Liebherr LTM 1350-6.1

...gdzie widać jak MOC rodzi się w bólu :)

Moderatorzy: JAREMA., JAREMA.

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Liebherr LTM 1350-6.1

#1 Post autor: BONBINI »

W ramach spełnienia marzenia 3,5-letniego syna, który chciał, żebym zbudował dla niego jakiś żuraw na kołach postanowiłem zbudować mu coś małego, skalą dostosowaną do niego. Wybór padł na LTM 1350-6.1 w skali około 1:29 na starych oldschoolowych kołach, które wydają mi się idealne do tego zadania.
Z założeń na razie niewiele, czas pokaże co wyjdzie, ale na pewno nie będzie to długi czasowo i skomplikowany projekt:
- szerokość: 11 studów,
- osie 1,2,3,5,6 skrętne, każda odpowiednio o inny kąt i to już jest,
- oś 4 będzie napędzała mini V8 fake engine,
- podpory uproszczone, niewysuwane ręcznie na boki, ale za pomocą pokrętła, bo mają podnosić model, bez ręcznego wysuwania i podkładania klocków,
- wysięgnik dwusekcyjny - dla młodego wystarczy
Może uda mi się wcisnąć jakieś funkcje z silnikiem w wieży (linka, podnoszenie, wysuw), ale nie obiecuję, bo ma być bawialny dla dziecka i być może skończy się na korbkach.

Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2021-04-04, 16:40 przez BONBINI, łącznie zmieniany 6 razy.
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#2 Post autor: legosamigos »

Wziąłeś się za budowanie drugiego żurawia, a nie skończyłeś jeszcze pierwszego. Ile to już lat? ;)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

#3 Post autor: dirtzone »

BONBINI pisze:W ramach spełnienia marzenia 3,5-letniego syna,
legosamigos pisze:Wziąłeś się za budowanie drugiego żurawia, a nie skończyłeś jeszcze pierwszego. Ile to już lat? ;)
Twój syn chyba szybciej dorośnie i sam dokończy twojego poprzedniego żurawia :P

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: BONBINI »

legosamigos pisze:Wziąłeś się za budowanie drugiego żurawia, a nie skończyłeś jeszcze pierwszego. Ile to już lat? ;)
dirtzone pisze:Twój syn chyba szybciej dorośnie i sam dokończy twojego poprzedniego żurawia :P
Cwaniaki, a na jakiej podstawie piszecie, że nie skończyłem? ;-) A jeśli skończyłem i przygotowuję prezentację?
Napisałbym coś dosadniej o waszym traktowaniu z góry, ale regulamin na to nie pozwala.
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#5 Post autor: legosamigos »

BONBINI pisze:
legosamigos pisze:Wziąłeś się za budowanie drugiego żurawia, a nie skończyłeś jeszcze pierwszego. Ile to już lat? ;)
dirtzone pisze:Twój syn chyba szybciej dorośnie i sam dokończy twojego poprzedniego żurawia :P
Cwaniaki, a na jakiej podstawie piszecie, że nie skończyłem? ;-) A jeśli skończyłem i przygotowuję prezentację?
Napisałbym coś dosadniej o waszym traktowaniu z góry, ale regulamin na to nie pozwala.
No to jeśli faktycznie jest tak jak napisałeś, to chociaż wrzuć jakieś fotki poglądowe :) Pochwal się. W końcu temat "Kuźnia" chyba między inny po to powstał :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

#6 Post autor: dirtzone »

BONBINI pisze:Cwaniaki, a na jakiej podstawie piszecie, że nie skończyłem? ;-) A jeśli skończyłem i przygotowuję prezentację?
Napisałbym coś dosadniej o waszym traktowaniu z góry, ale regulamin na to nie pozwala.
Ja jestem prosty chłop ze wsi Łodzi i piszę co widzę a że nic właśnie nie widzę, to piszę, że nie widzę :D

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#7 Post autor: Fuku »

No te zdjecia to takie nie za wyraźne. Ale zapowiada sie ciekawie

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: BONBINI »

Korzystając z wolnego czasu przez Święta i dodatkowo z kwarantanny zakończyłem przód żurawia. Drzwi są otwierane, kabina umeblowana. Za kabiną znajduje się widlasta działająca V-8 ka. I buduję dalej...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Szygalew »

No i super, budowa poszła całkiem dużo do przodu. Wygląda bardzo przyzwoicie. Niemerytorycznie odnosząc się do jednego z meritum, czyli do kół, powiem, że ich zróżnicowany zakres skrętu wygląda mega.

p.s. Zrób sobie dłuższą kwarantannę i dokończ auto i utnij w ten sposób słabe docinki.. :)

Powodzenia!

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: BONBINI »

Szygalew pisze:No i super, budowa poszła całkiem dużo do przodu.
Dzięki. Korci mnie, aby zbudować go na troszkę większych kołach 49,5 x 20, ale są one za szerokie w stosunku do swojej średnicy i nie będzie wtedy już tak fajnie mocno skręcać jak teraz. Poza tym wyglądałby mniej więcej tak:
Obrazek
więc wolę pozostać przy aktualnej skali.
Ostatnio zmieniony 2021-04-08, 17:27 przez BONBINI, łącznie zmieniany 1 raz.
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#11 Post autor: Szygalew »

BONBINI pisze:wolę pozostać przy aktualnej skali.
I słusznie. I to przynajmniej z kilku powodów, Te opony ze zdjęcia powyżej są takie se (mi przypominają lichą chińską oponę do taczki :)), a te stare 17x43 (?) mają swój urok. Po za tym ta skala.. To by była inna budowa po prostu. I najważniejsze: Mniejszy dźwig bardziej pasuje do mniejszych rączek synka :)

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: BONBINI »

Niniejszym mogę ogłosić, że główne nadwozie żurawia zostało ukończone. Z pierwotnych założeń nie udało mi się zbudować przekładni ślimakowych do napędu podpór. Miało być duże przełożenie żeby dźwig się unosił w trakcie ich rozkładania, ale nie dałem rady upchnąć tych ślimaków. Zmieniłem też zębatki w układzie z16 na większą ilość z8. Generuje to oczywiście większe luzy, ale dzięki temu żadne z kół nie obciera o nie przy skręcie. Napęd obrotnicy również uprościłem dając do niej bezpośrednio kątowo zębatkę z12 na osi biegnącej wzdłuż nadwozia do tyłu. Z tyłu mamy 4 pokrętła:
- skręt,
- podpory (lewa i prawa strona),
- obrót obrotnicy,
Napęd do małej V-8 biegnie z prawego koła czwartej osi (spokojnie to wystarcza bez dyfra) przez dwie zębatki bez tarcia (z20 i z16), dzięki czemu ominąłem kolizje z układami skrętu i dla podpór.
Zapraszam do oglądania zdjęć i komentarzy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2021-04-12, 15:46 przez BONBINI, łącznie zmieniany 1 raz.
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: Skylark90 »

BONBINI pisze:Zapraszam do oglądania zdjęć i komentarzy.
Możesz podać link do galerii?

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: BONBINI »

Skylark90 pisze:Możesz podać link do galerii?
Nie widać zdjęć?
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#15 Post autor: Skylark90 »

BONBINI pisze:Nie widać zdjęć?
Niestety nie. Jest tylko jedno w Twoim poście z 2021-04-08, 18:26.

ODPOWIEDZ