Forum LUGPOL Strona Główna Forum LUGPOL
www.lugpol.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
[MOC] Liebherr LTM 1250-5.1 ze sterowaniem krabowym
Autor Wiadomość
Tranzystor 

Wpisy: 561
  Wysłany: 2020-11-25, 15:18   [MOC] Liebherr LTM 1250-5.1 ze sterowaniem krabowym

Chciałbym zaprezentować swój najnowszy projekt, Liebherr LTM 1250-5.1. Niektórzy pewnie będą znudzeni bo kolejny raz prawie ten sam dźwig, ale może kogoś zainteresuje.

LEGO Liebherr LTM 1250-5.1 by Dawid Szmandra, on Flickr

Projekt zaczął się od nowego pomysłu na sterowanie skrętem, który wykorzystuje dwa serwa sterujące długą belką biegnącą wzdłuż podwozia. Skręt każdej osi jest z nią połączony i przesuwając ją równolegle wszystkie koła skręcają o ten sam kąt, przesuwając ją z przodu w lewo, a z tyłu prawo, koła będą skręcały analogicznie. Pozwala to na skręcanie poszczególnych osi o różne kąty przy sterowaniu normalnym i skręcanie o ten sam kąt przy sterowaniu krabowym. Jednocześnie jest bardzo proste w obsłudze, bo mamy tylko dwa serwa i zmieniając polaryzacja jednego z nich (przyciskiem na profilu SBricka) zmieniamy tryb skrętu między krabowym/normalnym. Sterując jednym serwem można też skręcać samym przodem, albo samym tyłem (w prawdziwych dźwigach są takie tryby skrętu). Nie wiem czy jasno to opisałem, ale mam nadzieję, że tak. 😀 Efekt najlepiej zobaczyć na filmie.

Cały skręt + napęd jest zrobiony z liftarmów jako osobny moduł dla łatwiejszej budowy i widać go tutaj:

LTM 1250-5.1 by Dawid Szmandra, on Flickr

Reszta modelu jest raczej standardowa. 7 silników, 4597 części, 3 sekcyjny wysięgnik z trzecią sekcją wysuwaną sznurkiem. Starałem się, żeby model był prosty w budowie, dlatego jest maksymalnie modułowy, z ograniczoną ilością nielegalnych technik i nieeleganckich połączeń. Myślę, że się to w miarę udało i model powinien być prostszy i przyjemniejszy w budowie niż LTM 1070.

LEGO Liebherr LTM 1250-5.1 by Dawid Szmandra, on Flickr

Kilka przykładowych stron z instrukcji:

Galeria: https://flic.kr/s/aHsmSgNcHk
Instrukcja: https://szmandracranes.e-junkie.com/
Instrukcja rebrickable: https://rebrickable.com/mocs/MOC-57421/Dawid_Szmandra/liebherr-ltm-1250-51

Mestari 
VIP

Wpisy: 1290
Wysłany: 2020-11-25, 15:44   

Wygląda świetnie, pracuje równie dobrze i do tego dobry film :) Gratki :)

Atros 
VIP
Kuba

Wpisy: 775
Wysłany: 2020-11-25, 18:26   

Ale dopracowany! Pięknie wygląda a przy tym sprawnie działa - dobra robota.
Jedyna uwaga do podpór, szkoda, że nie można ich obniżyć tak, aby nie trzeba było używać podkładek.

dmac 
Adminus Emeritus

Wpisy: 2200
Wysłany: 2020-11-25, 21:27   Re: Liebherr LTM 1250-5.1 ze sterowaniem krabowym

No nudy jak cholera ;) .
Ale dopóki Twoja nudna, wąska specjalizacja (w żółtych żurawiach) oznacza, że budujesz coraz fajniejsze modele, to ja nie mam zastrzeżeń. Wspaniale wygląda i świetnie działa ten Liebherr. Trzymam kciuki za masową sprzedaż instrukcji :) .
Brawo!

eric trax 
Administrator
Wieslav the Corn

Wpisy: 1852
Wysłany: 2020-11-25, 21:51   

Atros napisał/a:
Ale dopracowany! Pięknie wygląda a przy tym sprawnie działa - dobra robota.
.

Racja. Widać, że model budowany z głową i bardzo przemyślany. Po tym, że napędzana jest tylko jedna oś wnioskuję, że jednak strona wizualna i modułowość miała priorytet. Jak to się sprawdza przy poruszaniu modelu tylko dwoma kołami? Na filmie jeździ dość płynnie .

Dodam jeszcze, że rozpływam się nad jakością samego modelu, instrukcji i naklejek.

Tranzystor 

Wysłany: 2020-11-26, 01:15   

Atros napisał/a:
Jedyna uwaga do podpór, szkoda, że nie można ich obniżyć tak, aby nie trzeba było używać podkładek.
Podpory obniża się przez dokładanie round plate 1x1, więc generalnie można.
eric trax napisał/a:
Po tym, że napędzana jest tylko jedna oś wnioskuję, że jednak strona wizualna i modułowość miała priorytet. Jak to się sprawdza przy poruszaniu modelu tylko dwoma kołami? Na filmie jeździ dość płynnie .
Przy jeżdżeniu po płaskim 1 oś daje radę.

Jellyeater 
VIP

Wpisy: 2321
Wysłany: 2020-11-26, 05:53   

Jak go zobaczyłem na flickr to aż zamieniałem. Świetnie wygląda. I kapitalnie działa.

Sariel 
VIP
p.o. majstra

Wpisy: 5269
Wysłany: 2020-11-26, 09:44   

Zdecydowanie najładniejszy dźwig jaki widziałem.

legosamigos 
VIP

Wpisy: 3444
Wysłany: 2020-11-26, 11:06   

Myślę, że instrukcja będzie schodzić jak świeże bułeczki. Szkoda tylko, że nie udało Ci się zmotoryzować podpór. Mimo to i tak fajnie wygląda. Brawo

Szygalew 

Wpisy: 813
Wysłany: 2020-11-26, 22:30   

Sariel napisał/a:
najładniejszy dźwig jaki widziałem.

Podpisuję się.

Zeszłoroczny był piękny. A ten jest o rok lepszy. Listopad powinien być Twój. :)

SaperPL 

Wpisy: 278
Wysłany: 2020-11-27, 11:29   

Świetny pomysł na sterowanie, pewnie kiedyś spróbuję odtworzyć w małej skali :)

Fuku 

Wysłany: 2020-11-27, 15:02   

Piękny model, naprawdę

Biedrus 
VIP
The Old Hunter

Wpisy: 1332
Wysłany: 2020-11-27, 16:24   

Perfekcyjny model. Tyle :)

Ernest Dorsh 

Wpisy: 2
Wysłany: 2020-11-27, 22:26   

Świetny dźwig :)

Mam pytanie - jakiego programu użyłeś do zaprojektowania modelu i wykonania instrukcji?

BONBINI 

Wpisy: 325
Wysłany: 2020-11-27, 23:45   

To Twój najładniejszy i do tego zbudowany w sposób przemyślany żuraw. Zaczynam wierzyć, że w końcu ktoś buduje według skali jeśli chodzi o szerokość i nie pokazuje naleśnika ;-) 16 studów szerokości przy tej skali jest ideałem. Do kolekcji zatem brakuje LTM 1750 na 16 studów.
Rozumiem, że przy budowie miałeś do wyboru: pięknie odwzorowane podwójnie ale ręcznie wysuwane podpory (z dwóch przekroi) lub podpory napędzane, ale wysuwane jednym przekrojem i brzydsze.
Jak blokujesz maksymalny wysuw podpór z przekroju mniejszego w większy? Jest tam jakiś ogranicznik czy wysuwasz je ręcznie na czuja?
Tranzystor napisał/a:
Projekt zaczął się od nowego pomysłu na sterowanie skrętem, który wykorzystuje dwa serwa sterujące długą belką biegnącą wzdłuż podwozia. Skręt każdej osi jest z nią połączony i przesuwając ją równolegle wszystkie koła skręcają o ten sam kąt, przesuwając ją z przodu w lewo, a z tyłu prawo, koła będą skręcały analogicznie. Pozwala to na skręcanie poszczególnych osi o różne kąty przy sterowaniu normalnym i skręcanie o ten sam kąt przy sterowaniu krabowym. Jednocześnie jest bardzo proste w obsłudze, bo mamy tylko dwa serwa i zmieniając polaryzacja jednego z nich (przyciskiem na profilu SBricka) zmieniamy tryb skrętu między krabowym/normalnym.

Nie bardzo rozumiem pracę i ruchy tej belki. Mógłbyś zrobić zdjęcie od spodu podwozia żeby rozjaśnić ten mechanizm czy będzie to objęte tajemnicą bez zdjęcia? ;-)

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu