[MOC] Dworzec Teschen-Boberthal w roku 1889

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
halerz
Posty: 176
Rejestracja: 2015-02-07, 16:03
Lokalizacja: Cieszyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

[MOC] Dworzec Teschen-Boberthal w roku 1889

#1 Post autor: halerz »

Przystanek Teschen-Boberthal (Cieszyn-Bobrówka) powstał w roku 1888 na jednotorowej Kolei Miast Śląskich i Galicyjskich z Kojetina, przez Frydek, Cieszyn, Skoczów, Bielsko do Kalwarii Zebrzydowskiej. Wybudowano tu jednopiętrowy ceglany budynek według standaryzowanego projektu obiektów dworcowych dla tej linii autorstwa architekta Antona Dachlera. Na parterze znalazły się poczekalnia II klasy i kasa biletowa oraz pomieszczenia obsługi, zaś na piętrze umieszczono mieszkania dla pracowników kolei. W kolejnych latach dworzec rozbudowywano, natomiast model przedstawia stan z roku 1889 - z zadaszeniem wiaty od strony toru i bez dobudówek powstałych w późniejszym okresie. Więcej informacji o dworcu (obiekt istnieje nadal na stacji Cieszyn, został wyremontowany w latach 2016-2018): https://kolejcieszyn.pl/190.php?s=cieszyn

Nie jest to na pewno szczytowe osiągnięcie techniki budowania, jednakże wydaje się, że dość znośnie oddaje rzeczywistą bryłę. Całość posiada umeblowane wnętrze (z obrazami z cesarzem Franciszkiem Józefem, piecami kaflowymi, krzesłami, biurkami, szafami i łóżkiem czy oryginalnym rozkładem jazdy z roku 1889), jednakże z rozmaitych przyczyn jest niedostępne (dlaczego w takim razie powstało? - nie wiem), ale można je podglądnąć przez okna co jest również pewnego rodzaju atrakcją. Dla urozmaicenia dodałem drezynę ręczną wzorowaną na tej: https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jed ... is_obiektu i powóz wzorowany na podobnym uwiecznionym przed dworcem pod koniec XIX wieku.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [MOC] Dworzec Teschen-Boberthal w roku 1889

#2 Post autor: SERVATOR »

To jest miodne! Uwielbiam taki klimat.
Wiernie oddałeś budynek. Świetnie wygląda to połączenie cegieł z drewnem.
Truskawką” na torcie jest powóz.
Świetny MOC.

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

Re: [MOC] Dworzec Teschen-Boberthal w roku 1889

#3 Post autor: Fuku »

Bardzo ładna praca. Przypomina nieco klejone modele kolejowe jakie kojarzę z dzieciństwa

Awatar użytkownika
Dr. Ops
Posty: 99
Rejestracja: 2011-01-14, 21:23
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [MOC] Dworzec Teschen-Boberthal w roku 1889

#4 Post autor: Dr. Ops »

Bardzo mi się podoba, praca jest taka czysta i "wystawowa" - dla mnie to duży plus bo nie ma zbędnego chaosu.
Pomimo tego, że według Ciebie nie ma tu jakiś niesamowitych technik, to jednak widać parę fajnych detali jak rynny, okna w ścianie szczytowej czy wykorzystanie słupów z latarnii.
Zazdroszczę umiejętności ustawienia ludzików i zrobienia dobrych ujęć :)

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: [MOC] Dworzec Teschen-Boberthal w roku 1889

#5 Post autor: dmac »

Bardzo ładna praca. Wpadła mi w oko zwlaszcza zgrabna dorożka.
Czysto, elegancko, szczegółowo.
Brawo!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

Re: [MOC] Dworzec Teschen-Boberthal w roku 1889

#6 Post autor: solic »

Rewelacyjny, bardzo klimatyczny.
Wiele galicyjskich dworców wygląda podobnie, ten mógłby posłużyć za wzór, typowego przedstawiciela.

Jedyne co można poprawić to podkłady kolejowe - z kafelków 1x4 + 1x1 wyglądają lepiej, odstępy między nimi też na jeden.
Te są za szerokie.
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

Awatar użytkownika
liwnik
VIP
Posty: 1219
Rejestracja: 2005-08-17, 08:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Liwnik
Kontakt:

 

Re: [MOC] Dworzec Teschen-Boberthal w roku 1889

#7 Post autor: liwnik »

Bardzo elegancki dworzec.
Rynny fajnie zasłoniły w niektórych miejscach boki bricków bez faktury cegieł. W sumie to ciekawe czy doczekamy się kiedyś bricków 1x1 i narożników z fakturą cegieł albo corner plate with rail?
Tak jak wspomniał Solic, podkłady wyglądałby lepiej gdyby było z mniejszymi odstępami.
Pozdrawiam, Liwnik

Awatar użytkownika
halerz
Posty: 176
Rejestracja: 2015-02-07, 16:03
Lokalizacja: Cieszyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Dworzec Teschen-Boberthal w roku 1889

#8 Post autor: halerz »

Dziękuję wszystkim za słowa uznania! Co do podkładów, to rzeczywiście drabinę można by zagęścić - pomyślę nad tym rozwiązaniem, a na bricki 1x1 z fakturą ceglaną też nie mogę się doczekać.

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

Re: [MOC] Dworzec Teschen-Boberthal w roku 1889

#9 Post autor: Biedrus »

Ładny, taki sterylny. Lubię takie prace. Gratuluje :)

romkoo
Posty: 784
Rejestracja: 2016-11-12, 10:54
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Romkoo

 

Re: [MOC] Dworzec Teschen-Boberthal w roku 1889

#10 Post autor: romkoo »

Bardzo fajny budynek. Podoba mi się. Ładnie odwzorowany.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: [MOC] Dworzec Teschen-Boberthal w roku 1889

#11 Post autor: eric trax »

Jaki genialny klimat i kolory ma ta praca! Zdjęcia pryma sort, ostre jak brzytwa :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Dworzec Teschen-Boberthal w roku 1889

#12 Post autor: wielkamucha »

A ja będę bronił oryginalnego układu podkładów :)
Te cienkie "nakładki" sprawiają wrażenie, że szyny w nich się zapadają (tym bardziej, że wychodzą ponad podstawę szyny). Lepiej już trzymać się konwencji narzuconej przez TLG, skoro łuki, skrajnia i ogólnie układ torów i tak są "nie takie rzeczywiste"...

Budynek super. Bardzo mi się podoba - ale czy ma wnętrze? Można je zobaczyć? Zdjęcia są tak precyzyjne i "czyste", że chwilami wyglądają jak rendery, a nie fotki.
Najwspanialsza jednak, bez dwóch zdań - jest kolasa. Rewelacyjna.
Super jest też ta "historyczna" dama w czarnej sukni (można prosić o numery części?) - szkoda tylko, że dziecko przy niej wygląda już dużo bardziej "współcześnie". Za to inni figuranci - tip-top.

Super!

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Dworzec Teschen-Boberthal w roku 1889

#13 Post autor: Szygalew »

wielkamucha pisze: 2022-02-23, 22:41 Zdjęcia są tak precyzyjne i "czyste", że chwilami wyglądają jak rendery, a nie fotki.
Wyprzedziłeś mnie :). Też odnoszę takie wrażenie. Zwłaszcza "odbicia" na płaszczyźnie dachu podobne są do odbić w np. Ryśkowych pracach. Ale takie "podejrzenia" łatwo rodzą się w głowie osoby, która nie umie robić ładnych zdjęć :p ( Chodzi o mnie, rzecz jasna).

A praca śliczna! Naprawdę elegancka. Ma swój klimat, na który paradoksalnie ma wpływ właśnie jej "czyściutkość". Ja bym wprawdzie osobiście trochę złamał tę "czyściutkość" chociażby dodając parę studów tu i ówdzie na lustrzanym dachu, ale to naprawdę niuans i, jak to się mawia, czepialstwo z mojej strony.
Podoba mi się bardzo, że użyłeś rurki pneumatycznej jako rury spustowej. Osobiście uważam, że mają one odpowiedniejszą średnicę dla imitowania rury spustowej niż tak zwane fleksy. Trochę natomiast niedobrze wygląda to, że ten wężyk pneumatyczny "nie trzyma fasonu". Wiele by pomogło, gdybyś spróbował go "naciągnąć", tak by trzymał równą linię. Ale to też niuans.

Tak czy inaczej, praca świetna!

Awatar użytkownika
halerz
Posty: 176
Rejestracja: 2015-02-07, 16:03
Lokalizacja: Cieszyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Dworzec Teschen-Boberthal w roku 1889

#14 Post autor: halerz »

wielkamucha pisze: 2022-02-23, 22:41 czy ma wnętrze? Można je zobaczyć? Zdjęcia są tak precyzyjne i "czyste", że chwilami wyglądają jak rendery, a nie fotki.
To, że fotografie wyglądają jak wyglądają to zasługa umiejętności znajomego fotografa, któremu chciałbym podziękować, aczkolwiek nie wiem co powie na to, że robi tak hiperrealistyczne zdjęcia, że wyglądają jak rendery :)
Ma wnętrze i na dowód przedstawiam zdjęcia tegoż wnętrza w jakości gorszej niż wyżej zamieszczone, bo wykonane podczas pracy:

Ogólny widok wnętrz przyziemia: poczekalnia II klasy, kasa biletowa, klatka schodowa i pomieszczenie zawiadowcy
Obrazek
Rozkład jazdy z roku 1889 na ścianie poczekalni, jest tam jeszcze ławka i piec kaflowy (przy niewidocznej części ściany)
Obrazek
Wnętrze kasy biletowej, po prawej dobudowałem jeszcze później szafę Edmondsona
Obrazek
Biuro zawiadowcy z portretem cesarza
Obrazek
Pomieszczenie kuchenne i pokój dzienny na piętrze, widoczna też klatka schodowa ze schodami na strych
Obrazek
Część kuchenna z makatką na ścianie z napisem "Dobra żona tym się chlubi że gotuje jak mąż lubi"
Obrazek
Sypialnia z jeleniem na rykowisku
Obrazek
Inne ujęcie pokoju dziennego
Obrazek
Piec kaflowy w sypialni (podobny jest w poczekalni niżej)
Obrazek
Skromne wnętrze
Obrazek

Awatar użytkownika
DawKub1922
Posty: 140
Rejestracja: 2016-09-03, 20:04
Lokalizacja: Olszowa

Re: [MOC] Dworzec Teschen-Boberthal w roku 1889

#15 Post autor: DawKub1922 »

Świetnie to wszystko wygląda !! Wnętrza też są bardzo ładnie zrobione. Brawo!
#NSNP

ODPOWIEDZ