[MOC] Toruń - nadwiślańska panorama

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Mictur
Posty: 11
Rejestracja: 2021-04-11, 19:44
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

[MOC] Toruń - nadwiślańska panorama

#1 Post autor: Mictur »

Projekt panoramy Torunia powstał w odpowiedzi na ogłoszony pod koniec marca konkurs Panoramy polskich miast. Chciałbym zacząć od tego, że mam szczerą nadzieję, że pojawią się kolejne edycje - jest to tematyka szczególnie mi bliska.

Obrazek

Projekt opiera się na trzech głównych założeniach: charakter typowej 'pełnej' panoramy, wierność w zakresie skali i lokalizacji geograficznej obiektów (w granicach rozsądku ;)) oraz trzymanie się techniki micro.

Pierwszą inspiracją był zestaw 21043 San Francisco, który jest świetnym przykładem na to, że nawet w takiej niewielkiej skali można stworzyć spójną panoramę miasta z zachowaniem odpowiednich proporcji przedstawionych obiektów. Dodatkowo w zestawie tym mamy także przykład wymuszonej perspektywy, co zapożyczyłem nieco budując toruński most.
Szybko okazało się, że najładniejszy widok na miasto jest od strony Wisły (np. jak tutaj: Zdjęcie - panorama), a takie 'ujęcie' pracy pozwoli dodatkowo zmieścić na niej wiele z licznych i imponujących atrakcji Torunia.
Pierwszym stworzonym obiektem po prostu musiał być Most im.Gen.E.Zawackiej (zdjęcie oryginału tutaj ):

Obrazek

Największą trudnością było zdecydowanie sprawienie żeby konstrukcja mostu nie przytłoczyła kompozycji, co próbowałem osiągnąć przekłamując nieco perspektywę od zachodu.

Następnie pojawiały się kolejne obiekty od ruin Zamku Krzyżackiego na wschodzie po (wielokrotnie modyfikowaną) Krzywą Wieżę na zachodzie:

Obrazek

Na koniec nieco szczegółów poszczególnych obiektów:

Obrazek
Kościół św. Ducha - link do wiki

Obrazek
Ratusz i pomnik M.Kopernika - link do wiki

Obrazek
Krzywa Wieża - link do wiki

Obrazek
Ruiny Zamku Krzyżackiego - link do wiki

Obrazek
Dwór Artusa - link do wiki

Obrazek
Brama Klasztorna - link do wiki
Ostatnio zmieniony 2021-05-02, 21:07 przez Mictur, łącznie zmieniany 6 razy.

Karol JR Bricks
Posty: 73
Rejestracja: 2021-01-29, 13:06
Lokalizacja: Toruń
brickshelf: -brak-

 

#2 Post autor: Karol JR Bricks »

Jestem zachwycony i rozczulony tak dogłębnym (ale i innym nieco od założeń, które miałem w głowie) podejściem do tematu.

Po pierwsze więc: dziękuję za włożoną pracę.
Po drugie: gratuluję ujęcia tematu w taki sposób a nie inny. Mega ożywcze.
Po trzecie: klimat micro w pełni zachowany.

Powodzenia życzę.

Co do następnych konkursów na miasta to podejmiemy decyzję wspólnie z LugPolem po ilości zgłoszeń.

Temat tak czy siak będzie kontynuowany i będziemy wykonywać kolejne miasta zobaczymy tylko w jakiej formie.


Z ciekawostek: czy wiedziałeś, że budując panoramę starego miasta właśnie od strony Wisły uhonorowałeś widok wpisany na listę światowego dziedzictwa Unesco i bodajże 10 cudów Polski? :)

Jeszcze raz dziękuję za tę pracę i całego posta.

Pozdrawiam

Karol

Awatar użytkownika
BlackKnight
Posty: 164
Rejestracja: 2013-04-15, 07:53
Lokalizacja: Myślenice
brickshelf: KMarek

 

#3 Post autor: BlackKnight »

Wow, rewelacja! Całość wygląda jak z pocztówki. A z pojedynczych najbardziej podobają mi się Bazylika i ruiny zamku.
Czarna noc

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: syzygy »

Ale ładne... i to w takiej mikroskopijnej skali. Bardzo mi się podoba!

Mictur
Posty: 11
Rejestracja: 2021-04-11, 19:44
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: Mictur »

Dzięki wszystkim za bardzo miłe komentarze! To wiele dla mnie znaczy, tym bardziej, że moje podejście do tematu nie jest jak słusznie zauważyliście takie oczywiste.

PS
Tak, tak słyszałem o wpisie na listę UNESCO i cieszę się, że stosunkowo niedawno (licząc czas z pominięciem pandemii) miałem okazję popodziwiać Stare Miasto :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#6 Post autor: legosamigos »

Nie wpadłbym na pomysł, żeby z hinge zrobić ruiny zamku :D Dobre. Widzę, że w Toruniu, tak jak w Gdańsku, też jest Dwór Artusa :) a więc czekam na microskalę Gdańska ;)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Rysiek
Posty: 347
Rejestracja: 2019-10-18, 13:15
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: Rysiek »

Podziwiam zawieranie takiej ilości treści w tak niewielu klockach, piękna praca, brawo!

Mictur
Posty: 11
Rejestracja: 2021-04-11, 19:44
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: Mictur »

legosamigos pisze:Nie wpadłbym na pomysł, żeby z hinge zrobić ruiny zamku :D Dobre. Widzę, że w Toruniu, tak jak w Gdańsku, też jest Dwór Artusa :) a więc czekam na microskalę Gdańska ;)
Hehe przeglądając elementy w kolorze medium nougat natrafiłem na bazę hinge'a i idealnie mi przypasowało do ruin zamku :)
Kto wie - może następna będzie panorama Gdańska. Bardzo sympatycznie wspominam ostatnią wizytę (niestety już z 10 lat minęło...).
Rysiek pisze:Podziwiam zawieranie takiej ilości treści w tak niewielu klockach, piękna praca, brawo!
Dzięki! Nie ukrywam, że ostatnio znalazłem w tym mikro dłubaniu sporo radości.

Szygalew
VIP
Posty: 1587
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Szygalew »

Przepiękne!

Pewne budynki nie są, by tak rzec, oczywiste. Szczególnie Dwór Artusa oraz Ratusz powodują odczucie - to nie to. Ale nie jest to tak bardzo "to nie to", by się tym jakoś szczególnie przejmować.. :). Pomimo takiego odczucia one pozostają nadal bardzo fajnie redukcyjne. Brama Klasztorna najbardziej mi się podoba. A nie podoba mi się ( z uwagi na czas, który tam spędziłem... ), że nie udało się zaznaczyć "schodków nad Wisłą", na których na prawdę wiele się dzieje.. , ale to tak sentymentalnie.. :)

Fajnie, że wpadłeś z tymi swoimi miniaturkami.. :)

Karol JR Bricks
Posty: 73
Rejestracja: 2021-01-29, 13:06
Lokalizacja: Toruń
brickshelf: -brak-

 

#10 Post autor: Karol JR Bricks »

Szygalew pisze:nie udało się zaznaczyć "schodków nad Wisłą", na których na prawdę wiele się dzieje.. , ale to tak sentymentalnie.. :)

Fajnie, że wpadłeś z tymi swoimi miniaturkami.. :)
hahahaha kto był ten wie...

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#11 Post autor: Fuku »

Kawał dobrej pracy w mikroskali

Mictur
Posty: 11
Rejestracja: 2021-04-11, 19:44
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: Mictur »

Dzięki wszystkim za miłe słowa i uwagi!

ODPOWIEDZ