[MOC] Grumman F-14D Tomcat

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Lolek
Posty: 52
Rejestracja: 2012-03-12, 20:11
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: JuliusD

 

[MOC] Grumman F-14D Tomcat

#1 Post autor: Lolek »

To mój pierwszy post od chyba 9 lat, ale cóż, tak jakoś wyszło. Po bardzo licznych przymiarkach, w końcu udało mi się skończyć mojego F-14D. Model przeszedł wiele iteracji, ale w końcu jestem w miarę zadowolony z tego co wyszło. Parę informacji:
- Model jest w skali 1:33, przedstawia #100 z VF-2 "Bounty Hunters", stacjonującego na USS Constellation (około 2002-03, w późniejszym okresie na ogonie pojawił się dodatkowy napis "Last Tomcat cruise", którego nie miałem serca dodawać)
- Model posiada składane podwozie, ruchome usterzenie pionowe i poziome, otwierane hamulce aerodynamiczne, otwieraną kabinę ze wszystkimi detalami (oczywiście zapomniałem zrobić zdjęcie) i działające klapy.
Mam nadzieje, że następny projekt zajmie mi trochę mniej czasu (pewnie będzie to Panavia Tornado F3), więcej zdjęć Tomcata dostępnych jest na Flickrze. Niestety, jestem tragicznym fotografem i uważam, że na żywo prezentuje się znacznie lepiej, ale póki co nie mam możliwości (i umiejętności) żeby zrobić porządną sesję zdjęciową.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2021-05-02, 21:18 przez Lolek, łącznie zmieniany 9 razy.

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#2 Post autor: Ciamek »

Piękny.

Koniecznie musisz pokazać kokpit i zdjęcie od frontu z poziomu "ziemi".

Czy tam nad wlotami powietrza nie można by dodać odwróconych kafli? Strasznie mnie irytują te spody klocków ; o)
W ogóle to wygląda trochę jak byś ich tam zapomniał przyczepić.

A i jeszcze pasowałby mi bardziej zielony front owiewki : o)
Zdrufko, Ciamek

Szygalew
VIP
Posty: 1578
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: Szygalew »

Piękny!

Lolek
Posty: 52
Rejestracja: 2012-03-12, 20:11
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: JuliusD

 

#4 Post autor: Lolek »

Bardzo dziękuję, może warto się było tyle czasu z tym męczyć. Jak chodzi o kokpit to dwa zdjęcia "na szybko":

Obrazek

Obrazek

Deski rozdzielcze musiały zostać trochę przystosowane do realiów Lego, ale układ monitorów i innych wskaźników jest w miarę zachowany. Na zdjęcie od frontu muszę poczekać aż będzie jakieś znośne światło, ale oczywiście wloty powietrza są pod kątem tak jak powinny :P Jak chodzi o odwrócone kafle - na pewno by było to bardziej estetyczne. Problem w tym, że ten ciemny fragment wlotu powietrza znajduje się poniżej otaczającego kadłuba, widać to ładnie tutaj:

Obrazek

Niestety, mimo że w 1:33 jest to dość pokaźny model, to różnice w wysokościach w obrębie "pancake'u", czyli całego fragmentu obejmującego mechanizm skosu skrzydeł, są raczej niewielkie - maks 2-3 płytki, co ogranicza możliwości wypolerowania powierzchni. Z tego względu wybrałem trochę brzydsze, ale dokładniejsze rozwiązanie. Co do koloru owiewki - jest to trochę dyskusyjne. Sam HUD jest ewidentnie zielony, jednak szyba już jest niebieska - dużo zależy od światła, kąta itp. Niemniej jednak większość modeli wykorzystuje niebieski, więc stwierdziłem, że nie będę kombinował.
Ostatnio zmieniony 2021-05-02, 21:19 przez Lolek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#5 Post autor: Ciamek »

Nie widać wstawionych zdjęć : o(

Wspomniane zdjęcie oczywiście musi być w tym stylu ; o)
https://i.redd.it/sekv12ygfd411.jpg
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
Falcrum
VIP
Posty: 607
Rejestracja: 2016-08-29, 14:22
Lokalizacja: Oksford/Lublin fifty-fifty
brickshelf: GrandVigoFalcrum

 

#6 Post autor: Falcrum »

Z chęcią bym zobaczył Twojego Tomcata, ale jak Ciamek wspomniał, zdjęć wciąż nie widać.
A szare klocki są najbardziej kolorowe!

Lolek
Posty: 52
Rejestracja: 2012-03-12, 20:11
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: JuliusD

 

#7 Post autor: Lolek »

Eh, to by wiele tłumaczyło... Myślałem, że Ciamek miał na myśli tylko zdjęcia z drugiego posta:/ Teraz powinno działać, będę wdzięczny za potwierdzenie.

Awatar użytkownika
Falcrum
VIP
Posty: 607
Rejestracja: 2016-08-29, 14:22
Lokalizacja: Oksford/Lublin fifty-fifty
brickshelf: GrandVigoFalcrum

 

#8 Post autor: Falcrum »

Piękna maszyna :) (tj. widać)
Ostatnio zmieniony 2021-05-02, 21:43 przez Falcrum, łącznie zmieniany 1 raz.
A szare klocki są najbardziej kolorowe!

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#9 Post autor: Ciamek »

Lolek pisze:Problem w tym, że ten ciemny fragment wlotu powietrza znajduje się poniżej otaczającego kadłuba, widać to ładnie tutaj:
Niby tak, ale w tej skali zagłębienie 1 plate to już chyba za dużo, zwłaszcza z przodu...

http://www.anft.net/f-14/f14-detail-glovevane-01.htm

Zdjęcia już widać wszystkie : o)
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#10 Post autor: SaperPL »

Model wygląda świetnie. Tak z ciekawości - owiewki nie dało się pewnie zrobić z dużych szyb bo skala modelu byłaby większa?

Lolek
Posty: 52
Rejestracja: 2012-03-12, 20:11
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: JuliusD

 

#11 Post autor: Lolek »

Tzn. pewnie mógłbym pójść w kierunku rozwiązania podobnego jak Brickmania, ale takie rozwiązanie ma dla mnie szereg wad. Po pierwsze, jest mniej dokładne, po drugie, i tak wiatrochron trzeba zrobić z płytek trans-clear, więc w efekcie mamy dwa różne stopnie przezroczystości w konstrukcji owiewki, co średnio wygląda według mnie. No i ostatnia sprawa, przy takim rozwiązaniu tracę możliwość zrobienia ramy podtrzymującej owiewkę, która w F-14 była bardzo masywna i przez to charakterystyczna przy otwartym kokpicie.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2429
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#12 Post autor: dmac »

Bardzo misternie wyrzeźbiony model, gratuluję! A że od czasów "Top Gun" mam słabość, do Tomcatów, patrzę nań z podwójną satysfakcją :) .
Brawo!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Maks
Posty: 155
Rejestracja: 2014-02-19, 09:57
Lokalizacja: Gniezno
brickshelf: MaksM

 

#13 Post autor: Maks »

Piękny model. W ostatnich paru latach powychodziło sporo części, które ułatwiają lepsze oddawanie krągłości czy kątów skrzydeł samolotów, tutaj bardzo dobrze ich użyłeś. Jest lepszy niż model Mada Physicista, a to zawsze jest wyznacznik. Piękny, gładziutki, nie rażą te study jak czasem u niego.

Sam mam gdzieś zaczętego F-14 co prawda w mniejszej skali, ale już zdążyłem poznać jak trudny jest to model. To jak ustawione pod kątem wloty powietrza przechodzą w tylny kadłub to jakaś czarna magia jeśli chodzi o przelanie tego na klocki. Bardzo chętnie bym zobaczył Twój model od spodu.

Lolek
Posty: 52
Rejestracja: 2012-03-12, 20:11
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: JuliusD

 

#14 Post autor: Lolek »

Wielkie dzięki za komentarz, bardzo miło usłyszeć coś takiego. Jak chodzi o spód to oto zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wersja w lepszej rozdzielczości jest na Flickrze. Bardzo mi zależało na zachowaniu możliwości zmiany konfiguracji uzbrojenia pomiędzy AIM-54 i AIM-7, co niestety było dość kłopotliwe. Z drugiej strony udało się to rozwiązać poprzez zamontowanie paneli z bricków na hinge'ach, więc nie wpływa to na konstrukcję gondoli silnika. Jak chodzi o wloty powietrza, to u mnie są trochę na wcisk - użyłem poziomo zorientowanych hinge bricków żeby zrobić płytkę różnicy na wysokości. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale efekt jest zadowalający. Same wloty stanowią zupełnie osobną konstrukcję w stosunku do reszty gondoli silnika, łączą się z nią tak naprawdę tylko w jednym punkcie, tam gdzie wypada przyczep zbiorników paliwa. Oprócz tego są połączone tylko z górną płaszczyzną kadłuba. Dzięki temu tylko relatywnie mały, stosunkowo niezależny fragment musi być zamontowany pod kątem, co znacznie upraszcza konstrukcje kadłuba. Tak naprawdę największą trudnością było dla mnie zrobienie mechanizmu zmiany skosu skrzydeł, który pozostaje słabą stroną modelu. Niestety, zastosowane rozwiązanie skrzydeł sprawia, że obrót skrzydeł zachodzi na pojedynczym pinie, co w połączeniu z konstrukcją kadłuba w tym obszarze nie gwarantuje tak dobrej sztywności skrzydeł jak bym chciał, przez co mają minimalna tendencję do opadania w dół gdy są rozłożone. Jest ona na tyle mała, że nie widać tego na zdjęciach, ale chciałbym kiedyś znaleźć jakieś lepsze rozwiązanie tego problemu.

P.S. Jeśli Twój F-14 będzie tak dobry jak Phantom, to skończy się na tym, że będę musiał swojego przebudowywać...
Ostatnio zmieniony 2021-05-03, 19:13 przez Lolek, łącznie zmieniany 2 razy.

Lolek
Posty: 52
Rejestracja: 2012-03-12, 20:11
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: JuliusD

 

#15 Post autor: Lolek »

W międzyczasie zrobiłem mały update, zwłaszcza w sekcji dziobowej, jak również trochę popracowałem nad jakością zdjęć. Mam nadzieję, że różnice usprawiedliwiają tą małą nekromancję.
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pełna galeria na Flickrze

ODPOWIEDZ