[MOC] Wagon z koparką - Waryński K-611

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
DawKub1922
Posty: 140
Rejestracja: 2016-09-03, 20:04
Lokalizacja: Olszowa

[MOC] Wagon z koparką - Waryński K-611

#1 Post autor: DawKub1922 »

Dawno nic nie pokazywałem, więc pora to troszkę zmienić (: Model to: wagon z koparką, typu Waryński K-611. Jest to pierwszy gotowy element większego projektu nad którym aktualnie pracuję. Taki wagon można spotkać w składach „energetyki” czy pieszczotliwie nazywając „pajączków”.

Skoro projekt wspólny pt „Makieta kolejowa”, rośnie w siłę to stwierdziłem, iż pora zbudować coś - skład, który tę rozwijającą się linię kolejową będzie budował i modernizował (:

Zdaję sobie sprawę, iż model nie jest idealny i pewnie to i owo można by w nim poprawić…
Koparka ma ruchomy żuraw, siłowniki, czerpak oraz łyżkę. Ta „ruchomość” jest niestety nieco ograniczona, jednak myślę iż podczas wystawy pozwoli na zrobienie jakiejś fajnej scenki. Takie koparki głównie można spotkać z zamocowanym do żurawia czerpakiem. Ja dodatkowo zrobiłem łyżkę, która będzie raczej pełnić tylko funkcję dekoracyjną na platformie. Jednak może być ona również „zamontowana” i użyta jeśli prace będą tego wymagały. Dodatkowe wagony-platformy to póki co luźna inwencja własna. W kabinie koparki mieści się operator (niestety tylko sam tors). Niestety model wyszedł mi dość „kruchy”, miejscami trzyma się na 1 studzie czy flexie i raczej będzie można go tylko postawić na makiecie ponieważ podczas jazdy może się rozsypać.
Docelowo model dostanie jeszcze kalki, jednak to dopiero nastąpi (:
Budując swój model koparki, nie ukrywam iż inspirowałem się modelami Kolegów: Karwik i Thietmaier.

To chyba na tyle, zapraszam do galerii, komentowania oraz nieodłącznej konstruktywnej krytyki (:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

POZdrawiam (:
Ostatnio zmieniony 2021-05-06, 12:19 przez DawKub1922, łącznie zmieniany 1 raz.
#NSNP

Awatar użytkownika
adamski
Posty: 80
Rejestracja: 2014-02-23, 12:41
Lokalizacja: Wielka Brytania
brickshelf: adamski

 

#2 Post autor: adamski »

Wyświetliło mi się dzisiaj na Flickrze, pierwsza myśl na widok kabiny - oho, Waryński! :)

Szygalew
VIP
Posty: 1584
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: Szygalew »

DawKub1922 pisze: nie ukrywam iż inspirowałem się modelami Kolegów: Karwik i Thietmaier.
Tu nie ma co ukrywać, to się właśnie pochwalić trzeba, bo bardzo trudno o lepszą inspirację :). Ale mam z tym pewien kłopot. Podczas gdy "Waryńskich" Karwika@ łatwo odszukać i porównać, to w przypadku Thietmaiera@ już nie, bo on od dawna na ZT. Daj więc, proszę, linka do tych jego MOC-ów, z których coś zaczerpnąłeś, żeby było to "pod ręką", zgoda? :)

A model, oczywiście, bardzo ładny! Bardzo podobny do oryginału. Ta Karwikowa inspiracja to chyba siłowniki głównie? Chociaż trzeba powiedzieć, że on użył mniej pirackich haków ;p.. (to tak bardziej dla żartu, bo w niczym to nie przeszkadza :))

Ale za to krzywizny kabiny oparte o zawiasy nie podobają mi się, ale znowu - nie tak znów mocno, by to robiło jakiś duży minus..

Super rzecz!

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: wielkamucha »

Wczoraj w pierwszej chwili myślałem, że łycha i siłowniki to elementy technicowe i zastanawiałem się, jakżeś je tam wcisnął... :) Już się cieszyłem, że będzie można nimi sterować jak "prawdziwą" koparką. Dopiero dzisiaj zauważyłem, że to zwykłe fleksy i rurki z Systemu...

Trochę szkoda, że całość jest krucha i raczej "nie-ruchoma". Z tego właśnie powodu zdecydowałem się na pewne uproszczenia, ograniczając swoje konstrukcje do "luźno wzorowane na", zamiast "odzwierciedlające" konkretne maszyny/budynki. Za to tym bardziej podziwiam Wasze dokonania i czerpię z nich inspiracje. :)

Przez tego ludzika na zdjęciu powyżej, całość wygląda jak zwykły zestaw. Naprawdę nie zmieszczą się tam jego nogi? Na zdjęciach na flickerze wygląda, jakby było całkiem dużo miejsca w kabinie...

Awatar użytkownika
DawKub1922
Posty: 140
Rejestracja: 2016-09-03, 20:04
Lokalizacja: Olszowa

#5 Post autor: DawKub1922 »

Dziękuję (:
adamski pisze:Wyświetliło mi się dzisiaj na Flickrze, pierwsza myśl na widok kabiny - oho, Waryński! :)
Wiem skromny teraz nie będę ale skoro od razu tak pomyślałeś to chyba nie tak bardzo źle go zbudowałem :P
Szygalew pisze:Tu nie ma co ukrywać, to się właśnie pochwalić trzeba, bo bardzo trudno o lepszą inspirację :). Ale mam z tym pewien kłopot. Podczas gdy "Waryńskich" Karwika@ łatwo odszukać i porównać, to w przypadku Thietmaiera@ już nie, bo on od dawna na ZT. Daj więc, proszę, linka do tych jego MOC-ów, z których coś zaczerpnąłeś, żeby było to "pod ręką", zgoda? :) A model, oczywiście, bardzo ładny! Bardzo podobny do oryginału. Ta Karwikowa inspiracja to chyba siłowniki głównie? Chociaż trzeba powiedzieć, że on użył mniej pirackich haków ;p.. (to tak bardziej dla żartu, bo w niczym to nie przeszkadza :))
[...]
Super rzecz!
U Thietmaiera inspirowałem się modelem koparki: Atlas 1604 KZW
https://www.flickr.com/photos/thietmaie ... 1625079686
Model Karwika znają chyba Wszyscy i gołym okiem widać podobieństwo, co i jak jest zrobione.
Miło mi, że się podoba (:
wielkamucha pisze:Wczoraj w pierwszej chwili myślałem, że łycha i siłowniki to elementy technicowe i zastanawiałem się, jakżeś je tam wcisnął... :) Już się cieszyłem, że będzie można nimi sterować jak "prawdziwą" koparką. Dopiero dzisiaj zauważyłem, że to zwykłe fleksy i rurki z Systemu...
Trochę szkoda, że całość jest krucha i raczej "nie-ruchoma". Z tego właśnie powodu zdecydowałem się na pewne uproszczenia, ograniczając swoje konstrukcje do "luźno wzorowane na", zamiast "odzwierciedlające" konkretne maszyny/budynki. Za to tym bardziej podziwiam Wasze dokonania i czerpię z nich inspiracje. :)
Przez tego ludzika na zdjęciu powyżej, całość wygląda jak zwykły zestaw. Naprawdę nie zmieszczą się tam jego nogi? Na zdjęciach na flickerze wygląda, jakby było całkiem dużo miejsca w kabinie...

Z tą "kruchością" to miałem na myśli, że jeśli ta platforma z tą koparką będzie jeździła po makiecie takiej jak np. na Hobby czy Miniaturowej Polsce, to raczej po którymś kółeczku coś może się rozsypać (: Natomiast jako model do postawienia i zrobienia jakiejś scenki to już owszem, jak najbardziej i nic mu nie będzie. Żuraw, siłowniki, czerpak czy łyżkę można wymodelować prawie w każdej dowolnej pozycji (to widać na fotach).
Niestety nogi operatora w tej wersji kabiny się nie zmieszczą :P.
#NSNP

Thietmaier
Posty: 73
Rejestracja: 2014-01-30, 01:34
Lokalizacja: Biala Podlaska
brickshelf: Thiet

 

#6 Post autor: Thietmaier »

Szygalew pisze:to w przypadku Thietmaiera@ już nie, bo on od dawna na ZT.
Małe sprostowanie - od zawsze na ZT :) I czy to jakiś problem jest? :)

Szygalew
VIP
Posty: 1584
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: Szygalew »

Thietmaier pisze:Małe sprostowanie - od zawsze na ZT :)
Mój błąd, nie znam zawiłości dróg życiowych wszystkich Afoli. Chodziło mi o to, że od dawna tutaj nie publikujesz..
I czy to jakiś problem jest?
Tylko ten, o którym napisałem wyżej. Łatwo rozwiązywalny, jak widać :p.

Skorzystam z okazji i napiszę, że jestem wielkim fanem Twoich budowli. Pozdrawiam serdecznie! :)

Thietmaier
Posty: 73
Rejestracja: 2014-01-30, 01:34
Lokalizacja: Biala Podlaska
brickshelf: Thiet

 

#8 Post autor: Thietmaier »

Moje prace bardzo łatwo znaleźć - wystarczy śledzić mojego Flickra :)
Ale dziękuję za słowa uznania :)

Awatar użytkownika
Rysiek
Posty: 347
Rejestracja: 2019-10-18, 13:15
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Rysiek »

Ale to ładnie wyszło! Jest takie "Legowe" :D Mam na myśli to, że świetnie pasowałoby do makiet kolejowych Lego.

Awatar użytkownika
DawKub1922
Posty: 140
Rejestracja: 2016-09-03, 20:04
Lokalizacja: Olszowa

#10 Post autor: DawKub1922 »

Rysiek pisze:Ale to ładnie wyszło! Jest takie "Legowe" :D Mam na myśli to, że świetnie pasowałoby do makiet kolejowych Lego.

miło słyszeć, że się podoba (:
Dzięki
#NSNP

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#11 Post autor: Fuku »

Bardzo przyjemny model, kojarzy mi się z zestawami z lat 90 (choc oczywiście jest dużo dokładniejszy)

Awatar użytkownika
DawKub1922
Posty: 140
Rejestracja: 2016-09-03, 20:04
Lokalizacja: Olszowa

#12 Post autor: DawKub1922 »

Fuku pisze:Bardzo przyjemny model, kojarzy mi się z zestawami z lat 90 (choc oczywiście jest dużo dokładniejszy)
Miło mi, dzięki (:
#NSNP

Awatar użytkownika
zagibricks
Posty: 66
Rejestracja: 2020-04-07, 21:32
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak

 

#13 Post autor: zagibricks »

Mega!!!

Awatar użytkownika
DawKub1922
Posty: 140
Rejestracja: 2016-09-03, 20:04
Lokalizacja: Olszowa

#14 Post autor: DawKub1922 »

zagibricks pisze:Mega!!!

Dzięki Zagi (:
#NSNP

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#15 Post autor: eric trax »

Piękna jest ta koparka. Od razu widać w niej oryginał. Do tego wszystkiego ma jeszcze urok zestawów z wagonami Lego z lat 90tych. Nostalgia wjechała mocno!
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

ODPOWIEDZ