[IDEA] Sterowanie ramieniem koparki na sznurek i gumki

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

[IDEA] Sterowanie ramieniem koparki na sznurek i gumki

#1 Post autor: SaperPL »

Witam ponownie

Przymierzam się do zbudowania troszkę większej koparki kołowej niż moja poprzednia miniaturka, bo to co tam zrobiłem jest dosyć ciężkie do przeniesienia na instrukcję.

Obrazek

Oprócz uproszczonej podstawy która jest minimalnie większa, postanowiłem też rozwiązać problem sterowania łyżką tak żeby nie trzeba było tyle kręcić pokrętłami (mimo że oryginalny zestaw od Lego też ma ten problem). Udało mi się skonstruować mechanizm do sterowania ramieniem i łyżką za pomocą sznurka, gumek i dźwigni, który działa dość płynnie i w miarę precyzyjnie.



Jak oceniacie takie podejście do tematu? Jest jakieś oczywiste rozwiązanie problemu kręcenia pokrętłami przy sterowaniu takim ramieniem które przeoczyłem, inne niż pneumatyka?
Ostatnio zmieniony 2021-06-19, 15:47 przez SaperPL, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

Re: [IDEA] Sterowanie ramieniem koparki na sznurek i gumki

#2 Post autor: Sariel »

SaperPL pisze:Jest jakieś oczywiste rozwiązanie problemu kręcenia pokrętłami przy sterowaniu takim ramieniem które przeoczyłem, inne niż pneumatyka?
Dźwignie. Czego dobrym przykładem jest 8047: https://brickset.com/sets/8047-1/Compact-Excavator
Tak, trzeba w nim kręcić pokrętłami bo zastosowany jest ślimak, ale konstrukcyjnie nic nie stoi na przeszkodzie żeby zastąpić go wajchą. I tak, jest to pełnoprawne dwusekcyjne ramię z całkiem realistycznym zakresem ruchu.
Ostatnio zmieniony 2021-06-19, 16:47 przez Sariel, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#3 Post autor: SaperPL »

No właśnie z dźwigniami jest ten problem że poprowadzenie więcej niż jednego sterowania robi się skomplikowane. Oczywiście nie mówię o dwóch punktach zgięcia sterowanych jednocześnie - miałem to zrobione w poprzedniej koparce. Do tego trzeba przejść przez punkt zaczepienia ramienia jakoś i to też komplikuje sprawę.

Ponadto jak zrobimy na samych dźwigniach to ustawienie konkretnej pozycji wymaga trzymania dźwigni a nie tylko naciskania, co w przypadku małego modelu jest takie sobie, ale zawsze można do tego dorzucić gumki albo amortyzatory i powinno wystarczyć.

Brakuje mi linek, w stylu hamulcowych linek w rowerach i motocyklach, które były kiedyś w Technicach, ciekaw jestem czy nadawałoby się to do takich mechanizmów. Niestety nie miałem ich nigdy żeby wiedzieć na ile to się sprawdza pod obciążeniem.
Ostatnio zmieniony 2021-06-19, 17:00 przez SaperPL, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Krall
Posty: 102
Rejestracja: 2018-09-07, 11:18
Lokalizacja: Trzciana k. Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: Krall »

Mnie założenia mechanizmu bardzo się podobają.

Wydaje mi się jednak że warto byłoby pomyśleć o rozdzieleniu sterowania łyżki i drugiej sekcji ramienia. Szczególnie podczas "opróżniania" wydaje mi się to problematyczne. Ponieważ zawsze najpierw odchyla się łyżka, a dopiero potem rusza się reszta ramienia, w praktyce skończyłoby się to wysypywaniem zawartości łyżki pod samymi kołami koparki.

Może stworzymy nowy sznurkowy trend w małych MOC'ach Technic? ;)
~Tej nocy, idziemy budować!

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#5 Post autor: SaperPL »

Krall pisze:Wydaje mi się jednak że warto byłoby pomyśleć o rozdzieleniu sterowania łyżki i drugiej sekcji ramienia. Szczególnie podczas "opróżniania" wydaje mi się to problematyczne. Ponieważ zawsze najpierw odchyla się łyżka, a dopiero potem rusza się reszta ramienia, w praktyce skończyłoby się to wysypywaniem zawartości łyżki pod samymi kołami koparki.
Problem z rozdzieleniem jest taki, że braknie Ci rąk do sterowania tym jeśli zrobisz trzy gałki a zrobienie jakiejś skomplikowanej manetki spowoduje że będzie to dużo większe.

Nie wiem czy to jest widoczne, na filmie, ale cała idea tego sterowania z gumkami jest taka, żeby tym sterować tylko poprzez naciskanie na dźwignie, bo przecież resztą ręki musisz trzymać za model. Jak zrobisz że trzeba chwycić za gałkę i ustawić ją w konkretnej pozycji to będziesz miał jedną ręką trzymanie modelu a drugą gałki, co powoduje że poszczególne funkcje obsługujesz osobno.

Zdaje sobie sprawę z tego że podpięcie dwóch funkcji do jednego sterowania nie daje pełnej kontroli nad ramieniem i łyżką, ale jest to uproszczenie które pozwala na w miarę ergonomiczną zabawę.

Teoretycznie dałoby się odwrócić kolejność, tzn. że najpierw odchyla się ramie a potem łyżka, ale to tylko przesuwanie problemu w inne miejsce.
Krall pisze:Może stworzymy nowy sznurkowy trend w małych MOC'ach Technic? ;)
Próbuj, pokaż co wykombinujesz :)

ODPOWIEDZ