[MOC] Chevrolet Impala SS 1964

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

[MOC] Chevrolet Impala SS 1964

#1 Post autor: syzygy »

Ponownie skala Creator Expert z typowymi funkcjami: skrętne koła, otwierane drzwi, bagażnik, maska. Oprócz tego ruchoma atrapa silnika V8 napędzana dyferencjałem.
wielkamucha pisze: 2022-01-23, 17:09 Wywal pakę, skróć trochę nawis za tylną osią, przedłuż trochę kabinę i zrób prawdziwy "alfonsowóz" - te kształty aż się proszą o taki prawdziwy krążownik szos!
Trafiłeś w mój gust, więc proszę bardzo! :) Nawet korzystałem z fotek, które wstawiłeś (https://www.gieldaklasykow.pl/chevrolet ... -warszawa/), ale ostatecznie wyszło, że części które stosowałem ograniczyły baardzo paletę kolorów..

Myślałem, że to będzie szybsza akcja, tak jak napisałeś - tam skrócić, tam przedłużyć i bęc ;) Takie El Camino tylko bez paki, ta sama skala, układ skrętu, podwozie itp.

Ale w międzyczasie doszedłem, że z przodu muszę jakoś upchnąć obramówki okrągłe reflektorów, bo to bardzo charakterystyczny element wozu. Chwilę mi to zajęło :)
Linia boczna Impali mi się spodobała z tym garbem (slope 1x1) - nie musiałem powtarzać łuków z El Camino.
No i dosyć istotne - bok z takimi wypukłymi bajerami nie nadaje się kompletnie do zastosowania zawiasu takiego jak w El Camino - tam i tak jest widoczna "dziura", a tutaj byłaby tragedia. Na rebrickable ktoś podesłał mi pomysł przy okazji El Camino jak to rozwiązać i zastosowałem go tutaj. Widać na filmiku jak to działa. Nie jest to idealne, ale działa :)
Uparłem się też, że dach musi schodzić na koniec lekko na dół. Przez to musiałem zastosować małe oszustwo, tzn. dach jest podparty na transparentnych panelach, nie miałem już pomysłu jak to stabilnie podczepić w inny sposób.
Silnik - okazało się, że jednak jestem w stanie zmieścić V8 (przy El Camino płakałem, że "się nie da" i musi być V6 :P).

Boczny szary (udający srebrny) pasek zrobiony z rurki pneumatycznej - akurat ciąłem dwudziestkę, ale jakby co to są dostępne wszystkie wymiary (9,12 itp.). Ale to droga zabawa. Na początku chciałem i już zbudowałem i nawet sfotografowałem wersję tylko z popularnymi barami (3,4 i 6), ale nie wyglądało to dobrze - za dużo klipów z boku no i te bary jednak się w wyraźny sposób rozjeżdżały, wyglądało to niechlujnie.

Mimo różnic jest też wiele podobieństw, np. "serki" na hinge platach na masce i z tyłu. Ale wreszcie zrobiłem inne słupki, te są lżejsze.

Z tyłu tam gdzie znaczek Chevrolet jest czarne, bo tak było na fotkach od Wielkiej Muchy i mimo że potem nie mogłem znaleźć czerwonej Impali z takim "czymś", to bardzo mi się to przełamanie spodobało i tak już zostawiłem.

Czerwony kolor na początku nie podobał mi się i trochę byłem rozczarowany, ale uparłem się np. na kształt linii bocznej, gdzie slope Curved 1x1 pełni zasadniczą rolę.. Więc postawiłem jednak kształt nad kolor, pozostałe do wyboru były: czarny, biały, szary - czyli żaden wybór, czarny mi już chyba ostatecznie z głowy wybiliście (dzięki Dmac :) ) A nie podoba mi się do końca czerwony, bo to taki mój "nowy czarny" :P To już któryś samochód w tym kolorze... miał być pomarańczowy i nie przejechałem się na slope 1x1 tylko na.. clipie na płytce 1x1... szok, tego nie sprawdziłem i dopiero przy budowaniu w studio mi wyszło, że istnieje ten element, ale rzadki i bardzo drogi..

Aha, nie jestem jakimś fanem Chevroletów (bo to już któryś z kolei), po prostu lubię muscle cary, wszystko mi jedno jaka to marka, byle byłby ładny :)

Będę wdzięczny za opinie!

Obejrzyjcie video:

ObrazekA by
Obrazek
Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekA2 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekA3 (2) by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekA6 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekA7 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekA8 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekB1 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekB3 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekC1 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekC2 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekC3 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekC4 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekD1 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekD2 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekD2.5 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekD3 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekE1 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekE2 by Jakub Marcisz, on Flickr
Ostatnio zmieniony 2022-04-10, 08:29 przez syzygy, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

Re: [MOC] Chevrolet Impala SS 1964

#2 Post autor: Sariel »

Świetny!

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Chevrolet Impala SS 1964

#3 Post autor: syzygy »

Bardzo dziękuję!

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Chevrolet Impala SS 1964

#4 Post autor: Szygalew »

No to już rozumiem, dlaczego nie wystartowałeś w plebiscycie na MOC marca, - bo bierzesz kwiecień! :)
Piękny!

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Chevrolet Impala SS 1964

#5 Post autor: syzygy »

Dzięki, miło słyszeć :)
Tak, poprzedni miesiąc świadomie odpuściłem - trzeba jednak znać umiar i reagować na feedback :) Tamten MOC nie był jakimś wyczynem, chyba trochę go przeceniłem, choć cieszę się, że Tobie się podobał :)

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] Chevrolet Impala SS 1964

#6 Post autor: SaperPL »

Kształt nadwozia świetny i całkiem dużo detali. Szczerze powiedziawszy to to użycie rurek jest ciekawe ale nie wiem czy nie lepiej było albo zrobić srebrne naklejki (chociaż to by było herezją bo by to musiało być w ciągu kilkunastu klocków) albo po prostu użyć szarych tile'i. Wygląda to dziwnie jak to odstaje i psuje efekt który miałbyś przy tak odpicowanym nadwoziu i trąci niedoróbką, czymś co jest tylko symboliczne.

Mechanizm otwierania drzwi nie jest idealny, ale wiem że to trudna zabawa żeby to w tej skali zmieścić tak, żeby nie włazić na deskę rozdzielczą. To że progi są w drzwiach to jest duży problem bo mogły być ładne zdjęcia przy otwartych drzwiach a jest tak trochę dziwnie z wyciętymi progami.

Trochę mi nie pasuje że ten silnik jest ciągle tak bardzo z przodu. Ja wiem że to jest kolizja ze sterowaniem, ale jednocześnie to jest wyzwanie żeby to opanować w jakiś sensowny sposób - może lepiej zacząć przenosić sterowanie do przodu przed silnik?

Ustaw zdjęcie modelu jako pierwsze zdjęcie w otwierającym poście bo na głównej jest zdjęcie rzeczywistego samochodu :)

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Chevrolet Impala SS 1964

#7 Post autor: syzygy »

Rurki - też miałem wątpliwości, ale nic lepszego nie wymyśliłem i ostatecznie mi się podobają :) Tili tam nie wcisnę, bo cały bok jest budowany snotem, po to żeby zachować obłości. Musiałbym to kompletnie przerobić i wcisnąć tam płytkę na płasko. Jeśli bym to zrobił, to chyba skorzystałbym z Plate Special 1 x 2 with Door Rail - tak, jak w F100. Ale wciśnięcie płytki na płasko rozwaliłoby cały system i boki auta nie byłyby tak obłe. A to kompletnie odpada, bo tym ma się wyróżniać spośród innych Impali, które powstały :P A naklejka... no właśnie wolałem coś fizycznie wypukłego, bo w aucie prawdziwym jest to lekko wypukły element. Tak, wiem, tutaj można iść na uproszczenia, ale jeśli mogę, to wolę nie dorabiać naklejek :) Wyobraź sobie, jak to wyglądało, kiedy na boku miałem kilkanaście klipów i kilkanaście rurek (bary 3,4 i 6) - cieszę się, że to zmieniłem ;P

Drzwi - no tak, jest to słaby punkt. Zwęziła się przez to deska rozdzielcza, wewnątrz musi być dziura, żeby kawałek drzwi się chował do wewnątrz - z tym systemem jest trochę babrania się i efekt końcowy nie jest wyśmienity. Ale jeśli przyjmę za priorytet zewnętrzną linię nadwozia, to ona zdecydowanie na tym zyskuje ;) Inaczej musiałby tam być uskok, żeby slope curved (i bary) nie wchodziły ze sobą w konflikt przy otwieraniu. A to kompletnie odpada w tym modelu, za bardzo by to było widoczne, bo za dużo jest tutaj "bajerów". Chociaż w El Camino też to było widoczne, a nie zwróciliście na to uwagi (jedynie Jetboy ze zbudujmy.to :P).

Silnik - nie będę już mówił, że się nie da go przesunąć, bo na pewno się da :P Może kiedyś do tego dojdę :)

Dzięki za odzew! :)

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] Chevrolet Impala SS 1964

#8 Post autor: SaperPL »


Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Chevrolet Impala SS 1964

#9 Post autor: syzygy »

Dziękuję! :)

Wylądował też na rebriku :P
https://rebrickable.com/mocs/MOC-107777 ... /#comments

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Chevrolet Impala SS 1964

#10 Post autor: wielkamucha »

Ooo, "młodafoka" !... ale namieszałem... :D

Bardzo podoba mi się otwierana maska z połówkami obwódek reflektorów. W ogóle, te obwódki są obłędne! A wielkie rury z tyłu wyglądają lepiej, niż te cienkie "gwizdki" w oryginale. Dziś oglądałem Motobiedę z odcinkiem o Buicku Electra - miał właśnie takie "armaty" z tyłu... :)

Podoba mi się, a z pewnych kątów wygląda, jakby przód siedział dosyć nisko, jak w prawdziwym lowriderze. Prawdę powiedziawszy, to cała bryka wygląda, jakby zaraz miała zacząć podskakiwać :) Przednie zawieszenie jest jednak sztywne, jak sądzę?
Dach jest w porządalu. Z drzwiami inaczej nie można chyba było, więc jest ok. Jedynie wywaliłbym te rurki na bokach - wolałbym dać naklejki (oryginalnie Lego też dawało czasem jedną naklejkę na kilka klocków) albo nic. No, ale to moje zdanie :)

Bryka jest zawodowa!

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Chevrolet Impala SS 1964

#11 Post autor: syzygy »

Tak, zawieszenie jest sztywne, nie podskakuje - no chyba że w wyobraźni :)
Dzięki za opinię, mieszaj dalej! :P

EDIT: na eurobricks wrzucili autko na frontpage :) https://www.eurobricks.com/forum/
..chociaż nie wiem, czy to duże osiągnięcie :P

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] Chevrolet Impala SS 1964

#12 Post autor: SaperPL »

syzygy pisze: 2022-04-10, 13:24 EDIT: na eurobricks wrzucili autko na frontpage :) https://www.eurobricks.com/forum/
..chociaż nie wiem, czy to duże osiągnięcie :P
Gratulacje.

Przy okazji zauważyłem ciekawą zależność - jak się wrzuci projekt WIP na EB i potem dopiero sfinalizuje to bardzo rzadko moderacja wrzuca na główną, więc jak chce się wylądować na głównej to trzeba w nowym temacie od razu wrzucić finalne zdjęcia przy zakładaniu, bo najwyraźniej moderacja przegląda świeże wątki w kontekście przypięcia na główną. Co jest trochę dziwne w kontekście EB które jest fajne dlatego że ludzie prowadzą tam bardzo fajne wątki WIP...

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Chevrolet Impala SS 1964

#13 Post autor: syzygy »

Dzięki! :)
Efekt zaskoczenia może też działa, choć kryteria powinny być obiektywne.

Ja w sumie prawie wcale się tam nie udzielam, więc nawet nie wiedziałem, że jest taka "nagroda" na Eurobricks, dopóki ktoś w wątku o tym nie wspomniał ;)
Wydaje mi się, że do TLCB wyszukują z Eurobricks. Po publikacji Chevroleta Chevelle'a w zeszłym roku, TLCB zaczął śledzić mojego Flickra i już stamtąd bezpośrednio wyłapuje. Choć przed Chevelle pewnie nic aż tak wartego uwagi nie zbudowałem, wiec może dlatego on był pierwszy z moich modeli na TLCB :)

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [MOC] Chevrolet Impala SS 1964

#14 Post autor: SaperPL »

syzygy pisze: 2022-04-10, 14:52 Wydaje mi się, że do TLCB wyszukują z Eurobricks. Po publikacji Chevroleta Chevelle'a w zeszłym roku, TLCB zaczął śledzić mojego Flickra i już stamtąd bezpośrednio wyłapuje. Choć przed Chevelle pewnie nic aż tak wartego uwagi nie zbudowałem, wiec może dlatego on był pierwszy z moich modeli na TLCB :)
TLCB działa z tego co rozumiem w taki sposób że oni przyjmują zgłoszenia od ludzi gdzie kto coś fajnego zrobił, ale nie można samemu swojego modelu zgłosić. Więc pewnie oznacza to że jak kilku osobom trzecim chciało się zgłosić do TLCB dany model, to oznacza że community się to podoba. Jak wylądujesz na głównej EB to pewnie to pomaga w widoczności i może to też powoduje że stali bywalcy TLCB zauważają.

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: [MOC] Chevrolet Impala SS 1964

#15 Post autor: syzygy »

Oni kilka moich modeli wzięli z flickr - bardzo szybko po opublikowaniu samych zdjęć. No, może na lugpol i zbudujmy.to zdążyłem wrzucić, ale nigdzie poza tym ;)

ODPOWIEDZ