42126 Ford F-150 Raptor

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

42126 Ford F-150 Raptor

#1 Post autor: Sariel »



Technic w tym roku to prawdziwy rollercoaster. Z jednej strony niespodziewane perełki jak 42128 czyli chyba deal roku, z drugiej nie dające się obronić wtopy typu Zetros. Z trzeciej natomiast jest Raptor - zestaw niewątpliwie posiadający wady, ale który mnie osobiście przekonał do siebie całkowicie. Kontrowersją jest oczywiście jego cena wynosząca 100 dolarów (+ podatek) w Stanach ale aż 140 ojro w Europie i ciężko tę różnicę wytłumaczyć. Jeśli jednak spojrzymy na analogiczne pod względem liczby części, funkcji i ceny zestawy jakimi IMHO są Porsche 42096 i Ferrari 42125, to wychodzi że europejska cena Raptora jest w normie, to amerykańska jest nietypowo niska. Miejmy nadzieję że przełoży się to na szybką obniżkę cen w Europie.

A wracając do samego zestawu - miałem wątpliwości ale efekt końcowy po prostu do mnie trafia. Jest to IMHO najbardziej realistyczny, szczegółowy i dopracowany Technicowy pickup w historii, wygląda na żywo naprawdę lepiej niż na zdjęciach i ma ogromny potencjał do przeróbek oraz zawieszkę którą można się bawić bez końca.

Za:
- zaskakująco duży rozmiar i dopracowany wygląd. Raptor jest tylko o 1 cm krótszy od Land Rovera 42110 mając blisko o połowę mniej części, a poprzedni duży Technicowy pickup czyli 42029 wygląda przy nim jak wypadek drogowy.
- znakomite zawieszenie z bardzo praktyczną konstrukcją tylnej osi pływającej, aż się proszącą o skopiowanie do MOCy; skok i twardość zawieszki są dobrane do wagi modelu naprawdę świetnie
- o dziwo bardzo skuteczny skręt, ale to zapewne na osłodę braku 4x4
- przyjemny, nieprzekombinowany proces budowy. Przypomniały mi się zestawy sprzed kilku lat gdzie człowiek wiedział co buduje a nie stawał na głowie żeby używać klocków inaczej niż je zaprojektowano. Ani nie jest za prosto, ani nie jest za bardzo od czapy.
- nie sprawia wrażenia takiej wydmuszki jak np. Ferrari 42125 chociaż ma zasadniczo te same funkcje. Wydaje mi się że wynika to z lepszego zagospodarowania wnętrza, tu po prostu nie ma tyle pustego miejsca w środku, plus zawieszka faktycznie coś robi a nie tylko jest bo musi. W dodatku Raptor jest naprawdę pancerny i nie zgina się na pół :)
- nowe panele do nadkoli i masa pomarańczowych klocków, w tym kilka unikalnych dla tego zestawu
- bardzo fajne i obszerne wprowadzenie w instrukcji
- ogromny potencjał do przeróbek, szkoda tylko że doprowadzenie napędu na przód nie jest proste
- IMHO najładniejszy, najbardziej realistyczny i szczegółowy Technicowy pickup w historii
- nawet europejska cena wypada całkiem przeciętnie, zestaw wbrew pozorom nie jest drogi i spodziewałbym się że trochę jeszcze stanieje

Przeciw:
- nawet uwzględniając amerykańskie podatki (niewliczone w cenę sklepową) zestaw jest o circa 1/3 droższy w Europie niż w Stanach, nie wiadomo czemu
- napęd tylko na tył w Raptorze, którego cechą charakterystyczną w odróżnieniu od zwykłego F-150 jest 4x4... brawo LEGO!
- kierownica nie kieruje, skrzyni biegów nie ma, brak jakichkolwiek akcesoriów na nadwoziu - trochę bieda
- nie widać tego od razu ale w kilku miejscach przyoszczędzono, pomijam już napęd na tył ale silnik nie ma nawet jednego klocka ponad absolutne minimum a części zapasowych jest tyle że koń by się uśmiał
- podobieństwo do Raptora nie jest jakieś powalające, szczególnie jak odejmiemy naklejki; rażą np. kanciaste, płaskie boki
- choć ogólna liczba naklejek nie jest duża to niektóre rejony modelu polegają na nich trochę za mocno, zwłaszcza przód; tym niemniej naklejki wyglądają dobrze i próba zastąpienia ich klockami niekoniecznie wypadłaby dobrze a na pewno odbyłaby się kosztem czegoś
- brak modelu B

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: Skylark90 »

Dzięki za reckę! Zaskoczyłeś mnie w sumie tym, że tak Ci się spodobał ten set. Jak dla mnie wady przeważają nad zaletami i skompensować je może tylko cena, tudzież główną wadą jest relacja ceny do ilości części, ilości naklejek i braków w stylu szczegółowego silnika czy innych "cut corners". Jak dla mnie ten zestaw jest po prostu niepełny, świetna baza do modyfikacji, ale w takiej sytuacji powinien kosztować 70, max 100 euro, a nie 140, skoro muszę w niego włożyć jeszcze sporo części (=hajsu), żeby był kompletny... Na szczęście mam w rodzinie pilota cywilnego regularnie latającego do USA, więc chyba go poproszę o przywiezienie tamtejszej wersji i w tamtejszej cenie... W USA nie ma VAT, co najwyżej sales tax, czyli podatek od sprzedaży, ale jak to się ma do naszych 23%, gdzie najwyższy jest chyba w Nowym Yorku i wynosi... 10%.

Z mojej perspektywy w tym roku bardzo na plus 42128 (jeszcze nie mam, ale to moja ulubiona linia Technic ostatnio i recki to potwierdzają, że jest super), 42120 (niesamowicie pozytywnie mnie zaskoczył), 42121 (będę miał w poniedziałek to napiszę coś więcej, ale też recenzje bardzo pozytywne) i 42116 (mały, ale bardzo udany i te czarne bushe <3).
Rozczarowałem się 42120 (troszeczkę, szczególnie przednią osią bez amortyzacji - serio?!), 42117 (bardzo, jak dla mnie beznadziejnie słaby set, zarówno A jak i B model).
Z must-have to jeszcze buggy 42124 chcę ogarnąć i McLaren Senna 42123. Oczywiście 42128 i 42126 też, ale to już wspominałem. Zastanawiam się nad Zetrosem, jest dla mnie taki... ni w te, ni we wte. Ale może jak cena spadnie jeszcze trochę to też zgarnę.

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: wielkamucha »

W USA takie pick-upy to swoista religia... A w szczególności F-series. Moim zdaniem niższa cena ma napędzić sprzedaż. To tak, jakby w Polsce wypuścić Malucha z Lego i dać go w przyzwoitej cenie, w dodatku niższej niż za granicą. Brałby każdy, "no bo to przecież Maluch, i całkiem tani"...

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: 42126 Ford F-150 Raptor

#4 Post autor: eric trax »

Zgadzam się w pełni z Twoją recenzją. Model bardzo mi się podoba a jednak...
Sariel pisze:- napęd tylko na tył w Raptorze, którego cechą charakterystyczną w odróżnieniu od zwykłego F-150 jest 4x4... brawo LEGO!
- kierownica nie kieruje, skrzyni biegów nie ma, brak jakichkolwiek akcesoriów na nadwoziu - trochę bieda
Mam dylemat. Nie wiem co jest więszym fakapem. Przód w T2 czy brak 4WD w Raptorze.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: Skylark90 »

eric trax pisze:Mam dylemat. Nie wiem co jest więszym fakapem. Przód w T2 czy brak 4WD w Raptorze.
Jak teraz zwróciłeś na to uwagę to też zacząłem się zastanawiać... można zrobić ankietę. Dodałbym jeszcze cenę Zetrosa i Raptora poza USA, ilość naklejek w Ferrari 42125 i naklejki zamiast świateł i grilla w Raptorze... Kurczę, jakby nie spojrzeć, Raptor zbiera najwięcej "nominacji", więc chyba jednak brak 4WD w Raptorze jest większym fak-upem niż przód w T2. Niemniej brak 4WD łatwiej chyba naprawić, niż przód w T2.
Ostatnio zmieniony 2021-08-24, 19:33 przez Skylark90, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#6 Post autor: legosamigos »

Dzięki Paweł jak zawsze za profesjonalną recenzję. Ależ biedny ten zestaw. Poza dawcą pomarańczowych części, nie ma w tym zestawie nic szczególnego. Brak zawieszenia 4x4, brak skrzyni, naklejki zastępujące światła no masakra. Jestem bardzo rozczarowany tym zestawem
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#7 Post autor: Sariel »

legosamigos pisze:Brak zawieszenia 4x4
4x4 to napęd, nie zawieszenie. Zawieszenie jak najbardziej jest :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#8 Post autor: legosamigos »

Sariel pisze:
legosamigos pisze:Brak zawieszenia 4x4
4x4 to napęd, nie zawieszenie. Zawieszenie jak najbardziej jest :)
Tak, racja, miałem na myśli napęd, wpisałem zawieszenie. Moja wina :) Tak czy inaczej bardzo biedny ten zestaw
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ