42138 Ford Mustang Shelby GT500

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

42138 Ford Mustang Shelby GT500

#1 Post autor: Sariel »



Pierwszy Technic na 2022. Z jednej strony jest ciekawie, bo LEGO próbuje tu czegoś nowego: większych, dwusilnikowych pullbacków na licencji. Z drugiej jest trochę niewypał bo akurat Mustang z wyglądu im nie wyszedł, z jeżdżenia też nie, a za te same pieniądze można mieć McLarena Sennę z silnikiem z ruchomymi tłokami, działającym skrętem i otwieranymi drzwiami, a w dodatku ze sporo większą liczbą części i o niebo lepszym wyglądem. Ale po kolei.

Za:
- coś nowego w Technicu
- spory potencjał do zabawy w wyścigi, szczególnie kiedy ściga się z 42137
- zbudowanie spustu z istniejących klocków jest godne podziwu, nawet jeśli słabo działa
- ładny kolor
- trochę nowych części w limonce
- sporo tańszy niż 42137 w przeliczeniu na części

Przeciw:
- wygląd, zwłaszcza przód wygląda jak jakieś Audi po zderzeniu czołowym. Nijak nie przypomina to mustanga a efekt niepotrzebnie pogarszają jeszcze koła od ciężarówki. Widać że Speed Champions zasługują na realistyczne felgi, ale Technic za $50 już nie.
- z jakiegoś powodu mój egzemplarz bardzo trudno "odpalić" poprawnie; zapadka się zacina, dźwignia nie chce pójść w dół, tył samochodu się rozlatuje, ogólna bieda i przekombinowanie (o dziwo problem praktycznie nie występuje w 42137 mimo niemal identycznej konstrukcji mechanizmu). O ileż prościej byłoby jednak wprowadzić nowy silnik typu pullback z wewnętrzną zapadką...
- brak skrętu, silnika z tłokami, otwieranych drzwi, w porównaniu z McLarenem Senna widać że poświęcono bardzo dużo żeby dodać tylko jedną funkcję
- tył jest delikatny i trzeba go rozbierać żeby pobawić się jedną jedyną funkcją
- problemy z kolorami; łączniki o- w kolorze lime są tak samo zażółknięte jak w Lamborghini Sian, a do tego dołożono jeszcze nalepki w niepasującym do limonki kolorze

Recka 42137 we wtorek.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#2 Post autor: legosamigos »

Dzięki Paweł za rekę. Te silniczki pull-back to są zupełnie nowe, że napisałeś większe czy jednak stare, które były używane dotychczas, tylko podwójnie? Mechanizm wypuszczania/zwalniania auta faktycznie pozostawia wiele do życzenia. Nie mówiąc, że trzeba pół auta rozebrać, żeby się dostać do tego mechanizmu zwalniającego :D Fajnie, że wychodzą nowe elementy w kolorze limonkowym, choć ja akurat w tym kolorze nie buduję, m.in. cienki liftarm 1x2, a ja nie mogę doczekać się tego elementu w tak popularnym kolorze jak żółty :/
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#3 Post autor: Sariel »

To są bardzo stare silniki. Nic nowego.

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: Skylark90 »

@Sariel, dzięki za uczciwą recenzję, mam wrażenie, że konkurencja trochę za bardzo posłodziła / przymknęła oko, Twoja recka znacznie lepsza. Moje subiektywne odczucia po obejrzeniu - co drugi model z tej linii jest ładny, ten Ford kontynuuje tradycję brzydkiej Corvette, która również od przodu wygląda jak po czołowym zderzeniu z ciężarówką. Jak rozumiem 42137 wygląda znacznie lepiej, jak McLaren Senna.

Corvette też nie miała otwieranych drzwi, a silnik czy skrętne koła - no w pull back nie spodziewałem się takich rzeczy, choć sam zacząłem swego czasu przebudowywać Corvette na dwa pull back, jeszcze starego typu (to były pierwsze miesiące po powrocie z dark age, nie miałem jeszcze nic poza 42108 i 42093 i trochę starego miksu ze starymi silnikami pull back), i podłączyłem silniki tak, że jak jedzie to tłoki się ruszają (a raczej zap...ają) - zrobię temat WIP, bo można by odkurzyć i dokończyć ten projekt, szczególnie z nowymi panelami ("łopatkami"?) uzupełniającymi najmniejsze panele ("skrzydełka"?).

Co do Forda jeszcze - kolejna odsłona "50 shades of lime" xD a myślałem, że mamy to już za sobą... No i ten mechanizm spustowy - ech, liczyłem na nowy silnik pull back, ale lepsze to niż nic. Opon aż tak się nie czepiam, szczególnie że dali te z niższym profilem chyba, jak w 42008, choć felgi mogli już dać choćby te z Creator Experta 10265 Ford Mustang. No ale cóż... Jest jak jest, zestaw typowo pod dzieciaki, dla AFOLi będzie pewnie 42130 (bogatych AFOLi...), a dla tych średnio-zamożnych coś w lecie, mam nadzieję na udaną kontynuację serii ciężarówek bez licencji (a może coś z licencją, jak Mack, teraz będzie?).
Ostatnio zmieniony 2021-12-06, 12:08 przez Skylark90, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: 42138 Ford Mustang Shelby GT500

#5 Post autor: eric trax »

Sariel pisze:Z drugiej jest trochę niewypał bo akurat Mustang z wyglądu im nie wyszedł
Opis wyglądu był miodem na moje oczy. Na szczęście Twoja marka i setki zrecenzowanych zestawów pozwala na szczerą i często dość dosadną ocenę. Tępienie bezsensownego doklejania licenzji, to kompletnie nie wyglądających modeli to bardo zły kierunek. Ludzie nie są ta głupi.
Sariel pisze:Z drugiej jest trochę niewypał bo akurat Mustang z wyglądu im nie wyszedł
- problemy z kolorami; łączniki o- w kolorze lime są tak samo zażółknięte jak w Lamborghini Sian, a do tego dołożono jeszcze nalepki w niepasującym do limonki kolorze
To jest poniżej wszelkiej krytyki i dowód na to, że Lego wcale już nie zależy na jakości elementów. Mamy kupić co zrobią i najlepiej nie narzekać. Przy SIANie było niby poprawianie jakości po czym wychodzą kolejne zestawy i znowu to samo. Szkoda słów.

Skylark90 pisze:@Sariel, dzięki za uczciwą recenzję, mam wrażenie, że konkurencja trochę za bardzo posłodziła / przymknęła oko, Twoja recka znacznie lepsza.
Im szybciej wyleczysz się z myślenia o tym, że większość z tych recenzji jest całkiowicie obiektywna tym lepiej dla Ciebie i Twojego portfela.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: Skylark90 »

eric trax pisze:Im szybciej wyleczysz się z myślenia o tym, że większość z tych recenzji jest całkiowicie obiektywna tym lepiej dla Ciebie i Twojego portfela.
Absolutnie tak nie myślę, mam swój rozum i umiejętność oceny ;) Jeszcze nie miałem zestawu w rękach, a znając znajomych z małymi dziećmi to prędzej niż później będę mógł go dotknąć (tak, kupować nie zamierzam, chyba że dla części w lime), stąd cieszy mnie solidna recenzja Sariela.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

Re: 42138 Ford Mustang Shelby GT500

#7 Post autor: Sariel »

eric trax pisze:Na szczęście Twoja marka i setki zrecenzowanych zestawów pozwala na szczerą i często dość dosadną ocenę.
Miło mi. Inna sprawa że jak raz szczerze i uczciwie zrecenzowałem Assault On Hoth to był to pierwszy i ostatni raz kiedy LEGO wysłało mi coś z SW, a i na Titanica jakoś się nie załapałem :) A rekordy oglądalności recenzji na YT zdaje się że bije ten pan z Niemiec co to jednocześnie recenzuje zestawy i żyje z ich sprzedaży ;)
Ostatnio zmieniony 2021-12-06, 23:12 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#8 Post autor: SaperPL »

Obejrzałem kilka recenzji i wg mnie strasznie nie trafiony pomysł z tym pullbackiem. W przypadku małego modelu takiego jak monster trucki to ma sens i można jakieś rampy porobić żeby to skakało, ale taka ilość elementów to za dużo i jednocześnie trzeba by dużo więcej miejsca żeby proporcjonalnie sensowną odległość przejechać. Do tego ten pałąk to już przesada. Wolałbym żeby jakiś myk był z naciśnięciem pojazdu który zwalniałby blokadę a nie coś co jeszcze psuje wygląd.

Co do samego wyglądu, już pomijając rozbieranie tyłu żeby zamocować wajchę, to jedyne czego bym się tak naprawdę czepiał to te światła które można było zrobić z większych przezroczystych elementów, np. tych kłów/oczu bionicle, tutaj użytych w kolorze zielonym w pionie. Oprócz tego słupki przedniej szyby i lusterka są takie sobie, ale ogółem całość nie dorównuje jeszcze poziomowi brzydoty corvetty.

Chętnie zobaczyłbym przeróbkę tego modelu z poprawionymi światłami, słupkami i sterowaniem oraz tłokowcem zamiast pullbacka.

ODPOWIEDZ