[MOC] Żyrosfera RC

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 107
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

[MOC] Żyrosfera RC

#1 Post autor: Naturalbornuser »

Pomysł pojawił się gdy przypadkiem natrafiłem na aukcje z przezroczystymi, dużymi bombkami akrylowymi.
Efektem jest mały, prosty w budowie MOC:


Obrazek


Założenia to utrzymywanie pozycji kabiny, możliwość jeżdżenia do przodu i do tyłu oraz możliwość skręcania.

Średnica: 20cm
Masa całkowita: 1kg
Napęd: 1x medium, redukcja 3:1
Skręt: 2x medium, redukcja 3:1
RC: 1x wieża IR


Obrazek

Obrazek


Napęd jest przekazywany przez przekładnię na koło znajdujące się w najniższym punkcie we wnętrzu kuli, na początku zastosowałem kółko pasowe z oponą ale ze względu na zbyt małą przyczepność do ściany kuli zmieniłem je na 2994c01.
Skręt odbywa się przez obracanie zawartości kuli w poziomie przez takie same kółka znajdujące się w polowie jej wysokości po prawej i po lewej stronie foteli.




Flickr

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#2 Post autor: SAMOLOT »

Wow jestem pod wrażeniem. Podoba mi się stabilność

Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 107
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

#3 Post autor: Naturalbornuser »

Przy ruszaniu z miejsca i zatrzymywaniu się juz tak dobrze nie jest, środek ciężkości jest stosunkowo wysoko i wtedy są znaczne bujania przód tył. A ciężko będzie go obniżyć w tak małej kulce, jeśli znajdę większą poprawię projekt :)

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#4 Post autor: SaperPL »

Genialne! Świetny pomysł i wykonanie.

Czy jak się rozpędzisz i zahamujesz to trudno odzyskać kontrolę, czy trzeba poczekać aż całkowicie się zatrzyma żeby cokolwiek zrobić?

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#5 Post autor: eric trax »

Przyznam, że to jedna z najbardziej oryginalnych i ciekawych rzeczy jakie od dawna widziałem jeśli chodzi o budowle lego. Machaniem przy ruszaniu/zatrzymywaniu bym się nie przejmował, to w końcu tylko klocki. Jak na pojazd bez żyroskopu jest super stabilny.

Swoją drogą gdyby wziąć 2-3 razy większą bombke i zamontować tam dwa żyroskopy z kołami od motocykla lub coś podobnego to mogło by być ciekawie.
Ostatnio zmieniony 2021-04-19, 22:40 przez eric trax, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: Skylark90 »

I to jest to, co w Technicu lubię najbardziej - nie próby odwzorowania już istniejących pojazdów, które zawsze będą bardziej lub mniej udane, ale nigdy w 100% takie same jak oryginał, tylko konstrukcje autorskie, które uwzględniają, że klocki to tylko klocki i wykorzystują ich potencjał na maksa :) Plus mega kreatywna konstrukcja, napędzana, zdalnie sterowana, pomysł wzięty w mój ulubiony sposób, czyli "zobaczyłem coś ciekawego i wpadł mi pomysł jak to wykorzystać w klockach" - no po prostu miodzio :D Tak z ciekawości zastanawiam się, czy nie dałoby się tego zamknąć w jakiejś sferze Lego, np. planecie z serii Star Wars Planet Series, ale wtedy musiałoby być na BT, nie IR, bo one są nieprzeźroczyste. I mają studdy na dole i na górze, więc nie są idealnie sferyczne. Niemniej to już takie majaczenia ultraortodoksyjne, więc kończę je i nie idę tą drogą :P

Awatar użytkownika
JAREMA.
VIP
Posty: 712
Rejestracja: 2014-08-12, 21:03
Lokalizacja: Katowice

#7 Post autor: JAREMA. »

super to śmiga, gratuluje udanej konstrukcji.
Skylark90 pisze: Tak z ciekawości zastanawiam się, czy nie dałoby się tego zamknąć w jakiejś sferze Lego, np. planecie z serii Star Wars Planet Series
Nie ma opcji raczej na "koszerne" rozwiązanie, próbowałem tego kiedyś jak zaistniał BB8, planeta jest bardzo mała wbrew pozorom i umieszczenie w niej boxa i 2 silników (przy założeniu C+ bez dodatkowej wieży) jest nie do zrobienia bo nie da się utrzymać wagi poniżej środka kuli o rozmiarach planety. Myślę że kula jaką wykorzystał Naturalbornuser, to na ten moment najlepsze możliwe rozwiązanie.

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#8 Post autor: meler »

Bardo fajna rzecz, lubię takie proste, ale nieszablonowe zabawki :) I wyszło całkiem stabilne.

ODPOWIEDZ