strony to Technic więc nawet dodaje uroku :)

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#14 Post autor: SaperPL »

No właśnie, dobrze to ująłeś - pokazywanie mechanizmów dodaje uroku, tak samo kto widział tłoki wystające z silnika w prawdziwym bolidzie :)

Chcąc to zrobić na sztywnej osi silnik pewnie musiałby być o dwa cylindry mniejszy/jeden stud krótszy żeby już nie kombinować z zewnętrznymi zębatkami przy kołach, ale powinno być dzięki temu więcej miejsca na lepsze wykończenie tyłu. Niestety efektem tego też będzie zmniejszone przełożenie, więc wolniejsze obroty silnika.

Może wrócę do tych wszystkich sugestii i zrobię kolejną iterację modelu, ale jak na razie mam kilka innych pomysłów zakolejkowanych w głowie.

Mnie w tym modelu jak na razie najbardziej razi to że wlot nad silnikami/płetwa grzbietowa czy jak to inaczej nazwać jest tutaj tylko zaznaczona i małymi panelami i nie miałem pomysłu jak to zrobić na porządnie żeby nie wyszło to kanciaste. Jak znajdę jakiś element który mi będzie pasował w tym miejscu to postaram się przebudować projekt w studio przynajmniej i zaktualizować instrukcję.

ODPOWIEDZ