[IDEA] Odrobina herezji - krótkie elementy zawieszenia

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#16 Post autor: M_longer »

SaperPL pisze:A chcesz to sprawdzić?
Jakiś limit czasowy jest?

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#17 Post autor: SaperPL »

Nie ma pośpiechu, tzn nie będę cisnął żebyś coś z tym zrobił jak najszybciej, bo nie o to chodzi.

EDIT: żeby nie tworzyć nowego wątku - kolejny element do przedniej osi:



Plik STL do druku

Taka myślę ciekawostka jak na razie, bo użycie zwykłych kardanów nie jest tutaj idealne. Wersja dla przegubów CV byłaby dużo lepsza, jak je będę miał to zaktualizuję projekt.
Ostatnio zmieniony 2021-03-26, 15:06 przez SaperPL, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#18 Post autor: eric trax »

Właśnie wróciłem z podróży do paczkomatu. Odebrałem swoje skrócone ramiona wahaczy. Saper wydrukował je dla mnie z myślą o tym, co widać na zdjęciach poniżej. Zastosowanie standardowych wahaczy uniemożliwia zrobienie wąskiego mostu na nowych zwolnicach. Przynajmniej z użyciem dyferencjału.

Nowe elementy rozwiązują ten problem doskonale :D Zaskoczyła mnie też jakość druku i spasowanie tego z legowymi pinami. Jest pro :D

Dzięki nim, udało mi się uzyskać 17cm szerokości na oponach jodełkowych z felgą Power Pullera. Dzięki Kacper raz jeszcze!

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2021-03-27, 12:32 przez eric trax, łącznie zmieniany 2 razy.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Krall
Posty: 102
Rejestracja: 2018-09-07, 11:18
Lokalizacja: Trzciana k. Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#19 Post autor: Krall »

SaperPL pisze:Nie ma pośpiechu, tzn nie będę cisnął żebyś coś z tym zrobił jak najszybciej, bo nie o to chodzi.
Video
EDIT: żeby nie tworzyć nowego wątku - kolejny element do przedniej osi:

Plik STL do druku

Taka myślę ciekawostka jak na razie, bo użycie zwykłych kardanów nie jest tutaj idealne. Wersja dla przegubów CV byłaby dużo lepsza, jak je będę miał to zaktualizuję projekt.
Okej, te części wyglądają jak coś o czym od dawna marzę, w zasadzie o ile na ruchome zawieszenie nie zawsze jest miejsce, tak na napęd na przednią oś w małej skali miejsca nie ma nigdy. Bardzo interesujące elementy!
Z pewnością spasowałyby do tych opon:
Obrazek
~Tej nocy, idziemy budować!

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#20 Post autor: SaperPL »

Krall pisze:Okej, te części wyglądają jak coś o czym od dawna marzę, w zasadzie o ile na ruchome zawieszenie nie zawsze jest miejsce, tak na napęd na przednią oś w małej skali miejsca nie ma nigdy. Bardzo interesujące elementy!
Z pewnością spasowałyby do tych opon:
Jak rozumiem chciałbyś użyć do tych opon tych samych felg których użyłem w gokarcie (I chyba tych samych których używałeś w swoich ciężarówkach)?

Planuję docelowo zrobić element który będzie w miarę uniwersalny i będzie też obsługiwał te felgi:

Obrazek

Będzie on niestety musiał bazować na złączkach CV, bo tak jak to zrobiłem w prototypowym gokarcie, to niestety powoduje że powoli koła się rozjeżdżają na boki. Musi być trzymanie otworem na oś.

Pomysł jest taki że do wewnątrz tego małego pierścienia będzie wpuszczona tuleja tak żeby na długości 1L trzymać ośkę z CV.

Ponadto muszę podpatrzeć jak niektóre rzeczy są zrobione w elementach sterowania od lego żeby te części bardziej współgrały wizualnie z częściami technic'owymi.

tomaq
Posty: 231
Rejestracja: 2012-09-23, 21:04
Lokalizacja: Lubenia k.Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#21 Post autor: tomaq »

A kiedy pokaże się instrukcja pokazanego na eb dźwigu? Bardzo mi się spodobał, będzie budowany. Okrutnie podobają mi się te twoje wszystkie małe "cosie", ale czasami na siłę takie budowanie w tak małej skali. 😒

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#22 Post autor: M_longer »

tomaq pisze:A kiedy pokaże się instrukcja pokazanego na eb dźwigu? Bardzo mi się spodobał, będzie budowany. Okrutnie podobają mi się te twoje wszystkie małe "cosie", ale czasami na siłę takie budowanie w tak małej skali. 😒
?
https://rebrickable.com/mocs/MOC-72143/ ... e/#details

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#23 Post autor: SaperPL »

tomaq pisze:A kiedy pokaże się instrukcja pokazanego na eb dźwigu? Bardzo mi się spodobał, będzie budowany. Okrutnie podobają mi się te twoje wszystkie małe "cosie", ale czasami na siłę takie budowanie w tak małej skali. 😒
Wrzuciłem wczoraj na forum zdjęcia i film i byłem ciekaw kiedy ktoś się zorientuje. Zapraszam do stosownego wątku :)

W międzyczasie próbowałem wydrukować resor piórowy w PLA i o dziwo jakoś on działa, natomiast jest dosyć duży resor i będę musiał wymyślić jak go zmniejszyć. Planuję też wydrukować go w PETG.

Dodatkowo zastanawiałem się nad wydrukiem felg które umożliwiłyby pivot skrętu wewnątrz przy napędzaniu tych kół, ale na razie bez efektów.

tomaq
Posty: 231
Rejestracja: 2012-09-23, 21:04
Lokalizacja: Lubenia k.Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#24 Post autor: tomaq »

M_longer, SaperPL, jakbyście popatrzyli na godzinę mojego posta to byście wiedzielie, że napisałem zanim wrzuciłeś. 😁

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#25 Post autor: SaperPL »

tomaq pisze:M_longer, SaperPL, jakbyście popatrzyli na godzinę mojego posta to byście wiedzielie, że napisałem zanim wrzuciłeś. 😁
Tyle że ja wrzuciłem film w środę w ostatni dzień marca, też wtedy zaktualizowałem w wątku :P
Ostatnio zmieniony 2021-04-02, 12:49 przez SaperPL, łącznie zmieniany 1 raz.

tomaq
Posty: 231
Rejestracja: 2012-09-23, 21:04
Lokalizacja: Lubenia k.Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#26 Post autor: tomaq »

😂 A ja popatrzyłem tylko na godzinę a nie na datę. 😀😀 Sorki, koniec OT z mojej strony. 👍

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#27 Post autor: SaperPL »

Wrzucam tutaj, żeby nie spamować wątkami:

Zanim zabrałem się za łyżkę do ładowarki zrobiłem taki prototyp planetarki - brakuje wiele do ideału bo zęby zewnętrznego pierścienia są zrobione na szybko, ale gdyby dopracować, to może coś z tego by było:



z8 wchodzą do środka głębiej niż potrzeba na wypadek gdyby zewnętrzny pierścień miał być szerszy i blokował te z8 od wewnątrz, więc one musiałyby się schować przy zakładaniu pierścienia.

Ma ktoś jakiś pomysł jak tego użyć ? :D

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#28 Post autor: SaperPL »

Poprawiłem mini zwrotnicę tak żeby dało się jej używać z większymi kołami. Nie wiem na ile to ma sens, bo pivot jest teraz trochę odsunięty od koła.



Plik STL na thingiverse: thingiverse

Awatar użytkownika
Krall
Posty: 102
Rejestracja: 2018-09-07, 11:18
Lokalizacja: Trzciana k. Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#29 Post autor: Krall »

SaperPL pisze: Taka myślę ciekawostka jak na razie, bo użycie zwykłych kardanów nie jest tutaj idealne. Wersja dla przegubów CV byłaby dużo lepsza, jak je będę miał to zaktualizuję projekt.
Chyba będę czekał na tą wersję. Z pewnością wykorzystanie CV jointów powinno wyeliminować problem z odsunięciem pivotu od felgi. Choć prawdopodobnie poszerzy również minimalny rozstaw kół :/
~Tej nocy, idziemy budować!

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#30 Post autor: SaperPL »

Krall pisze: Chyba będę czekał na tą wersję. Z pewnością wykorzystanie CV jointów powinno wyeliminować problem z odsunięciem pivotu od felgi. Choć prawdopodobnie poszerzy również minimalny rozstaw kół :/
Zobaczę co da się zrobić. Mam te CV, ale liczyłem na to że mają trochę większy kąt skrętu/zgięcia.

W międzyczasie spróbowałem zrobić to co Zozoleon kombinował:
Zozoleon pisze:z Lego eksperymentowałem tylko z dyferencjałem szerokim na dwa study - ale bez drukarki SLA / SLS jest nie do wykonania



Jakoś to działa. Plik STL tutaj: https://www.thingiverse.com/thing:4860328

EDIT: Wersja #2

Obrazek



Pliki STL: https://www.thingiverse.com/thing:4863373
Galeria: https://imgur.com/a/5s4fLaJ
Ostatnio zmieniony 2021-05-19, 17:15 przez SaperPL, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ