[MOC] Chevrolet Chevelle SS 1970

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#16 Post autor: legosamigos »

Tą część, gdzie jest odbiornik podczerwieni mógłbyś wykorzystać np. jako zagłówek ;)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#17 Post autor: syzygy »

Wiem, że dla wielu z Was to już pewnie rutyna, ale jednak pochwalę się, bo to mój "pierwszy raz" ;)

https://thelegocarblog.com/2021/04/18/s ... s-stripes/

Kluczem (oprócz nadającego się modelu) jest chyba publikacja na eurobricks :P
This magnificent fully RC recreation of the 1970 Chevelle SS by Jakub Marcisz features two most excellent stripes over its hood and trunk, which by TLCB maths add at least 50bhp.
What? ;P

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#18 Post autor: blizzard »

Gratulacje !

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#19 Post autor: syzygy »

Zakończyłem mozolne prace nad instrukcją, model jest dostępny na rebrickable:

https://rebrickable.com/mocs/MOC-75243/ ... n/#details

Do sporządzenia "profesjonalnej" instrukcji zmotywował mnie Saper, za co jestem wdzięczny :)

Jako że była to moja pierwsza instrukcja, to przy okazji budowy tego modelu w Studio przeszedłem chyba wszystkie fazy emocjonalne dot. tego programu ;) Ciekawość na początku i czasem zniecierpliwienie, że nie wiem, jak coś zrobić, potem lekka euforia, że mi idzie i wygląda to super, aż po znudzenie i wyczekiwanie końca budowy :)

Mozolna to jest praca, jednak cieszę się, że się na nią zdecydowałem. Fajny jest ten program, bardzo intuicyjny. Jeśli będę chciał wrócić do jakichś rozwiązań, to model w 3D jest o niebo lepszy od foto-instrukcji, które sobie wcześniej robiłem ;P

Robiąc wcześniej foto-instrukcje musiałem budować modele "od dołu", co wymagało rozerwania MOCa w przemyślany sposób. W studio zbudowałem całe podwozie patrząc na model od dołu - przepiękna sprawa... Odpadł stres, że coś namieszam podczas jednoczesnego rozbierania i składania od nowa.
Jednak... robiąc foto instrukcję praktycznie nie da się popełnić błędów, które narobiłem projektując w studio :) Zdziwiłem się mocno, ile głupot palnąłem w instrukcji, gdy wyłapywałem błędy budując model od nowa..

Bardzo ważna sprawa - model bardzo przyspieszył po przebudowie! Jest teraz duża różnica pomiędzy 1. a 2. biegiem. Czułem niedosyt, że tak wolno jeździ, problem jednak zniknął :) Podejrzewam, że budując MOC po raz pierwszy tak kombinowałem, wyginałem i budowałem na żywca, że jakieś połączenia klocków nie były już idealne. Gdy zbudowałem go od nowa jeździ jak nigdy przedtem :P

Poniżej zaktualiowany film pokazujący jego nową prędkość (1:49 - nie działa tutaj link bezpośredni do wybranego fragmentu filmu):
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=6T22FdRPcQg&t=108s[/youtube]

Aha.. jakby ktoś przypadkiem z forum chciał go budować, to dam zniżkę na instrukcję - odezwijcie się na PW :P

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#20 Post autor: Skylark90 »

Świetny jest! Zarówno z wyglądu, jak i w działaniu. I udało się poprawić prędkość - mega! A co do ceny to mam wrażenie, że i tak sprzedajesz za 50% realnej wartości, bo model duży, świetnie odwzorowany, bardzo miodny w wyglądzie i jeszcze RC z dwoma biegami. Może w przyszłości się szarpnę, na ten moment nie mam części i czasu i za dużo projektów na biegu etc.

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#21 Post autor: syzygy »

Prędkość poprawiła się sama, jako efekt uboczny ;) Ale bardzo się z tego cieszę.

Co do ceny - nie chcę zawyżać, bo i tak ciężko sprzedać instrukcję dla modelu, który ma wiele części i nijak nie da się go złożyć choćby z kilku powszechnie dostępnych zestawów.

A na razie wyniki sprzedaży są... żenujące :P Poszła jedna instrukcja.
Nie wiem, czy to kwestia ceny, czy czego, bo model wypozycjonował się na rebriku jak żaden inny z moich wcześniejszych, liczba lajków i komentarzy w pierwszym dniu też przebija moje wcześniejsze doświadczenia.
.. a jednak El Camino (jego poprzednik, przód ten sam) z foto instrukcją za 3 euro sprzedawał się lepiej w pierwszych dniach obecności na tej platformie.

Być może grono nabywców jest ograniczone, więc skoro kupili instrukcję do El Camino to nie widzą sensu kupować tego - choć wygląda lepiej, ma dodane zawieszenie, to jednak jest podobny (a raczej przód ma identyczny, nie tylko podobny).
Moim wcześniejszym klientom wysłałem nawet zniżki, które obniżą koszt tego modelu o 3 euro, czyli koszt zakupu El Camino.

Nie żeby mi na tej sprzedaży jakoś strasznie zależało - i tak się na tym nie dorobię. Tak raczej eksperymentuję sobie. Jedynie żal, że instrukcja, nad którą siedziałem długo nie ucieszy wielu osób.

Ale może jeszcze coś ruszy, a jak nie to trudno - najważniejsze, że się podoba, sprzedaż jest drugorzędna :P
Ostatnio zmieniony 2021-05-11, 11:28 przez syzygy, łącznie zmieniany 1 raz.

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#22 Post autor: Fuku »

Model jest świetny, widać duży progres względem poprzednich, slupki z przodu pod kątem, błotniki, kolor też robi robote. Sam nie wiem od czego zależy sprzedaż na rebrickable, ale u mnie jest bardzo słabo i o dziwo najlepiej sprzedawał się najdroższy model. Niestety trzeba im płacić, żeby wrzucali model na np swojego instagrama, gdzie przeważnie i tak są same buble. Co do ceny, jak pytałem jakiś czas temu to przeważnie opinia była taka, że 1 dolar na 100 elementów i tak też robię

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#23 Post autor: syzygy »

Dzięki Fuku.
Fuku pisze:Niestety trzeba im płacić, żeby wrzucali model na np swojego instagrama, gdzie przeważnie i tak są same buble.
Taaak.. ja się właśnie wahałem teraz, czy to wykupić, bo w sumie niewiele to daje. Najważniejsze, żeby dostać się do "Hottest MOCs" a promocja na fb, insta itp. jest po paru dniach (kolejka), więc i tak w pierwszych dniach trzeba się przebić bez promocji. Może jakby przepadł, to ten fejs za 5 dni by pomógł.
Mogliby promować jakieś udane ich zdaniem MOCe, bo w tej postaci to rzeczywiście w większości spam tam leci - zapłacisz, to jesteś. No, ale jakoś chcą zarabiać. Statystyki są fajne :)

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#24 Post autor: SaperPL »

syzygy pisze:Mogliby promować jakieś udane ich zdaniem MOCe, bo w tej postaci to rzeczywiście w większości spam tam leci - zapłacisz, to jesteś.
To jest full automat chyba to co leci na media społecznościowe z designer planu. Mam wrażenie że tak naprawdę to cały ten serwis ogarnia jeden człowiek po tym jakie odpowiedzi widziałem na forum.

Apropos promocji na designer planie - nie wiem czy to wciąż aktualne, ale jak sprawdzałem na początku roku to promowane są MOCe które opublikujesz w momencie jak już jesteś na designer planie, więc np. jak wrzuciłeś to Chevelle i teraz byś chciał kupić designer plan żeby to wypromować, to raczej to nie zadziała. W momencie jak publikujesz to najwyraźniej to leci do kolejki jeśli masz plan wykupiony. Ciekawe jest też to, że nie można promować darmowych instrukcji.

Ja mam trochę instrukcji, wszystkie darmowe i chyba nienajgorszej jakości (w porównaniu do tego co można znaleźć) i mało kto w ogóle coś z tego złożył i się pochwalił zdjęciami na rebrickable.

Zastanawia mnie na ile wpływ tutaj ma zasięg wypromowania danej rzeczy, tzn. im więcej masz wyświetleń na youtubie czy tej strony to po prostu odsetek z tego to większa liczba, a ile z tego to sprawa przekonania ludzi że to jest warte swojej ceny. Ludzie potrafią wywalić kupę kasy na rzeczy które nie są warte swojej ceny, bo to apple, czy inna marka, bo ładnie wygląda albo influencer to pochwalił na youtubie.


Co do samego modelu - żebym nie robił zbyt dużego offtopu - wygląda nieźle, ale wieżyczka IR wystaje za bardzo i psuje efekt. Manualna zmiana biegów w zdalnie sterowanym modelu wydaje mi się bez sensu, bo mógłby to być większy model z pełnym RC, czyli przełączaniem biegów zdalnie albo mniejszy i tańszy bez niepotrzebnego komplikowania sprawy skrzynią biegów.

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#25 Post autor: syzygy »

SaperPL pisze:To jest full automat chyba to co leci na media społecznościowe z designer planu.
Tak, wiem, tak tylko gdybam :) Skoro za to się płaci, to nie mogą przebierać.
SaperPL pisze:Apropos promocji na designer planie (...)
Nie zadziała, wiem - trzeba kupić przed publikacją (i tak zrobiłem). Zadziała jedynie promowanie w postaci Featured Moc (na stronie głównej wyskakują losowo promowane MOCe), ale to prawie nic nie daje (są różniane promo wejścia od zwykłych w statystykach).
SaperPL pisze:Manualna zmiana biegów w zdalnie sterowanym modelu wydaje mi się bez sensu, bo mógłby to być większy model z pełnym RC, czyli przełączaniem biegów zdalnie albo mniejszy i tańszy bez niepotrzebnego komplikowania sprawy skrzynią biegów.
yyy.. zupełnie inny tok myślenia masz, niż ja ;) Nie planuję skali modelu pod funkcje - jak już to pod wygląd.

Jeśli automat miałby być upchnięty w tej skali, to zniszczyłby wygląd wnętrza, a wolę mieć ładne wnętrze, niż porozwalane bebechy w miejscach siedzeń ;) Poza tym dla mnie fajne jest to, że dźwignia zmiany biegów jest dokładnie w tym miejscu, w którym powinna być w samochodzie + wnętrze jest "czyste".

Automat wymagałby dodatkowego silniczka, co obciążyłoby model i prawdopodobnie wymagało dołożenia kolejnych silniczków napędowych, żeby jeździł jako tako - to byłaby inna skala zupełnie.
SaperPL pisze:albo mniejszy i tańszy bez niepotrzebnego komplikowania sprawy skrzynią biegów.
Umówmy się, że to gratis do tej skali - w niczym nie przeszkadza, bo odległość między osiami jest odpowiednia.
SaperPL pisze: mniejszy i tańszy
Tańszy - dla kogo? Przy moim tempie budowy dla mnie koszt znośny, zresztą pakując się w budowanie z lego trzeba się liczyć z kosztami. A ludzie z rebricka mnie nie specjalnie interesują - nie był projektowany pod sprzedaż :P

Także ogólnie ustawianie wszystkiego pod skrzynię biegów to dla mnie stawianie kota ogonem :P
Ostatnio zmieniony 2021-05-11, 16:24 przez syzygy, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#26 Post autor: Skylark90 »

syzygy pisze:Także ogólnie ustawianie wszystkiego pod skrzynię biegów to dla mnie stawianie kota ogonem :P
I tu zaczyna się dyskusja typu co było pierwsze - jajko czy kura... A konkretnie funkcjonalność nad formą czy forma nad funkcjonalnością? Bo w Twoim modelu powiedziałbym, że forma nad funkcjonalnością (chodziło o jak najdokładniejsze odwzorowanie konkretnego auta, a skrzynia biegów jest na drugim miejscu, bo się zmieściła - jakby się nie zmieściła to byś jej nie zrobił, a nie powiększał model, żeby ją wcisnąć). Inaczej by to wyglądało, gdyby chodziło stricte o funkcjonalność, czyli możliwość zdalnej zmiany biegów etc. Idealne wyważenie racji w tym sporze, czyli połączenie świetnej formy z równie świetną funkcjonalnością, to Święty Graal większości budowniczych Technic.
Ostatnio zmieniony 2021-05-11, 20:24 przez Skylark90, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Krall
Posty: 102
Rejestracja: 2018-09-07, 11:18
Lokalizacja: Trzciana k. Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#27 Post autor: Krall »

Gratuluję trafienia na TLCB, dla mnie pierwszy wpis również był nie lada wyróżnieniem :)
Model zdecydowanie trafił tam zasłużenie, jest bardzo ładny i widać że dopracowany.
SaperPL pisze:Manualna zmiana biegów w zdalnie sterowanym modelu wydaje mi się bez sensu, bo mógłby to być większy model z pełnym RC, czyli przełączaniem biegów zdalnie albo mniejszy i tańszy bez niepotrzebnego komplikowania sprawy skrzynią biegów.
Wydaje mi się że skrzynia biegów w pojeździe z silnikiem elektrycznym ma nieco inne zastosowanie niż w tym z silnikiem spalinowym. I taka jak tutaj manualna pozwala na dostosowanie prędkości i momentu obrotowego do rodzaju terenu. Np. jak chcę pojeździć sobie w domu po równej podłodze, to będę jeździł na wyższym biegu. A jeśli będę chciał model zabrać na bardziej nierówny teren, to wrzucę niższy. Jak dla mnie jak najbardziej ma to sens... ba sam raz zastosowałem takie rozwiązanie. ;)
~Tej nocy, idziemy budować!

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#28 Post autor: SaperPL »

Krall pisze:Gratuluję trafienia na TLCB, dla mnie pierwszy wpis również był nie lada wyróżnieniem :)
Możesz dać link? Jakoś nie widzę go na TLCB.

Apropos manualnie przełączanych biegów w modelu RC - chodziło mi właśnie o to ile ludzi zdecyduje się kupić i zbudować jeśli są funkcjonalności, które mogą się wydawać zbędne/niekoniecznie funkcjonalne.

Może w terenówce miałoby dla mnie sens takie coś że manualnie przełączamy biegi i np. blokujemy dyferencjały, ale ja starałbym się nie komplikować sprawy jeśli chodzi o zrobienie ładnego modelu RC (na sprzedaż). Ale skoro nie przejmujesz się sprzedażą, to rób tak jak lubisz :)

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#29 Post autor: syzygy »

SaperPL pisze:Możesz dać link? Jakoś nie widzę go na TLCB.
Bo był już dawno temu:
https://thelegocarblog.com/2021/04/18/s ... s-stripes/
SaperPL pisze:Apropos manualnie przełączanych biegów w modelu RC - chodziło mi właśnie o to ile ludzi zdecyduje się kupić i zbudować jeśli są funkcjonalności, które mogą się wydawać zbędne/niekoniecznie funkcjonalne.
Chyba za bardzo to rozkminiasz ;) Ktoś może pomyśleć w drugą stronę - że to fajny bajer.

Zresztą - ten model w żadnym wypadku nie był projektowany pod sprzedaż - i tak wrzucałem wcześniej modele na rebrika, a tam wymagana jest instrukcja. Więc jeśli po raz pierwszy zrobiłem "prawdziwą" instrukcję, to mogę go z czystym sumieniem sprzedawać, ale jest to tylko efekt uboczny. Jakbym chciał mieć jakieś szanse na sprzedaż, to zrobiłbym model C jakiegoś popularnego zestawu.

ODPOWIEDZ