[PYTANIE]Który system wybrać?

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
JMencol
Posty: 5
Rejestracja: 2021-01-03, 14:12
Lokalizacja: Cieszyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

[PYTANIE]Który system wybrać?

#1 Post autor: JMencol »

Mam w planach przerzucić się z pociągami na aktualny system z wiadomych względów ułomności podczerwieni ale zastanawiam się jak to jest z bardziej skomplikowaną jazdą niż przód tył.
Zakochałem się w MAZie kolegi noniusza i mam w planach odwzorować go w przyszłości w pewnym stopniu ze względu na zamiłowanie do czteroosiek i do ruskich maszyn ale nie przekonuje mnie aktualna cena za servo pf którego jeszcze niestety nie posiadam.
Nie do końca rozumiem jak w końcu działają te nowe silniki ale po tym filmiku wnioskuję że jest to do ogarnięcia.

Aktualnie mam:
-Komplet spod pociągu RC
+Power Functions
-Battery box duży x3
-BB mały x3
-Odbiornik ir x4
-Silnik L x3
-Silnik M x1
-Wózki napędowe pociągów x3
-kontroler pociągów x3
-pilot x1
-światła x1
-przełącznik x1
Chcę to hurtowo zamienić na Powered Up:
-hub x4
-silnik pociągu x4
-pilot x1
-silnik XL x2
-silnik L x2

Przyszłościowo po za pociągami mam ochotę wejść trochę w technic żeby po wyciągnięciu z pociągu huba do moc'a można się było coś pobawić i stąd właśnie pytanie do bardziej doświadczonych kolegów, czy to ma sens na takie domowe warunki i ten nowy system działa dobrze czy lepiej zostawić graty pf i odłożyć kasę na serwo i może jakiegoś sbricka czy coś w ten deseń dla bluetooth w przyszłości?

OffTop'owo: jeśli inny dział nadaje się lepiej proszę o przeniesienie; żeby nie było że narzekam że forum umiera bo podoba mi się u nas ale artykuły właśnie z odpowiedziami na tak nurtujące pytania są troszkę przestarzałe, z niedziałającymi linkami itd i chyba tu właśnie rozjeżdża się nam trochę ten brak ruchu; nie, powyższa lista to nie oferta ale jakby się ktoś skusił hurtowo to pw, może jeszcze nie zdążę zajechać do Dąbrowy ;)
Ogranicza mnie tylko ilość posiadanych klocków

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#2 Post autor: Jellyeater »

Pytanie czy po dnowy system jest już jakaś aplikacja, która pozwala sterować customowymi tworami.

Podejrzewam, że najlepszą opcją to jest jednak jakiś s-brick, czy coś innego nie od LEGO.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: Skylark90 »

Jellyeater pisze:Pytanie czy po dnowy system jest już jakaś aplikacja, która pozwala sterować customowymi tworami.
Jest, PoweredUp z tego co pamiętam. Trzeba napisać własny kod, używa się symboli graficznych. Takie uproszczone programowanie.

Tak mi to tłumaczył znajomy, który siedzi mocno w temacie:

- TLG dzieli platformę PoweredUp na PoweredUp (system), Control Plus i Mindstorms.
- Trzy różne huby, takie same wejścia, różne silniki.
- Różne czujniki też.
- Cztery różne aplikacje.
- Ale niedługo można będzie wszystko ogarnąć w jednej aplikacji, tzn. będą dwie aplikacje ogarniające wszystko - SBrick Pro (jest beta wersja, jeszcze nie wypuszczona) i PoweredUp (ale to jak zaktualizują nadal).
- Hardware działa ze sobą, na zasadzie podłączę silnik PU do hub C+ i pójdzie pod warunkiem użycia konkretnej aplikacji, która ogarnia cały katalog hardware: SBrick Pro (jest beta wersja, jeszcze nie wypuszczona) i PoweredUp (ale to jak zaktualizują nadal) oraz BrickController 2 jak masz pada na BT.
- Aplikacje od TLG: Powered Up, Boost, C+ i .Mindstorms
Jellyeater pisze:Podejrzewam, że najlepszą opcją to jest jednak jakiś s-brick, czy coś innego nie od LEGO.
Owszem - s-brick (tylko odbiornik BT, ~300 PLN nowy) i buwizz (bateria i odbiornik w jednym + tryb ludacrous czyli turbo, ~600 PLN nowy). Wychodzą też nowe wersje obu (lub już są?) dla nowego systemu. Zasadniczo ja jestem wierny PF, bo łatwiej je ogarnąć, a zacząłem zbierać w wakacje 2020, bo tak wróciłem do Lego. Ceny zabijają, szczególnie serwo, ale można kupić 9398 i masz dwa serwo i silniki i kontrolery. Jak masz to co napisałeś to szedłbym dalej w PF, dokupił s-brick / buwizz i pada od PS4 (~100 PLN) i heja. Nada się i do pociągów i do modeli technic. Mnie przekonuje PF, bo tam podłącza kabelki i działa, nie ma żadnego programowania. Z drugiej strony nowy system daje dużo więcej możliwości, np. każdy silnik może być serwo, bo to zależy od zaprogramowania go odpowiednio :)
Ostatnio zmieniony 2021-03-12, 09:11 przez Skylark90, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: syzygy »

Skylark90 pisze:można kupić 9398 i masz dwa serwo i silniki i kontrolery.
Tam jest jedno serwo + dwie Lki. Ale tak, to dobry zestaw startowy :)
Ostatnio zmieniony 2021-03-12, 10:51 przez syzygy, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: Skylark90 »

syzygy pisze:
Skylark90 pisze:można kupić 9398 i masz dwa serwo i silniki i kontrolery.
Tam jest jedno serwo + dwie Lki. Ale tak, to dobry zestaw startowy :)
Aaa, racja, nie wiem czemu skojarzyło mi się, że dwa :) Niemniej poza tym serwo jeszcze tylko w Volvo L350F Wheel Loader, które jest kosmicznie drogie, no i jako osobny zestaw 88004, też bije rekordy cen...
Coś a'la servo można też zrobić z silniczka M i gumek, co prawda większy i bardziej skomplikowany mechanizm, ale z braku towaru na rynku / wysokich cen lepsze to niż nic

JMencol
Posty: 5
Rejestracja: 2021-01-03, 14:12
Lokalizacja: Cieszyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: JMencol »

Dzięki panowie za podpowiedzi, na razie z braku czasu przez zwały roboty budowanie idzie jak krew z nosa więc co do tego tematu pozostaję w stanie rozmyślania co z tą elektroniką począć ale rozjaśniliście mi trochę to myślenie. Jak uda mi się sprzedać te starocie to spróbuję szkryfnąć coś do naszej lugpolowej wiki o tym nowym systemie a tymczasem wracam do zbierania doświadczenia.
Ogranicza mnie tylko ilość posiadanych klocków

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: Skylark90 »

JMencol pisze: Jak uda mi się sprzedać te starocie
Jestem zainteresowany dużą częścią tego co masz, jakby coś - małe BB, silniki, światła, przełączniki

ODPOWIEDZ