[IDEA] Niekoszerna łyżka do ładowarki

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

[IDEA] Niekoszerna łyżka do ładowarki

#1 Post autor: SaperPL »

Witam ponownie z kolejną dawką herezji, ale tym razem jest ktoś kto ma w tej herezji współudział :)

Obrazek

Jakieś dwa tygodnie temu Eric Trax zapytał czy byłbym w stanie wydrukować dużą łyżkę do ładowarki w trochę zmienionej formie, tak żeby zęby były w jednej linii, bo kształt oryginalnej łyżki przeszkadza w zbieraniu fasoli.

Od razu wiedziałem że nie będzie to takie proste jak tylko wrzucić model oryginalnej łyżki do CADa, obciąć zęby i narysować na nowo i wydrukować - to jest dość duży element i drukowanie tego jako całość spowodowała by, że byłoby pełno miejsc które wyglądałyby źle, o ile w ogóle miałyby poprawny kształt, więc zacząłem kombinować nad zrobieniem czegoś co da się wydrukować w kawałkach i połączyć Technic'owymi pinami.

Obrazek Obrazek

Przy okazji wymyśliłem że skoro i tak będę to dzielił na części, to może zrobię możliwość zmiany konfiguracji zaczepów, tak żeby szerzej rozstawić ramiona np. jak w przypadku skid steer loadera.

Obrazek

Potem już miało być z górki i ... torturowałem drukarkę przez ponad tydzień próbując to wydrukować w PETG, ze względu na lepsze właściwości materiału, ale w końcu wydrukowałem większość elementów w zwykłym PLA, bo PETG albo nie trzymało wymiarów przy wielogodzinnych wydrukach, albo było na powierzchni pełno sznurków, odstających paprochów i innych niedoskonałości.

Po przejściu na PLA było znacznie lepiej, ale też się musiałem przebić przez garść nieoczywistych problemów, jak np. to że trzeba robić mocno niekoszerne tolerancje w miejscach gdzie powierzchnie są drukowane na supportach (materiał na którym się drukuje żeby nie drukować np. "mostków" całkiem w powietrzu), jeśli się drukuje supporty tym samym materiałem, bo musi być luz pomiędzy żeby pierwsza warstwa nie zgrzała się z nim, to pierwsze warstwy wręcz obwisną o cały luz. Kolejną ciekawostką jest to, że dwa identyczne otwory potrafiły mieć końcowo inne wymiary w zależności od tego jak dużo materiału znajdowało się dookoła - dodatkowe grzanie w okolicy potrafiło rozszerzyć otwór i ten błąd był powtarzalny.

W każdym razie, da się to wydrukować, a efekt jest taki:

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Film prezentujący co i jak, chociaż już nie miałem siły żeby robić kilku podejść do prezentowania projektu w CADzie, więc trochę może się to ciężko czytać:



Wyjątkowo wydaje mi się że taka niekoszerna łyżka do MOCów nie jest totalną herezją, bo nawet oryginalne łyżki są czymś co jest szyte na miarę do konkretnej skali modeli i nie są one budowane z systemowych czy Technic'owych elementów. Jeśli model jest tylko MOCem dla siebie/na wystawę a nie czymś w 100% na instrukcję, to czemu nie :)

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: wielkamucha »

Wow!

Bardzo lubię takie modułowe, przemyślane rozwiązania. To jest takie "w sobie" i schludne, że gęba się do tego cieszy :)

Zamiast "klepać" kilka wzorów łyżek, TLG powinno odkupić od Ciebie ten patent i produkować części, z których będzie można sobie poskładać taką łyżkę, jaką potrzeba.

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: Skylark90 »

Wow, mega rozwiązanie, bardzo mi się podoba! I zdecydowanie największe propsy za modułowość, bo kształt w dzisiejszych czasach niemalże każdy może sobie zrobić, jaki chce, ale żeby to "pociąć" i zrobić modułowe - szacun!
SaperPL pisze:Jeśli model jest tylko MOCem dla siebie/na wystawę a nie czymś w 100% na instrukcję, to czemu nie :)
Niekoniecznie, spójrz na effermana, ile części drukuje i zazwyczaj daje po prostu do instrukcji pliki do druku części niekoszernych. Po prostu takie czasy idą, kiedy ori Lego będzie uzupełniane rozwiązaniami DIY, a raczej PIY (Print It Yourself).

Niemniej całość - sztos! Baaardzo mi się podoba i chcę więcej :D
Ostatnio zmieniony 2021-04-20, 08:47 przez Skylark90, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
JAREMA.
VIP
Posty: 712
Rejestracja: 2014-08-12, 21:03
Lokalizacja: Katowice

#4 Post autor: JAREMA. »

obejrzałem z zaciekawieniem, modułowe rozwiązanie bardzo na plus, jestem pod wrażeniem i trzymam kciuki za kolejne projekty

REX
VIP
Posty: 585
Rejestracja: 2009-08-25, 19:59
Lokalizacja: Chojnice

#5 Post autor: REX »

To jest piękne i o wiele bardziej zgodne z "ideą" LEGO niż "łyżka gotowiec".
Takie przynajmniej są moje odczucia:)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#6 Post autor: M_longer »

SaperPL pisze:Jakieś dwa tygodnie temu Eric Trax zapytał
Jego posadzimy za współudział.

Streszczaj się z drukowaniem tego, bo zaraz zdolne chińskie rączki to podprowadzą:

Obrazek

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#7 Post autor: Tranzystor »

Wcale mnie nie zdziwiło, że jesteś aktywnym członkiem grupy Mould King Fans.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#8 Post autor: M_longer »

Tranzystor pisze:Wcale mnie nie zdziwiło, że jesteś aktywnym członkiem grupy Mould King Fans.
Wcale mnie nie zdziwiło, że jesteś zupełnym ignorantem, Panie Dejw

Muszę być na takich grupach, żeby monitorować podprowadzanie moich modeli.
Jak ładnie poprosisz MK o nieumieszczanie instrukcji razem z klockami, to to robią.
Ostatnio zmieniony 2021-04-21, 14:04 przez M_longer, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#9 Post autor: SaperPL »

M_longer pisze:Streszczaj się z drukowaniem tego, bo zaraz zdolne chińskie rączki to podprowadzą:
Dzięki za info. Tak naprawdę nie zamierzam tego drukować na sprzedaż, bo to strasznie mozolna robota jest. Przez weekend postaram się wrzucić to na thingiverse z opisem jak to wydrukować i jakie problemy mogą wystąpić przy drukowaniu tego.

Możliwe że w dużo mniejszej jakości przy szybszym druku by nie było tych problemów, ale wtedy wszelkie detale typu skosy na zębach byłyby już brzydkie, a chciałem to porządnie zrobić.

Nie będę miał bólu tylnej części ciała, aczkolwiek gdyby z jakiegoś powodu Mould King się zdecydował na produkowanie takiego czegoś, to mam nadzieję że zrobiliby to lepiej, bo jednak ograniczenia mojej drukarki wpłynęły na to jak to wygląda.

Apropos pozostałych uwag, że jest to bardziej Technic'owe niż łyżka od Lego - wydaje mi się że dałoby się to zrobić naprawdę z Technic'owym podejściem tak, żeby to w większości było z paneli złożone, tylko że Lego nie ma paneli o niepełnych kątach pozwalających na łączenie w takie nietypowe kształty, a łyżka właśnie jest nietypowa, więc wszelkie skośne połączenia byłyby słabym punktem konstrukcji. I oczywiście byłoby to bardzo dziurawe.

Gdyby Lego zdecydowało się na zrobienie łyżki składanej z części, to moglibyśmy w ten sposób dostać trochę dość ciekawych paneli, ale to bujanie w obłokach jest :)
M_longer pisze:Jego posadzimy za współudział.
Od razu "posadzimy", to takie oklepane - a ja liczyłem na jakąś porządną akcję z widłami, pochodniami i stosem tudzież wbijaniem na pal. Coś mi mówi, że Trax się niedługo odezwie w tym temacie :)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#10 Post autor: eric trax »

SaperPL pisze:
M_longer pisze:Jego posadzimy za współudział.
Coś mi mówi, że Trax się niedługo odezwie w tym temacie :)
Nie chciałem pisać wcześniej niż dotrze do mnie paczka.

Na wstępie dziękuję Kacper, że w ogóle podjąłeś się tego tematu. Kiedy przedstawiłem Ci oczekiwania i zdecydowałeś, że będziesz to drukował w kawałkach byłem mocno sceptyczny. Jednak po kilku mailach i przedstawieniu koncepcji zacząłem być mocno ciekawy jaki będzie efekt końcowy. Kiedy przed chwilą składałem tą łyżkę wierzyć mi się nie chciało, że to wydruk 3D. Na zdjęciach z produkcji było widać dobrą jakość. W końcu o to walczyłeś drukując pewne elementy kilka razy. Efekt końcowy jest cudowny. Dzięki jeszcze raz, że nie odpuściłeś, bo mam teraz łyżkę ponadprzeciętnej urody.

Obym tylko w tym roku znalazł czas na budowę tego do czego została stworzona. Poniżej porównanie wielkości:


Obrazek

Obrazek

SaperPL pisze:
M_longer pisze:Streszczaj się z drukowaniem tego, bo zaraz zdolne chińskie rączki to podprowadzą:
Nie będę miał bólu tylnej części ciała, aczkolwiek gdyby z jakiegoś powodu Mould King się zdecydował na produkowanie takiego czegoś, to mam nadzieję że zrobiliby to lepiej, bo jednak ograniczenia mojej drukarki wpłynęły na to jak to wygląda.
Ja bym się kompletnie o to nie bał ani nie przejmował. Taka łyżka to mokry sen kilkunastu osób które sobie to wydrukują o ile to udostępnisz. Każda duża firma zrobi formę do wtryskarki i cześć.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#11 Post autor: Sariel »

Ładny kolor! Jak drukowałem na Shapewaysie to nigdy mi się nie udało trafić tak blisko oryginalnego koloru LEGO.

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#12 Post autor: Tranzystor »

M_longer pisze:
Tranzystor pisze:Wcale mnie nie zdziwiło, że jesteś aktywnym członkiem grupy Mould King Fans.
Wcale mnie nie zdziwiło, że jesteś zupełnym ignorantem, Panie Dejw

Muszę być na takich grupach, żeby monitorować podprowadzanie moich modeli.
Jak ładnie poprosisz MK o nieumieszczanie instrukcji razem z klockami, to to robią.
Poprosiłeś ich i przestali umieszczać twoje instrukcje w modelach które sprzedają?

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: Szygalew »

Ja Cię kręcę, ta wydrukowana wygląda sto razy lepiej! Szacunek i gratulacje, Saper@!

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#14 Post autor: SaperPL »

eric trax pisze:Poniżej porównanie wielkości:
Patrzę na to pierwsze zdjęcie i ono wyraźnie sugeruje że oryginalna łyżka jest sporo większa - czy to nie czasem przez soczewkę i/lub perspektywę?

Moja łyżka powinna być prawie identyczna jak chodzi o profil i jedynie szersza o 1.5 stud, a na tym zdjęciu to wygląda jakby była kilkanaście procent mniejsza.

Niestety nie mam fizycznie tej oryginalnej łyżki, więc użyłem modelu ze studio. Na pewno w dobrej skali go dopasowałem na bazie rozmiarów gniazd na piny i dystansów między nimi, więc jeśli by coś było nie tak, to musiałby być jakiś problem z modelem w bibliotece studio.
eric trax pisze:Obym tylko w tym roku znalazł czas na budowę tego do czego została stworzona.
Teraz to chyba musisz. Zakasać rękawy i do roboty - nie ma że boli, że nie ma czasu :)
Sariel pisze:Ładny kolor! Jak drukowałem na Shapewaysie to nigdy mi się nie udało trafić tak blisko oryginalnego koloru LEGO.
Nie jestem w stanie powiedzieć nic konkretnego na ten temat oprócz tego, że jest to filament od lokalnego producenta 3Dactive.

Boki są z PETG żeby gniazdo na oś miało trochę sprężystości i trzymało ośkę bez drukowania krzyżyka w gnieździe, który w tej orientacji był problematyczny do wydrukowania, oraz żeby dolna listwa z zębami nie pracowała z identycznie twardym materiałem na złączeniu i żeby to w miarę na ścisk się łączyło. Reszta elementów z PLA.

Chciałem całość wydrukować z PETG ale niestety community wokół drukowania 3D jest takie że jest więcej "to są moje super ustawienia do PETG" niż fachowej technicznej wiedzy o tym jak takich materiałów używać. Problem był taki że drukując łuki moja drukarka zostawiała pełno sznurków i blobów na wewnętrznej powierzchni łuku i jest to zarówno problem wynikający z konfiguracji temperatury, jakości filamentu, jak i samej konfiguracji/technologii wydruku. Jednocześnie jest tak że testowanie takich rzeczach na małych wydrukach jest niemiarodajne bo np. coś co się drukuje 6 godzin potrafi się zdążyć skurczyć w osi Z. Koniec końców jest masa ludzi którzy dają świetne porady do drukowania w niskiej jakości gdzie głowica pokonuje duży dystans ciągle i jednocześnie większość ludzi drukuje rzeczy w których tak naprawdę sprężystość PETG nie ma takiego znaczenia, przynajmniej nie w tej skali, a wiele porad kończy się tym że PETG drukuje się fajnie ale robi się kruche lub poszczególne warstwy się nie zespajają dobrze.

W każdym razie widać różnicę w tym jak panel boczny odbija światło, oraz to :D

Obrazek
Szygalew pisze:Ja Cię kręcę, ta wydrukowana wygląda sto razy lepiej! Szacunek i gratulacje, Saper@!
Dzięki :D

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#15 Post autor: M_longer »

Tranzystor pisze:Poprosiłeś ich i przestali umieszczać twoje instrukcje w modelach które sprzedają?
Tranzystor pisze:Poprosiłeś ich i przestali umieszczać twoje instrukcje w modelach które sprzedają?
Tak, teraz dają info, że sprzedają tylko klocki.

ODPOWIEDZ